Mi az a protein?
Kíváncsi vagy, mi az a fehérje? A fehérje, más néven protein, a szövetek felépítését és újjáépítését biztosítja. Minden sejtben és szövetben jelen van, így számos különböző funkciót lát el. A szervezetben, pontosabban a gyomorban, a fehérje aminosavakká bomlik, majd eljut oda, ahol szükség van rá. A fehérje az izmaink, bőrünk, hajunk, valamint a hormonok, enzimek és sok más létfontosságú anyag építőanyaga is. Léteznek
állati és növényi eredetű fehérjeporok is.
Következő kérdés: Mire való a fehérjepor?
Mint már említettük, a fehérje nagyon fontos a szervezetünk számára. De mire is való pontosan?
- A fehérje az izmok, a csontok, a bőr és más szövetek növekedéséhez és javításához szükséges.
- A fehérje hormonokat és enzimeket tartalmaz, amelyek számos folyamatot irányítanak.
- Néha a fehérje fontos anyagokat szállít a szervezetben.
- Megvédheti a szervezetet a fertőzésektől, mert az immunrendszer része.
- A fehérje telítő funkcióval rendelkezik, ezért például hasznos lehet a fogyás során.
Edzel, és növelni szeretnéd az izomtömeged?
Ha sportolsz, súlygyarapításra törekszel vagy izomtömeget építesz, mindenképpen oda kell figyelned a naponta bevitt fehérje mennyiségére. Az izomtömeg növeléséhez egy felnőtt szervezetnek naponta körülbelül 2 g tiszta fehérje bevitelére van szüksége 1 kg testtömegenként. Az átlagos testsúlyú nők és férfiak esetében ez az alábbiak szerint alakul:
- Egy átlagos, 85 kg súlyú férfinak az izomtömeg növeléséhez naponta legalább 170 g protein bevitelére van szüksége.
- Egy átlagos, 65 kg-os nőnek az izomtömeg növeléséhez legalább 130 g fehérje szükséges.
i
Még a legjobb fehérjepor fogyasztása is bölcsen történjen
Ha túlzásba viszed a fehérjefogyasztást, annak mellékhatásai is lehetnek. Emésztési problémákat, kiszáradást vagy súlyosabb esetben veseproblémákat tapasztalhatsz. Ha rosszul érzed magad, csökkentsd a fehérjebevitelt, vagy fordulj orvoshoz, ha problémáid vannak.
Fehérjében gazdag élelmiszerek
Szeretnél más módon fehérjét juttatni a szervezetedbe, mint fehérjepor fogyasztásával? A fehérjében gazdag élelmiszerek közé tartoznak:
- görög joghurt,
- cottage cheese
- tojás,
- sovány marhahús,,
- bab,
- lazac és tonhal.
Káros a fehérjepor fogyasztása?
Ha azon tűnődsz, hogy a fehérjepor káros-e, ne aggódj. Általánosságban elmondható, hogy a fehérjepor ellenkezőleg, a szervezet megfelelő működéséhez és az izomnövekedéshez elengedhetetlenül szükséges. Fontos azonban, hogy egészséges mennyiségben és veszélyes adalékanyagok nélkül fogyaszd. Az is mindig jó ötlet, hogy szedése előtt konzultálj szakemberrel.
Tudtad, hogy a fehérjepor az összetétele szerint oszlik fel?
A fehérjepor, amely táplálékkiegészítőként szolgál, több alapanyagból készül. A fehérjepor úgy hat az izmokra, mint egy varázsital, amely segít az izmok megfelelő táplálásában az edzés után. Vannak tejsavó, szója és manapság nagyon népszerű vegán fehérjeporok, amelyeket nemcsak a vegánok, hanem azok is értékelnek, akik egyszerűen nem szeretik a többi típust.
Tejsavó fehérje
A tejsavó fehérje a legjobbnak tartott protein típus az izomtömeg növekedéséhez. Gyorsan felszívódik és elindítja az anabolikus, azaz az izomnövekedési fázist. A tejsavó fehérje típusokat a feldolgozás módja és az azt követő fehérjetisztaság szerint három csoportba sorolhatjuk. Lássuk, melyek ezek, és milyen előnyeik vannak.
WPC tejsavó protein koncentrátumok
A tejsavófehérje-koncentrátum (WPC) 50-80% tejsavó fehérje típust, zsírt és laktózt tartalmaz. Milyen előnyei vannak ennek a fehérjepor típusnak?
- Kedvező ár.
- Viszonylag gyorsan emészthető.
- Napközben és röviddel az edzés után bevehető.
A fehérjepor a fogyáshoz is alkalmas? A válasz igen. Remek telítő képességgel rendelkezik, ráadásul a megfelelő fehérjetartalom elengedhetetlen a fogyáshoz és az izomtömeg építéséhez. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fehérjepor fogyasztása biztosítja a fogyást. A kiegyensúlyozott és változatos étrend elengedhetetlen.
WPI tejsavó izolátum
A WPI protein (Whey Protein Isolate) 80-90% fehérjét és csak kis mennyiségű laktózt és zsírt tartalmaz. Előállítása vagy egyszerű szűréssel, jobb esetben CFM szűréssel vagy ioncserével történik. Milyen előnyei és hátrányai vannak ennek a fehérjepor típusnak?
- Napközben vagy röviddel az edzés alatt bevehető.
- Ez a fehérje gyorsan felszívódik a szervezetben.
- Alacsony százalékban tartalmaz laktózt és zsírt.
Tejsavó-hidrolizátumok - hidrofehérjék
A hidro protein leggyakrabban az izolátum enzimatikus szűrésével állítják elő, és ez a legmagasabb minőségű fehérje forrás. Ne keresd a hátrányait – de mik az előnyei ezeknek a fehérjepor változatoknak?
- Gyorsan felszívódik.
- Sok BCAA-t tartalmaz.
- Közvetlenül edzés után és napközben is fogyasztható.
i
Milyen az ideális fehérjepor a súlygyarapodáshoz?
Az ideális fehérjepor súlygyarapodáshoz számodra egy 80%-os tejsavótermék lehet, lehetőleg izolátum formájában. A magas fehérjebevitelnek a kiegyensúlyozott étrend többi részével is összhangban kell lennie. Mindenesetre nem szabad túlzásba vinni a fehérje mennyiségét a súlygyarapodás érdekében.
Éjszakai fehérjeporok
Az éjszakai fehérjeporok lassabban és hosszabb ideig látják el a szervezetet fehérjével, így elkerülhető a katabolikus vagy lebontási fázis. Leggyakoribb a kazein, a túróban található fehérje, vagy a szójafehérje. Hátránya, hogy ezeknek a fehérjéknek az emésztése nagyobb stresszt jelent a szervezet számára, ami miatt a szervezet nem tud éjszaka pihenni.
A sportitalok egyszerű és alapos keveréséhez shakerek használatát javasoljuk.
Többkomponensű fehérje típusok
A többkomponensű protein típusok többféle fehérje forrást tartalmaznak, innen ered a nevük. Általában tejsavófehérjéből és micelláris kazeinből keverik őket. Ez a fehérjepor jó az izomtömeg növelésére, de a fogyást is elősegíti.
A marhafehérje minőségi fehérjeforrás
A marhafehérje egyre népszerűbb, és ez nem csoda, hiszen nagyon jó minőségű fehérjeforrás. Ez a protein marhahúsból nyerhető, és számos előnnyel jár. Magas százalékban tartalmaz fehérjét, nem tartalmaz laktózt, magas a vastartalma, és más ásványi anyagokat is tartalmaz, mint például cinket, szelént vagy B12-vitamint. A tejsavó változathoz képest a marhahúsfehérje komplexebb
aminosavprofillal rendelkezik, de a tejsavófehérje a gyors felszívódása miatt népszerű.
Mi a helyzet a fehérjepor tisztaságával? Erre is figyelj oda. Minél jobban elválasztják a fehérjét a nem kívánt anyagoktól, annál jobb az emészthetősége és a szervezetben való felhasználása. A legjobb szűrési módszerek közé tartozik az ionos szűrés, a CFM és az ISO szűrés.
Növényi fehérje típusok
A növényi alapú fehérjeporok előnye, hogy szinte egyáltalán nem tartalmaznak zsírt és laktózt. Így a vegán és RAW étrendbe is beilleszthetők. Egyre több vegán sportoló cáfolja meg azt a mítoszt, hogy a vegén étkezés nem elég az izomtömeg növeléséhez.
Szója fehérje
A növényi szója fehérje szójababból készül. A vegetáriánusok és vegánok körében népszerű. A szójából készült fehérjepor növeli a szervezet tiroxintermelését, ami segít felgyorsítani az anyagcserét. Melyek a szója fehérjeporok előnyei?
- Felgyorsítja az anyagcserét.
- Az edzés előtt, alatt és után is fogyasztható.
- Szinte egyáltalán nem tartalmaz zsírokat és szénhidrátokat.
- 86 %-ig magas minőségű növényi fehérjéből áll.
Mik a goitrogének?
A goitrogének a szójában, és így a szójafehérjében található anyagok. A túlzott szójafogyasztás nem megfelelő pajzsmirigyműködéshez és ezáltal a zsírcsökkentés vagy az izomépítés problémáihoz vezethet. A szójafehérje ellentmondásos a fitoösztrogéntartalma miatt, amely állítólag növelheti az ösztrogénszintet a szervezetben.
!
A protein kiválasztása? Próbálj meg konzultálni orvosoddal vagy táplálkozási szakemberrel
Ha úgy döntesz, hogy megváltoztatod az étrendedet, fordulj orvoshoz, táplálkozási tanácsadóhoz vagy olyan szakemberhez, aki megfelelő tanácsot tud adni azzal kapcsolatban, hogyan alakítsd át az étrendedet.
A tojásprotein különösen nagyra értékelt a sportolók körében
A tojás protein különösen alkalmas sportolóknak vagy azoknak, akik izomtömeg növelésére törekednek. Ez a fehérjepor tojásfehérjéből készül, így jelentős mennyiségű fehérjét és aminosavat tartalmaz. Emellett jellemzően alacsony kalória- és zsírtartalmú, és általában nem tartalmaz sem laktózt, sem tejfehérjét. Hozzáadhatod turmixokhoz, zabkásához vagy joghurthoz, hogy növeld a
fehérje mennyiségét az adott étkezésben
Válassz olyan ízű fehérjepor típust, amilyet szeretnél
Ma már szinte minden elképzelhető ízben kaphatók fehérjeporok. Imádni fogod a csokoládét, a banánt, az áfonyát, az epret, a stracciatellát vagy az ananász és a kókusz ízét. Létezik ízesítés nélküli fehérjepor és cukorbetegek számára cukormentes fehérjepor is.
Mire kell figyelni a legjobb fehérjepor kiválasztásakor?
A fehérjeporok összetétele változó. Egyes termékek több zsírt, rostot, cukrot, sót vagy telített zsírsavat tartalmaznak 100 g-ban, mint mások. Ezt az információt azonban mindig megtalálod a termékleírásban.
Olcsóbb fehérjepor után kutatsz? A proteinek akciós áron - árnyesés akciói számos kedvezőbb árú terméket kínálnak.
Hogyan választható ki egy fehérjepor az összetétel alapján?
Ha fehérjét választasz, figyelj oda az összetevőkre is. A fehérjeporok eltérő összetételűek 100 g-onként. Néhány termék több zsírt, rostot, cukrot, sót vagy telített zsírsavat tartalmaz, mint mások. Ezeket az információkat mindig megtalálod a termék leírásában.
i
A fehérjeporok különböző kiszerelésben kaphatók
A protein vagy fehérjepor megvásárolható kis 150 g-os zacskókban is, amelyeket bárhová magaddal vihetsz, vagy nagy, akár 4 kg-os kiszerelésben is. Ezek akár 66 adagolókanálnyi fehérjeport is tartalmazhatnak. A nagyobb csomagok általában gazdaságosabbak.
Mit szólnál egy palacsintához vagy egy pudinghoz?
Nem a fehérjepor az egyetlen lehetőség a protein pótlására. A fehérjeszeletek nagyon népszerűek, mivel biztosítják a szervezeted számára szükséges fehérjét, ráadásul nagyon finomak. Kaphatók továbbá proteines palacsinták, pudingok vagy kásák is, amelyek nagyon finomak és laktatóak.