Oldal frissítése

Mi a különbség az USB 2.0 és az USB 3.0 között?

Aktualizálva

Az USB (Universal Serial Bus) első verzióját 1998-ban hozták létre, hogy felváltsa a különféle soros és párhuzamos interfészeket. Egyetlen szabványnak kellett lehetővé tennie mindenféle eszköz csatlakoztatását, mint például a billentyűzetek, egerek és a külső meghajtók. Az USB elsődleges előnye az volt, hogy a számítógép működése közben is rá lehetett csatlakoztatni és le lehetett választani az eszközöket, ami addig egyáltalán nem volt jellemző. De csak 2000-ben történt meg, hogy az USB 2.0 nevű továbbfejlesztett változat ténylegesen használható sebességet ért el az olyan nagy teljesítményű eszközök, mint a szkennerek, nyomtatók és külső meghajtók számára. Az elméleti határérték 60 MB/s volt, de a gyakorlatban 35-40 MB/s-ot ért el. Ma már az USB 3.0, USB 3.1 és USB 3.2 az általános interfész. Mit jelenetett az USB 3.0 megjelenése? És mit várhatunk el tulajdonképpen az USB 3.2-től és az USB 4.0-tól?

USB 2 vs USB 3

Mi a különbség az USB 2.0 és az USB 3.0 között? – TARTALOM

  1. Az USB 3.0 szabvány jelentősen megnövelte a sebességet
  2. Az új USB szabvány új hubokat hoz magával
  3. Nagyobb USB átviteli sebesség, de visszafelé is kompatibilis
  4. USB 3.0 vs USB 3.1
  5. Az USB 3.2 megduplázta korábbi maximumot
  6. Már az USB 4.0 is köztünk jár
  7. USB: a generációk közötti átviteli sebességek összehasonlítása

Az USB 3.0 szabvány jelentősen megnövelte a sebességet

2008-ra a 35-40 MB/s sebesség már nem volt megfelelő, főként a nagy kapacitású külső meghajtók megjelenése miatt. Ezért új szabványt hoztak létre, az USB 3.0-t, amely megtízszerezte a maximális elméleti átviteli sebességet. A gyakorlatban a külső merevlemezekkel való munka során általában több mint 120 MB/s sebességet ér el. Kisebb fájlokkal való munka esetén a sebességnövekedés az USB 2.0-hoz képest nem túl jelentős, de a fájlmérettel együtt nő, és általában két-háromszorosára emelkedik. Az USB 3.0 örvendetes növekedést hozott az átviteli sebességben (többek között) a pendrive-ok, valamint a külső videókártyák és a laptopok bővítő dokkolóinak csatlakoztatásához.

Az új USB szabvány új hubokat hoz magával

Az újabb szabvány újabb USB elosztókat (hubokat) is megkövetelt. Egy 2.0-s verziójú hub csatlakoztatható egy USB 3.0-s interfészhez, de a sebesség lelassul. Ezért erősen ajánlott olyan 3.0-s hubot vásárolni, amely lehetővé teszi a nagy sebességű eszközök csatlakoztatását. Mellékesen megjegyezzük, hogy az USB 3.0 nem támogatja a régi USB 1.1-es eszközök csatlakoztatását, így a csatlakoztatáskor nem feltétlenül fognak működni. Ma már csak minimális számú ilyen eszköz létezik, tehát ez általában nem jelent problémát.

USB 2 vs USB 3 - pendrive
Az USB szabvánnyal a mindennapokban is sokszor találkozhatunk, például a pendrive-ok esetében.

Nagyobb USB átviteli sebesség, de visszafelé is kompatibilis

Bár az USB 3.0 csatlakozója kívülről hasonlóan néz ki, mint az USB 2.0, összetettebb és több vezetéket tartalmaz. A számítógépben lévő (téglalap alakú, A-típusú) csatlakozót általában a műanyag színe alapján lehet megkülönböztetni: az USB 3.0 csatlakozó belseje kék műanyag (a Razer készülékeken zöld), az USB 2.0 csatlakozó fekete. Az USB 3.0 csatlakozókat gyakran SS (Super Speed) jelöléssel is ellátják. A lehetőség adott, hogy egy USB 3.0-s eszközt zökkenőmentesen csatlakoztassunk egy USB 2.0-s csatlakozóhoz és fordítva, de ebben az esetben az USB 3.0-s eszköz sebessége a régebbi verzió sebességére csökken.

A kábel másik végén (B típus) többféle csatlakozó lehet, amelyek elsősorban méretükben különböznek egymástól. Az USB 2.0 három méretet támogat: a szabványos, a mini és a micro. A micro változatot korábban főleg a mobiltelefonok akkumulátorának töltéséhez használták. Az USB 3.0 interfésznek két mérete van, a standard és a micro. A standard egy fokkal ritkább, ez egyfajta púppal bővül, amelyben további vezetékek vannak elhelyezve. Az USB 3.0 csatlakozó micro változata nagyon furcsa, ez egy dupla csatlakozót tartalmaz, ahol az USB 3.0-nak megfelelő hosszabbítás található az USB 2.0 kompatibilis csatlakozó mellett. Mivel a B típusú csatlakozó kábele eltérő, ezért csak visszafelé kompatibilis. Az USB 2.0-nak megfelelő kábellel csökkentett sebességű USB 3.0-s eszközök csatlakoztathatók, de fordítva nem működik.

USB 3.0 vs USB 3.1

Az USB 3.1 ma már széles körben használt szabvány, amely elődjéhez képest kétszeres sebességet, de egyéb előnyöket is kínál. Ezzel egy időben került bevezetésre egy teljesen új típusú csatlakozó is, az USB-C, amely nemcsak a kialakult káoszt volt hivatott rendbe tenni, hanem végre megoldotta az örökös gondot is, hogy "mindig fordítva dugjuk be a kábelt az eszközbe". A Type-C kábel megfordítható és szimmetrikus, tehát a kábelt nem lehet rosszul bedugni az eszközbe, bármelyik oldalával csatlakoztatható.

USB-C csatlakozó
Az USB-C csatlakozó egyre népszerűbb a mobiltelefonokban és a laptopokban.

Emellett a korábbinál lényegesen nagyobb teljesítmény átvitelére is képes: míg a régebbi változatok csak kevesebb mint 10 wattot (5 V, 1,8 A) képesek átvinni, addig az újabb szabvány akár 60 wattot (20 V, 5 A) is képes kezelni. Ez lehetővé teszi, hogy még az igényesebb eszközöket, például laptopokat is tölteni lehessen az USB-n keresztül.

Az USB 3.2 megduplázta korábbi maximumot

A következő lépés az USB 3.2 szabvány volt, amely megduplázt az átviteli sebességet, 20 Gbit/s-ra növelte azt. 2017-ben jelent meg, de egyből új és bevallottan meglehetősen zavaros címkézést is bevezetett. Az alábbi táblázat talán némi fényt deríthet az USB szabványok címkézésére.

Régi megnevezés USB 3.0 USB 3.1 USB 3.2
Új megnevezés USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 2 USB 3.2 Gen 2x2
Marketing megnevezés SuperSpeed USB SuperSpeed USB 10 Gbps SuperSpeed USB 20 Gbps
Sávszélesség 5 Gbps 10 Gbps 20 Gbps
Csatlakozó USB-A és USB-C USB-A és USB-C csak USB-C

A korábbi verziókkal ellentétben az USB 3.2 csak az univerzális USB-C csatlakozóval érhető el, ami azt jelenti, hogy csak az ezzel a csatlakozóval rendelkező modernebb eszközökön élvezheted a gyorsabb átviteli sebességet.

Már az USB 4.0 is köztünk jár

Az USB 4.0 szabvány 2019-ben jelent meg, de szintén csak C típusú csatlakozóval érhető el. 40 Gbit/s átviteli sebességre képes, de csakis a megfelelő és jó minőségű kábellel. Az USB 4.0 kábelek olcsóbb hamisítványai tönkre is tehetik az eszközeinket, így csak megbízható forrásból érdemes ilyen kábelt vásárolni.

USB: a generációk közötti átviteli sebességek összehasonlítása

Végezetül foglaljuk össze egy táblázatban az egyes USB-szabványokat és azok átviteli sebességét.

Szabvány USB 1.1 low speed USB 1.1 high speed USB 2.0 USB 3.0/
USB 3.2 Gen 1
USB 3.1/
USB 3.2 Gen 2
USB 3.2/
USB 3.2 Gen 2x2
USB 4.0
Átviteli sebesség akár 1,5 Mbit/s akár 12 Mbit/s akár 480 Mbit/s akár 5 Gbit/s akár 10 Gbit/s akár 20 Gbit/s akár 40 Gbit/s
i Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Jelenleg az USB 2.0 és az USB 3.0 csatlakozók még mindig elég elterjedtek, de egyre népszerűbb az USB 3.1 és 3.2 is. Minél magasabb az újabb generáció, annál gyorsabb az átvitel. Az USB-C csatlakozó nagy előnye, hogy szimmetrikus és könnyebben csatlakoztatható. Nem véletlen, hogy egyre több gyártó - köztük az Apple is - alkalmazza a laptopokban és a mobiltelefonokban. Az elkövetkező években az USB 4.0 várhatóan egyre népszerűbb lesz.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB15