Oldal frissítése

Canon objektívek – hogy ismerd ki magad bennük

Objektívet keresel Canon márkájú fényképezőgépedhez és nem tudod melyiket válaszd? Ebben a cikkben átvesszük az alapokat, vagyis azokkal a paraméterekkel fogunk foglalkozni, amelyekkel a Canon objektíveknél találkozhatsz. Ezeket ismerve kéne kiválasztanod a megfelelő objektívet. Először nézzük át azokat az általános fogalmakat, amelyek minden objektívnél fontosak, vagyis nem csak a Canon márkához készülteknél. Elsősorban ezekre a paraméterekre kéne koncentrálnod. Ezek pedig: 

  • Gyújtótávolság
  • Fényerő
  • Az élesítés módja
  • A lencsék és üvegek
  • A stabilizátor
  • Modell-specifikus tulajdonságok

A következőkben megnézzük melyek azok a Canon által gyakran használt fontos rövidítések, amelyekkel kizárólag ezeknél az objektíveknél találkozhatsz.

  • EF a EF-S
  • L-objektívek
  • DO
  • E-M
  • TS
  • USM

Canon fényképezőgépek és objektívek

Az objektív gyújtótávolsága

Ez a paraméter az objektív optikai középpontjának és annak a síknak távolságát fejezi ki ahol be tudja élesíteni a fényképezett objektumot. Vagyis az a távolság, ahol az objektíven keresztülhaladó fénysugarak metszik egymást (gyújtópont). Általánosan érvényes, hogy minél kisebb a gyújtótávolság annál nagyobb az objektív látószöge. Nagyon leegyszerűsítve az objektíveket a gyújtótávolságuk függvényében három alapcsoportra oszthatjuk:

Ugyanakkor azonban a látószög függ a fényképezőgépben használt érzékelő méretétől is. Ebből kifolyólag maga a gyújtótávolság nem árulkodik teljes mértékben az fényképezőgépre helyezett objektív  látószögéről. Ha meg akarjuk tudni milyen egy konkrét fényképezőgép és objektív látószöge, a következő matematikai egyenletet kell segítségül hívnunk:

a végső látószög = 2×arctg (d/2×f), ahol:
d = a fényképezőgép érzékelőjének átlója (mm)
f = az objektív gyújtótávolsága (mm)

Megj.: A fényképezőgépek érzékelőinek méretét nagyon gyakran hüvelykben adják meg. Például 2/3" CMOS. Minden érzékelő típusnak eltérő mérete van így eltérő az átló mérete is. A legáltalánosabban használt érzékelő típusokat az átlóméreteikkel együtt az alábbi táblázatba gyűjtöttük össze.

Az érzékelő típusa:Az érzékelő átlója
Full Frame43,30 mm
APS-C28,30 mm
1/1,5"23,30 mm
4/3"21,60 mm
1"16,00 mm
2/3"11,00 mm
1/1,7"9,50 mm
1/2"8,00 mm
1/2,3"7,70 mm
1/2,7"6,70 mm
1/3"6,00 mm

Abban az esetben, ha a fényképezőgép, amelyet meg szeretnél vásárolni más típusú érzékelővel rendelkezik, az átlót a Pitagorasz tétele alapján lehet kiszámítani. Vagyis az átmérő a négyzetgyöke az: (érzékelő szélessége)2 + (érzékelő magassága)2 összegnek.

A fényképezőgép képérzékelője

Objektívek – fényerő

A fényerő azt fejezi ki, hogy az objektív a fényképezéskor milyen arányban képes átengedni a fényt az érzékelőre. Egyszerűsítve az érvényes, hogy minél nagyobb a legnagyobb fényerő (minél KISEBB A SZÁM), annál jobb képet tudsz készíteni rossz fényviszonyok között, vagyis szürkületkor vagy sötétben. Az objektívek esetében mindig a legnagyobb fényerő értékét adják meg a gyártók. Amíg az állandó gyújtótávolságú objektívek (zoom nélküli) ez az érték nem változik, a zoom objektívek esetében a két szélső értéket szokás megadni – mindig a legnagyobb fényerőt a legkisebb és legnagyobb közelítésnél. Kiváló fényerejű objektíveknek tartjuk azokat a típusokat amelyeknek fényereje:

A fényerőnél a jobb értéket mindig a kisebb rekeszérték jelenti. Vagyis egy f/1,5 fényerejű objektívnek mindig kisebb a fényereje, mint egy f/1,4 rekeszértékű objektívnek.

Az objektívek fényereje

Az objektívek élesítési módszerei

A gyakorlatban kétféle élesítési technikát különböztetünk meg, mégpedig:

  • Az egész optikai rendszer mozgásával végzett élesítést 

Erre az élesítési módszerre az jellemző, hogy az egész optikai rendszert mozgatja az objektív széthúzásával vagy összehúzódásával. Ez a technológia többnyire lassabb élesítést eredményez – az olcsóbb objektíveknél lehet találkozni vele.

  • Belső, vagy hátsó élesítést

Ebben az esetben nem forog el az egész objektív, csak néhány belső lencséje. Előnye, hogy nagyon gyors élesítést tesz lehetővé és nem változik meg jelentősen a súlypont az objektív széthúzódása miatt, mint az előző típusnál – a súlypont változása főleg a teleobjektívek esetében észrevehető. Hátrányuk a magasabb bekerülési költség.

Aszférikus lencsék

Az aszférikus lencsékkel felszerelt objektívek kisebbek és könnyebbek mint azok, amelyek szférikus (gömbfelületű) lencséket használnak. Egyidejűleg jobb optikai tulajdonságaik is vannak. A lencse a szélein ellaposodik, ezért a fénysugarak pontosan a gyújtópontban koncentrálódnak. A leggyakrabban ezekkel a lencsékkel a széles látószögű objektívekben találkozhatunk, ahol a minőségkülönbség a legjobban megfigyelhető.

Objektívek – optikai stabilizáció

Az optikai stabilizációval ellátott kamera optikájába beépített szenzor érzékeli a kézmozgást, és az ellenkező irányba mozdul el, hogy ellensúlyozza annak hatását. Kisebb hátránya, hogy az optikai stabilizációval ellátott objektívek az ezt nem tartalmazókhoz képest egy kicsit nehezebbek.

Canon EF 16-35mm F4L IS USM

Modell-specifikus tulajdonságok

Nem minden objektív csatlakoztatható minden fényképezőgép vázhoz. A gyakorlatban sokszor találkozhatsz azzal, hogy a DSLR (digitális tükörreflexes) gépre alkalmas objektív nem kompatibilis a kisfilmes gépekkel, amelyeknek kisebb konstrukciós méretük van – Tulajdonságai csak a DSLR gépekre vannak optimalizálva. A kompatibilitást minden egyes objektív kiválasztása előtt ellenőrizni kell.

Canon objektívek – rövidítések

A Canon cég jelenleg több objektív megjelölést is használ, amelyek magukban rejtik funkciójukat és tulajdonságaikat. Ahhoz, hogy a neked megfelelő objektívet tudd kiválasztani, fontos, hogy kiismerd magad ezekben a kifejezésekben. Nézzük meg közelebbről, melyek is azok a specifikus kifejezések.

Canon objektiv

  • EF és EF-S

Ez a Canon autófókuszos objektívjeinek alapfelosztása. Az EF jelzésű objektívek bizonyos mértékig univerzális típusok. Használhatóak a kisfilmes méretű érzékelővel ellátott Full Frame vázakon, de az APS-C érzékelős vázakon is. Ezzel ellentétben az EF-S jelzésű objektíveket csak az APS-C méretű érzékelővel felszerelt vázakon lehet használni.

  • L-objektívek

Az "L" vagyis a Luxury osztályba a Canon legmagasabb osztályba sorolt objektívjei tartoznak. Ezek a prémium anyagokból készített, a legmodernebb technológiai megoldásokat használó objektívek gyorsan felismerhetőek arról, hogy az elülső oldalukon egy piros körgyűrű látható.

  • UD és S-UD

    Ezek az optikai elemek amiket az L-objektíveknél használnak. Az S-UD a feljavított verziót jelenti. Mindkét típusú optikai elem alacsony szórású lencsetagot tartalmaz ami gyakorlatilag kromatikus aberráció mentes képet biztosít.

  • DO

Ez alatt rövidítés alatt a diffrakciós optikai (DO) elem rejtőzik, ami egy speciális a fénytörést módosító rácsot tartalmaz. Ennek a kromatikus hibája pontosan ellentétes a klasszikus lencse hibájának, ezért végeredményben a hibák kioltják egymást. Ráadásul ennek a technológiának a használata jelentősen rövidebb konstrukciójú objektív előállítását teszi lehetővé. A difrakciós optikai elemmel ellátott objektívet első ránézésre megismerni az elülső felén található zöld gyűrűről.

Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom – objektiv

  • E-M

Electronic-Manual Focusing, vagyis  kézi élesítés elektronikus működtetéssel. Az élesítést az objektíven elhelyezett körgyűrűvel végezzük de a lencséket elektromos motor mozgatja. Kikapcsolt fényképezőgép esetén nincs hatása a gyűrű forgatásának.

  • TS

Az objektív a Tilt & Shift technológiát használja, ez egy perspektíva korrekciós objektív amelynek használatával tovább szabályozható a kép perspektívája, torzítása és élessége. Ez egy egyedi eltolás/döntés mechanikával rendelkező objektív, ahol a kitérítés mértéke akár 90 fok is lehet. A fentről lefelé való döntés úgy használhatóm hogy a gépet nem szükséges mozgatni. Ezzel eliminálni lehet az épületek fényképezésénél a perspektíva hatásából következő Összefutó párhuzamosokat.

  • USM

Az USM jelölésű objektívek az élesítéshez ultrahangos motort használnak – a rövidítés is az UltraSonic Motor kifejezésből származik. Ennek a technológiának köszönhetően az élesítés rendkívül gyors és gyakorlatilag nem hallható. Az USM jelölést elsősorban a drágább és nehezebb objektíveken lehet megtalálni. Hasonló technológia dolgozik a Nikon AF-S objektívjeiben is.

A Canon objektívek fel vannak szerelve:

  • belső vagy hátsó élesítéssel (IF, RF)
  • aszférikus lencsékkel (ASP vagy AL)
  • képstabilizátorral (IS)

Kínálatunk 

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB15