Oldal frissítése

Hogyan kell felszerelni egy TV-konzolt a falra (ÚTMUTATÓ)

Aktualizálva

A fali tartó televízióhoz rendkívül praktikus dolog. A TV nem foglal annyi helyet, elegánsabbnak tűnik, és könnyen elhelyezhető a nézéshez legmegfelelőbb magasságban. De hogyan rögzítsd a fali tartót a falhoz és a TV-t a tartóhoz? Ebben a cikkben pontosan ezt fogjuk bemutatni. Azt is megtudhatod, hogy a szerelés hogyan különbözik a különböző anyagú falak, például tégla, beton, fa vagy gipszkarton esetében.

i Ezek az utasítások a TV-konzol falra szereléséhez szükségesek. Ha a tévéállványokkal kapcsolatban bármi más érdekel, például az optimális nézési távolság vagy a VESA szabvány, látogass el a Hogyan válasszunk tévéállványt című cikkünkhöz.

Hogyan erősítsük a TV-tartót a falra

Hogyan erősítsük a TV-tartót a falra – A CIKK TARTALMA

  1. Felszerelés különböző anyagokba: miben különböznek?
  2. Fúró, tiplik, csavarok: mi kell a TV rögzítéséhez?
  3. Felszerelés falazatba és betonba (ÚTMUTATÓ)
  4. Felszerelés fába (ÚTMUTATÓ)
  5. Felszerelés gipszkartonba (ÚTMUTATÓ)

Felszerelés különböző anyagokba: miben különböznek?

A televizió általában nagy, nehéz, törékeny és drága. Ezért fontos, hogy a lehető legjobban rögzüljön a falhoz és annak konzoljához. Valójában bárki, aki rendelkezik a megfelelő szerszámokkal és a megfelelő útmutatással, képes fali tartó felszerelésére. Minden egyes építőanyagnak, amellyel a magyar otthonokban találkozhatunk, megvannak a maga sajátosságai. Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy a rögzítés valóban erős legyen, minden anyag esetében kissé eltérő eljárást kell alkalmazni.

Televízió-tartó felszerelése
Hogyan különbözik a különböző anyagokba faló felerősítés?

Megbeszéljük a tömör téglába, üreges téglába, betonba, fába és gipszkartonba való rögzítést. Ezen anyagok mindegyike különleges típusú fúrófejet és különleges típusú tipliket igényel. Például a fába való rögzítésnél egyáltalán nem kell tipli, de vannak olyan anyagok, mint például a gipszkarton, amelyekhez egészen más tiplikre van szükség, mint amilyeneket például a tömör tégláknál használnánk. A fúrási módszert is szem előtt kell tartanod - míg a kemény beton esetében az ütvefúrás elengedhetetlen, addig a törékeny üreges téglák esetében ez szó szerint tiltott technika.

Fúró, tiplik, csavarok: mi kell a TV rögzítéséhez?

Ha már megvásároltad vagy legalábbis kiválasztottad a fali tartóállványt, ismét győződj meg arról, hogy az a tévédhez van-e méretezve. Ha igen, akkor itt az ideje, hogy kitaláld, milyen anyagba fogod felfúrni. Ezután elkezdhetsz keresni egy elég erős fúrót, valamint a megfelelő tipliket és csavarokat.

Televízió-tartó felszerelése
Mi mindenre lesz szükséged a konzol rögzítéséhez, és hogyan válaszd ki azt?

i

Honnan lehet felismerni, hogy milyen anyagból készült a fal?

A fát és a gipszkartont mindenki ismeri. De annak eldöntése, hogy egy fal tégla vagy beton, és hogy egy tégla tömör vagy üreges, nem olyan egyszerű. Ha nem tudod, hogy melyik tiplit válaszd, mert nem ismered az alapanyagot, először fúrj egy lyukat rögzítés nélkül hagyományos fúrószárral a falazatba és a betonba. Hogy ez a fúró hogyan néz ki, megtalálod a fúrószár kiválasztásáról szóló részben.

  • Ha a fúrás nem megy jól, és a falról a vakolat alatti por ugyanakkor nem narancssárga, akkor valószínűleg betonról van szó. A lyukakat ütvefúróval fúrhatod, és tudhatod, hogy betontipliket kell használni.
  • A tömör téglákat a jellegzetes narancssárga porról és az állandó ellenállással történő fúrásról lehet felismerni. Ha kb. 4 cm-t fúrsz anélkül, hogy a fúrószár átesne, akkor ez már biztosan tömör tégla, amelyet ütvefúróval lehet fúrni.
  • Ha viszont a fúrófej a fúrás első néhány centiméterénél egyszer vagy többször átesik, akkor üreges tégláról van szó, amelyet ütvefúró nélkül kell megfúrni.

A megfelelő mélységű fúráshoz ragasszon egy darab szalagot a fúrószárra  olyan távolságban, amelyet a tipli hosszának és a tipli átmérőjének összegével mérhetsz ki. A falban lévő lyuknak valamivel mélyebbnek kell lennie, mint maga a tipli.

A fúrógép kiválasztása

A fúrógép kiválasztása

Ha van otthon fúród, akkor mérlegelned kell, hogy az elegendő lesz-e az  igényeid kielégítésére, és nem lenne-e jobb, ha kölcsönkérnél egy megfelelőbbet a szomszédtól. Ha viszont egyáltalán nincs fúród, akkor vásárolnod vagy kölcsön kell kérned egyet. Ebben az esetben is fontos tudni, hogy melyikre van szükséged. A választás attól függ, hogy milyen anyagba fúrunk. A gipszkartonba fúráshoz sokkal gyengébb fúróra lesz szükséged, mint a betonba fúráshoz.

A pneumatikus ütővel ellátott fúrókalapács a biztos, de egy mechanikus ütővel ellátott elektromos fúrógép is elegendő a normál háztartási használathoz. Mindkettő alkalmas viszonylag kemény beton, törékeny üreges tégla vagy gipszkarton fúrására. Ha valami törékeny tárgyba fúrsz bele, mindenképpen kapcsold ki az ütvefúrót. Ezek a fúrók általában egysebességesek, azaz kizárólag fúrásra tervezték őket, így nem sok segítséget nyújtanak a későbbi csavarozásnál.

Az akkumulátoros csavarhúzók viszont tökéletesek erre a célra, mivel könnyen szabályozható a nyomaték és változtatható a forgás iránya. Ha úgy döntesz, hogy felárat fizetsz, akkor kaphatsz egy kétsebességes akkumulátoros fúrógépet, amelyet fúrásra is terveztek. Vannak ütvefúrós modellek is, amelyek ütvecsavarozóval is rendelkeznek, ezek keményebb anyagokkal is megbirkóznak. Bár teljesítményben nem érnek fel a fúrókalapácsokhoz, a legtöbb tipikus háztartásban előforduló dologhoz elegendők.

A fúrófej kiválasztása

A fúrófej kiválasztása

A fúrófej kiválasztása gyerekjáték, mivel csak két fő paramétere van - az átmérő és a típus. A cikkben tárgyalt öt anyaghoz három különböző fúrófejet fogunk használni: fához, téglához/betonhoz és gipszkartonhoz (valójában ez a fúrófej fémhez). A köztük lévő különbségek már ránézésre is nyilvánvalók. Ezt a következő képen saját szemeddel is láthatod:

Televízió-tartó felszerelése
Sokféle fúrófej létezik, de ez a három a leggyakoribbak közé tartozik.

Alapanyagok: Ha téglába vagy betonba fúrsz, használj betonfúró fejet. A gipszkartonba való fúrásnál is használhatod, de a keletkező lyuk nem biztos, hogy szép tiszta lesz. A jobb eredmény érdekében válassz fémfúró fejet, amely tisztább lyukat fúr. A fába fúráshoz természetesen fafúró fejet használj, amelyet általában a jellegzetes centrírozó hegyéről lehet azonosítani.

Fúrófej átmérő: a fúró átmérője a tipli és a fúrandó anyag típusa szerint kerül kiválasztásra:

  • Beton és tömör tégla – olyan fúrófejet használj, amelynek átmérője megegyezik a tipli átmérőjével.
  • Tömör tégla – a fúrófej átmérőjének valamivel kisebbnek kell lennie, mint a tipli átmérője.
  • Gipszkarton – attól függ, hogy milyen tiplit használsz. Az egyszerűbb, csavaros tiplik esetében, amelyeknek alacsony a teherbírása, egy kb. 5 mm-es lyukat kell előfúrni - a tiplinek ezután magának kell befúródnia a gipszkartonba. A televízió felszereléséhez azonban az ún. dilatációs tipliket fogjuk használni.
  • Fa – a pontos rögzítési irány biztosítása és a fa esetleges törésének elkerülése érdekében fúrd elő a lyukat olyan fúróval, amelynek átmérője körülbelül fele a később használt csavar átmérőjének.

A csavarok kiválasztása

A csavarok kiválasztása

Az esetek túlnyomó többségében csavarokkal fogsz dolgozni, amikor bármit a falhoz rögzítesz, akár tipli segítségével, akár közvetlenül, mint például a fa esetében. A megfelelő csavarok kiválasztása sokkal könnyebb, ha olyan készletet vásárolsz, amely a megfelelő tiplikkel együtt tartalmazza őket. Általános szabály, hogy a csavar átmérője 2-4 mm-rel kisebb legyen, mint a tipli átmérője. Ez azt jelenti, hogy például 6 mm-es és 8 mm-es csavarok alkalmasak a 10 mm átmérőjű tiplihez.

A csavar hosszúsága is fontos. Ezt a tipli hosszúságának, a rögzítendő lemez vastagságának és a csavar átmérőjének összegeként kell kiszámítani. Példa: egy 50 mm hosszú tiplihez használj 6 mm átmérőjű csavart,  a rögzítendő deszka vastagsága pedig 4 mm. Tehát: 50 mm (tipli hossza) + 4 mm (lemez vastagsága) + 6 mm (csavar átmérője) = 60 mm. Ebben a konkrét esetben tehát egy 6 × 60-as csavart használnánk.

Ha a számítás nem pontosan a csavarok normál hosszára jön ki, akkor kerekíteni kell. És jobb felfelé. Tehát ha a csavar hossza 68 mm, akkor 6 × 70-es csavart használnánk. Csak ilyen esetben győződj meg róla, hogy elég mély lyukat fúrtál, mielőtt behelyezed a tipliket.

Ami a teherbírást illeti, az inkább a felhasznált tipliktől, mint a csavaroktól függ. Négy darab 6-8 mm átmérőjű, jellemzően 50 mm hosszúságú tipli általában elegendő egy tipikus 65"-es, 20-25 kg tömegű televízió rögzítéséhez. A Fisher nevű gyártó pl. 60 kg teherbírást ad meg betonban, 30 kg-ot tömör téglában és 20 kg-ot üreges téglában egy ilyen méretű univerzális tipli esetében.

A televízió felszereléséhez használjunk lapos fejű (azaz nem süllyesztett) csavarokat - a falhoz egy fémlemezt rögzítünk alátéttel, amit a lapos fej sokkal jobban meg tud fogni.

Tipliválaszték: tömör és üreges tégla, beton

Tipliválaszték: tömör és üreges tégla, beton

Ha betonba vagy tömör téglába rögzítenéd a tévét, akkor egyszerűen választhatod a kiváló minőségű univerzális tipliket (pl. a Fischer neves gyártó UX vagy DUOPOWER sorozatából), amelyek minden anyagban biztos rögzítést ígérnek. Még jobb eredményeket érhetsz el a kifejezetten tömör falazathoz tervezett tiplikkel (pl. Fischer SX vagy FU).

Az univerzális tiplik üreges téglákhoz is alkalmasak, de ún. csomózódónak kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy amikor a tipli üreges anyagba kerül, ahelyett, hogy egyszerűen kitágulna az átmérője és "beleszorulna" az építőanyagba, a csavar elfordításakor csomót képez az anyag elülső fala mögött. A csomó átmérője lényegesen nagyobb, mint a lyuk átmérője, és így szilárd rögzítést biztosít az anyagban. A Fischer-féle csomózódás pl. az UX és DUOPOWER univerzális tiplikkel lehetséges. A FU dübelek csomózódás helyett szétnyílnak, ami hasonló rögzítő hatást eredményez.
Televízió-tartó felszerelése

A Fischer univerzális csomózódó tiplije az anyagtól függően különböző módon rögzül.

Tipliválaszték: gipszkarton

Gipszkarton esetében univerzális tipliket választhatsz, amelyek képesek csomózódásra (pl. Fischer UX vagy DUOPOWER) vagy hasításra (pl. Fischer FU). A legjobb eredményt azonban fém dilatációs tiplikkel érhetjük el. Megtalálhatók például a Fischer HM termékcsaládban. Ezek a tiplik nem közönséges csavarokat, hanem metrikus csavarmenettel rendelkező csavarokat fogadnak be. Meghúzásakor a tipli fémkarjai kinyílnak, így gyakorlatilag bármilyen alapanyagban, beleértve a gipszkartont is, biztos tartást garantálnak. Az ilyen tiplik kiválasztásakor csak arra kell ügyelni, hogy milyen vastagságú falra szánták őket, mivel ez változó.

Hogyan működnek a fémtiplik a lemezes anyagokban?

A gipszkartonhoz fém vagy műanyag önfúró tiplik is használhatók, de ezek inkább könnyebb tárgyak rögzítésére alkalmasak. Ezért nem fogjuk őket használni a TV falra szereléséhez.

Felszerelés téglába és betonba (ÚTMUTATÓ)

iHa AlzaErgo TV-tartót vásárolsz, a csomagban mindent megtalálsz, ami a beszereléshez szükséges, beleértve az univerzális Fischer rögzítő tipliket is. Beépítés falazatba és betonba (ÚTMUTATÓ) Amire szükséged lesz: vízmérték, ceruza,

Munkamenet:

  1. Találd meg a megfelelő helyet – vagyis ahol nem áll fenn az áram-, víz- vagy gázvezetékek átfúrásának veszélye. Ha nem vagy biztos az elhelyezésben, használhatsz távvezeték-érzékelőt. Az is fontos, hogy a kiválasztott helyszín megfelelő legyen a tévénézéshez szükséges szög és a közvetlen napfény mennyisége szempontjából, amelynek a lehető legkevesebbnek kell lennie.
  2. Jelöld meg a fúrási pontokat – csomagold ki a tévékonzol falhoz rögzítendő részét, és kérj segítséget valakitől, hogy kényelmesebb legyen a munka. Tartsd a szerkezetet a helyén, és vízmértékkel szintezd ki. Ezután fogj egy ceruzát, és jelöld meg a falon azokat a pontokat, ahova a konzolt szeretnéd rögzíteni. A konzolszerkezetet egyelőre félreteheted.
  3. A kijelölt helyeken fúrj lyukakat – a fúró átmérőjét pontosan a tiplinek megfelelően válaszd ki, üreges téglák esetében csak egy kicsivel kisebbet. A furat mélységének körülbelül egy tipli átmérőjével nagyobbnak kell lennie, mint a tipli hossza. A megfelelő hosszúságot a fúrószáron ragasztószalaggal jelölheted meg. Fúrd fel merőlegesen a falra és porszívóval szívd ki.
  4. Szívd ki a falazó törmeléket a lyukakból – porszívóval porszívózd ki a port a fúrt lyukakból.
  5. Helyezd be a tipliket a fúrt lyukakba – használhatsz kalapácsot a tipli beveréséhez..
  6. Rögzítsd a tartót a falhoz – a rögzítéshez alátéteket és lapos fejű csavarokat használj. Mindent csavarhúzóval vagy akkumulátoros fúróval húzz meg.
  7. Rögzítsd a televíziót a tartóhoz – ez a rész az adott tartótól függően eltérő. Egyes konzolok két részből állnak - az egyiket a falhoz, a másikat a tévéhez rögzítik, majd a kettőt kényelmesen összekapcsolják. Más konzolok integrálhatók, és a TV-t a konzolhoz rögzítik, miután azt teljesen a falhoz rögzítették. De még ebben az esetben is általában van lehetőség az előzetes rögzítésre - jellemzően a felső két csavarral akasztják fel a tévét, majd beszerelik az alsó két csavart, és végül mindegyiket meghúzzák. A pontos eljárást azonban ellenőrizd az adott tartóhoz tartozó utasításokban.

Felszerelés fába (ÚTMUTATÓ)

Amire szükséged lesz:

Munkamenet:

  1. Találd meg a megfelelő helyet – akár egy gerendához, akár egy falemezhez rögzíted a TV-konzolt, kívánatos, hogy a fúrt lyuk ne legyen túl közel a széléhez - inkább középre helyezd. Ha lemezbe fúrsz, győződj meg arról is, hogy nincs mögötte semmi, amit nem szabad átfúrni. Az ideális hely az, ahol a tévé jól látható, és ahol nem tükröződik túl sok az ablakon keresztül bejövő fényből.
  2. Jelöld meg a fúrási pontokat – vedd a kezedbe a konzol falra szerelhető részét, egyensúlyozd ki a kiválasztott helyen egy vízmérték segítségével, és ceruzával jelöld meg azokat a pontokat, ahol a falhoz szeretnéd rögzíteni. Kettesben ezt jobb csinálni, mint egyedül.
  3. A kijelölt helyeken fúrj lyukakat – fúrófej segítségével, amelynek átmérője körülbelül fele a használt csavarok átmérőjének, fúrj lyukakat a megjelölt helyeken. Ez megakadályozza a fa megrepedését, valamint kényelmesebbé és pontosabbá teszi a csavar bevágódását.
  4. Szívd ki a törmeléket a fúrás okozta lyukakból – porszívózd ki a lyuk környéket és  belsejét.
  5. Rögzítsd a tartót a falhoz – tartsd a konzolt a falon, használj alátéteket és lapos fejű csavarokat, és csavard be őket az előfúrt lyukakba.
  6. Rögzítsd a televíziót a tartóhoz – a tartók általában két részből állnak. Míg az egyik a falhoz van rögzítve, a másik a tévéhez van csavarozva. Ezután az egyiket a másikhoz rögzíted, ami nagyon egyszerűvé teszi a felszerelést. Alternatív megoldásként a tartó lehet egy darabból is, ekkor a TV gyakran a felső két csavarra akasztható a telepítéshez. A pontos eljárást lásd a TV-konzol használati utasításában.

Felszerelés gipszkartonba (ÚTMUTATÓ)

Amire szükséged lesz:

Munkamenet:

  1. Találd meg a megfelelő helyet – a fúrás helyszínén nem lehet villany-, gáz- vagy vízvezeték. A távvezeték-érzékelők segíthetnek a jelenlétük észlelésében. A hely szempontjából nem felel meg a nemkívánatos vakító fény sem, ezért az ablak melletti elhelyezés nem nagyon ajánlott.
  2. Jelöld meg a fúrási pontokat – nyomd a tartót a falhoz, egyensúlyozd ki a vízmértékkel, és ceruzával jelöld meg a fúrás helyeit. Alapesetben négyet jelölünk, de ha a tartód lehetővé teszi, a szorosabb illeszkedés érdekében többet is bejelölhetsz. Csak arról győződj meg, hogy a lyukak legalább 30 cm távolságra vannak egymástól - ennél rövidebb távolságok veszélyeztethetik a gipszkarton szilárdságát.
  3. A kijelölt helyeken fúrj lyukakat – a fúrási mélységgel nem kell foglalkoznod. Addig fúrj, amíg úgy nem érzed, hogy az egész lemezt átfúrtad.
  4. Szívd ki a törmeléket a fúrás okozta lyukakból – porszívózd ki a lyuk környéket és  belsejét.
  5. Rögzítsd le a tipliket – ha dilatációs tipliket használsz, helyezd be azokat a gipszkartonba, csavard ki a metrikus csavart a tipliből, tedd rá az alátétet, és csavard vissza. Folytasd a csavarozást a véghelyzet elérése után - így a tipli a lemez másik oldalához csatlakozik. Amikor a tipli "ütközésig" van meghúzva, és úgy tűnik, hogy a csavar nagyon szorosan áll, csavard ki újra. Ha univerzális rögzítő tipliket használsz, csak nyomd be a falba.
  6. Rögzítsd a tartót a falhoz – fogd a metrikus vagy normál csavarokat (a tipli típusától függően), és rögzítsd a konzolt a falhoz az alátéten keresztül.
  7. Rögzítsd a televíziót a tartóhoz – a rögzítés módja a tartó típusától függ, és a pontos eljárást a tartó használati utasításában találod meg. A tévékonzolok gyakran kétrészesek - ha az egyik részt a falhoz, a másikat pedig a tévéhez rögzíted, akkor a tévét egyszerűen "felrakhatod", és csavarokkal rögzítheted. Néha a konzolok egy darabból állnak, ami azt jelenti, hogy hiányzik belőlük az összekötő mechanizmus - a tévét egy már a falon lógó konzolra kell felcsavarozni. A könnyebb felszerelés érdekében azonban a tévét először a felső két csavarral szokás felakasztani.
i Az AlzaMagazinban más cikkeinket is megtalálhatod:

Maga a televízió felszerelése meglehetősen egyszerű dolog, a legfontosabb dolog az előkészítés. Ez a következőket jelenti: megfelelő felszerelés, megfelelő típusú tiplik, a fúrandó anyag ismerete és az ideális hely kiválasztása.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB10