Oldal frissítése

Befőzési tippek (ÚTMUTATÓ + RECEPTEK)

Cikk

Aktualizálva

Ahogy a nyár lassan a végéhez közeledik, érett gyümölcsök és zöldségek tömkelegét élvezhetjük. Vár ránk a lédús szőlő, szilva, körte, alma, szeder, fekete ribizli, vagy a cékla, tök, uborka, cukkini és akár a káposzta is. De hogyan őrizzük meg ezeknek az élelmiszereknek a frissességét és remek ízét a téli hónapokra? A gyümölcsök nem maradnak örökké frissek a hűtőben. Ezért a legjobb őket befőzni, lefagyasztani vagy aszalni. Cikkünkben befőzési tippeket osztunk meg veled a lekvár- és dzsemkészítéshez, a zöldségpácoláshoz, és még ennél többet is.

Tök kompót

Befőzési tippek (ÚTMUTATÓ + RECEPTEK) – TARTALOM

  1. Mi az a befőzés?
  2. Miben főzzünk be?
  3. 5 tipp a befőzéshez
  4. Mit tegyünk, ha nem tudunk mindent időben befőzni?
  5. RECEPTEK zöldségek befőzéséhez
  6. RECEPTEK gyümölcsök befőzéséhez
  7. RECEPTEK húsok befőzéséhez

Mi az a befőzés?

Nem fogunk unalmas magyarázatokkal fárasztani. Elég annyit tudnod, hogy a befőzés vagy sterilizálás az élelmiszerek olyan tartósítási módszere, amelynek köszönhetően megszabadulunk a nem kívánatos baktériumoktól és az oxigéntől az üvegben. Ez biztosítja, hogy a finomságok hosszabb ideig frissek maradjanak. Emellett kulináris kreativitásra is lehetőséget ad. Különböző gyümölcs- és zöldségfajtákat kombinálhatunk különféle fűszerekkel, és kísérletezhetünk az ízekkel, mely még szórakoztató is. Az így eltett házi készítésű lekvár vagy dzsem igazi csemege, amit ráadásul saját ízlésed szerint alakíthatsz. Nem csak gyümölcsöt és zöldséget lehet befőzni, hanem húst, gombát, szirupokat vagy kész ételeket is. Mindez nemcsak a télen fog jól jönni, mint a nyárra emlékeztető finomság, de improvizált vacsorákhoz vagy például uzsonnákhoz is.

Miben főzzünk be?

Számos különböző befőzési módszer létezik. Mi most a leggyakoribbakat mutatjuk be. Az teljesen rád van bízva, hogy melyiket találod a legegyszerűbbnek és a legjobbnak. Lehet, hogy a sütőben történő befőzés a neked való? Esetleg a mikrohullámú sütőben vagy esetleg mosogatógépben?

Befőzés a sütőben

Ha nincs egy nagy fazekad vagy nem akarsz befektetni befőzőedényekbe, az üvegeket sterilizálhatod a sütőben is. Legyen az elektromos, gáz vagy légkeveréses sütő, a lényeg, hogy 200 és 220 C° közötti hőmérsékletre melegítsd elő őket.

Cseresznyebefőtt
A házi készítésű lekvár és kompót a saját termesztésű gyümölcsökből a legfinomabb.

Helyezd tepsire az üvegeket úgy, hogy közöttük legalább 1 centiméternyi hely legyen – így elkerülheted a befőzés során előforduló repedést. A tepsit a sütő aljára tedd. Önts rá meleg vizet 1,5 cm magasságig. A nagy befőttes üvegeket 10-13 percig, a kis befőttes üvegeket 5-8 percig sterilizáld. Az időtartam függ a gyümölcsök keménységétől is. A lágy gyümölcsöket és zöldségeket rövidebb ideig, a keményebbeket hosszabb ideig tartsd benne.

Ha nem vagy biztos benne, hogy a helyes hőmérsékletet és időt választottad-e (hiszen minden sütő másképp süt), először csak egy üveget főzz be, és az eredmény alapján hangold finomra a többi üveg befőzését.

Befőzés mikrohullámú sütőben

Ennek a befőzési módszernek egy nagy előnye van: a mikrohullámú sütőben nem csak a befőttes üveg kifőzése lehetséges, de elkészítheted a gyümölcsöket és a zöldségeket is. Helyezd a gyümölcsöket az előzőleg kiöblített, száraz üvegekbe, öntsd fel cukros lével (hagyj a tetején legalább két centiméternyi rést), zárd le, és tedd a mikrohullámú sütőbe. A befőzési idő nem csak a gyümölcsök keménységétől függ, hanem a mikrohullámú sütő teljesítményétől és az üvegek számától is.

Egy befőttes üveg kifőzésének időtartama:

  • 700 W teljesítmény = 6 perc
  • 750 W teljesítmény = 5 és fél perc
  • 800 W teljesítmény = 5 perc és egy kicsi
  • 850 W teljesítmény = 5 perc
  • 900 W teljesítmény = 4 és fél perc
Befőttesüvegek zöldségekkel
A sterilizált zöldséget főleg a téli hónapokban fogod értékelni.

Befőzés befőzőfazékban

A befőző edény kétségtelen előnyökkel rendelkezik. Minden egyszerű benne. Az üvegeket a fazékba helyezed, vízzel leöntöd, és a hőmérőnek köszönhetően követheted a hőmérsékletet. A befőzés eredményei megbízhatóbbak, és nem „próba-szerencse” alapon működnek, mint az gyakran előfordul más típusú befőzések esetében. A készülék kezelése biztonságosabb, és mivel a fazék hordozható, szinte bárhol elvégezheted a munkát, ahol van konnektor, nem csak a konyhában.

A befőzőfazekak akár 14 nagy, egy literes üveget is befogadhatnak, esetleg 30 darab 0,3 litereset. Előnyük, hogy beépített termosztáttal és hőmérséklet-szabályozással rendelkeznek. Ráadásul készíthetsz bennük forralt bort, teát, leveseket, pörköltet, burgonyát stb.

Befőzés hagyományos fazékban

Ha nagyobb fazekad van és kevesebb üveget szeretnél befőzni, azt is megteheted gáz- vagy egyéb tűzhelyen, indukciós vagy üvegkerámia főzőlapon is. Készítsd be a fazékba a tartósítandó tartalommal ellátott, lezárt üvegeket, meleg vizet, és forrald fel. Ne felejtsd el, hogy az üvegek nem érinthetik egymást, különben elrepedhetnek. A forró üvegekkel vigyázz! Mozgatásukhoz használhatsz befőttes üveg kiszedőt vagy befőttes üveg csipeszt is akár.

Gombabefőtt
A befőzött gombák nagyszerű kiegészítők lehetnek az ételek tálalásához.

Befőzés mosogatógépben

Túl merésznek tűnik? Ne aggódj. A mosogatógépben történő befőzés nem science fiction. Töltsd meg a tiszta üvegeket az alapanyagokkal, zárd le őket, és helyezd a készülékbe. Gondoskodj róla, hogy az üvegek egyenesen, a fedéllel felfelé álljanak. Ideális, ha minden tároló azonos méretű. Ha nem, a kis befőttes üvegek a felső kosárba, a nagyobbak pedig az alsóba kerüljenek.

Ne felejtsd el eltávolítani a mosogató tablettát a tartóból, és más edényeket, mint amelyekben befőzöl, ne tegyél a gépbe. A hőmérsékletet állítsd 70 és 80 °C közé (alacsonyabb hőmérsékleteken az eltett élelmiszerek nem tartósítódnak megfelelően és megromolhatnak). A program befejezése után helyezd az üvegeket fedéllel lefelé egy száraz törülközőre (így ellenőrizheted, hogy megfelelően le vannak-e zárva) és hagyd őket kihűlni.

5 tipp a befőzéshez

Ügyelj a higiéniára a befőzés során

Mielőtt lezárod azokat az üvegeket, amelyeket már nem fogsz sterilizálni, mindig tiszta kezekkel dolgozz. A fedél kezelése bakteriális szennyeződést okozhat, ami az élelmiszerek romlását eredményezheti. Ugyanezen okból kifolyólag a befőzőüvegeknek és a fedeleknek is tényleg tisztának kell lenniük. Tehát jó ötlet kifőzni és megszárítani őket.

Befőttesüvegek
Ügyelj a befőzőüvegek alapos tisztaságára, főzd ki őket mielőtt megtöltenéd, és hagyd megszáradni (ne törölgesd őket!).

Próbáld ki a sót

Ha nem szereted a túlcukrozott kompótokat, próbálj meg cukor helyett sót használni. Nem, ez nem egy átverés, amivel arra akarunk rávenni, hogy ehetetlen ételt készíts. Csak próbáld ki. A só kihozza a gyümölcs édes összetevőit, amelyek a befőttben kibontakoznak, így nem kell cukrot hozzáadnod. A kulcs az, hogy csak eléggé érett gyümölcsöket főzz be így.

Zárj le mindent alaposan

Ellenőrizd a fedél megfelelő záródását, úgy, hogy fejjel lefelé fordítod a befőttet. Ha rosszul van lezárva, a tartalom ki fog folyni vagy buborékok keletkeznek benne.

Használj feldátumozott címkéket

Bár sokszor nem gondolunk rá, az idő gyorsan elrepül. Biztos veled is előfordult már, hogy egy adott esemény után évvel már nem is emlékszel rá. Tehát nem árt, ha a befőttesüvegeket a befőzési dátummal és tartalommal ellátott címkével jelölöd meg. A feliratokban a kreativitásodat is kibontakoztathatod.

Feliratozott befőttek
Hogyan készíts ínycsiklandó lekvárt? Természetesen a saját kertedben szedett gyümölcsből!

Csak friss élelmiszert dolgozz fel

Csak friss élelmiszereket dolgozz fel. Ha rothadtak vagy túlérettek az alapanyagok, a befőtt nagyon gyorsan megromlik. Tekintettel a személyesen befektetett energiádra és a pénzügyi költségekre is, ez nagy veszteség lenne.

Mit tegyünk, ha nem tudunk mindent időben befőzni?

Néha előfordul, hogy váratlanul meglep minket egy távoli nagynéni kilókban mérhető szilvával, a nagymama néhány láda kerti almával vagy épp van otthon némi sárgabarack, amiből jó lenne dzsemet készíteni. Van néhány ötletünk rá, ha nem akarod továbbadni a gyümölcsöt vagy hagyni, hogy megromoljon, ha tudod, hogy nem fogsz mindent időben befőzni.

Élelmiszerek szárítása

A befőzésen kívül az élelmiszerek hosszú ideig történő megőrzésének egyik módja a szárítás. Nagy előnye, hogy a száraz környezetben se a penész nem képes túlélni, se a baktériumok vagy élesztőgombák, és így nem is tudnak szaporodni. Éppen ezért a szárított élelmiszereket hosszú ideig lehet tárolni. Ráadásul a házi készítésű szárított finomságokat nem lehet összehasonlítani a vásároltakkal. A nagy tömegben szárított élelmiszereket kén-dioxiddal kezelik, két okból is: a gyümölcs szép színes marad és nem zsugorodik össze túlzottan és megakadályozza a penészedést, ami főleg a lejárati időhöz közeledő szárított élelmiszereknél fontos. Azonban, ha egy bizonyos mennyiségű kénezett élelmiszert fogyasztasz, fejfájást, gyomorfájást, hányingert vagy légzési problémákat okozhat.

Szárított gomba
A szárított gombát például krumplileves vagy különféle gombamártások elkészítéséhez használhatod.

A legmegfelelőbb eszköz a gyümölcs, zöldség, hús, gomba és fűszernövények szárítására a gyümölcsaszaló. Az energiafogyasztása alacsonyabb, mint ha az egész folyamatot a sütőben végeznéd, és az eredmény is jobb. Egy másik előnye a szárításnak, hogy a szárított élelmiszereket díszítőelemként is használhatod. A szárított gyümölcsök szép, lezárható üvegekbe helyezve érdekes és szép látványt nyújtanak a nyitott konyhai polcokon. Hasonlóképpen járhatsz el a befőzött élelmiszerekkel is. Ha az élelmiszereket fogyasztásra szárítod, tárolhatod őket hordozható ételtárolókban.

Élelmiszerek fagyasztása

A befőzéssel szemben az élelmiszerek fagyasztásának nagy előnye, hogy egyszerű. Ráadásul egyes élelmiszereket fel sem kell darabolni, egészben is lefagyaszthatod őket. És hogyan csináld? Tedd az élelmiszereket vákuumdobozba, alufóliába, folpackba vagy mikrotén zacskóba (műanyag zacskó élelmiszerekhez). Ne felejtsd el kinyomni belőlük az összes levegőt, amely nem csak feleslegesen növeli a fagyasztóban elfoglalt helyet, de a mikroorganizmusok szaporodását is elősegíti.

Ezekhez az esetekhez ideális egy élelmiszer vákuumozó gép. Kiszívja a felesleges levegőt a zacskóból, és a végén még le is zárja, így nem kell attól tartani, hogy az élelmiszerek kiszóródnak belőle. Minden tárolt finomságot jelölj meg a dátummal, amikor a fagyasztóba helyezted, hogy át tudd tekinteni, mit tettél el. Csak azokat tárold, amelyek jó állapotban vannak, és nincsenek jelei a rothadásnak vagy megromlásnak.

Az élelmiszerek fagyasztásakor azonban ne gondold, hogy a tárolt étel örökké tart. A fagyasztóban a mikroorganizmusok nagy része életben marad. Az ételek romlása ezzel csak elhalasztódik. Tehát ügyelj arra, hogy a fagyasztó minden ehető tartalmát egy éven belül fogyaszd el. Egyes élelmiszertípusoknál ez az idő még rövidebb.

  • Kenyér – 4 hét
  • Édességek – 3-4 hónap
  • Szeletelt hús – 3-4 hónap
  • Gyümölcs és zöldség – 6-10 hónap
  • Egészben lévő hús – 6-10 hónap
  • Fűszernövények – 12 hónap
Fagyasztott eper
Szeretsz gyakran és sokat sütni? Akkor jól jöhet a fagyasztott gyümölcs, amely a téli hónapokban helyettesítheti a frisset.

RECEPTEK zöldségek befőzéséhez

A sterilizált zöldségek főleg a téli hónapokban lesznek hasznosak, amikor kevés a friss zöldség, és ha van is, akkor az ízük tompa és jellegtelen. Ráadásul, ha a saját kertedből származó zöldséget sterilizálod, büszke lehetsz a bio minőségére.

Cékla befőzése

Hozzávalók:

  • 1 kg cékla
  • 50 g kristálycukor
  • 500 ml víz
  • 150 ml ecet
  • 1/2 teáskanál só
  • ízlés szerint édeskömény

Elkészítés:

A céklát egészben, héjában főzzük (így több vitamint őriz meg) körülbelül 60 percig. Kihűlés után lereszeljük és összekeverjük a lével. Ezt külön edényben készítjük el. A forrásban lévő vízhez hozzáadjuk a sót, cukrot, ecetet, és várjuk meg, míg elkezd forrni. Ha szereted a céklát édesköménnyel, ízlés szerint adj hozzá édesköményt a vízhez és egy kis ideig főzd. A céklát üvegekbe helyezzük, és a lével 2/3-ig töltjük fel az edényeket. Az üvegeket lezárjuk, és körülbelül 15 percig 85 °C-on befőzzük.

Befőzött cékla
A sterilizált cékla és a rizottó kiválóan kiegészítik egymást.

Paradicsom befőzése

Hozzávalók:

  • 1 kg paradicsom
  • egy csipet só
  • víz

Elkészítés:

Vágd a paradicsomot félbe vagy negyedekre a méretétől függően. Tömörítsd őket az üvegekbe lehetőleg szorosan egymás mellé. Minden egyes üvegbe tegyél egy csipet sót és majdnem a széléig töltsd fel vízzel. Alaposan zárd le az üvegeket, és főzd be őket 20 percig 80 °C-on.

Paradicsombefőtt
A kertből származó bármilyen zöldséget sterilizálhatsz – a paradicsom és az uborka az alap.

Uborka befőzése

Hozzávalók:

  • 1,75 kg savanyítható uborka
  • 500 ml ecet
  • 60 g só
  • 140 g porcukor
  • 250 g cukor
  • 1,5 l víz

Egy 720 ml-es üveghez a hozzávalók:

  • 2 szelet sárgarépa
  • 1 szelet hagyma
  • 1 szelet torma
  • 1 babérlevél
  • 4 szem bors
  • 4 szem borókabogyó
  • fél teáskanál mustármag
  • egy darab kapor

Elkészítés:

A lét az összetevőkkel együtt tegyük egy edénybe, forraljuk fel, majd azonnal kapcsoljuk le. Hagyjuk kihűlni. Eközben készítsük elő az uborkát. Szorosan pakoljuk őket az üvegekbe, és adjuk hozzá a hozzávalókat. Ezután öntsük le a kihűlt lével, és főzzük körülbelül 20 percig 80 °C-on. Ezután vegyük ki őket, és hagyjuk kihűlni egy törülközőn. Ha az uborkákat a forró edényben hagynánk kihűlni, elképzelhető, hogy szétfőnének.

uborka savanyításhoz
A házi savanyúság gyakran kíséri a húsételeket.

RECEPTEK gyümölcsök befőzéséhez

Kíváncsi vagy, hogyan készül a lekvár? Receptjeinkből megtudhatod, hogy a lekvárkészítés nem bonyolult, és még a kezdők is könnyen megbirkóznak vele. A szamócalekvár vagy ribizlilekvár nagyszerűen illik friss péksüteményekhez, az áfonyalekvár vagy az egreslekvár pedig kiválóan feldobja például a házi palacsintát vagy a piskótát. Az egészséges életmódot folytatók számára a cukormentes lekvár receptjét is megtalálod itt. Melyik lekvárrecept lesz a kedvenced?

Sárgabaracklekvár

Hozzávalók:

  • 1 kg sárgabarack
  • 300 g porcukor
  • 100–150 g porcukor
  • 1 teáskanál citromsav

Elkészítés:

A kimagozott sárgabarackot 300 g porcukorral állandó kevergetés mellett sűrűsödésig főzzük. Ezután adjuk hozzá a 100-150 g cukrot és a citromsavat. Ismét állandó kevergetés mellett kb. 5 percig főzzük, majd még forrón töltsük a lekvárt az előkészített üvegekbe.

Sárgabarackbefőtt
A tökéletes lekvárhoz nincs szükség receptre. Fontosabb a megfelelően érett gyümölcs kiválasztása, esetleg különböző fajták kombinálása.
i Szereted a dzsemet és a lekvárt? Szeretnéd egyszerűbben és egészségesebben elkészíteni őket? Olvasd el cikkünket: Mi az a lassú főző + RECEPTEK

Eperdzsem vagy eperlekvár zselésítő cukorral

Hozzávalók:

  • 1 kg eper
  • 1 kg kristálycukor
  • 1 csomag zselésítő por
  • citromsav

Elkészítés:

A megtisztított epret tedd egy lábasba és óvatosan törd össze, ha eperdzsemet szeretnél zselésítő cukorral készíteni. Ha inkább lekvárt főznél, és nem szeretnéd, hogy darabos legyen, használj turmixgépet az eper simára turmixolásához. Az eprek édességétől függően döntsd el, hogy hozzáadod-e az egész kilogramm cukrot, ezután szórd rá a zselésítő anyagot. Keverd össze, forrald fel és addig főzd, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik. Ezután mérsékeld a lángot, és még kb. 3 percig főzd. Ezután távolítsd el a keletkezett habot a felszínéről, és ha szereted a savanykásabb eperlekvárt, adj hozzá 1-2 teáskanál citromsavat. A forró lekvárt töltsd az előkészített üvegekbe, zárd le őket, és fordítsd fejjel lefelé 10 percre. Végül fordítsd vissza az üvegeket, és hagyd kihűlni a lekvárt.

Mézes egreslekvár

Hozzávalók:

  • 1 kg átpasszírozott egres
  • 1 kg méz

Elkészítés:

Mosd meg az érett egrest, majd alacsony lángon főzd fel egy kis vízzel. A forró, felfőtt egrest passzírozd át, mérj ki egy kilogrammot a keverékből, amit összekeversz a mézzel. Állandó keverés mellett főzd az egrest a mézzel, amíg sűrű lekvárt nem kapsz. Ezután töltsd a forró lekvárt előkészített üvegekbe, zárd le őket, fordítsd őket fejjel lefelé, és hagyd kihűlni.

Szederlekvár

Hozzávalók:

  • 1 kg szeder
  • 1 kg zselésítőcukor
  • 1 citrom

Elkészítés:

Mosd meg a szedret, keverd össze a cukorral, és hagyd állni egy éjszakán át. A szederhez add hozzá a kinyomott citromlevet és a felaprított citromhéjat egy citrom feléből. Ezt a keveréket lassú tűzön körülbelül 15 percig főzd, közben ellenőrizd a lekvár állagát. Miután levetted a tűzről, távolítsd el a citromhéj darabokat a szederlekvárból, és a főtt keveréket töltsd előkészített üvegekbe. Az üvegeket zárd le, fordítsd őket fejjel lefelé, és hagyd kihűlni. A szederlekvár így enyhén savanykás lesz, tökéletesen illik natúrjoghurthoz vagy vaníliafagylalthoz mint feltét.

Citromlekvár

Hozzávalók:

  • 1 kg citrom
  • 0,5 kg kristálycukor
  • 0,5 liter víz
  • 1 csomag zselésítő por

Elkészítés:

Mosd meg a citromokat, vágd vékony szeletekre, és hagyd őket egy napig állni. Ezután önts alájuk vizet, szórd rá a cukrot, és botmixer segítségével turmixold össze. A kapott keveréket lassan melegítsd fel egy edényben, és főzd körülbelül 10 percig. Ezután add hozzá a zselésítő keveréket, ami sűrűbbé teszi a citromlekvárt. Az elkészült lekvárt öntsd befőttes üvegekbe, amiket ezután 5 percre fordíts fejjel lefelé. Végül fordítsd vissza az üvegeket, takard le őket egy nedves konyharuhával, és hagyd kihűlni a forró lekvárt.

Szőlőlekvár cukor nélkül

Hozzávalók:

  • 2 kg szőlő
  • 2-3 teáskanál agar-agar
  • 1/3 teáskanál só

Elkészítés:

Pürésítsd a szőlőt, majd szűrd át egy szitán, hogy eltávolítsd a kemény magokat. Az így kapott keveréket tedd egy edénybe, sózd meg, forrald fel, és főzd körülbelül 10 percig. Ezután add hozzá az agar-agart a kívánt sűrűségnek megfelelően, és főzd még egy kis ideig. Töltsd a lekvárt üvegekbe, zárd le őket, fordítsd fejjel lefelé, és hagyd kihűlni. Ha azt szeretnéd, hogy a szőlőlekvár hosszabb ideig elálljon, utólag sterilizálnod kell.

Áfonyalekvár vegyszermentesen

Hozzávalók:

  • 1 kg áfonya
  • 500 g kristálycukor

Elkészítés:

Mosd meg az áfonyát, helyezd egy edénybe, szórd meg alaposan a cukorral, és hagyd állni körülbelül 4 órán át. Amikor az áfonya levét engedi, tedd a tűzhelyre, és főzd fel. Kevergesd időnként körülbelül 30 percig, de ha a lekvár állaga ezt kívánja, főzheted tovább is. Ezután vedd le a tűzről, távolítsd el a képződött habot. Töltsd a lekvárt üvegekbe, zárd le őket, fordítsd meg őket, és hagyd teljesen kihűlni.

Tök kompót

Hozzávalók:

  • 200 g kristálycukor
  • 2 citrom (egyik a léhez, a másik felkarikázva)
  • 2 csillagánizs
  • 2 fahéjrúd
  • 6 szegfűszeg
  • 1 kg megtisztított tök
  • 1,5 l víz

Elkészítés:

Ízesítsd a vizet cukorral, egy citrom levével, a másik citrom szeleteivel, fűszerekkel, és főzd körülbelül 2 percig. Ezután add hozzá a kockákra vágott tököt, és főzd addig, amíg a tök megpuhul, de ne főzd szét. Hagyd a kompótot kihűlni egy konyharuhán.

RECEPTEK húsok befőzéséhez

A húst mindig csont nélkül főzzük be, és a befőzés során kerüljük a hagyma használatát, mivel az hajlamos gyorsan erjedni, ami tönkreteheti az egész befőzött húsadagot.

Befőtt szalonna

Hozzávalók:

  • 1 kg sovány szalonna bőrrel
  • 1,9 dkg gyorssó (praganda vagy nitrites só)

Elkészítés:

Vágd a húst egyenletes darabokra, körülbelül 2 × 2 cm-es méretűre, keverd össze a sóval, és alaposan dolgozd össze. Töltsd meg az üvegeket a hússal, és zárd le őket. Helyezd az üvegeket vízbe, úgy, hogy teljesen ellepje őket. Főzd őket 2 órán át, majd hagyd a következő napig az edényben hűlni. Másnap ismét főzd ki őket, de most már csak egy órán át. Vedd ki az üvegeket, és hagyd őket egy törölközőn hűlni.

húsbefőtt
Kirándulásokra, hétvégi házba, kempingbe vagy akár sörkorcsolyának – a húsbefőtt mindig jól jön.

Befőtt sertéshús

Hozzávalók:

  • sertéshús
  • egy teáskanál só minden üveghez
  • 0,5 dl víz minden üveghez

Elkészítés:

Tedd a nagyobb húsdarabokat a befőttes üvegekbe, majd add hozzájuk a vizet és a sót. Ezután zárd le az üvegeket, és sterilizáld őket két és fél órán át 100 °C-on. A befőtt hús melegen és hidegen egyaránt ízletes.

i Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Most már te is ötös vagy befőzésből, és biztosan vannak saját ötleteid is a lekvár befőzéséhez, a zöldségek savanyításához vagy a hús befőzéséhet. Vágj bele bátran a munkába, és lepd meg a kisebb és nagyobb ínyenceket, akik imádni fogják a házi készítésű lekvárodat, dzsemedet vagy kompótodat.

Befőző edények Eszközök befőzéshez

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB10