Oldal frissítése

6G: az 5G utódja utat nyit a jövőbe (AKTUALIZÁLVA)

• Szerző: Szerkesztőség

A 6G hálózat a jelenleg legfejlettebb 5G hálózatok tervek szerinti utódja. A jövőben tovább növekszik az átviteli sebességet. Bár néhány vállalat aktívan érdeklődik a hatodik generációs hálózatok iránt, egyelőre még csak a kutatás területén tartunk. Ami jelenleg problémát jelent, az a készülékgyártók támogatása és általában a technológia, amely nem tud megbirkózni a 6G-től várt lehetőségekkel. A gyakorlatban a technológia megjelenése legkorábban 2028-ban várható.

6G hálózat

6G hálózat - TARTALOM

  1. 2024.04.25. - A Glasgow-i Egyetemen feltaláltak egy antennát, amely képes a mmWave sávban működni
  2. 6G – Korábbi aktualitások
  3. A 6G másodpercek alatt óriási adatátvitelt tesz lehetővé
  4. A jelenlegi infrastruktúra még nincs felkészülve a 6G-re
  5. A 6G-kutatás még gyerekcipőben jár, de már elindult

2024.04.25. - A Glasgow-i Egyetemen feltaláltak egy antennát, amely képes a mmWave sávban működni

A Glasgow-i Egyetem tudósai kutatásaik részeként egy különleges antennát fejlesztettek ki a vezeték nélküli kommunikációhoz. Ez annyiban innovatív, hogy kombinálja a metaanyagok használatát és a jelfeldolgozást a csúcsteljesítmény biztosítása érdekében. Egyelőre egy digitálisan kódolt dinamikus metafelületi antenna, röviden DMA, prototípusával rendelkeznek. A világon elsőként tervezték és mutatták be 60 GHz-en az egyébként hatótávolság szempontjából problémás mmWave sávban.

6g, adatátvitel
Az mmWave-sávban a jelek hatótávolsága kicsi, de a kapcsolat gyorsabb. Forrás: techplayon.com

A sugárformáló metafelületi antennák területén alapvető fontosságú, hogy az antenna képes legyen mmWave-en működni. Qammer H. Abbasi a Glasgow-i Egyetemről elmondta, hogy a DMA-kat már korábban is demonstrálták világszerte, de ez az első alkalom, hogy az mmWave-sávban. A tanulmányban megemlítik az orvosi felhasználási lehetőségeket, valamint az önvezető járművekben való alkalmazást. További információk az egyetem honlapján olvashatók.

i

Samsung Galaxy A55 5G (TESZT): az A széria legjobbja. Nagyszerű kamera, kétnapos üzemidő, kiváló kijelző és még sok minden más

6G – Korábbi aktualitások

2024.02.20 – A tekintélyes amerikai Princeton egyetem csatlakozik a 6G kutatáshoz

A Samsung Research America úgy döntött, hogy az egyetemi kampusszal közösen kezeli a közelgő 6G hálózatokat. Ez pedig a tekintélyes Princeton Egyetem az Egyesült Államok New Jersey államában. Az egyetem mérnöki és alkalmazott tudományok iskolája tavaly hozta létre a NextG kezdeményezést, hogy felgyorsítsa a fejlett technológiák piacra kerülésének idejét. Az egyetem most a 6G hálózatokon dolgozott együtt az SRA-val. Charlie Zhang alelnök a kapcsolatfelvétel során támogatásáról biztosította a vezeték nélküli hálózatok ezen új területét kutató princetoni tudósokat.

6G – A Princeton Egyetem és a Samsung Research America összefogása
Az egyetem tehetséges tudósainak és a terület profi szakembereinek összefogása jó irányba lendítheti a fejlődést. Forrás: news.samsung.com

Elmondása szerint a vezeték nélküli technológia fejlődése sokat profitált az elmúlt évtizedek alapkutatásaiból. A Samsung Research America már 2020-ban kiadott egy fehér könyvet, amely többek között a hálózatindítás menetrendjéről szól. A legkorábbi időpontnak 2028 tűnik, de minden inkább a 2030-as tömeges kiépítés felé mutat. A fiercewireless.com forrása szerint a Samsung mellett az Ericsson, az Intel, a MediaTek és a Vodafone is csatlakozott az egyetemmel való együttműködéshez.

i

Samsung Galaxy S24 Ultra (TESZT): az evolúció következő lépcsőfoka a mesterséges intelligencia

2023.12.29. – Az 5G elfogadottsága hatással lehet az üzemeltetők jövőbeli 6G beruházásaira

A 6G hálózatok fejlődése szoros kapcsolatban áll a meglévő 5G hálózatok megítélésével - olvasható az ft.com-on. Bár a jelentés az amerikai piacról szól, párhuzamot lehet vonni a hazai üzemeltetőkkel és felhasználókkal. Az oldal szerint a lakosság a vártnál kevésbé lelkesedik az 5G hálózatokért. Tulajdonképpen az 5G paramétereinek folyamatos fejlesztése miatt az ügyfelek kevésbé érzékelik a sebesség gyors megugrását.

6g, srovnání 4G, 5G a 6G
A fejlesztés folytatódik, bár akinek nincs szüksége jelentősen gyorsabb hálózati sebességre és stabilitásra, az nem sok mindent érzékelhet ebből. Forrás: techrepublic.com

Az ABI Research úgy számolt, hogy 2023 végéig több felhasználó marad a 4G/LTE-n, mint az 5G-n. Értelemszerűen, hacsak nincs szükség a lehető legkisebb késleltetésre és páratlan sebességre, amit különösen a multiplayer játékosok igényelnek, a felhasználók megelégszenek a még mindig nagyon gyors 4G hálózatokkal. Az amerikai szolgáltatók egyelőre nem terveznek hatalmas beruházásokat a 6G hálózatok területén, hiszen az 5G iránti kereslet még nem bontakozott ki teljesen.

i

Az Android új királyai. A Samsung Galaxy S24 csúcstelefonok mesterséges intelligenciával dolgoznak, az Ultra modell titán keretet kapott

2023.11.25 – A Matlab kiadott egy rövidebb oktatóvideót a 6G-ről

A 6G hálózatok üzemképessé tételéhez még sok évnyi kutatásra és tesztelésre van szükség. Egyelőre tehát csak arra összpontosíthatunk, hogy megértsük, mit hoz majd a 6G valójában az életünkbe, és hogyan könnyítheti meg azt.

A Matlab az egyik fő oktatóvá vált ezen a területen. A YouTube-csatornáján közzétett egy videót, amely elég tömören, de világosan összefoglalja a hálózat lényegét. A 6G hálózatok többek között a mesterséges intelligenciára és a gépi tanulásra támaszkodhatnak majd.

Természetesen a Matlab nem felejti el megemlíteni termékét - a szkriptnyelvi szoftvert és a mérnöki és tudományos programozási környezetet. Szintén megemlítik, hogy a 6G hálózatok érkezését 2030-ra tervezik. A Matlab a mathworks.com oldalon található cikkében tovább részletezi a videóban szereplő adatokat.

2023.10.20. – Kína az űrből történő visszaverődéses információátvitelt tesztelte

A kínai intézet az úgynevezett optikai kapcsolást választotta annak ellenőrzésére, hogy a földről érkező jel képes-e a térben pattogni és egy másik helyre érkezni anélkül, hogy azt elektromos jellé kellene átalakítani. A teszt során sikerült a képi információt minőségromlás nélkül továbbítani. Az információ forrása a moderndiplomacy.eu weboldal.

6g, optical switching
Számos kutató vizsgálja jelenleg a nagy mennyiségű adat alacsony késleltetésű, hatékony továbbításának lehetőségeit. Forrás: ts2.space

Az Y7 hordozórakéta kommunikációs berendezései idén augusztusban már az űrbe jutottak. Ez elengedhetetlen a 6G hálózatok és a műholdas internet fejlesztéséhez. Befogja a jeleket és máshová tükrözi vissza. A kínai Hszianban található Optikai és Precíziós Mechanikai Intézet tudóscsoportja több mint 10 éve dolgozik rajta.

A 6G hálózatok különösen nagy mennyiségű adat gyors átvitelét igénylik majd, ami ideális megoldás kifejlesztését teszi szükségessé. Nagy hangsúlyt fog kapni a felszíni kommunikációs csomópontok és a műholdak összekapcsolása, ezért meg kell találni a célzott és ésszerűsített átvitel módját. Ami a paramétereket illeti, ez a fajta átvitel jelenleg akár 40 Gb/s sebességet is képes kezelni.

i
       

A 6G másodpercek alatt óriási adatátvitelt tesz lehetővé

Bár a modern 5G hálózatok tömeges kiépítése még csak most kezdődik, a frekvenciák árverése még el sem kezdődött, e hálózatok utódjáról, a 6G-ről már lehet is hallani ezt-azt. Az ázsiai mobilóriások, a Huawei és a Samsung már bejelentették, hogy elkezdték az új hálózat lehetőségeinek feltérképezését, és a legújabb hírek szerint a kínai hadsereg is megkezdte a kutatásokat, mivel úgy érzi, hogy nagyobb harci potenciállal rendelkezik, mint az 5G.

i Az 5G-s telefonok meglehetősen széles választéka már ma is elérhető.

A legjelentősebb előrelépés, amit a 6G várhatóan hoz, az adatátvitel jelentős felgyorsulása. Mahyara Shirvanimoghaddam, a Sydney-i Egyetem távközlési szakértője szerint a hatodik generációs hálózatok több ezer gigabájtos átviteli sebességet érnek majd el. Ez például azt jelenti, hogy egy másodperc alatt közel 150 órányi maximális minőségű videót lehet letölteni, például a Netflix kínálatából.

De miért kell ekkora adatmennyiséget továbbítani? A gyakorlatban a 6G-t például a távirányítású teherautók területén lehetne használni. A jövőben várhatóan még több eszköz kapcsolódik majd felhőszolgáltatásokhoz, ahol a nagyobb adatátviteli sebességnek kétségtelenül meglesz a létjogosultsága.

6G hálózatok
A nagy adatátviteli sebességgel a 6G hálózatok a jövőben az emberek és a számítógépek közötti nagyobb összeköttetés alapját jelentik. Lehetővé teszi majd például a virtuális klón létrehozását.

A dél-koreai Samsung már most a sci-fi vizeire evez. Elképzelése szerint a 6G lehetővé teszi majd a virtuális emberi klónok létrehozását, ami a kiterjesztett valóság (XR) következő dimenziójában és a közvetlenül a telefonon történő valósághű hologramok létrehozásának képességében nyilvánul meg. A CNET.com szerint a kereskedelmi tesztelés várhatóan már 2028-ban megkezdődhet.

A jelenlegi infrastruktúra még nincs felkészülve a 6G-re

Bár 2028 már nincs is messze, a hatodik generációs mobilhálózatok még mindig technikai kihívásokkal küzdenek. Egyszerűen fogalmazva, a jelenlegi technológiai világ nincs felkészülve a 6G érkezésére, és nincsenek olyan processzorok és memóriák, amelyek képesek lennének megbirkózni ekkora adatmennyiséggel. Azonban már most látszik, hogy a normális technológiai fejlődés képes megbirkózni ezzel a szűk keresztmetszettel. Ez együtt jár a gyártók új technológiákhoz való alkalmazkodásával. Ezeknek az innovációknak a használata így hatékony fegyverré válik a konkurenciával vívott harcban. Nézzük csak meg az 5G hálózatot: nem is olyan régen még csak néhány gyártó népszerűsítette, mostanra pedig az okostelefonok általános jellemzőjévé vált.

A 6G-kutatás még gyerekcipőben jár, de már elindult

A modern 6G hálózatok és megoldásaik azonban teljes mértékben fejlesztés alatt állnak. És úgy tűnik, hogy különösen Kína tulajdonít nagy jelentőséget az új technológiának. Nemrég az ország Föld körüli pályára állította első kísérleti 6G-s műholdját. A műhold neve UESTC - Star Era-12, és prototípusként szolgál a technológia tesztelésére. A kutatásokat a Kínai Elektronikai Tudományok és Technológiák Egyetemének tudósai végzik. Érdekes kutatás folyik az óceán másik oldalán is, ahol megalakult a Next G Alliance, amely az új technológiával kapcsolatos kutatásokat pajzsként védi. A szövetségben az Apple és a Google óriások mellett olyan cégek is részt vesznek, mint az AT&T, Cisco, Ericsson, Facebook, Hewlett Packard, Intel, LG Electronics, Microsoft, Nokia, Qualcomm, Samsung, T-Mobile, Verizon.

i Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

A technológia ugrásszerűen fejlődik, így a 6G (hatodik generációs mobilhálózatok) a jövő logikus perspektívája. Bár az 5G hálózatok épp csak elkezdték uralni a jelent, a 6G máris igazán nagy dobásnak ígérkezik, különösen az adatátvitel tekintetében. Ez új lehetőségeket fog megnyitni, amelyek közül sok még mindig csak a tudósok és a sci-fi írók képzeletének szüleménye. A 6G érkezése azonban a következő évtized kérdése.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB15