A sütők energiaosztálya azt mutatja, hogy a kiválasztott modell mennyi energiát fogyaszt. A készülékek energiaosztályokba sorolása a vásárlók jobb eligazodását szolgálja a kínálatban. A különböző osztályok közötti fogyasztásbeli különbségek évente több több ezer vagy több tízezer forint összeget is elérhetnek. Hogyan lehet eligazodni ezen információk között?
A legtöbb nagy háztartási eszközt és készüléket energiacímkével látják el. Az energiacímke az egész EU-ban használatos, és 1996-ban vezették be. A energiahatékonysági címke jelzi, hogy a készülék mennyi energiát fogyaszt. Ez lehetőséget ad arra, hogy a vásárló ne csak a készülék funkciói, hanem energiahatékonysága szerint is válasszon. A leginkább energiatakarékos sütők az A+++, míg a legkevésbé energiatakarékos sütők a D energiaosztályba tartoznak.
A sütők energiaosztálya és a sütőknél használt energiacímkék megjelenése egyelőre nem változik. A sütők ellátása energiacímkével 2015 óta kötelező. A technológia és a fejlesztés ugrásszerűen halad előre a háztartási eszközök területén is, ezért a címkéken szereplő régi energiaosztály besorolás sok készüléktípus esetében már nem volt elegendő. 2021. március 1-jétől új címkézési rendszer vonatkozik a kiválasztott készüléktípusokra. Ez a változás azonban egyelőre nem vonatkozik a sütőkre, habár a címkézési rendszer fejlesztése ebben a kategóriában is megtörténik, de csak az elkövetkezendő években.
Az új címkéket látható helyre kell elhelyezni, és meg kell felelniük az új energiaosztály besorolásnak, amelyet A-tól G-ig terjedő betűkkel jelölnek (plusz jelek nélkül). Összehasonlításképpen, a régi A+ jelzés az új címkén a C energiaosztálynak felel meg. Az új címkék a következő termékeken találhatók:
A sütők energiaosztálya a készülék energiahatékonyságát tükrözi, és megkönnyíti az eligazodást a kínálatban. A legenergiatakarékosabb sütők A+++ jelzéssel vannak ellátva. Ezek a modellek fogyasztják a legkevesebb energiát.