40" STRONG SRT40FD5553
Specifications
Power outlet type
Screen size and resolution
Diagonal 40 " (101.6 cm)
Maximum resolution Full HD
Display resolution 1920 × 1080 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, Dolby Vision
Maximum brightness 220 nt
Operating system
Operating system Android TV
Application
Global applications NETFLIX, HBO Max, YouTube, Apple TV, Amazon Prime Video, Kodi, Canal+, Facebook
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Telly
Slovak apps Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV
Voice assistant compatibility Google Assistant
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan
SMART functions HbbTV, Voice control
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast, DLNA
Audio-video connectors HDMI 1.4 and older
Total number of HDMI ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output, Analog audio input, Headphone output (AUX)
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 90 cm
TV height 59.6 cm
TV depth 17.9 cm
TV weight 5.8 kg
Height without stand 51.4 cm
Depth without stand 8.5 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 16 W
Package contents
Control in package smart
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 39 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode F
Code:  JT880m05b
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 40" STRONG SRT40FD5553
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 40" STRONG SRT40FD5553
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 40" STRONG SRT40FD5553
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 40" STRONG SRT40FD5553