Oldal frissítése

A mobiltelefonok története: hogyan fejlődött a mindennapi asszisztensünk?

Aktualizálva • Szerző: Ondřej Chabr

A mobiltelefonunkat szinte mindig magunknál hordjuk. Nap mint nap használjuk arra, hogy kapcsolatot tartsunk a családdal és a barátokkal, fényképeket készítsünk, zenét hallgassunk, játsszunk és internetezzünk. De hogyan is jött létre a mobiltelefon? Milyen eredetű volt? Mely telefonok voltak forradalmiak, és segítettek kialakítani a mobiltelefonról alkotott mai elképzelést?

Mobiltelefonok története

A mobiltelefonok története – TARTALOM

  1. A mobiltelefon feltalálója – a kezdetek
  2. Amikor a mobiltelefonok kezdtek megjelenni a piacon
  3. Az iPhone új korszakot indított az okostelefonok világában
  4. Híres gyártók és forradalmi mobiltelefonjaik
  5. A mobiltelefonok fejlődése még messze nem ért véget

A mobiltelefon feltalálója – a kezdetek

Ahhoz, hogy ma a hangátvitel elvén keresztül az egész világon kommunikálhassunk az emberekkel, először is egy olyan találmányra volt szükség, amely ezt lehetővé tette. Majdnem bárkivel kapcsolatba lépni, segítséget hívni vagy ételt rendelni távolról - mindezt az emberiség egyik legnagyobb felfedezése, a telefon előzte meg. A telefon feltalálójának elsősorban a skót származású Alexander Graham Bellt tartják, bár az első ilyen készüléket az olasz Antonio Meucci konstruálta.

Mobiltelefon feltalálója
Így nézhetett ki az egyik első telefon használata. Forrás: britannica.com

A szabadalmat Bellnek a 19. század második felében adták meg, és abban az időben kezdték el árulni az első telefonokat. Területünkön a telefonok még a 19. század vége előtt megjelentek. A következő században ezek a készülékek már nyilvános helyeken is elérhetővé váltak, és telefonfülkékként voltak jelölve. A telefonok fokozatosan kisebbek lettek, a gyártók egyszerűbb számkijelzést, kontaktok tárolására szolgáló memóriát, kijelzőt adtak hozzájuk, és megszabadultak a vezetékektől. Ilyen telefonok kerültek a háztartásainkba, mint úgynevezett vezetékes telefonok.

Ez tehát röviden a telefon története, de beszéljünk inkább a mobiltelefon történetéről, ami ugyan nem nyúlik vissza olyan messzire a múltba, viszont annál érdekesebb.

Amikor a mobiltelefonok kezdtek megjelenni a piacon

A történelem első mobiltelefonját 1982-ben mutatta be a Nokia, a következő években nagyon jól ismertté vált. A készülék neve Mobira Senator volt. 10 kilogrammot nyomott, ami nem igazán felel meg a mobil jelzőnek. Így az első mobilként a közönség inkább a 1983-ban bemutatott Motorola Dynatac 8000X készüléket tartja számon. Ez a Motorola sokkal kompaktabb volt, bár mai mércével még mindig nehéz volt, körülbelül 1 kilogrammot nyomott. A töltés önmagában 10 órát vett igénybe, amely után élvezhettük a beszélgetést akár 30 percig is.

A fordulópont 1992-ben következett be, amikor bemutatásra került a Nokia 1011 telefon. Ezzel a mobillal valóban kapcsolatban lehetett maradni az egész világgal, mivel a legelterjedtebb mobil világhálózaton, a GSM-en működött. Manapság a GSM-en keresztül kizárólag telefonhívások történnek. A készülék súlya körülbelül 500 grammra csökkent, és LCD kijelzővel rendelkezett. A világ már 1994-ben megismerhette azt a készüléket, amelyet az első okostelefonként tarthatunk számon. Ez az IBM Simon volt.

Mobiltelefon feltalálója - Motorola Dynatac, az első mobil
Az első igazi mobiltelefonnak a Motorola Dynatac 8000X tekinthető. Forrás: artsandculture.google.com

Hiányzott belőle az érintőképernyő és a beépített alkalmazások a kontaktok kezelésére, számológép, naptár vagy jegyzetfüzet. Ezen mobiltelefonok fajtáját a Nokia fejlesztette tovább első kommunikátorával, a Nokia 9000-rel 1996-ban. Azóta sok ilyen kommunikátor jelent meg a piacon teljes QWERTY billentyűzettel és e-mailek letöltésére és küldésére képes modemmel.

A telefonokon szép lassan megjelent a színes kijelző, emellett fokozatosan egyre több modell volt képes fényképezni is. Az első fecske a 2000-ben megjelent japán Sharp J-SH04 volt. Ehhez a prímuszhoz elegendő volt a mindössze 0,11 Mpx felbontású érzékelő. Néhány telefonhoz meg lehetett vásárolni a kamera funkciót. Például a Sony Ericsson T300-hoz kis fényképezőgépet lehetett csatlakoztatni, amelynek még keresője is volt. A mobiltelefonokhoz később hozzáadták a videók rögzítésének lehetőségét is.

Mobiltelefonok története - kiegészítő kamera az Ericsson telefonhoz
Mielőtt a kamera integrálásra került volna a telefonok testébe, néhány telefonhoz így lehetett kiegészítő fényképezőgépet csatlakoztatni. Forrás: esato.com

A gyártók elkezdték csökkenteni a telefonok méretét, hogy valóban megfeleljenek a mobil szónak, és számos dizájn-különlegességgel látták el őket, amelyekkel felhívták magukra a figyelmet, de nem riadtak vissza a valóban forradalmi funkciók integrálásától sem. A Nokiához a okostelefonok kategóriájában az amerikai BlackBerry márka csatlakozott. Az internethez való hozzáférés kezdetben a mobilokon főleg az úgynevezett WAP-oldalakról szólt, amelyek afféle kis oldalak voltak, amelyeket a mobilon való megjelenítésre optimalizáltak. Az igazi okostelefonok hozták el a teljes értékű weboldalak megtekintésének lehetőségét.

i A mobiltelefonálás története: 50 év telt el az első mobiltelefonhívás óta

Ahhoz, hogy a mobilokba minden Java játék, csengőhang, fénykép és háttérkép beleférjen, gyakran szükség volt az alaptárhely memóriakártyával történő bővítésére. Egyes mobilokat „át lehetett öltöztetni“, azaz meg lehetett változtatni a hátsó, néha az első burkolatot is. Ez lehetett például más színű, de a lényeg, hogy cserélhető volt, ha már kopott vagy repedt. A megjelenés, a csengőhangok és a menü színsémáinak módosítása gyakori volt.

Az iPhone új korszakot indított az okostelefonok világában

A mobiltelefonok történetébe nagyon erősen beleavatkozott az Apple, amely 2007 januárjában bemutatta az első iPhone-t. Kezdetben ebből a telefonból hiányoztak azok a funkciók, amelyek a mobilok világában általánosak voltak. A konkurencia az iPhone-t a kaliforniai márka mobiltelefonok terén tett próbálkozásaként tekintette. Az elkövetkező években azonban az iPhone megváltoztatta az egész piacot. Már a bemutatása előtt is voltak a piacon érintőképernyős okostelefonok, de 2008-ban megváltozott a okostelefonokkal kapcsolatos közfelfogás.

Mobiltelefonok története - iPhone bemutatása
2007 januárjában Steve Jobs bemutatta az első iPhone-t, amely megváltoztatta az okostelefonok piacát. Forrás: history.com

A hangsúly a nagy és minőségi érintőképernyőre, valamint a készülék hasznos alkalmazásokkal és szórakoztató játékokkal való bővíthetőségére került. Ezek már nemcsak kis Java fájlok voltak alapvető funkcionalitással, hanem kifinomultabb programok, amelyek különböző szenzorokat és érzékelőket használtak a mobilban. Az App Store és az Android Market (később Google Play Store) alkalmazásboltok megjelenése növelte az iPhone-ok és az Android eszközök iránti keresletet. Gyártók, mint a Nokia vagy a Motorola, nem tudták tartani a lépést. A márkák értékesítése gyorsan megváltozott.

Manapság a legnépszerűbb márkák közé tartoznak a Samsung, Apple iPhone, Xiaomi és Realme telefonok. Ezek a márkák igyekeznek modern funkciókkal és minőségi alkalmazásokat támogató rendszerrel ellátni a felhasználót. Néhány gyártónak több különböző árkategóriájú telefonja is van a kínálatában, hogy képesek legyenek a legtöbb keresletet kielégíteni.

De semmiképpen sem szabad elfelejtenünk a korábban is ismert márkákat. Ilyenek például a Nokia, a Sony, a Motorola vagy az LG.

Híres gyártók és forradalmi mobiltelefonjaik

Nokia

A 21. század elején kétségtelenül a finn Nokia volt a legnépszerűbb márka. Kevesen voltak képesek annyi különböző típusú mobiltelefont bemutatni, mint ők. A Nokia telefonok erőteljesek, kompaktak, a dizájn tekintetében a cég különböző konstrukciókat és vonzó megjelenést kínált.

  • Nokia 8110 (1996): az első ívelt telefon kihúzható billentyűzet fedéllel. Így könnyen lehetett fogadni és letenni a hívást.
  • Nokia 3310 (2000): minden idők legnépszerűbb Nokiája. Sok felhasználó számára ez volt az első telefon. Elképesztő, 125 millió darabot adtak el belőle. Egyszerű dizájn, szórakoztató játékok. A siker hozzájárult a modern változat, a Nokia 3310 2017-es bevezetéséhez.
  • Nokia N95 (2007): vaskos okostelefon kétirányú kicsúsztatással. Az egyik oldalon billentyűzet, a másik oldalra kicsúsztatva multimédiás gombok jelentek meg. A készülékből semmi sem hiányzott, épp ellenkezőleg, 5 Mpx-es kamerával, WiFi támogatással, kiváló webböngészővel és Symbian operációs rendszerrel tarolt a piacon.

Siemens

A korábbi évek egy másik jelentős márkája a német Siemens vállalat volt.

  • Siemens S10 (1997): a Titanic nagyfilm forgatásának évében jelent meg az első színes kijelzős telefon a piacon. A Siemens S10 képes volt összesen 4 színt megjeleníteni.
  • Siemens SL45 (2000): az első mobil memóriakártyával és valódi MP3 lejátszóval.
  • Siemens A50 (2002): nagyszerűen kinéző telefon.

Motorola

Az amerikai Motorola indította el a mobilok korszakát, és ma is aktív a telefonok gyártásában.

  • Motorola Timeport 7382i (2001): az egyik első telefon, amely támogatta a gyorsabb GPRS adatátviteli hálózatokat.
  • Motorola Razr V3 (2004): nagyon szép telefon, talán a legkarizmatikusabb flip telefon. Nagyon vékony kialakítás, 3G támogatás és VGA kamera voltak azok a tulajdonságok, amelyek vonzották a vásárlókat.

Sony Ericsson

A japán Sony és a svéd Ericsson egyesüléséből létrejött Sony Ericsson márka.

  • Sony Ericsson T610 (2003): ívelt oldalakkal rendelkezett és nagyszerű felszereltséggel büszkélkedhetett. A nagy kijelző mellett a kor színvonalának megfelelő kamerát is kínált, valamint egy golfjátékot.
  • Sony Ericsson K750i (2005): ez a modell indította el a fotómobilok korszakát. Az akkori viszonylatban a 2 Mpx felbontás kiváló volt, és a képek valóban gyönyörűek voltak. Ráadásul hátulról tényleg úgy nézett ki, mint egy fényképezőgép.

További forradalmi mobiltelefonok

Nemcsak a fent említett márkák voltak jelen. Miután elterjedt az okostelefonok kora, az alábbi okostelefonok is masszívan beavatkoztak a fejlődésbe.

  • Apple iPhone (2007): az első iPhone bevezetése után az emberek megtanulták, hogy a stylus helyett az ujjukkal irányítsák a telefont, és később már élvezhették az újonnan létrejött alkalmazások és játékok gazdag lehetőségeit.
  • HTC Dream G1 (2008): az első mobil Android operációs rendszerrel. Az évek során a rendszer sok telefonon működő rendszerré fejlődött, és valóban lenyűgöző funkciókat és a Google Play Store alkalmazásboltot hozott el gazdag alkalmazás- és játékkínálattal.
  • Samsung Galaxy S (2010): a telefon, amely elindította a nagyon népszerű Samsung Galaxy sorozatot. Ezzel a modellel a Samsung bemutatta azt a modellsorozatot, amely már képes volt versenyezni az új iPhone-okkal.
  • Samsung Galaxy Note (2011): megmutatta, hogy a telefonoknak nem feltétlenül kell tovább kicsinyülniük. Megjelent a phablet kifejezés, amely egy nagy telefonra utal, majdnem elérve a kisebb tablet méretét.
  • Nokia Lumia 1020 (2013): a Nokia még egyszer felhívta magára a figyelmet a 1020 modellel, amely valóban figyelmet is érdemelt. Akkoriban 41 Mpx-es kamerával és szép Windows Phone 8 rendszerrel kápráztatott el.

A mobiltelefonok fejlődése még messze nem ért véget

A mobiltelefonok története színes és érdekes. Nem nyúlik vissza nagyon messzire a múltba, mégis sok fontos mérföldkővel és fordulóponttal találkoztunk ebben az időben. A fejlesztés üteme továbbra is gyorsan növekszik, és ha ma a bőrönd formájú mobilokat nevetségesnek találjuk, várjuk meg, hogyan nézünk majd a mai okostelefonokra 10 év múlva.

i Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ebben a cikkben felidéztük, hogyan alakult a mobiltelefonok története, és mely modellek és márkák járultak hozzá a mai okostelefonok létrejöttéhez. A jövő már a nyakunkon van, és alig várjuk, hogy lássuk, milyen változásokat hoz a mobilozásban.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB20