Oldal frissítése

Normális vérnyomás: ideális értékek és azok fenntartásának módja

Frissítve

A normális vérnyomás visszajelzést ad arról, hogy a szívünk és artériáink jó állapotban vannak, de ha eltérés tapasztalható, akkor az kisebb-nagyobb egészségügyi kockázatot jelenthet. Melyik vérnyomásérték normális és melyik az, amelyik már nem? Hogyan lehet vérnyomást mérni vérnyomásmérő segítségével, hogy helyes eredményt kapjunk? És mit kell tenni az ideális vérnyomás és az egészséges vérkeringés fenntartása érdekében?

Normális vérnyomás

Normális vérnyomás – TARTALOM

  1. Mi a vérnyomás és miről árulkodik?
  2. Normális vérnyomás és az attól eltérő értékek
  3. Hogyan lehet fenntartani az optimális vérnyomást
  4. Vérnyomásmérő: hogyan lehet megtudni a helyes vérnyomás értékeket
  5. Hogyan kell helyesen mérni a vérnyomást

Mi a vérnyomás és miről árulkodik?

A vérnyomás az az erő, amellyel a vér az erek falára hat. Ez az erő nem egyenletes, mert az összehúzódási fázis (szisztolés nyomás) és az elernyedési fázis (diasztolés nyomás) ciklikusan váltakozik. Ez az oka annak is, hogy a vérnyomást két szám adja meg - például 120/80 Hgmm (torrban, higanymilliméterben mérve). A nagyobb szám a szisztolés nyomást, az alacsonyabb pedig a diasztolés nyomást mutatja. Mindkét érték fontos az egészségi állapot pontos kiértékeléséhez.

Szisztolés vérnyomás

A szisztolés vérnyomás vagy a vérnyomás felső értéke mindig az első mért szám, amely a legmagasabb vérnyomásértéket jelzi. Ez a nyomás az, amely abban a pillanatban jellemzi az artériás véráramot, amikor a szívizom összehúzódik, és a vért a keringésbe pumpálja. Azt mutatja meg, milyen erősen pumpálja a szív a vért előrefelé.

Diasztolés vérnyomás

A diasztolés vérnyomás vagy a vérnyomás alsó értéke a mért értékben a perjel után látható. Ez sorrendben a második szám, amely az artériás rendszer vérnyomását mutatja meg az összehúzódások (szívdobbanások) között, azaz amikor a szív elernyed és nem oxigenált vér áramlik bele. A diasztolés vérnyomás a véráram telítettségéről tájékoztat bennünket és általában az életkor előrehaladtával nő.

i A vérnyomás nemcsak ciklikusan változik, hanem a nap folyamán is. Alváskor általában a legalacsonyabb a vérnyomás, ezzel szemben reggel éri el a legmagasabb értéket (délig). Egyébként fizikai és mentális igénybevétel hatására emelkedik.

A vérnyomás más, mint a pulzus

A pulzus vagy szívverés egy olyan nyomáshullám, amelyet az okoz, amikor a vér a bal kamrából a főütőérbe, majd az egész szervezetbe kilökődik. Ezt percenként ütésekben mérik, és a mért értéket BPM-ben (beats per minute, ütés/perc) adják meg. Nyugalmi, aktuális és maximális pulzusszámot különböztethetünk meg.

Ebből az következik, hogy a vérnyomás az az erő, amellyel a vér az artériákra hat, és a pulzus a legerősebb hatások száma percenként. Egy felnőttnél a normál nyugalmi pulzusszám 60 és 100 ütés/perc között van, újszülötteknél akár 160 ütés/perc is lehet. Általánosságban elmondható, hogy az ember minél egészségesebb és minél jobb fizikai állapotban van, annál lassabb a pulzusa.

Például edzés vagy gyors gyaloglás esetén a pulzusszám növekszik, de a vérnyomása változatlan marad vagy csak kissé növekszik.

i Azt mondják, a zsírégetés akkor a leghatékonyabb, ha a percenkénti ütések száma megközelíti a maximális pulzusszám 65 százalékát.

Normális vérnyomás és az attól eltérő értékek

Mi a normális vérnyomás? Az optimális érték egy felnőtt ember esetében körülbelül 120/80 Hgmm (a csecsemők normális vérnyomása 100/70 Hgmm körül van), kissé változhat attól függően, hogy nőről vagy férfiról van-e szó. Némi ingadozás ezen értékek körül teljesen normális.

Mi a normális vérnyomás felnőtteknél és gyermekeknél?

  • Csecsemő: 80–85/45–50 Hgmm
  • Nagyobb gyermek: 110–120/70–80 Hgmm
  • Felnőtt férfi: 100–140/60–90 Hgmm
  • Felnőtt nő: 100–140/70–90 Hgmm

De nem lehet pontosan megmondani, hogy mi a helyes vérnyomás, mert ez függ az egyén általános egészségi állapotától, fizikai állapotától és életkorától. Mindenkinek a saját orvosa fogja mindig megmondani, hogy mi a számára megfelelő vérnyomás.

i Gyermekeknél a vérnyomás mérése gyakran nehéz, mert „fehér köpeny szindróma” alakulhat ki náluk - vagyis a vérnyomás megemelkedik. Ezért néha jobb otthon mérni a vérnyomást, még akkor is, ha tudod, hogy gyermeked nyugodt. A biztonság kedvéért ismételd meg többször a mérést.

Hipotenzió - alacsony vérnyomás

Ha a vérnyomásod huzamosabb ideig 100/65 Hgmm alatt van, akkor hipotenziód (alacsony vérnyomás) van. A hipotenzió leggyakoribb tünetei a kábaság, szédülés, fülzúgás, szemkáprázás és ájulás. Kellemetlen gyengeségérzet is előfordulhat, amikor gyorsan állsz fel ülő helyzetből. Azonban ez még mindig mérsékelt kockázatot jelent.

Hipertónia - magas vérnyomás

Ha a vérnyomásod rendszeresen 140/90 Hgmm felett ingadozik, akkor hipertóniáról (magas vérnyomás) beszélhetünk. A magas vérnyomás tünetei közé tartozik az alvászavar, a végtagok duzzanata, fejfájás, látásromlás és mellkasi szorítás.

Legalább két különböző vizsgálat után fogja megerősíteni az orvos ezt a diagnózist. Nem tanácsos a magas vérnyomással játszani, és időben el kell kezdeni a kezelést. Amint az érték 160/90 Hgmm fölé emelkedik, az a szív, az erek, a vesék maradandó károsodásához vagy stroke-hoz vezethet.

Vérnyomásértékek

A vérnyomás típusa Szisztolés vérnyomás Diasztolés vérnyomás
Magas vérnyomás > 140 Hgmm > 90 Hgmm
Normális vérnyomás 100–140 Hgmm 60–90 Hgmm
Alacsony vérnyomás <100 Hgmm <60 Hgmm

Hogyan lehet fenntartani az optimális vérnyomást

Az optimális vérnyomás nemcsak az egészségi állapotot tükrözi, hanem az életmódot is. Ahhoz, hogy idős korodig megőrizhesd a normális értékeket, kövesd az alábbi lépéseket:

  • Mozogj rendszeresen - hetente legalább háromszor, legalább 30 percig, úgy, hogy megizzadj és egy kicsit kifulladj.
  • Megfelelő mennyiségű sót használj és táplálkozz egészségesen - főleg zöldségeket, gyümölcsöket, halakat, hüvelyeseket és dióféléket fogyassz.
  • Kerüld az alkoholt és a dohányzást - legfeljebb napi egy sörrel kényeztesd magad, és kerüld a füstös helyiségeket.
  • Figyelj az optimális testsúlyra – a testtömeg-indexednek, rövidítve BMI-nek (body mass index) 20 és 25 között kell lennie. Egyszerűen kiszámíthatod a testsúly kg-ban és a magasság méterben kifejezett értékének különbségéből (pl. 63/1722).
  • Relaxálj és aludj eleget, kerüld a stresszt - a jóga a meditációval kombinálva kiváló eszköz a test megnyugtatására és megerősítésére egyszerre. Legalább napi 7 órát kell aludni.
  • Nevess és örülj az apróságoknak - a „nevetés gyógyít” mondást valószínűleg mindenki ismeri, de közülük kevesebben veszik észre, hogy ez valóban így van. Csak úgy lehetünk egészségesek, ha boldogok vagyunk.
Egészséges étel
Az egészséges és kiegyensúlyozott étrend az egyik lépés a normális vérnyomás és az egészség megőrzése felé.

Vérnyomásmérő: hogyan lehet megtudni a helyes vérnyomás értékeket

Érzékeny vagy az időjárás változásaira, és szeretnéd tudni, mi történik a szervezeteddel, valamint a vérnyomásoddal az ingadozások során? Vagy szeretnéd rendszeresen ellenőrizni a vérnyomásodat, hogy képet kaphass az egészségi állapotodról? Könnyedén megmérheted saját magad a vérnyomásodat az orvosi rendelőn kívül, egy otthoni használatra szolgáló vérnyomásmérő segítségével.

A vérnyomásmérők típusai a vérnyomás helyes méréséhez

A digitális vérnyomásmérők mérik a vérnyomást és a pulzust, és több felhasználó értékét is tudják rögzíteni. Tárolják is ezeket az információkat, így összehasonlíthatod az értékeket, amelyeket egy adott időtartam alatt mértél.

  • A felkaros vérnyomásmérők - pontosak, és egyes modellek még az inkonzisztenciákat is kiküszöbölik, ha a mandzsetta nem megfelelően van feltéve a karra.
  • A csuklós vérnyomásmérők – nem olyan pontosak, mint a felkaros vérnyomásmérők, ezért inkább tájékoztató jellegű értékekkel szolgálnak a vérnyomással kapcsolatban.
  • Az okos vérnyomásmérők - csatlakoztathatók okostelefonhoz vagy számítógéphez, ennek köszönhetően a mért eredmények bármikor és bárhol könnyen elérhetők.

A népszerű vérnyomásmérők közé tartoznak például: felkaros vérnyomásmérő OMRON M3 hypertonia színindikátorral + adapter, csuklós vérnyomásmérő Beurer BC 32 és okos vérnyomásmérő OMRON M7 Intelli IT.

Hogyan kell helyesen mérni a vérnyomást

A vérnyomás szintjét nemcsak a napszak befolyásolja, hanem a környezeti hőmérséklet, valamint a szellemi és fizikai igénybevétel is. A releváns és helyes értékeket ezért úgy kapjuk meg, ha a mérést mindig ugyanabban az időpontban, nyugalmi állapotban és azonos körülmények között végezzük.

30 perccel a vérnyomás mérése előtt

A mérés előtt legalább fél óráig ne dohányozz, ne igyál alkoholt, és ne végezz semmilyen érzelmi és fizikai igénybevételt jelentő tevékenységet.

Közvetlenül a vérnyomás mérése előtt

Minden vérnyomásmérés előtt nyugodj meg, lélegezz mélyen és lassan, és legalább 5 percig pihenj.

Minőségi vérnyomásmérő készülék

A vérnyomás mérésére megbízható vérnyomásmérőt használj, amely könnyen kezelhető, jól olvasható kijelzővel és elég nagy gombokkal rendelkezik. A legmegbízhatóbb méréseket egy tanúsított vérnyomásmérőtől lehet elvárni, amely pozitív véleményekkel rendelkezik és egy megbízható gyártótól származik.

A vérnyomás mérésének módja

  • A vérnyomást mindig hátra dőlve mérd.
  • A felkaros vérnyomásmérő esetén a karodat fektesd az asztalra, a csuklós vérnyomásmérő esetén pedig tartsd szívmagasságban.
  • Ne tedd keresztbe a lábad.
  • A mérés során ne beszélj, ne mozogj és lélegezz nyugodtan.
  • Mindig ugyanazon a karon és közvetlenül a bőrön mérd a vérnyomásodat (derítsd ki, melyik karodon erősebb a nyomás, és mindig ezen a karodon mérj).
  • A tonométer mandzsetta szélét körülbelül 2 centiméterrel (egy ujjnyi szélességgel) a könyökhajlat fölé helyezd.
Vérnyomásmérés
A vérnyomás otthoni mérése lehetővé teszi, hogy az értékekről stressz nélkül és nyugalomban tájékozódhassunk.

A vérnyomásmérő mandzsettájának helyes mérete

Mindig rá van írva a vérnyomásmérő mandzsettájára, milyen karkerülethez alkalmas. Ezt mindig vedd figyelembe. Ha túl keskeny vagy túl vastag mandzsettát használsz, a mért értékek torzulhatnak.

Többszöri vérnyomásmérés

Mérd meg többször a vérnyomásodat: 2 × reggel és 2 × este. Mindig várj kb. 3 percet az adott napszakban végzett mérések között.

A hosszú távú vérnyomásméréshez használd hetente egyszer vagy kétszer a vérnyomásmérőt, és rögzítsd a mért vérnyomásértékeket más fontos adatokkal együtt (egészségügyi problémák, változás a kezelésben stb.).

i Az otthoni vérnyomásmérés elsősorban arra szolgál, hogy áttekintést kapj annak állapotáról. Még akkor is, ha vérnyomásmérőd van, és rendszeresen méred a vérnyomásodat, nem szabad megfeledkezned arról, hogy rendszeresen felkeresd háziorvosodat megelőző céllal, akivel megbeszélheted a mért értékeket, és aki válaszol minden felmerült kérdésedre.

Összefoglalva elmondható, hogy akkor normális a vérnyomásod, ha jól érzed magad, és a vérnyomásod nem korlátoz a szokásos napi tevékenységeidben. A vérnyomásmérők kiváló segítséget nyújtanak abból a szempontból, hogyan lehet tudatosan odafigyelni a vérnyomásunkra és hogyan lehet megelőzni a váratlan komplikációkat. Ne feledd azonban, hogy a normális vérnyomásértékek kulcsa az aktív és egészséges életmód.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB15