A legelterjedtebb Android operációs rendszer többek közt a szinte végtelen testreszabhatósága miatt népszerű. Az Androidos telefonoknak az iOS-hez képest ugyanakkor nagyobb a hardver és akkumulátor igénye. Mi a különbség a népszerű operációs rendszer különböző verziói közt, és hogyan válasszunk az Androidos telefonok közül?
Az Android operációs rendszer már több éve fejlesztés alatt áll, így nem meglepő, hogy számos verziója létezik. Ideális esetben az Androidos telefon a legújabb verzióval rendelkezik, így a lehető leghosszabb támogatást kapja.
Android 15
Az Android 15 számos funkcióval bővült a korábbi verziókhoz képest. Az új "Lopás észlelése" funkció mesterséges intelligenciát használ az eszköz védelmére lopás esetén, azonnal lezárva a készüléket, ha gyanús mozgást észlel. Az optimalizálások és a teljesítményjavítások mellett az Android 15 új energiatakarékos módot is bevezetett, biztosítva, hogy a háttérben futó alkalmazások ne használjanak a szükségesnél több rendszererőforrást.
Android 14
Az Android 14 számos újítást hozott a felhasználói élmény és a biztonság terén. Bevezette a "Privát tér" funkciót, amely lehetővé tette az érzékeny alkalmazások és adatok elkülönítését és további hitelesítéssel történő védelmét. Emellett a többfeladatos munkavégzés is javult, különösen a táblagépeken és az összehajtható eszközökön.
Android 13
Az Android 13 középpontjában a jobb felhasználói adatvédelem és láthatóság áll. Ugyanakkor számos rendszerfunkció és az általános megjelenés is javult. Mostantól különböző hozzáféréseket rendelhetünk az alkalmazásokhoz, preferenciáktól függően. A rendszer kinézete még inkább testreszabhatóvá vált. Összességében ez a verzió nagyszerű frissítésnek számít.
Az Android 12 egy újratervezett felület. A rendszer a teljes színsémát automatikusan a háttérképhez igazítja, és összességében nagyobb hangsúlyt fektet a személyre szabásra is. A beállításokat is áttervezték az áttekinthetőség érdekében. Az újdonságok között említhetjük a natív görgethető képernyőképet és sok más apróságot a kényelem érdekében.
Android 11
Az Android 11 egy olyan frissítés volt, amely számos minőségi javulást hozott az operációs rendszer felhasználói számára. Ezek tehát nem közvetlenül az iparágat átalakító funkciók voltak, hanem inkább olyan apróságok, amelyek javították az általános felhasználói élményt. Ilyen volt például az integrált képernyőfelvétel vagy a média jobb ellenőrzése.
Android 10
Az Android operációs rendszer tizedik verziója számos új funkcióval rendelkezik, beleértve a sötét módot, mely a szemet és az akkumulátort is kíméli. Emellett újratervezett gesztusvezérlőket, okos javaslatokat a bejövő üzenetekhez (Smart Reply) vagy a videók automatikus feliratozását (Live Caption). Természetesen az Android 10 natív támogatással is rendelkezik a hajtogatható (két képernyős) telefonokhoz.
Pie (9.0)
Az Android Pie-jal ellátott mobiltelefonokon nem találsz jelentős változásokat, de néhány az Oreo-nál jelentkező problémát kiküszöböltek a fejlesztők. Az Android Pie-ra jellemző a lekerekített sarkok használata, és a gyorsmenüt is újratervezték. Ha szeretnéd, engedélyezheted a gesztusvezérlést, valamint megváltoztathatod az alkalmazások közti váltás módját.
Az Android korábbi verzióit édességekről nevezték el, volt például Nougat, Marshmallow vagy Oreo is. Ma már az egyszerűség kedvéért a verziókra csak egy számmal hivatkoznak.
Tisztán Androidos telefon, azaz bővítmények nélküli telefonok
Az Android telefonok az Android operációs rendszert a legegyszerűbb és legalapvetőbb formában kínálják, az egyes gyártók kiegészítőiben megjelenő hozzáadott grafikus felületek vagy funkciók nélkül.
i
Az Android One szintén szorosan kapcsolódik a tiszta Androidhoz. A programban részt vevő telefonok vállalják, hogy módosítások nélkül használják a tiszta Androidot, ami azt jelenti, hogy elsőbbségi frissítéseket kapnak a Google-tól.
Ha Android telefont szeretnél, a következőkre figyelj
Az androidos telefonok rengeteg paraméterrel rendelkeznek, és minden gyártó egy kicsit mást részesít előnyben. Mire figyelj?
A kijelző mérete
A kijelző mérete nagyban befolyásolja az Android telefon használatának módját. A kisebb képátlójúak könnyen kezelhetők egy kézzel, és elférnek a zsebben, a nagyobbak viszont jobb multimédiás élményt nyújtanak, és jobban alkalmasak multitaskingra.
A 4-5 hüvelykes kijelző biztosítja a könnyű manőverezést, és videókat is nézhetsz.
Az 5–5,5 hüvelykes képernyőn kiválóan lehet videókat nézni és internetezni. Az 5,5 hüvelykes Android mobiltelefon már nem igazán kompakt.
Az 5,5–5,9 hüvelykes telefonokat phableteknek nevezzük - ezek kompromisszumot jelentenek a telefon és a tablet között. A képernyő mérete elég nagy multimédia nézéshez, internetezéshez és munkához is.
A 6 hüvelykes és nagyobb telefonok célja egyértelműen a produktivitás. Nagyszerű multitaskinghoz, filmnézéshez és gamereknek.
Az Android telefonok keretének mérete évről évre egyre kisebb. A gyártók egyre nagyobbá teszik a kijelzőt, miközben maga a telefon szinte ugyanolyan méretű.
Működési memória (RAM)
A RAM a telefon leggyorsabb memóriája. Minden alkalmazásnak szüksége van rá a megfelelő működéshez, és az igényeik egyre nőnek. Itt jön tehát jól az egyszerű szabály: minél több, annál jobb.
A 3 GB RAM manapság abszolút minimumnak számít. Az alacsonyabb kategóriájú telefonok alapvető feladatokat tudnak ellátni így.
A 4–8 GB RAM az arany középutat képviseli. Egy ilyen Android telefon már alkalmas játékokra és multitaskinghoz.
A 12–16 GB RAM főként a zászlóshajók jellemzője. Bármilyen feladattal megbirkózik, beleértve a kihívást jelentő játékokat is.
A legjobb Android telefon érdekel? Nézd meg vélemények szekciónkat, és ismerd meg, melyik készülék nyerte el a felhasználók tetszését. Így könnyen áttekintést kaphatsz a legjobbakról.
Mekkora tárhelyre van szükség az Android telefonok használatához?
A telefon Android változatai jellemzően 16 és 256 GB közötti belső memóriával rendelkeznek, amelynek egy részét maga az operációs rendszer foglalja el. A legjobb modellek 512 GB-os változatokat is kínálnak, vagy a tárhely memóriakártyával történő bővítésének lehetőségét.
A 32GB tárhely alkalmas a kevésbé nagy igényű felhasználók számára. Csak néhány alkalmazáshoz, fényképhez vagy zenéhez elegendő.
A 64–128GB tárhely már elég sok adatot tud tárolni. Az ilyen Androidos okostelefonok remek ár/teljesítmény arányt kínálnak.
A 256 GB-os tárhely boldoggá teszi a legigényesebb felhasználókat is, akik nagyfelbontású videókat rögzítenek, filmeket és rengeteg zenét és alkalmazást tárolnak.
Ha a zászlóshajó modellel sok fényképet tervezel készíteni, és fontos számodra a minőség, nem kell aggódnod a tárolókapacitás miatt, csak az SD-kártya fontos. A nagyobb felbontású telefonokon a veszteségmentes RAW-formátum fotónként 100 MB körül lehet, így a telefonon úgyis hamar elfogy a hely.
Kamera
Sokak számára a kamera a telefon legfontosabb része. Javasoljuk, hogy ne csak a felbontásra figyelj, hiszen egy 12 megapixeles érzékelővel rendelkező telefon minőségben akár egy 108 megapixelest is legyőzhet.
A 12 Mpx-es érzékelő számos Android telefon jellemzője, és ezzel már minőségi képeket készíthetsz. Egy jó elülső kamera legalább 5 Mpx-es. A fotó minősége azonban a lencse optikai minőségétől is függ.
A lencse maximális rekesznyílása határozza meg, mennyi fény halad át a lencsén, és éri el az érzékelőt. A jobb fényerő jobb fotókat jelent sötétben. A legjobb, ha a rekesznyílás f /1,7 vagy kisebb.
Az optikai képstabilizálás az optika vagy az érzékelő mozgatásával stabilizálja a képeket és a videókat is. Ha fontos, hogy jó képeket készíts, akkor mindenképp olyan Android telefont válassz, amelyben van optikai stabilizátor.
A szoftveres képstabilizálás az ISO érzékenység fokozásának elvén működik. Ez élesebb fotókat eredményez, de nem olyan hatékony, mint az optikai stabilizálás.
A dupla kamera felgyorsíthatja a fókuszt, növelheti a rekesznyílást, megváltoztathatja a fókuszt a kép rögzítése után, és módosíthatja a mélységélességet. A kettős kamera képességei és funkciói azonban a telefontól függően változnak.
i
Android telefon érdekelne nagyszerű kamerával? Nézz körül kamerás mobilok kínálatunkban.
Android telefon mint dizájner telefon
Android készülék műanyag, alumínium vagy kombinált borítással is kapható. Prémium megjelenésű üveg hátlapja is lehet.
A fém (alumínium) hátlap nagyon elegáns, és főként középkategóriás, felső kategóriás és prémium Android telefonok jellemzője.
A kombinált hátlap egy fémkeretből áll, amelyhez egy olcsóbb, műanyagból készült hátsó és néha elülső panel csatlakozik.
Az üveg hátlap egyre népszerűbb. Nem olyan drága, és a telefon igazán fényűző megjelenésű lesz tőle.
Hasznos funkciók minden Android telefonhoz
A fő paramétereken kívül minden Android telefon rendelkezik néhány extra funkcióval, amelyek megkülönböztetik a versenytársaktól.
Az ujjlenyomat olvasó a telefon feloldására vagy az alkalmazások elérésére szolgál. A készülék oldalán vagy a kijelzőn található.
A Dual SIM lehetővé teszi, hogy egy Android-mobilt két SIM-kártyával használhass. Az egyik lehet munkahelyi, a másik személyes.
Az USB OTG lehetővé teszi egy flash meghajtó vagy külső meghajtó csatlakoztatását a gyors adatátvitel érdekében.
Az értesítési LED villog, ha olvasatlan üzenetek, nem fogadott hívások és egyéb olvasatlan értesítések vannak a telefonon.
Az NFC például az érintkezés nélküli mobiltelefonos fizetést tesz lehetővé a Google Pay segítségével.
A FaceID az utóbbi időben egyre elterjedtebbé vált. Ez egy másik biztonsági funkció, amely nagyon jól működik az ujjlenyomat-olvasó mellett.
A vezeték nélküli töltés még nem teljesen mainstream, de a gyártók folyamatosan fejlesztik. A jövőben a vezeték nélküli töltés teljesen kiválthatja a vezetékes töltést.
Még mindig hezitálsz, és nem tudod, melyik Android telefon lenne a megfelelő számodra? Így válassz mobiltelefont útmutatónk segít.
A Samsung vezető gyártó és fejlesztő az okostelefon-iparban. A Samsung Galaxy sorozat a legnépszerűbb okostelefonok közé tartozik a világon, 2009 óta kínál jobbnál jobb készülékeket..
HTC
A kivételes teljesítmény és lenyűgöző dizájnnal rendelkező HTC készülékek állócsillagok az okostelefonok világában. Fémbevonatú modelljeikkel a tartósság és a modern megjelenés szimbólumai.
Sony
A Sony Xperia telefonok híresek a gyönyörű formatervezésről, a kiváló kivitelezésről és a széles modellválasztékról. A Sony Xperia Android operációst használ, amelynek köszönhetően élvezheti a megbízható alkalmazások legszélesebb körét a piacon.
LG
Hosszú ideig az LG nem tartozott a legjobb okostelefon-gyártók közé, de az idők megváltoztak. A csúcstechnológia és az elfogadható árak kombinálásával az LG okostelefonjai egyre népszerűbbek. Számos olcsó okostelefont is kínálnak, kiváló ár-teljesítmény arány mellett.
Mi, az Alza.hu Kft., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.