Az Apple mobil operációs rendszere új generációt kap. Az iOS 18 jobb iPhone-testreszabást, nagyobb alkalmazásbiztonságot, vizuálisan tetszetősebb üzeneteket, fejlettebb fotógalériában való keresést és áttekinthetőbb naptárat hoz magával. De ennél sokkal többről van szó, hiszen néhányan megismerkedhetnek az Apple első mesterséges intelligenciájának, az Apple Intelligence-nek a képességeivel is.
Várható volt, hogy a WWDC 2024 lesz az az esemény, ahol a kaliforniai óriás bejelenti a forradalmi mesterséges intelligenciájának érkezését. Pontosan ez történt, de még ezt megelőzően az Apple bemutatta magát az iOS 18-at és annak tartalmát. Ez, még az Apple Intelligence nevű AI képességeket leszámítva is, rengeteg hasznos újdonságot hoz magával, és abban az értelemben is alapvetőbb, hogy sokkal nagyobb számú felhasználót érint. Végül is az Apple Intelligence nem mindenkinek szól. Erről később bővebben.
Talán paródiának tűnhet, hogy az Apple csak most kötelezte el magát a gyeplő lazítása mellett, ha a rendszer személyre szabásáról van szó. A kinézetet tekintve eddig nem történt semmi eget rengető változás, nagyjából minden iPhone ugyanúgy nézett ki. Az iOS 18-ban azonban bárhol elhelyezhetjük az alkalmazásokat az oldalon. Az alkalmazásikonok mellett ez a widgetekre is vonatkozik. Az ikonok minden egyes oldala így más elrendezést kaphat.
Az elrendezésen túl az ikonoknak különböző színeket is adhatsz. Pontosabban fekete háttérrel aláhúzhatod őket, hogy tovább fokozd a sötét megjelenést. Vagy bármilyen tetszőleges színt rendelhetsz a színes részeikhez, ezzel egy stílusba hozva őket.
Ha nem tetszenek az alsó címkék, akkor az ikonokat nagyobbra alakíthatod, hogy megszabadulj a címkéktől. Az iOS 18-ban a felhasználók megváltoztathatják a zárolási képernyőn lévő zseblámpa és kamera ikonok funkcióját is. Ezek tehát lecserélhetők lesznek más műveletek végrehajtására.
Mit terveztek még át? Egy olyan részt, amellyel mi magunk is naponta többször találkozunk. A vezérlőközpontot nagyon egyszerűen bővíthetjük a galériából kiválasztott ikonok saját elrendezésével. Ezeknek sem kell feltétlenül egyforma méretűnek lenniük, a méretüket is megválaszthatjuk, és egymásra is rakhatjuk őket, hogy egy gyűjteményt alkossanak. Maga a központ több lapra oszlik, amelyek között görgetéssel mozoghatunk. A második lap a zene vezérlésére szolgál, a harmadikon pedig az otthon vezérlésére szolgáló elemek találhatók.
Az iOS 18 a biztonság tekintetében is szintet lép. Mostantól egész alkalmazásokat lehet elrejteni a kíváncsi szemek elől. Ezek megtalálhatók az alkalmazáskönyvtárban, egy rejtett mappában, amelyhez Face ID vagy ujjlenyomatos hozzáférés szükséges. Ha csak az alkalmazás adatait kell lezárni, az is megoldható. Nem kell aggódnod amiatt, hogy kölcsönadod a telefonodat valakinek egy hívásra, aki aztán átnézi a fotógalériádat. Az ilyen alkalmazások adatai még a keresési eredményekben sem jelennek meg, az értesítések pedig némítva lesznek.
A Fotók alkalmazás jelentős átalakuláson ment keresztül. A több ezer fotó jobb elrendezést kap, hogy könnyebb legyen megtalálni őket. A fotók olyan gyűjteményekben kapnak helyet, mint Legfrissebb hírek, Emberek & állatok és Utazás. A fotók egy körhintában is megjelennek, ahol minden nap új fotógyűjtemények jönnek létre. Az Apple szeret a vizuális vonzerőre törekedni, ezért az albumok miniatűrjei tetszetős betűtípussal és kompozícióval készülnek.
Az Üzenetek alkalmazás, ahogy minden kiadással, úgy most is különboző módosításokon esett át. Az iOS 18-cal az iMessage-ben többféle animált megjelenítés közül választhatsz, amelyek a smiley-kon is visszaköszönnek. Amikor üzenetet hozol létre, formázhatod azt - a szöveget félkövérre, dőlt betűsre, aláhúzásra és áthúzásra változtathatod. Ezenkívül mostantól ütemezheted az üzenet jövőbeli elküldését. Az RCS megjelenésével pedig az iMessage képességekkel rendelkező, kiváló minőségű audiovizuális üzeneteket küldhetsz majd Android telefonokra is.
Mi van, ha nincs operátori jel? Ha legalább iPhone 14-es készülékkel rendelkezel, és az Egyesült Államokban tartózkodsz, akkor a tavalyi iOS 17-ben bevezetett műholdas kommunikáción keresztül SMS-t, sőt iMessage-et is küldhetsz a barátaidnak. Az iMessage az, ami támogatott, beleértve az üzenetek megjelölésének és az emojik küldésének lehetőségét. Az üzenetek természetesen titkosítva vannak.
A Mail alkalmazásban, ha angol nyelvre van állítva és csak angolul írtál e-maileket, akkor számíthatsz arra, hogy azok automatikusan a tartalmuk szerint válogatva lesznek, olyan szakaszokra osztva, mint a megrendelések, hirdetések és hírlevelek.
A Safari lehetővé teszi a fontos információk kiemelését. Így amikor az étterem weboldalát böngészed, képes leszel egy panelt előhívni a helyszínnel a térképen, a telefonszámmal és egy gombbal, amellyel elindulhatsz a helyszínre. Emellett a cikkek összefoglalóját is elovlashatod, a hosszabbak esetében pedig az iOS 18 tartalomjegyzéket készít az egyes fejezetekre mutató linkekkel.
Az új Jelszavak alkalmazás többé-kevésbé ugyanaz, mint amit eddig a beállításokban a Jelszavak menüpont alatt láthattunk. Az Emlékeztetők alkalmazáshoz hasonló kialakításban olyan kategóriák jelennek meg benne, mint a kódok, a Wi-Fi jelszavak és a hozzáférési kulcsok. Ezeket az érzékeny adataidat mostantól az Apple Vision Pro szemüvegben, sőt, az iCloud for Windows programon keresztül akár a Windowsban is láthatod.
A túrázók minden bizonnyal értékelni fogják a térképek javításait is. Testreszabhatod az útvonalaidat és elmentheted azokat. Amerikában az összes nemzeti park útvonalait letöltheted offline megtekintéshez. Ha például a Utah állambeli Angels Landingbe szeretnél túrázni, a magassági térkép igencsak hasznos lehet a túrához.
A jegyzeteidben hangfelvételeket rögzíthetsz, és ha a hangok angol nyelvűek, az iPhone gondoskodik az átírásról is. A matematikai műveletek beírásakor az eredmények azonnal hozzáadódnak. A jegyzeteket színesen is formázhatod, hogy kiemeld a fontos részeket.
A további változások közé tartozik a vendégeknek a házba való bejutása, lehetővé téve számukra, hogy az Otthon alkalmazásban meghatározott ajtókat és időpontokat nyissanak ki. A felhasználók korlátozhatják a harmadik féltől származó alkalmazások hozzáférését, hogy például csak néhány névjegyet lássanak a címjegyzékből, jobb áttekintést kapjanak a Napló alkalmazás bejegyzéseiről vagy a számológép előzményeiről, grafikonok rajzolásának képességével. Szintén újdonság a naptár nézete, amely jól láthatóan rögzített eseményeket tartalmaz, beleértve a meghatározott esedékességi dátumú emlékeztetőket, illetve a két iPhone csatlakoztatásával történő fizetést. Az Apple Pay ezen fejlesztése azonban nem ér el hozzánk. A két iPhone egymáshoz közelítésével történő fizetés csak az Egyesült Államokban érhető el.
Az Apple most először játékmódot is integrált az operációs rendszerébe. Ennek célja a háttértevékenység minimalizálása, hogy a játékokban minél nagyobb legyen a teljesítmény és a kijelző frissítési rátája. Az üzemmód a vezeték nélküli kontrollerek csatlakoztatásakor fokozza a Bluetooth-jelek vételét, és csökkenti a 2. generációs AirPods Pro fülhallgató reakcióidejét.
Felhívjuk a figyelmed, hogy az alábbiakban felsorolt Apple Intelligence-t használó képességek fokozatosan és csak az iPhone 15 Pro / 15 Pro Max és újabb készülékeken lesznek elérhetők.
Az Apple Intelligence az új mesterséges intelligencia Cupertinóból. A vállalat okosan választotta meg a nevet, a kezdőbetűi megfelelnek az AI rövidítésnek. Ugyanakkor az Apple-nek nem volt más választása, hiszen az olyan versenytársak, mint a Google vagy az OpenAI már bemutatták legújabb AI képességeiket. Nézzük tehát, mire lesz képes az Apple Intelligence.
Például a különböző alkalmazások szövegmezőin keresztül a rendszer képes lesz a begépelt szöveggel dolgozni, több szempontból is. Az iOS 18 képes lesz beolvasni a szöveget, és tanácsot adni, hogy mit és hol lehetne szerkeszteni. Ha leírtad az ötletedet, de nem megfelelő módon, az íróeszközök átírják helyetted a szöveget a kívánt szellemben. A telefon továbbá hosszabb üzeneteket és e-maileket is képes összefoglalni helyetted.
Az Apple mesterséges intelligenciája azonban nemcsak a szövegről szól, az Image Playground alkalmazásnak köszönhetően az iPhone képes leírás alapján megrajzolni egy képet. Ha szeretsz hangulatjeleket küldeni, de nem mindig sikerül megtalálnod a legjobbat, az iOS 18-ban csak le kell írnod a formáját, és az AI máris generálja azt. Ezt hívják Genmojinak.
Csak válaszd ki az Image Wand eszközt a Notes vagy a Freeform programban, karikázd be a rajzot, és az Apple Intelligence máris feljavítja a képet. Vagy karikázz be egy üres helyet, és a környező szöveg szerinti tematikus képet rajzol.
Hogyan beszélhetünk a mesterséges intelligenciáról anélkül, hogy ne említenénk az intelligens asszisztenst? Az Apple-nek már évek óta van ilyenje, Sirinek hívják, és az iOS 18-ban teljesen új formában jelenik meg. Jobban megérti a kontextust, beolvassa a tárolt adatokat és kezelni is tudja azokat, lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy kijavítsa magát, ha rosszul fejezte ki magát, és ha nincs kedved hangosan beszélni hozzá, akkor egyszerűen SMS-ben is küldhetsz neki utasításokat. A Siri érzékeli a képernyő tartalmát, és fel tudja ajánlani az adatok felhasználását, például a szöveges üzenetben megjelenített címet.
Az iOS 18-ban az intelligens értesítések is a Sirihez vannak kötve, a telefon csak az igazán fontos dolgokkal zavar meg, ha Ne zavarj üzemmódban van. Még az üzenetet is megérti, és csak egyfajta értesítést húz elő arról, hogy a másik fél mit szeretne, hogy tegyél. Hasonlóképpen, egy hosszú e-mailből is ad egy kivonatot. Továbbá, ha tudni szeretnéd, hogyan kell beállítani valamit az Apple készülékeden, csak kérdezd meg Sirit. Megadja az eljárást az eredmény eléréséhez.
Ha történetesen egy adott tartalmú fotót keresel, de nem találod a galériában lévő képek áradatában, csak írd le a megörökített jelenetet saját szavaiddal, és az iPhone kiszűri a találatokat. Ha pedig olyan fotód van, ahol zavar egy bizonyos tárgy a háttérben, csak jelöld ki, és az iPhone a zavaró elem nélkül rajzolja meg a jelenetet.
Mindezek a mesterséges intelligencia képességek közvetlenül a készüléken futnak, és az Apple semmilyen módon nem férhet hozzá az adataidhoz. Ha nagyobb számítási teljesítményre van szükséged, az Apple Intelligence a saját privát felhőjére támaszkodik, amely maximális biztonságban van az adatok tárolásának lehetősége nélkül. A híres ChatGPT asszisztens is jelen van. A felhasználók igény szerint használhatják anélkül, hogy be kellene jelentkezniük a fiókjukba.
Az új iOS 18, a fejlesztők számára bétatesztelés keretében már letölthető. Várhatóan a nyár folyamán jelenik meg a nyilvános béta, a hivatalos megjelenés pedig valószínűleg szeptemberben vagy legkésőbb októberben lesz. Az iOS 18 kompatibilitása megegyezik a jelenleg iOS 17-et kezelő telefonokkal. Amúgy, ahogy említettük, az Apple Intelligence AI funkciói csak az iPhone-okon lesznek elérhetőek, és csak az A17 Pro vagy annál magasabb szintű processzorral rendelkező modelleken. Tehát az iPhone 15 Pro-n és 15 Pro Max-on, majd a 2024 szeptemberében bemutatásra kerülő új modelleken.
Az iOS 18 konkrétan a következő készülékeken fog futni:
Hogy a lista teljes legyen, alább olyan iPhone-okat találsz, amelyek sajnos nem számíthatnak iOS 18 támogatásra. Ezek olyan régebbi készülékek, amelyek nem rendelkeznek a rendszer és annak új funkcióinak teljes kihasználásához szükséges teljes erővel.
A többé-kevésbé meglepő termékleleplezések mellett az Apple természetesen a WWDC 2023 keynote-on is a legfontosabbra, azaz az operációs rendszerekre koncentrált. Mint minden évben, most is az iPhone-okra szánt iOS operációs rendszer és annak a nagyobb képernyős iPad-ekre szánt iPadOS mellékága állt a középpontban.
Az iOS 17 és az iPadOS 17 új verziójának a készülékedre való feltelepítése után a változások nem biztos, hogy egyből szembetűnőek lesznek. De ez nem jelenti azt, hogy a változások csak a kódon belüliek. Az Apple azonban ott is dolgozott, és a támogatott készülékek, valamint az ősszel megjelenő készülékek olyan finomhangolt környezetet élvezhetnek, amely remekül kihasználja az Apple Bionic processzorainak nagy teljesítményét.
Az Apple elindított egy triót a legalapvetőbb alkalmazásaiból. A Telefon alkalmazással beállíthatsz egy hívójelet egy emotikon vagy fotó segítségével, hasonlóan ahhoz, ahogyan a zárolási képernyőt szerkeszted.
A névjegyek adatai is jobban néznek ki. Az élő üzenetrögzítő átirat ígéretesnek tűnik, de magyar nyelven nem lesz elérhető. Hasonló üzenetrögzítő lesz a Facetime-hoz is. Ha a másik fél nem veszi fel a telefont, akkor videó- vagy hangüzenetet hagyhatsz neki. Gesztikulálással olyan effekteket indíthatsz el videohívás közben, mint a lufik, tűzijátékok és hasonlók.
Az Üzenetek alkalmazásban jobb szűrőkkel ellátott keresés került bevezetésre. A matricasáv és más minialkalmazások nem foglalják el a helyet a billentyűzet felett. Ezek mostantól egy kicsúsztatható oldalmenüben vannak elrejtve.
Ha nincs lehetőséged a hangüzenet meghallgatására, megtekintheted a hangfelvétel átiratát. Egy üzenet lehúzásával könnyen válaszolhatsz közvetlenül az adott üzenetre, a Bejelentkezés funkcióval pedig a kiválasztott rokonok vagy barátok ellenőrizhetik az utadat, így visszajelzést kaphatnak arról, hogy biztonságban vagy. A matricák szerelmesei fotókból, akár mozgó fotókból, azaz élő fotókból is készíthetnek sajátokat.
A szinte bármilyen elem átvitelére szolgáló AirDrop is frissítést kap - az átvitel megkezdéséhez csak közelítsd egymáshoz az eszközöket. Ha a fájl nagyméretű, a többit az interneten keresztül küldi el. A NameDrop képes automatikusan átküldeni egy névjegykártyát, elég csak közelebb vinni egy másik iPhone-hoz vagy Apple Watch-hoz.
A billentyűzet előrejelzése és automatikus javítása is az angol nyelvre korlátozódik, de egyébként jobban teljesít a teljes mondat szintű javítással és kiegészítéssel.
Ha az iPhone az éjjeliszekrényen van a töltőn, vagy a házban bárhol máshol, az iOS 17 segítségével otthoni asszisztenssé alakíthatod. Erről a StandBy üzemmód gondoskodik. A záróképernyőn vízszintes helyzetben az Always-On funkcióval együtt megjelenít egy fotót, az időt sokféle kivitelben, az időjárást, az otthoni vezérlést, a naptárat. Siri-vel és az élő tevékenységekkel is együttműködik.
Az iOS 17 egy teljesen új alkalmazást is kapott. A menüben napló ikonnal van jelölve. A Napló alkalmazással rögzítheted a napi tevékenységeidet, valamint további jegyzeteket és adatokat. Pontosan kiválaszthatod, hogy mit szeretnél a naplódban szerepeltetni, például fényképeket, zenét, fizikai aktivitást stb. Természetesen az alkalmazásban lévő adatok titkosítva vannak.
A térképek elmenthetők offline használatra, beleértve a navigáció lehetőségét is, és az elektromos autók tulajdonosai élő információkat láthatnak a területükön található töltőállomások használatáról. A jelszavakat mostantól megoszthatod a megbízható személyek egy csoportjával. Az Egészség alkalmazásban rögzítheted a hangulatodat, hogy ellenőrizhesd a hosszú távú mentális egészségedet. Az előlapi kamera szemmel tartja a gyerekeket, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem nézik túl közelről a kijelzőt. Az AirTag lokátor helyét megoszthatod legfeljebb 5 másik emberrel.
Az Emlékeztetők alkalmazás okosan kombinálja az azonos kategóriába tartozó termékeket, amikor bevásárlólistát készítesz. A Siri hangalapú aktiválása már a "Siri" név egyszerű kiejtésével történik. Ezután addig hallgat, amíg ki nem kapcsolod, anélkül, hogy újra szólítanod kellene.
Az iPad képernyője elég nagy ahhoz, hogy változtatásokat hajtsunk végre. A widgetek interaktívak, zenét játszhatsz le, irányíthatod az otthonodat vagy megjelölhetsz egy emlékeztetőt befejezettnek. Szintén újdonság a háttérképek gyűjteménye a zárolási képernyőre, amelyet az iPhone-ok mintájára módosíthatunk. Van még Live Activities az ételfutár, a sporteredmények stb. nyomon követésére.
Ezenkívül a nagy képernyő előnyös lesz az újonnan érkező Egészség alkalmazás számára is. Ezt az Időjárás alkalmazás ihlette, amely csak tavaly kapott nagy képernyőt. Az adatok sokkal áttekinthetőbbek az iPad-en, így nem okozhat gondot feljegyezni az aktuális lelkiállapotodat, hogy figyelemmel kísérhesd a mentális egészségedet. Az egyéb kisebb újdonságok az iOS 17-tel közösek - Siri aktiválás, billentyűzet automatikus korrekció, új funkciók a Jegyzetekben és a Térképekben, és még sok más.
Az iOS 17-hez hasonlóan az iPad-en az Üzenetek alkalmazásban is elérheted a emotikonokat, hogy matricaként használhasd őket, vagy új matricát hozhatsz létre a fotógalériából. Hasonlóképpen a keresés is megváltozott, és egy nyíl is bekerült, amellyel a csoportos csevegésben az utolsó olvasatlan üzenethez ugorhatsz. A Facetime is ugyanilyen újításokat kapott, tehát gesztikulációval és videóüzenettel történő reagálási lehetőséget, mint egy üzenetrögzítő.
Az iPad-en kifinomultabbá válik a PDF-fájlokkal való munka. Felismeri a könnyen kitölthető űrlapokat, valamint az iPad maga is felismeri, hogy mit szeretnél kitölteni, és lehetőségeket ajánl fel. PDF-fájlt importálhatsz a Jegyzetekbe is, ahol átlapozhatod, és élőben együttműködhetsz egy másik személlyel. A Safari-ban a profilokon keresztül jobban elkülönítheted a munkához és a szórakozáshoz szükséges webhelycsoportokat. Minden profil saját előzményekkel, könyvjelzőkkel stb. rendelkezik.
Az új iOS 17, iPadOS 17, watchOS a bétatesztelés keretében már letölthető a fejlesztők számára. Várhatóan a nyár folyamán teszik elérhetővé a nyilvános bétaverziókat a nagyközönség számára, a hivatalos megjelenés pedig valószínűleg szeptemberben vagy legkésőbb októberben lesz. Az iOS 17 az iPhone 8 és 8 Plus és az iPhone X készülékekkel nem kompatibilis. Az iPadOS 17 esetében a kompatibilitás 2021-től indul a 6. generációs iPad-ekkel, így csak az 5. generáció veszítette el a támogatást.
Az iOS 17 és az iPadOS 17 futtatása a következő eszközökön lehetséges:
Hogy a lista teljes legyen, az alábbiakban olyan iPhone-okat és iPad-eket találsz, amelyek sajnos nem számíthatnak iOS 17 támogatásra. Ezek olyan régebbi készülékek, amelyek nem rendelkeznek a rendszer és annak új funkcióinak teljes kihasználásához szükséges erőforrással.
Az idei WWDC-n sem maradt el az előre elkészített tartalmak streamelése. Az Apple szeptemberi keynote-ja ugyanebben a szellemben zajlott, amikor is bemutatásra került többek között az iPhone 14. Az Apple azonban ismét egy látványossággal készült, gyakorlatilag körbevezettek minket nézőként a vállalat kampuszán és környékén.
Az iOS 16 és az iPadOS 16 mellett a bemutató más operációs rendszerekre is kitért. Ezek konkrétan a watchOS 9 az Apple Watch okosórához, valamint a macOS Ventura a Mac számítógépekhez.
Nagy és első ránézésre jelentős újdonság a lock screen, azaz a zárolási képernyő. Valószínűleg naponta többször is látjuk a kijelzőnek ezt a részét. Az iOS operációs rendszer történetében most először testreszabható lett. Mik a lehetőségek?
A felhasználó nemcsak a háttérképhez, hanem a teljes dizájnhoz is beállíthat színszűrőt. Csak tartsd az ujjad például az időn és megváltoztathatod annak betűtípusát és színét. Ezenkívül az idő részben elbújik a fényképen lévő tárgy mögött, ha a telefon mélységhatást érzékel, például egy lefényképezett alakot. Újdonságnak számítanak az áhított widgetek a zárolási képernyőn, amelyek gyönyörűen illeszkednek az iPhone 14 Pro és 14 Pro Max új, Always-on kijelzőjéhez.
A widgetek az alkalmazáskönyvtárból választhatók ki. Így a felhasználó gyors áttekintést kaphat például a tervezett naptári eseményekről, az időjárásról és az Apple Watch aktivitásgyűrűiről. Létrehozhatsz saját, egyedi zárolási képernyőket is. Csak tartsd nyomva az ujjad és már válogathatsz is közülük. Továbbá a galériában számos előre elkészített, szép renderelésű képernyő található. Az Apple például dinamikus időjárás-kijelzővel mutatott be ezek közül egyet.
Az értesítések szintén a zárolási képernyőhöz kapcsolódnak. Mostantól alulról jelennek meg, így nem takarják el a háttérképet. A képernyőt továbbá a Live Activities kelti életre, amely például valós idejű meccseredményeket, egy folyamatban lévő mérkőzés részleteit, az Uber érkezésének visszaszámlálását jeleníti meg. A Fókusz módot mostantól a képernyőzárolási képernyő egyedi megjelenéséhez igazíthatjuk. Ennek köszönhetően különböző képernyőket állíthatsz be a munkához és a szabadidőhöz, a telefon értesít az üzenetekről, értesítések küldéséről stb.
Az olyan alkalmazások, mint a naptár, az üzenetküldés, az e-mail kliens és a Safari webböngésző csak az aktuálisan beállított fókuszmódnak megfelelő tartalmat jeleníti meg. Így nem zavarnak majd meg a barátokkal folytatott alkalmi beszélgetések az Üzenetekben, ha éppen munka üzemmódban vagy.
Az Apple szerint az iOS-felhasználók 3 új funkciót szerettek volna az Üzenetek alkalmazásban és az Apple most teljesítette is ezeket. Az első az üzenetek rövid időn belüli szerkesztése az elküldésük után. Egy másik új funkció az üzenet közvetlen visszahívásának lehetősége. Erre csak abban a pillanatban van lehetőség, amikor elküldél valakinek egy üzenetet. Ha pedig nem szeretnéd elfelejteni, hogy később válaszolj egy üzenetre, az üzenet oldalra görgetésével olvasatlannak jelölheted azt. A videók megosztására szolgáló SharePlay funkció mostantól közvetlenül az üzenetekbe van integrálva.
Az Mail mostantól az Üzenetekhez hasonló képességekkel rendelkezik. A Mailben előre ütemezheted egy üzenet elküldését egy adott időpontra. Ebben az esetben is vissza tudod hívni az üzenetet az elküldés után, mielőtt a címzett megkapná. Ha véletlenül tárgysor nélkül küldenél el egy üzenetet, a Mail mostantól felhívja rá a figyelmed. Az alkalmazás azt is jelzi, ha még nem kaptál választ egy e-mailre, valamint megjelölheted azt az e-mailt, amelyre emlékeztetni szeretnéd magad. Az e-mailek tartalmában való keresés teljesen újra lett tervezve.
Ha abban a helyzetben leszel, hogy a családoddal együtt össze szeretnétek gyűjteni egy eseményről az elkészült fotókat és meg szeretnétek osztani őket egymás között, akkor tetszeni fog az iCloud családi fotótármegosztó szolgáltatás. Egy ilyen albumhoz legfeljebb 6 felhasználó férhet hozzá, mindenki láthatja a fotókat, valamint szerkeszthetik is őket. Hogyan kerülhetnek a fotók az albumba? A munális feltöltések mellett már előre beállíthatod a Kamera alkalmazásban, hogy fényképeket készítsen ebbe az albumba. Alternatív megoldásként maga az iPhone is megmondja, hogy mely képeket kell kiválasztani.
Az élő szöveg az iOS 15 egyik legnépszerűbb funkciója lett, mely segítségével interakcióba léphetünk a fényképen vagy a Kamera alkalmazásban megjelenő szöveggel. A szöveg kijelölésének, másolásának vagy fordításának lehetőségei az iOS 16-ban a fényképek mellett mostantól a videókra is vonatkoznak. Ha például egy külföldi menüt olvasol, a telefon a nyelv lefordítása mellett a pénznemek átváltására is képes. Ha a fotógalériában az ujjadat egy állatra, szoborra vagy más tárgyra tartod, az kivágódik a fotóból. Ezt követően átmásolhatod például az Üzenetek alkalmazásba.
Az Apple Pay a hazai felhasználók számára csak korlátozottabb funkciókat kínál. Az új funkció az Apple Pay Later, amely egyelőre csak Amerikában működik. A CarPlay is frissült. Ha a támogatott járművek egyikével rendelkezel, akkor az iPhone mélyebben be tud integrálódni az autó rendszerébe, amikor csatlakozik az autóhoz, és képes lesz olyan dolgokat megjeleníteni a kijelzőin, mint például egy egyedi tervezésű fordulatszámmérő, valamint vezérelheted vele a légkondicionálót vagy ellenőrizheted az üzemanyagszintet.
A diktálás segít az üzenetek, rövid történetek gyorsabb begépelésében, kifejezések böngészőbe való bevitelében és még sok másban. Az iOS 16-tal zökkenőmentes váltásban lehet részünk a hangdiktálás és a gépelés között. Még az is lehetséges, hogy csak a hangoddal továbbítsd a szöveget egy másik helyre. Még a hangulatjeleket is lediktálhatod. Az Apple áttervezte a Home alkalmazás megjelenését is, lehetővé téve ezzel, hogy egyetlen oldalon láthasd a háztartásról készült összefoglalót. Az Egészség alkalmazással pedig nyomon követheted a gyógyszerek szedését.
Az iOS 16-tal az Apple sok egyéb, kisebb fejlesztésre is figyelmet fordított. A Safariban webhelyeket csoportosíthatsz és meg is oszthatod másokkal. Az Apple Maps navigálásakor akár 15 megállót is be lehet ütemezni előre, és ha a családi megosztást használod, akkor egy új iOS- vagy iPadOS-eszköz beállításakor kiválaszthatod azt is, hogy az eszközt saját magad vagy a gyermeked részére készíted elő. A korlátozások ennek megfelelően lesznek beállítva az eszközön.
Az Apple továbbra is igyekszik kihasználni az iPad nagy képernyőjét, ezért a táblagépeire az iOS-hez képest további változtatásokat is eszközölt. Először is, ejtsünk szót a Stage Manager-ről. Sokkal jobb áttekintést ad a felhasználónak a multitasking munkavégzésről.
Mostantól nemcsal úgy tudod megosztani a fájlokat a csapatoddal vagy a barátaiddal, hogy elküldesz nekik egy másolatot. Az új együttműködési mód azt jelenti, hogy közvetlenül egy adott fájlon dolgozhatsz valós időben az olyan alkalmazásokban, mint a Pages, Numbers, Keynote stb. Ezután a Facetime segítségével megoszthatod például a Safariban megnyitott webhelyek linkjét, így együtt böngészhettek, kommentálhatjátok azt stb.
Az új Freeform alkalmazás egy virtuális táblával rendelkezik, amelyen keresztül valós időben ötletelhetsz és vitathatsz meg kérdéseket a csapatoddal. A vázlatozás mellett, amit különösen az Apple Pencil tollal élvezhetsz igazán, beágyazhatsz fájlokat, linkeket, fényképeket, videókat és rengeteg más tartalmat is.
Az Időjárás alkalmazás végre az iPad-re is saját verziót kapott. Az Apple a nagy teljesítményű M1 chipnek köszönhetően az iPad-es játékokra is nagyobb hangsúlyt fektethet. A Game Center alkalmazás, amely a játékstatisztikák összesítésére, valamint a barátok és a játék előrehaladásának nyomon követésére szolgál, újratervezésre került. A SharePlay segítségével mostantól a Game Center fiókodon keresztül könnyedén átadhatod magad a multiplayer játszás élményének.
Az Apple ugyanakkor azt is elismeri, hogy az iPad legtöbb alkalmazása az iPhone-ok alkalmazásaiból indul ki. Most azonban a nagyobb teljesítményű készülék nagy képernyőjén egy kicsit más megközelítést kapnak, hiszen hasznos kiegészítésekkel bővítették őket. Mostantól a Undo és a Redo funkciók segítségével visszavonhatod vagy újra elvégezheted a rendszer különböző lépéseit és beállítási lehetőségeit. Ezen kívül a Naptár alkalmazásban mégjobban ki lesz emelve az elérhetőséged, a Kapcsolatok alkalmazásban lehetőség lesz kapcsolatlisták létrehozására, emellett nagy változások történtek a Fájlok alkalmazásban is. Például láthatod a mappák méretét, módosíthatod a fájlkiterjesztéseket stb.
Az új iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 már letölthető a nagyközönség számára. Az iOS 16 kompatibilis az iPhone 8 és újabb készülékekkel, az iPadOS 16 kompatibilis az iPad 2020, iPad mini 5 és újabb készülékekkel.
Tim Cook az idei keynote előadást azzal kezdte, hogy Memoji hangulatjelekből álló közönség előtt lépett fel. A tartós egészségi kockázatok miatt a keynote újból nézők nélkül lett felvéve. Ez azonban minden bizonnyal nem akadályozott meg egy érdekes látványt. Ismét szépen szerkesztett rendezvényt láthattunk, amely elindította az idei WWDC konferenciát. Más újdonságokat főleg Craig Federighi hozott az Apple számos más, többé-kevésbé ismert arcával együttműködve.
Az iOS 15 rendszer a korábbi alapokra épít, és számos jelentős újítást ad hozzá. Ezek elsősorban a hívásokra, üzenetekre és értesítésekre vonatkoznak. Az új iPadOS 15 mindehhez hasznos újdonságokat kap, amelyek támogatják a nagy képernyőn folyó munkát. Nem feledkeztünk meg a watchOS-ről az Apple Watch számára és a macOS-ről a Mac asztali számítógépek számára sem, amelyeket az új verzióban macOS Monterey-nek hívnak.
Az első említett újdonság a ma széles körben alkalmazott FaceTime telefonálást érinti. Hozzá lett adva a Spatial Audio, ahol a telefonhívás hangja térbelinek tűnik, mintha a barátod közvetlenül melletted ülne, attól függően, hogy az iPhone képernyőn hol található nagyobb számú hívó fél. A környezeti hangokat most jelentősen el lehet némítani, így a másik oldal nem is hallja meg. A Portré móddal megrajzolhatod az arcodat, és elmoshatod a hátteret, hogy a hívó fél kitűnjön a képen. Az ütemezett FaceTime-hívást most megoszthatod egy olyan linken keresztül, amelyet más rendszerek, például a Windows vagy az Android felhasználóinak küldtek.
Az idei rendszerek nagyban szólnak a megosztásról. A SharePlay funkció közelebb visz a szeretteidhez, még akkor is, ha nagyon távol vannak. Együtt könnyedén meghallgathattok egy dalt, filmet vagy sorozatot nézhettek, vagy más alkalmazásokban használhatjátok a megosztási funkciót. Mindezt egy FaceTime-hívás közben. A fejlesztők API felszereléseket kapnak az alkalmazások és játékok tartalommegosztásának integrálásához.
A Messages üzenetek beszélgetéseiben most jobban és szórakoztatóbban jelenítik meg a fotókat. A beszélgetésekben említett linkek, dalok vagy akár sorozatok megjelennek olyan alkalmazásaidban, mint például a Newsfeed, a Safari, az Apple TV stb., miközben mindig láthatod, hogy melyik barátod ajánlotta ezt a tartalmat.
Az értesítések most az igazán fontosak közé tartoznak, amelyekkel kiemelten kell foglalkozni. Egy adott napszakban megjelenik a többiek kiválasztása. Ha az állapotot úgy állítottad be, hogy ne zavarjanak, a másik fél ezt látja a beszélgetésben. Amikor ennek ellenére el akar érni Téged, sürgősként tudod elküldeni az üzenetet. Ha beállítod a fókuszállapotot, lehetőséged van olyan alkalmazásokat kiválasztani, amelyek üzenettel értesítenek egy adott ideig. Így nem fogja elveszíteni az áttekintésedet arról, amit választottál.
A Live Text olyan funkció, amely nagyon gyorsan és kényelmesen képes kibontani a szöveget a rögzített vagy fogadott fotókból az iPhone idegi chipjének köszönhetően. Még akkor is, ha a szöveg el van forgatva és elmosódott, az iPhone képes kezelni azt, és lehetővé teszi például jegyzetekbe másolását. Megérti a szöveg természetét is, például felismer egy telefonszámot. A funkció jelenleg 7 nyelvet támogat, sajnos a magyar hiányzik. Az iPhone azonban a szöveg mellett az objektumokat is felismeri a fényképeken, és gyorsan lehetőséget kínál arra, hogy további információkat keressen róluk.
A fotóid és videóid kollázsai jobban lesznek szerkesztve, ideértve a zenével való jobb együttműködést is. A zene szinkronban van a fotókkal, és testre szabhatók az egyes kimenetek, amelyeket az iPhone maga képes létrehozni.
A Wallet alkalmazás immár felváltja valódi pénztárcánkat, és eddig sikerült hitel-, betéti, törzsvásárlói kártyákat, repülőjegyeket, jegyeket, autókulcsokat stb. is tárolnia. Az amerikai felhasználók személyi igazolványokat tölthetnek fel a Wallet-ba, beleértve az Apple által kezelt személyi igazolványodat vagy vezetői engedélyedet. A felhasználót mindig előre tájékoztatják arról, hogy a szolgáltatás milyen adatokat vesz át az azonosító adatai közül. Az iPhone mellett az Apple Watch ezen funkcióit is élvezni fogjuk.
Az időjárási alkalmazás jobb animációkkal és pontosabb adatmegjelenítéssel érkezik. Újdonság az egy bizonyos térség időjárását bemutató térkép is. A Térképek alkalmazásban kicsinyítheti a földgömböt, és kiválaszthat egy adott felfedezendő helyet. A térképek most 3D mehjelenítésben működnek, és világosabbak a navigálás során, például sávváltáskor. Ha nem vagy biztos benne, merre menj, csak vizsgáld meg a környező házakat, és az iPhone gyorsan navigálhat a kibővített valóság segítségével. A Safari böngésző segítségével több tartalmat láthatsz azáltal, hogy a címsávot további menükkel összehúzod az alsó zsugorító sávig.
Az iPad olyan eszköz, amelyet a felhasználók másképp használnak, és az Apple tisztában van ezzel. Ezért az új iPadOS 15 az iOS-től kissé eltérő szempontokra összpontosít. Számos funkciót azonban megosztanak a rendszerek. Például a Safari böngésző is kompaktabban viselkedik az iPad-en, és az egyes könyvjelzők egyben címsorok is. Ezenkívül a könyvjelzőket csoportosíthatjuk és elnevezhetjük az Kirándulás tervezése, Gyakran látogatottak stb. A Safari lehetővé teszi olyan kiegészítők használatát is, mint a "felnőtt" böngészők a számítógépről.
Az iPadOS 15 jobban kihasználja az iPad nagy képernyőjét. Például a widgetek mostantól bárhol elhelyezhetők az asztalon. Kényelmesebb osztott képernyővel dolgozni is, ami több alkalmazással is kitölthető. A csaknem 13 hüvelykes iPad esetében ez valóban hasznos funkció.
A feljegyzések is hozzáadnak néhány újdonságot. Lehetővé teszi egy olyan felhasználó megemlítését, aki veled dolgozik egy megosztott jegyzeten, és hashtagek is hozzáadhatók a tematikus jegyzetek megkeresésének megkönnyítése érdekében. A Quick Note funkció gyors mód arra, hogy jegyezzünk fel egy gondolatot. Erre szolgál az Apple Pencil, amellyel kihúzhatod a jegyzetablakot a képernyő sarkából. A szöveg mellett a linkeket a Safari-ba is elmented. A Translate alkalmazásban a szövegfordításaid képesek kezelni a szöveges fotókat is bárhol a rendszerben.
A WWDC elsősorban fejlesztőknek szóló esemény. Őket örömmel tölt el, hogy az iPad-en található Swift Playground alkalmazás jobb kódolási munkára épül, és a létrehozott alkalmazásokat onnan közvetlenül feltöltheted az AppStore-ba. A tervezési folyamattól az alkalmazás közzétételéig mindent megtehetsz az iPad-en, Mac használata nélkül. Az iPad a telepített App Library alkalmazások egyértelmű kategorizálásával is jár. A Mac vagy MacBook felhasználók értékelni fogják az iPad intuitív kapcsolatát a számítógéppel, valamint a fájlok áthúzásának vagy az iPad vezérlésének képességét Mac egérrel és billentyűzettel.
A szoftverújdonságok közé tartozik a Siri hangsegéd jobb biztonsága vagy az iCloud+ is a jelenlegi iCloud-előfizetők számára, hasznos funkciókkal, például az e-mail elrejtésével. Az Egészségügy alkalmazás érzékeny információit meg lehet osztani például a családoddal, és az Egyesült Államokban lehetőséged van arra is, hogy ezeket az információkat átnézésre továbbítod az orvosodnak.
Az új iOS 15, iPadOS 15, watchOS és macOS idén ősszel lesz elérhető a nagyközönség számára, a béta verziók már tesztelhetők. Az iOS 15 kompatibilis lesz az iPhone 6s és újabb verziókkal, az iPadOS 15 az iPad Air 2 és a mini 4 és újabb verziókkal.
Az iOS 18 elsősorban az Apple Intelligence-ről szól. De azoknak a felhasználóknak sem érdemes késlekedniük a telepítéssel idén ősszel, akik nem szeretik az AI-t. A rendszer számos más hasznos finomítást is tartalmaz.