Porszívó vásárlása előtt érdemes néhány kérdést megválaszolni pl. hogy milyen típusú padló van az otthonodban, hogy van-e a családban allergiás, és hogy van-e háziállatod. Ezek alapján a porszívók széles skálájából választhatsz, a klasszikustól a rúdporszívón át a robotporszívóig. Melyik lesz számodra megfelelő?
Napjainkban a piacon a különféle felületekre használható porszívók dominálnak. Az ilyen készülékekkel kifejezetten ablakot lehet mosni, vagy a forró hamut lehet felszívni.
A háztartási porszívók bármilyen háztartásba jól illenenek. Ebben a kategóriában porzsákos és porzsák nélküli porszívók is találhatók, sőt, kézi vagy rúdporszívók is.
Az ipari porszívók masszívabb és tartósabb felépítésű porszívók. Elsősorban építkezésekre, műhelyekbe vagy ipari csarnokokban használatosak.
A hamuporszívókkal a grillezés után felszívható a hamu, de akár a kandallónál is jó használatot tehetnek. Két változatuk elérhető, attól függően, hogy forró vagy hideg hamu felszívására szeretnénk használni.
Az autós porszívók segítségével könnyen megbirkózhatsz az autóban fellelhető apróbb szennyeződésekkel vagy állatszőrrel. Választhatsz akkumulátoros kivitelűt, vagy olyat, amit a szivargyújtóhoz csatlakoztathatsz.
A szőnyeg- és kárpittisztítók nedves és száraz tisztításra is alkalmasak. Eltávolítják a mély szennyeződéseket, az apró porszemcséket, a baktériumokat és allergéneket.
Az ablakporszívók jelentősen meggyorsítják az üvegfelülettel történő munkát. Az ablaktisztítás, a tükör vagy a fürdőszobai felszerelések tisztítása egyszerűbbé válik, és az eredmény is csíkmentes lesz.
Mi a különbség a porszívó szívóereje és a porszívó bemeneti teljesítménye között?
Új készülék választásakor fontos figyelembe venni ezt a két paramétert, amelyek első pillantásra hasonlónak tűnhetnek, de mégis jelentős különbség van közöttük.
A porszívó szívóereje
A szívóteljesítmény több paramétertől is függ, de legfőképpen azt adja meg, milyen erősen szív a készülék. A porszívók esetében ez egyike a legfontosabb tényezőknek.
A nagy szívóerőre a porszívózandó terület, a készülék felépítése, a szívófejek és kefék típusa alapján lehet következtetni.
A porszívózási hatékonyságot az energiacímkéről lehet megtudni. Egy "A""-tól "G"-ig tartó skálával jelölik, ahol az "A" a legmagasabb teljesítményt jelöli.
A porszívó bemeneti teljesítménye
A porszívó bemeneti teljesítménye nem a szívóerőt és a készülék szívási hatékonyságát, hanem az energiaszükségletet mutatja meg. A villanyszámla csökkentése érdekében ezért érdemes olyan porszívót választani, amelyik a lehető legalacsonyabb fogyasztású.
Alacsony energiafogyasztás mellett is elérhető nagy szívóteljesítmény, akár különféle típusú padlófelületeken is.
Korábban hagyományosnak számító, 900 W feletti fogyasztású porszívókat már nem gyártanak, ami jelentős megtakarítást jelent a háztartások számára.
Mekkora egy porszívó energiafogyasztása?
Ha új porszívót vásárolnál, érdemes az energiafogyasztási értéket is figyelembe venni, amely a porszívó teljesítményén kívül az energiaosztálytól is függ.
Az "A" energiaosztályú porszívók már a gazdaságos készülékek közé sorolhatók. Az "A+", illetve "A++" osztályok még ennél is gazdaságosabbak.
A gazdaságosság szintje az alapértelmezett "A" energiaosztályon alapul. Ez azt jelenti, hogy "B"-től "F" energiaosztályig egyre kevésbé gazdaságosak a porszívók.
Mekkora porzsákú porzsákos porszívót, vagy mekkora portartályú porzsák nélküli porszívót érdemes választani?
A portartály térfogata porszívó-típusonként eltérő. Általánosságban elmondható, hogy a nagyobb tartály lehetővé teszi a zavartalan, folyamatos porszívózást, anélkül, hogy meg kéne állnod kicserélni a porzsákot vagy kiüríteni a tartályt.
A porzsák méretét a porszívózandó terület méretétől függően érdemes megválasztani. A porzsák nélküli porszívók esetében egy 1,2-2 literes tartállyal rendelkező típus elegendő lehet általános használatra.
A porzsák űrtartalmát ne csak a háztartás méretétől függően válaszd meg, hanem vedd figyelembe a szőnyeg és a padló általános szennyezettségi szintjét is.
Takarítandó felület mérete
Porzsák mérete
max. 50 m²
2-2,5 l
50-150 m²
3-4 l
nagyobb, mint 150 m²
legalább 4 l
Milyen zajszint jellemzi a porszívókat?
A zajszint, azaz a porszívó hangereje nagy hatással van a porszívózás közbeni kényelemre. A legcsendesebbek általában a robotporszívók.
A csendes porszívó általában 60 dB körüli zajt bocsát ki, amely hasonló egy hangosabb emberi beszélgetés hangerejéhez.
A leghangosabb porszívók zajszintje meghaladja akár a 85 dB-t is, ami egy erősebb, hangszóróból szóló zenének felel meg.
iA porszívó kiválasztásakor a hatósugár is fontos tényező lehet, amely azt mutatja meg, hogy a konnektortól mekkora távolságra porszívózhatsz. A kábel, a gégecső és a szívófej hossza együttesen adja meg a hatósugarat. Átlagos mérete 4 és 15 m között mozog.
Milyen típusú szűrést rejthetnek a porszívók?
A szűrési minőség befolyásolja a teljes porszívózási teljesítményt. Nem ritka, hogy a porszívók többlépcsős szűrőrendszert használnak. Javasoljuk, hogy az üvegszálból készült, minősített HEPA szűrőket válaszd, ezek általában hatékonyabbak és tartósabbak, mint a szövet mikroszűrők.
Mikroszűrő - a szűrők alaptípusa, szövetből, vagy szivacsból készül, időnként cserélni kell.
Vízszűrő - a felszívott szennyeződés a porszívó tartályában lévő vízbe kerül. Porszívózás után csak öntsd ki a vizet és mosd el a szűrőt.
Mosható szűrő - az egyszerű kezelhetősége miatt kedvelt. A mosás során eltávolíthatók a látható szennyeződések.
HEPA és EPA szűrők - rendkívül hatékony, minősített szűrők, amelyek megfogják a szennyeződések akár 99,9 %-át.
iA porszívók 10-12-es EPA szűrőket és 13-14-es HEPA-szűrőket használnak. Minél nagyobb a szám, annál nagyobb a szűrési fokozat. Az allergiában szenvedőknek a HEPA 13 és magasabb szűrők ajánlottak.
Hasznos porszívó tartozékok
A maximális takarítási hatékonyság érdekében érdemes a különféle szívófejeket használni, amelyekkel akár a nehezen hozzáférhető helyek is könnyen kiporszívózhatók.
Turbókefe - a beszívott levegővel hajtott kefe tökéletesen felszívja az állatszőrt és a hajat a szőnyegekről.
Elektromos turbókefe - hasonló elven működik, mint a levegős turbókefe, de saját motorral rendelkezik, ezért állandó sebességgel és nagyobb erővel forog. A porszívóhoz kábellel csatlakozik.
Résszívó - a nehezen hozzáférhető és szűk helyek takarítására.
Parketta szívófej - gyengéd és hatékony választás parkettára, járólapra vagy laminált padlóra.
Kárpittisztító - hatékony autósülések, kanapék és egyéb kárpitozott bútorok tisztítására.
Kefés fej - a szőnyegek alapos tisztítására alkalmas, mivel egészen a szálak mélyéig tud hatolni. Portalanításhoz is hasznos lehet.
Ha szeretnéd még hatékonyabbá tenni a takarítást, szerezd be a szükséges porszívó tartozékokat, amelyek segítenek a tökéletes padlótisztaság elérésében. Válassz a különféle szívófejek, szűrők, akkumulátorok vagy illatosítók közül.
A porszívók már több mint 100 éve segítenek otthonaink tisztántartásában, az olyan márkák, mint az Eta, a Philips és a Sencor fáradhatatlanul bővítik kínálatukat az egyre igényesebb vásárlók kielégítésére.
Akár hagyományos, univerzális vagy könnyű rúdporszívót keresel, itt mindent megtalálsz. Ezeket akár könnyen lecserélheted egy kézi porszívóra is. Porzsákra van szükséged? A legjobb helyen jársz. De ha épp ellenkezőleg, szeretnéd elkerülni, hogy állandóan ezt kelljen vásárolnod, porzsák nélküli porszívó vásárlását javasoljuk.
Rúdporszívók
A porzsák nélküli porszívó modellek között egyre kedveltebbek a rúdporszívók is. Ezekkel a készülékekkel sokkal kényelmesebb a takarítás hagyományos társaikhoz képest. A Rowenta rúdporszívók pl. kiváló segítőtársak a gyors és hatékony takarításban.
Ha nem szeretnél a kábelekkel bajlódni, az akkumulátoros rúdporszívók lehetnek számodra érdekesek. Az Electrolux akkumulátoros rúdporszívó kínálatában is sokféle modell áll rendelkezésre a legkülönböző funkciókkal.
Robotporszívók
Nincs kedved a porszívózáshoz? Még ez a látszólag megoldhatatlan probléma is áthidalható az iRobot márka egyik robotporszívójával. A porszívózás még sosem volt olyan egyszerű, mint manapság!