A párolás vagyis a gőzben való főzés vitathatatlanul a legegészségesebb főzési módszer. Különösen azért, mert az ételekben található legtöbb vitamin a hagyományos főzés során a vízbe fő ki, viszont pároláskor ez nem történik meg. A piacon különféle típusú párolóedények kaphatóak, amelyek természetesen jelentősen megkönnyítik és felgyorsítják az ételkészítést. A párolás egyik előnye, hogy ezzel a módszerrel párolóedények nélkül is lehet főzni. Érdekel, hogyan kell párolni és vajon lehet-e gőzben sütni? Cikkünkben mindenre válaszolunk. Ráadásul néhány receptet is összegyűjtöttünk a gőzben való főzéshez.
A párolás az elmúlt években nagyon népszerűvé vált, ami nem csoda, hiszen ez a főzési módszer számos előnnyel jár:
Ha a párolás előnyei meggyőztek, biztosan érdekelni fog, hogyan kell párolni. Alapvetően két lehetőséged van: választhatsz ételpárolót vagy hagyományos pároló edényt.
Az ételpárolók esetében nagy előny, hogy többféle ételt is tudsz főzni egyszerre, anélkül, hogy az egyes ízek összekeverednének. Ez lehet például sós és édes étel is. További előny, hogy több ételt is bele tudsz tenni – így könnyen elkészítheted az ebédet az egész családnak, egyszerre megoldhatod a hús párolást és a zöldség párolást is. Hátrány lehet viszont a valamivel hosszabb előkészületi idő.
Főzési idő | Élelmiszer |
---|---|
5 – 10 perc | Borsó, spenót, paradicsom, gombák |
10 – 15 perc | Hal, csirkemell, brokkoli, karfiol, paprika, spárga, póréhagyma, fagyasztott zöldségkockák |
20 – 30 perc | Krumpli, sárgarépa, kelbimbó, zeller, bab |
Ha kisbabád van, a párolás az ideális módja az ételek elkészítésének. Nem kell aggódnod, hogy az előkészített ételek elveszítik a szükséges vitaminokat, és nem kell lelkiismeret-furdalásod legyen amiatt, hogy esetleg egészségtelenül készültek volna. A baba ráadásul megtanulja, milyen is az adott étel valódi íze, ami a hagyományos, vízben történő főzésnél részben elveszik. Így a párolt zöldség garantáltan sokkal jobban fog ízleni a babádnak, mint a főtt változat. A gyermekételekről és azok elkészítési lehetőségeiről megtudhatsz többet a következő cikkünkből: Mikor és hogyan kezdjük el bevezetni a szilárd ételeket?
Pároláskor a fantáziának semmi sem szabhat határt. Ha a fogásokat gőzben párolt zöldségekkel szeretnéd különlegessé tenni, egyszerűen párold meg az összes zöldséget, amit szeretsz. Egy népszerű kombináció a sárgarépa, brokkoli és krumpli, de választhatsz karfiolt, borsót, petrezselymet, paprikát, paradicsomot és más fajtákat is. A párolt ételeket főzés után kell ízesíteni, de ha a zöldségekhez párolóedénybe vagy párolóba fűszernövényeket adsz, azzal sem ronthatsz el semmit. Itt találhatsz hagyományos és eredeti recepteket párolt ételekre.
Elkészítés: A párolóba vagy a párolóedénybe helyezzük a brokkoli rózsákat, lefedjük fedővel és 10 – 15 percig főzzük, amíg megpuhul. Az ételt csak a főzés után kell megsózni. A megfőtt brokkolit különböző módon tálalhatjuk, például panírozva, sajttal sütve, vagy miután megfőtt, azonnal hideg vízbe merítjük, hogy megőrizze zöld színét, és hozzáadhatjuk a kedvenc zöldségsalátánkhoz.
Tészta: 1 teáskanál kristálycukor, 550 g búzadara, 1 sárgája, ½ kocka friss élesztő, egy csipet só, 500 ml tej
Töltelék: 400 g áfonya
Ízesítéshez: vaj, cukor, túró, fahéj, zsemlemorzsa
Elkészítés: A lisztet egy tálba szitáljuk, és a közepébe mélyedést készítünk. Hozzáadjuk a teáskanál cukrot, egy kis langyos tejet öntünk rá, és beleöntjük az élesztőt. A kovászt 10 – 15 percig kelesztjük. A liszthez és a kovászhoz hozzáadjuk a maradék langyos tejet, a tojás sárgáját és egy csipet sót. Keverőkanállal sima és rugalmas tésztát gyúrunk, ami nem tapad az edény falához. A tésztát lefedjük egy törölközővel, és meleg helyen hagyjuk kelni körülbelül egy órán át. Várjunk amíg megduplázódik, esetleg megháromszorozza a térfogatát.
A megkelt tésztát lisztezett deszkára helyezzük, és 5 – 7 mm vastagra nyújtjuk, majd körülbelül egyforma méretű négyzetekre vágjuk. Minden egyes négyzetet óvatosan kinyújtunk az ujjainkkal, és a közepébe egy kanál megmosott és lecsepegtetett áfonyát teszünk. A négyzetek sarkait gondosan összekötjük, és gömbölyű gombóccá formázzuk.
Az áfonyás gombócokat a zárással lefelé helyezzük egy tálcára, és még 10 percig kelesztjük. Közben előkészítjük a párolóedényt. Az edénybe egy kis vizet öntünk, és felforraljuk. Ezután lejjebb vesszük a lángot, a párolóba 4 – 5 gombócot helyezünk, és fedővel lefedjük. Mérsékelt tűzön melegítjük a vizet, amíg gyöngyözni kell és az ebből keletkezett gőzben főzzük a gombócokat körülbelül 8 percig. A fedőt ne emeljük fel, hogy a gombócok össze ne essenek. Azonnal a főzés után átszúrjuk őket egy villával vagy tűvel, hogy a gőz távozhasson belőlük.
A gőzön főtt áfonyás gombócokat szitált porcukorral meghintve, reszelt kemény túróval, pirított zsemlemorzsával vagy őrölt fahéjjal megszórva, olvasztott vajjal leöntve kínáljuk.
Hozzávalók: 1 kg krumpli, 1 teáskanál kömény, 1 ág lestyán, só
Elkészítés: A meghámozott krumplit darabokra vágjuk. Az edénybe 2 – 3 cm vizet öntünk, és hozzáadjuk a teáskanál köményt. Beletesszük a párolóba a krumplit, megsózzuk, ráhelyezzük a lestyánt, és lefedjük fedővel. A vizet az edényben felforraljuk, a lángot letekerjük, és a krumpli méretétől függően további 8 – 10 percig lassan főzzük.
Hozzávalók: 4 db, körülbelül 150 g-os szeletelt lazac, 3 teáskanál édeskömény mag, 100 g vaj, 1 citrom leve, só, bors
Elkészítés: A lazacszeleteket ízesítsük és szórjuk meg édesköménymaggal. Ezután helyezzük őket a levehető fogantyúval ellátott tartó rácsra, és 10-12 percig gőzöljük. Olvasszuk fel a vajat, és adjuk hozzá a citromlevet. A lazacról távolítsuk el a bőrt, és helyezzük a húst egy előmelegített tálaló tálra vagy tányérra. A szeleteket öntsük le citromos-vajas szósszal. Forrás: tefal.hu
Hozzávalók: 2 tojás, 200 g vaj, 200 g kristálycukor, ízlés szerinti ízesítés
Elkészítés: A tojást a cukorral körülbelül 30 percig vízfürdőben kevergetjük, amíg besűrűsödik. Kevergetés közben figyeljük a hőmérsékletet, hogy a tojás ne csapódjon ki. Hűlés után hozzáadjuk a darabokra vágott vajat, és újra habosra keverjük. A tojásmassza és a vaj hőmérséklete azonos legyen. Végül ízesítjük.
Hozzávalók: 1 kg alma, egy csipet őrölt fahéj, 100 g cukor
Elkészítés: Hámozzuk meg az almákat, távolítsuk el a magházakat, és vágjuk őket negyedekre. Helyezzük őket az ételpárolóba vagy a pároló edénybe a fahéjjal együtt. Körülbelül húsz percig főzzük, majd vegyük ki az almákat, ízesítsük cukorral, és turmixoljuk pürévé. Forrás: tefal.hu
Ahhoz, hogy a párolás eredményével mindig maximálisan elégedett legyél, néhány hasznos tippet gyűjtöttünk össze számodra:
Ha eldöntötted, hogy beszerzel egy ételpárolót, biztosan nem fogsz csalódni, ha jól választasz. Bár minden ételpároló hasonló elven működik, a funkcióik, kialakításuk és áruk jelentősen eltérhet. Hogyan válasszunk hát ételpárolót, hogy az megfeleljen a szükségleteinknek?
Az ételpárolót az alábbi szempontok alapján választhatod ki:
A pároláshoz hasonlóan, a gőzzel való sütés is előnyökkel jár, mint az étel színének, formájának és természetes ízének megőrzése, valamint akár 50%-kal több vitamin, ásványi anyag és nyomelem megőrzése. Így nem szükséges az ételeket jelentősen ízesíteni. A gőzsütők a nyomás nélküli gőz elvén működnek, amelynek hőmérséklete nem haladja meg a 100°C-ot.
A gőzsütőben való sütés ráadásul jelentősen egyszerűbb és gyorsabb. A hús nem szárad ki benne, nem ég oda, és nem szükséges folyamatosan ellenőrizni és öntözgetni. A gőzsütő karbantartása is nagyon gyors. A sütő belsejében megszáradt ételmaradékokra csak rövid ideig kell bekapcsolni a gőzfunkciót, és mindent egyszerűen letörölhetünk egy ronggyal.
A gőzsütők programjai lehetővé teszik a multifunkciós használatot: a kiolvasztástól kezdve a gőzön grillezésen át a befőzésig sok mindenre használhatjuk. A gőzsütők a klasszikus hőlégkeveréses sütőkkel kombinálva működnek. Tehát probléma nélkül elkészítheted benne a kedvenc süteményedet is. A gőzsütőkben elkészítheted a megszokott ételeket is. A különbség az, hogy a végén az étel szaftosabb lesz és nem szárad ki annyira. A ropogós kéreg eléréséhez egyszerűen csak rövid ideig ki kell kapcsolni a gőzfunkciót, és a süteményt csak a hőlégkeveréses funkció segítségével kell megsütni, amellyel a legtöbb gőzsütő rendelkezik.
A párolással történő főzés könnyű, egyszerű és gyors. Rajtad áll, hogy ételpárolót választasz, vagy megelégszel egy olcsóbb párolóval. Bízunk benne, hogy receptjeinkkel és tippjeinkkel hamar megkedveled a párolást.