Oldal frissítése

Hogyan élezzünk kést? (ÚTMUTATÓ)

• Szerző: Szerkesztőség

Egy éles kés az alapja az ételek gyors és mindenekelőtt biztonságos előkészítésének. Csak egy éles kés segítségével vághatod fel tökéletesen a zöldségeket, a húst vagy bármi mást. Egy tompa kés, bár nem tűnhet úgy, nem csak felesleges munkát ad, de veszélyes is lehet. A késélezésben valójában semmi bonyolult nincs. Számos módszer létezik a kések élezésére. Ebben a cikkben mindet egy helyen megtalálod.

Hogyan élezzünk kést?

Késélezés helyesen (ÚTMUTATÓ) – TARTALOM

  1. Késélező vs. késfenő
  2. Fontos paraméter: a késélezés szöge
  3. Késélezés hagyományos élezővel
  4. Késélezés késfenővel

Késélező vs. késfenő

A kések élezését a használt eszköz típusa szerint két csoportra oszthatjuk. Használhatunk késélezőt (hagyományos vagy kő), vagy úgynevezett késfenőt. Mindkét módszer alapvetően nagyon hasonló - mindkét esetben lényegében arról van szó, hogy be kell állítani a tompult él szögét, hogy ismét úgy vágjon, ahogy kell. Viszont figyelem - a két élezési, vagyis inkább karbantartási módszer nem cserélhető fel: az késélező a tompa kés élezésére szolgál, míg a késfenő feladata a már éles kés karbantartása. Mi a különbség közöttük?

  • Hagyományos késélező – nélkülözhetetlen segédeszköz, mely segítségével és egy kis gyakorlattal meg tudod élesíteni a tompa kést, bár nem egyszerű feladat. A kővel végzett élezés eredményei kiválóak, de figyelj például a túl finom kőre, amely nem élezi meg eléggé a tompa kést. Rendelkezésre állnak természetes és mesterséges csiszolókövek, amelyek szemcseméretben is különböznek egymástól. A köveket időről időre ki kell egyenlíteni - ez még az első használat előtt is szükséges (erre jól szolgálhat például egy átlagos, felesleges csempének a hátlapja). Ha azonban csak alkalmankénti élezésre van szükséged a konyhában és nem akarod „túlbonyolítani“ a dolgot, választhatsz egy egyszerű mechanikus késélezőt is, amelyen csak át kell húzni a kést néhányszor.
  • Késfenő – fém eszköz, amely elsősorban a már megélezett kés karbantartására szolgál. Simítja a kisebb egyenetlenségeket, fogakat és lapokat. A késfenő rendszeres használata jelentősen meghosszabbítja a kés élettartamát azáltal, hogy gyakorlatilag a hagyományos élezések között hosszabb időközöket tesz lehetővé.
Hogyan élezzünk kést?
A késélezés sikerének alapja a hagyományos késélező kő.

Fontos paraméter: a késélezés szöge

A helyesen élezett konyhakés (vagy bármely más) esetében az úgynevezett élezési szög kulcsfontosságú. Az élezés során ez az a szög, amelyet a kés az élezővel bezár. Ha elégedett vagy a késeiddel és úgy szeretnéd őket élezni, ahogy megszoktad, próbáld meg megállapítani, hogy mekkora ez a szög. Általában ezt az információt a késhez mellékelt útmutatóban találod meg, vagy egy tapasztalt eladó tudja neked megmondani.

A kések élezése során általánosságban igaz, hogy minél kisebb a szög, annál élesebb lesz a kés, de annál gyorsabban is kopik. És fordítva, a numerikusan nagyobb szögek tovább tartanak. Leggyakrabban 10° és 30° között mozgunk, ha azonban nem vagy biztos a pontos értékben, ajánljuk az arany középutat, vagyis a szöget 15 és 20 fok között megtartani.

A szög szintén különbözik attól függően, hogy milyen célra szánják a kést.

  • 30° szög – kemény körülmények között használt munkakésekhez ajánlott, pl. szőnyegvágáshoz, kartonvágáshoz stb.
  • 25° szög – ideális a magas ellenállást igénylő késekhez, pl. kültéri vagy vadászkésekhez.
  • 20° szög – a leggyakrabban használt, ideális konyhakésekhez.
  • 17° szög – extrém éles késekhez, mint például a skalpelek, borotvapengék stb.
Hogyan élezzünk kést?
Tudtad, hogy a konyhában bekövetkező sérülések egyik leggyakoribb oka a tompa kés? Pedig a késélezésben nincs semmi bonyolult.

Késélezés hagyományos élezővel

Mielőtt először éleznél az új késéleződdel, mindig alaposan olvasd el a mellékelt információkat. Fontos, hogy rögtön az elején tudjuk, hogy a kérdéses élezőt szárazon használjuk-e, vagy nedvesíteni kell vízzel vagy ásványolajokkal. Ha az élezőt nedvesíteni kell, tedd ezt meg a tényleges élezés előtt. Ezáltal elkerülheted a kés esetleges sérülését, és a kés jobban csúszik majd az élezőn. Fontos paraméter a csiszolókő szemcsemérete is – ha túl finom, előfordulhat, hogy a tompa kést egyáltalán nem élezed meg vele, mivel csak a végső simításra szolgál.

  1. Ha rendelkezésre áll eszköz a helyes élezési szög megtartásához, használd. A helyes szöget ugyanakkor az ujjakkal is meg lehet tartani, de ez egy kis gyakorlatot igényel.
  2. Mindig kezdd a élező durvább oldalán. Ez már a gyártó által jelölve kell, hogy legyen.
  3. Élezéskor vidd át a kést az élezőn az ellenkező irányba, mint ahogy vágnál – tehát az él ellenében. Ezzel meghosszabbítod a kés (a penge alá nem kerülnek vasforgácsok) és az élező élettartamát is. Használd ki az élező teljes felületét is, hogy elkerüld a mélyedések kialakulását.
  4. Ezt a mozdulatot addig ismételd, amíg végig nem éleztél a végéig, azaz a nyél felé.
  5. Fordítsd meg a kést, és folytasd a másik oldalon, ismét a nyél felé.
  6. Most fordítsd meg az élezőt a finomabb oldalára, és folytasd az élezést. A cél most az, hogy kisimítsd az összes egyenetlenséget, amely az élező durva oldalán történt élezés során keletkezett.
  7. Fordítsd meg a kést, és ismételd meg a simítást a másik oldalon.
  8. Az élezés vége felé kezd el minden egyes áthúzás után váltogatni az oldalakat. Az élezést addig folytasd, amíg elégedett nem leszel az élezés fokával.
i A kés élességének tesztje
Azt, hogy a kés megfelelően éles-e a késélezés után, egy egyszerű teszttel ellenőrizheted. Vágj bele a papír szélébe, például egy újságéba. Az éles kés könnyedén megbirkózik ezzel a feladattal. Ha nem, az élezést meg kell ismételni.
Kés élezése
Egy jól élezett kés nélkülözhetetlen a konyhában.

Késélezés késfenővel

Ahogy fentebb már írtuk, a késfenő használata (azaz acél élezése acéllal) egy olyan módszer, amellyel a kést karbantarthatjuk. A késfenő használatában semmi bonyolult nincs.

  1. Fogd a késfenőt a nem domináns kezedbe, a hegye legyen magasabban, mint a nyél. A szög rajtad múlik, tartsd úgy, hogy neked kényelmes legyen.
  2. A kést szorosan fogd a domináns kezedbe.
  3. A késfenőhöz képest tartsd a kést körülbelül 20 fokos szögben. A szög maga nem olyan fontos, de kulcsfontosságú, hogy képes legyél azt az egész élezési folyamat során megtartani. Csak így érhetsz el jó eredményt.
  4. Élezéskor maradj a késfenő alsó felén.
  5. Hat-nyolc alkalommal húzd át minden oldalát a késnek, mindig a nyél felé húzva.
  6. Ezt a karbantartási folyamatot ismételd meg minden egyes késhasználat előtt.
Késélezés késfenővel
A késfenő inkább a kés karbantartására szolgál, mint az élezésére.
i Cikkajánló:

Egy jól megélezett kés a konyha alapfelszereltségének számít. Segítségével sokkal könnyebb és biztonságosabb a konyhai munka. A kés élezésével ráadásul könnyedén megbirkózol magad is. Semmi bonyolult nincs benne. Egy kis gyakorlattal mindenki megtanulhatja a késélezővel való élezést és a késfenőval való karbantartást.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB10