Oldal frissítése

Jobb egy ultrawide monitor, mint két klasszikus?

Cikk

Aktualizálva

Egy vagy két monitor? Az ultrawide monitorok megjelenése előtt elég gyorsan választ kaphattunk erre a kérdésre. De melyiket érdemes választni ma, amikor már olyan monitorok is kaphatók, amelyek egy számban két monitort próbálnak helyettesíteni? Megpróbálunk segíteni a választásban és tanácsokkal látunk el.

Ultrawide monitor

Ultrawide monitor vs. két normál monitor – TARTALOM

  1. Mitől olyan érdekesek az ultrawide monitorok?
  2. Ultrawide monitorok: gamereknek, filmrajongóknak és mindenki másnak
  3. A kétmonitoros összeállításnak is megvannak a maga vitathatatlan előnyei
  4. Egyesek még mindig inkább két monitort részesítenek előnyben
  5. Hogyan állíthatsz be egy második monitort a Windows 10-ben?

Mitől olyan érdekesek az ultrawide monitorok?

A mai trend a 16 : 9 vagy 21 : 9 képarányú szélesvásznú monitorok. Az ultrawide monitorok, azaz a 21 : 9 képarányú monitorok a megjelenítési terület tekintetében nem helyettesítenek két szélesvásznú monitort, de folyamatos és felosztás nélküli munkaterületet biztosítanak.

LG  ultrawide monitor
Az egyik legnépszerűbb ultrawide monitor az LG 34UC99 Curved, amely 34 hüvelykes képátlója mellett éles színvisszaadást, letisztult dizájnt és FreeSync-et kínál a gamerek számára.

Az ultrawide monitorok összefüggő munkaterületét nemcsak munka közben, hanem filmnézés és gaming közben is értékelni fogod. A telepítés egyszerű, mivel csak egy monitort kell a számítógéphez csatlakoztatnod. Csak ahhoz kell hozzászoknod, hogy kicsit nehezebben dolgozol majd az ablakokkal és a virtuális képernyőfelosztással, hogy minden, amire szükséged van, egyszerre jelenjen meg egymás mellett.

Mivel az ultrawide monitorok, ahogy a nevük is mutatja, meglehetősen szélesek, a nagyobb képátló a képernyő széleinek kényelmetlen elhelyezkedését okozhatja. Ebben az esetben ugyanis ezek jelentősen távolabb helyezkednek el a szemedtől, mint a monitor közepe. Ez az egyik oka annak, hogy a gyártók elkezdtek ívelt monitorokat készíteni. A képernyő íve szépen követi a látómező kerületét, így minden része nagyjából egyenletes távolságban van a szemtől.

Ultrawide monitorok: gamereknek, filmrajongóknak és mindenki másnak

És pontosan kinek lehet megfelelő egy ultrawide monitor? Valószínűleg mindenkinek, de a prémium árat figyelembe véve érdemes elgondolkodni azon, hogy valóban kihasználnánk-e az általa nyújtott előnyöket.

Dell Alienware ultrawide monitor
A Dell AW3418HW Alienware például egy 144 Hz-es frissítési frekvenciájú, gamingre szánt ultrawide monitor.

Egy 21 : 9 képarányú, 3440 × 1440 px felbontású monitort például ideális a multimédiás tartalmak és filmek lelkes fogyasztói számára, mivel a 21 : 9 képarány nagyon közel áll a ma legelterjedtebb moziformátumhoz. Ez azt jelenti, hogy az ultrawide monitoron nem láthatunk alul és felül fekete sávokat, az így kapott terület mérete, amelyen a film megjelenik, megközelítheti egy sokkal nagyobb képátlójú tévéét.

Ha gaming célokra vásárolsz, egy ultrawide monitor biztosan nem rossz választás, épp ellenkezőleg. Csak ne feledd, hogy a 21 : 9 képarányú monitorok közel 34%-kal több képpontot jelenítenek meg, mint 16 : 9-es megfelelőik. A leggyakrabban használt ultrawide felbontások a 2 560 × 1 080 px és a 3 440 × 1 440 px. Ezt különösen a videókártya teljesítményével összefüggésben kell figyelembe venni, mivel a nagyobb felbontások sokkal nagyobb követelményeket támasztanak a videókártyával szemben, így teljesítményhiány esetén a másodpercenkénti képkockaszám jelentős csökkenése léphet fel.

A szabványos ultrawide monitorok frissítési frekvenciája jellemzően 60 Hz vagy akár 100 Hz, de 144 Hz-es modellek is kaphatók, így a profi gamereknek sem kell aggódniuk emiatt.

Egy ultrawide monitor valószínűleg megváltás mindazoknak is, akik grafikai és multimédiás tartalmakkal dolgoznak, különösen a vágóknak és szerkesztőknek. Hogy miért? Az olyan szerkesztőszoftverek, mint az Adobe Premiere és a Pinnacle Studio 21 Plus felhasználói nagyra értékelik, hogy a monitor szélességének köszönhetően az ablak alján lévő idővonal is szélesebb és áttekinthetőbb, ráadásul az előnézet körül bőven van hely az eszköztárnak is.

A kétmonitoros összeállításnak is megvannak a maga előnyei

A PC-n végzett munka során az asztali számítógép bővítésének gyakori technikája a kép több monitor közötti megosztása. De vajon megéri? És mennyiben jobb két monitor, mint egy ultrawide?

Két monitor
A kétmonitoros asztali számítógép továbbra is a legnépszerűbb módja a termelékenység növelésének a számítógépes munka során.

Azon az alapvető tényen túl, hogy egy második monitor megduplázza a kijelzőterületet, ami több, mint amit egy ultrawide tud nyújtani, sokak számára az asztal fizikai és ezáltal virtuális felosztása is fontos szerepet játszik. Ez azt jelenti, hogy mindkét monitoron két ablakot kényelmesen, teljes képernyős üzemmódban tarthatnak, anélkül, hogy rendezetlen ablakok hordáiban kellene turkálni, amelyek között feleslegesen zavaró lehet a váltogatás.

Egyesek még mindig inkább két monitort részesítenek előnyben

Korábban a két vagy több monitoros összeállítás az informatikai szakemberek kiváltsága volt, de az utóbbi években a gamerek, grafikusok és videószerkesztők körében is népszerűvé vált. Szakemberként vehetük példának egy weboldal-kódolót. Az ő ideális íróasztalán valószínűleg három monitor található. Az egyiken a grafikus tervét nézi, a másodikon kódol, a harmadikon pedig a munkája eredményének előnézetével foglalatoskodik. Egy ilyen monitorkészlet elképesztő mértékben növelheti a termelékenységet, kiküszöbölheti az ablakok váltogatásával járó fokozódó frusztrációt, amikor a munka nem megy olyan simán, mint kellene.

A legalább két monitorból álló szett más felhasználói körökben is népszerű, nem feltétlenül csak munkaeszközként. A számítógépes játékok streamelői például az egyik monitoron játszanak, a másikon pedig a chatet nézik, hogy kapcsolatban legyenek a rajongóikkal. Ráadásul egy ilyen csevegőmonitor akkor működik a legjobban, ha portré módban van tájolva, tehát elforgatható.

A kétmonitoros összeállítás otthoni használatra is alkamlas, az egyiken videót nézhetsz, a másikon böngészhetsz a weben vagy a közösségi médiában, az egyiken kitölthetsz egy űrlapot, miközben a másikon egy oktatóanyagot nézel. Természetesen két monitor mindig jobb, mint egy, ugyanakkor egy monitor olcsóbb, mint kettő.

Hogyan állíthatsz be egy második monitort a Windows 10-ben?

A Windows 10 általában automatikusan és gond nélkül érzékeli a második monitor csatlakoztatását. Ha mégsem, nyomd meg a [Windows]+[P] billentyűkombinációt, és megjelenik egy ablak, ahol kiválaszthatod, hogy milyen típusú kijelzőt szeretnél. Választható a "Megkettőzés", azaz a két monitoron azonos tartalmak megjelenítése - ez főleg projektor csatlakoztatásakor használatos. A másik lehetőség a "Kiterjesztés", amikor a Windows egy üres területet jelenít meg a második monitoron, amelyre kényelmesen, az egérrel húzhatod rá a kívánt tartalmat.

Két monitor - hogyan kell csatlakoztatni?
A második monitor beállításához a Windows 10-ben nyomd meg a Win + P billentyűkombinációt, majd válaszd a megjelenő menüből a "Kiterjesztés" lehetőséget.

Régebbi Windows esetén egyszerűen csak kattints a jobb gombbal bárhol az asztalon, és válaszd a "Tulajdonságok" lehetőséget. Innen kiválaszthatod a Beállítások lapot, és a második monitor ikonjára kattintva aktiválhatod azt. Alatta beállíthatod a monitor felbontását, majd válaszd az Asztal kibővítése opciót. A monitoron egy üres területet fogsz látni, ahová ráhúzhatsz bármint, amire csak szükséged van.

i Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Mind az ultrawide monitor, mind a kétmonitoros lehetőségnek vannak tagadhatatlan előnyei, de ezek szubjektívek, és nem biztos, hogy mindenkire érvényesek. Általánosságban elmondható, hogy az ultrawide alkalmas multimédiás tartalmak fogyasztására, létrehozására vagy szerkesztésére, míg a többmonitoros összeállítás az olyan "technikai" tevékenységeket művelő felhasználók igényeit elégíti ki, mint a programozás vagy a kódolás. Ez azonban nem szabály, és egyik vagy másik megoldás akár teljesen fel is válthatja a másikat, így a döntés végső soron a személyes preferenciáidtól függ.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB15