A borhűtő kiválasztása során kulcsfontosságú a házi borhűtők paraméterei közötti tájékozódás. Azon töröd a fejed, hogy hova helyezd el a borhűtőt, milyen méretű berendezést szerezz be, mi az egyzónás és kétzónás borhűtő, vagy milyen az energiafogyasztásuk? Segítünk a borhűtő kiválasztásában, és elmagyarázzuk, hogyan kell helyesen lehűteni a bort.
A borhűtőt aszerint szükséges kiválasztani, hogy hány palackot szándékozol lehűteni benne egyszerre. A borhűtő nagysága így legtöbbször palackszámban van megadva. A kínálatban találsz
Ez a paraméter nem csak a beszerzési árban mutatkozik meg, hanem a működtetési költségekben is. A hűtés módja szerint a borhűtőket a következő kategóriákra osztjuk:
A boros palackok vízszintes helyzetben vannak elhelyezve a borhűtő polcain, hogy a parafadugó ne száradjon ki - így a palackba nem kerül levegő és a bor nem "romlik meg". A polcokat két változatban készítik:
A borhűtő szélességét meghatározza az egy polcon tárolható palackok száma is. Általában 3-tól 13 palackos kapacitású polcokkal találkozhatunk. Hogy ne kelljen bonyolult számításokat végezned a polcok számával kapcsolatban, a gyártók általában pontosan megadják a palackok számát.
TIPP: Előfordult már, hogy nem fogyasztottad el a teljes palack bort? Válassz a nyitott üvegek számára kialakított hellyel rendelkező borhűtők közül.
Mindegy, hogy szabadonálló vagy beépíthető borhűtőt választasz az otthonodba, figyelj oda az elhelyezésére.
A borhűtő tömege abban az esetben érdekelhet, ha a borhűtőt egy másik bútordarabra szeretnéd elhelyezni. Először ajánlott az adott bútordarab teherbírásának megtudakolása, és ehhez arányosan szükséges kiválasztani a borhűtőt. Fontos figyelembe venni nem csak a berendezés tömegét, hanem a tárolt bormennyiség tömegét is.
A borhűtő gyártása során fontos kritérium a külső. Ez nem csak az ízlésed kielégítésére szolgál - fontos, hogy a borhűtő illeszkedjen a beltérhez is.
A borhűtő zónáinak száma egyenesen arányos a tárolni tervezett borfajták számával. Hány darab zónával rendelkező borhűtőt találunk a piacon és milyen előnyökkel rendelkeznek?
A leggazdaságosabb modellek az egyzónás borhűtők. A sorban a következők a kétzónás modellek, a legdrágábbak pedig a többzónás borhűtők. A közöttük levő különbség több tízezer forint is lehet, ezért fontos előre tudni, hogy pontosan milyen bort fogsz raktározni.
TIPP: Kedvezményes borhűtőket kínál a használt kis hűtőszekrények kategória, ahol különböző típusú, hibátlan borhűtőket találsz, tökéletes állapotban, garanciával.
A borhűtő - akárcsak a hűtőszekrény és a fagyasztó - egész nap működésben van. A nap 24 órájában hűt, épp ezért fontos számolnunk egy bizonyos áramfogyasztással.
Az energiaosztály és az energiacímke tájékoztat arról, hogy milyen működtetési költségekkel kell számolnod a jövőben. A legtakarékosabb borhűtő általában A jelzéssel ellátott, a legkevésbé takarékos borhűtő pedig G jelzéssel rendelkezik.Milyen információkat találhatsz a borhűtők energiacímkéjén?
TIPP: Hogy egy jobb áttekintést kapj a borhűtő fogyasztásáról, a hozzávetőleges működtetési költségeket kiszámolhatod.
A kb. 20 palackos borhűtő napi és éves fogyasztásának kiszámítása (példa)
Energiaosztály | Éves fogyasztás (kWh*) | Költségek Ft/nap** | Költségek Ft/év** |
---|---|---|---|
A | 106 | 19 | 6 935 |
B | 140 | 25 | 9 125 |
C | 171 | 30 | 10 950 |
D | 226 | 40 | 14 600 |
* A kWh-ban megadott éves fogyasztást megtalálod az energiacímkén, mellyel minden borhűtő rendelkezik.
** 64 Ft/kWh árral számítva.
*** A borhűtő energiafogyasztását befolyásolja a környezet hőmérséklete, a kihasznált űrtartalom mérete, a kompresszor típusa és további paraméterek.
Az energiafogyasztást gyakran befolyásolja a beltéri hőmérséklet is. Minél melegebb van a borhűtő körül, annál jobban kell a borhűtőnek hűtenie (így több energiát használ fel), hogy optimális hőmérsékleten tartsa a bort. Épp ezért a hűtőszekrényekhez és a fagyasztókhoz hasonlóan a borhűtőket is a különböző éghajlati feltételek és klímaosztályok szerint osztották fel.
A klímaosztály meghatározza annak a környezetnek optimális hőmérsékletét, melyben a borhűtő üzem alatt lesz. A borhűtők esetében négy klímaosztályt különböztetünk meg:
Néhány borhűtő akár több klímaosztályba is besorolható egyszerre.
A nappaliba, vagy egyéb lakóhelyiségbe szeretnéd elhelyezni a borhűtőt? Akkor a kiválasztás során ne feledkezz meg a zajszintről. Ennek ugyanis semmilyen körülmények között nem szabad zavarónak lennie.
Már megtudtuk, hogy a termoelektromos cellával rendelkező borhűtők a kevésbé zajosak, a kompresszoros borhűtők pedig a zajosabb modellek. Minél alacsonyabb a dB (decibel) szintje, annál csendesebb a borhűtő. A borhűtő zajszintje megtalálható az energiacímkén.
Hogy legyen egy elképzelésed a borhűtő zajszintjéről, feltüntetünk pár zajszint-példát a mindennapi életből:
Ha alig találsz helyet a borhűtőnek, ne ess kétségbe. A piacon már találhatóak 15 cm széles modellek is, melyek bármilyen kis háztartásba beférnek. Ezek a keskeny borhűtők általában 1-től 7 darab boros palack tárolására képesek, a palackok pedig egymás felett helyezkednek el (minden polcon egy palack bor).
Minél nagyobb hellyel rendelkezel, annál nagyobb a választék. Gondold át, hány palackot szeretnél tárolni (némelyik borhűtő több, mint 300 palack bor tárolására képes) és gondosan mérd le azt a területet, ahova el szeretnéd helyezni a borhűtőt. Ezután már csak elég kiválasztani az ideális hűtőt.
A borhűtők között további hasznos kiegészítőket és kiegészítőket találsz, melyek nagyobb felhasználói kényelmet biztosítanak.
A borhűtő belsejében található világítás nem melegítheti fel a palackokat. Ha nem tartasz igényt az állandó megvilágításra, jól jöhet az érintésre működő megvilágítás, mely pl. a fogantyún helyezkedik el (ún. Touchlight). Ez lehetővé teszi a borhűtő belterének meghatározott ideig történő megvilágítását, így könnyedén kiválaszthatod a palackot anélkül, hogy a borhűtőt ki kéne nyitnod. Igazán egyedi beltéri kiegészítő a LED megvilágítással rendelkező borhűtő, mely folyamatosan világít és nem melegszik.
Kijelzi az aktuálisan beállított hőmérsékletet, páratartalmat és a borhűtő további fontos információit.
A napsugarak nem kis mennyiségben járulnak hozzá a bor megromlásához. Ezért hasznos lehet a borhűtő üvegajtajában elhelyezett UV szűrő. Habár az üveg átlátszó, de a palackok belül védve vannak a naptól.
Némelyik borhűtő modell zárható is. Ennek köszönhetően a borhoz nem férnek hozzá illetéktelen személyek és gyermekek.
Gyakran antiBacteria-ként van jelölve, és eltávolítja a nem kívánt baktériumokat a borhűtő belsejéből.
A szuperhűtés funkció lehetővé teszi a hőmérséklet rövidtávú csökkentését a borhűtőben úgy, hogy a palackban található bor hőmérséklete hamarabb elérje az optimális szintet.
Az Airfreshfilter funkció neutralizálja a nem kívánt szagokat a borhűtő belsejében, és folyamatosan megőrzi a friss levegőt.
A páratartalom főleg a parafadugó megfelelő záró tulajdonságai miatt fontos. Nagyjából 50–70% között ideális. Ha a borhűtő belsejében a páratartalom 50% alá esik, fennáll a dugó kiszáradásának kockázata, így a borba levegő juthat, melynek eredményeképp a bor oxidálódhat. Ugyanakkor a hosszú távon 70% feletti páratartalom penész és különböző szagok létrejöttét okozhatja a borhűtő belsejében. A szagok a parafán keresztül bejuthatnak a palackba és tönkre tehetik a bort. A borhűtő falai és polcai lehetővé teszik az ideális szintű páratartalom megtartását.
A borok tárolásához fontos a folyamatos hőmérséklet, nagy ingadozások nélkül. Épp ezért nem alkalmas a borok tárolása a klasszikus hűtőben, melyek naponta többször ki vannak nyitva. A maximális ingadozás nem lehet több 2 °C-nál, egyik irányban sem. Mi az ideális hőmérséklet az egyes borfajtáknál?
Optimális hőmérséklet a bor tárolásához
Bor fajtája | Ideális hőmérséklet |
---|---|
Fehér | 7-12 °C |
Vörös | 15-18 °C |
Rosé | 7-12 °C |
Habzóbor | 5-7 °C |
Pezsgőbor | 8-10 °C |
Ha több borfajtát hűtesz egyszerre, szerezz be többzónás borhűtőt, lásd a Borhűtők paraméterei - Zónák száma pontot.
Az apró rezgések, melyeket gyakran nem is érzel, megtörhetik a bor érési folyamatát, így akár tönkre is tehetik azt. A vibráció ugyanis megakadályozza az üledékek lassú képződését, melyek ennek köszönhetően feloldódnak a borban. És habár a fiatal borok ellenállnak a vibrációknak, az érett és általában drága borok visszavonhatatlanul tönkre mehetnek tőle.
Ha a borhűtődben hosszú távon érett borokat szeretnél tárolni, válaszd a gumis lábakkal, rezgésvédelemmel, fa polcokkal és esetleg kompresszoros hűtéssel ellátott borhűtőt speciális gumis silentblokkokkal.
A jó borok szerelmesei számára az otthoni borhűtő szinte elengedhetetlen. Ez biztosítja a bor megfelelő hűtését és a megfelelő tárolási körülményeket - optimális páratartalmat és hőmérsékletet. Borkollekciód jó kezekben lesz, és mindig készen áll a kóstolásra. A hűtési zónák számától függően egy vagy többféle bort tárolhatsz az otthoni borhűtőben. Minden zóna más-más hőmérséklettel rendelkezik, amelyet kedvenc bortípusodhoz igazíthatsz. Egy otthoni borhűtő a lakás belső terét is kiegészíti, és lehetővé teszi, hogy ízlésesen tárold a borokat.
Olyan borhűtőkről van szó, amelyek lehetővé teszik a bor szakszerű tárolását, és kiváló feltételeket biztosítanak az érleléshez. A professzionális borhűtők nagyobb kapacitással rendelkeznek, és több tucat bor tárolására biztosítanak helyet. A nagyon pontos hőmérséklet-szabályozás magától értetődő, valamint a borhűtő lezárásának lehetősége, ami nemcsak nyilvános helyiségekben, hanem egy gyermekes otthonban is hasznos. Fel vannak szerelve UV-szűrővel is, amely megakadályozza, hogy a napsugarak behatoljanak a borhűtőbe, illetve rezgéscsillapítóval ellátott kompresszorral, amely minimalizálja a rezgést és a zajt.
A beépíthető borhűtők egyre gyakrabban válnak a modern konyhák elengedhetetlen részeivé. Tökéletesen illeszkednek a beltérbe és első látásra nem lehet őket megkülönböztetni a többi elektromos berendezéstől. A külső kiválasztása során csak a borhűtő előlapja lehet érdekes a számodra, amelynek illeszkednie kell a többi háztartási berendezéshez. A borhűtő többi része el lesz rejtve a bútorokban.
A szabadonálló borhűtők tökéletes megoldásnak számítanak a borhűtő pl. nappaliban vagy egyéb lakóhelyiségben történő elhelyezésére. Általában három oldaluk látható a szemnek, így az esetükben fontos szerepet játszik a külső. A piacon találhatunk rozsdamentes acél és fekete borhűtőket is, de nagyon közkedvelt a színes retro stílus, amely a beltér feltűnő, domináns kiegészítőjeként szolgálhat.
Az antibakteriális védelem egyfajta hasznos anyaggal ellátott bevonat a hűtőszekrény vagy a borhűtő belsejében, mely szabályozza a mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) anyagcseréjét, ezzel megakadályozza a növekedésüket és szaporodásukat. Az antibakteriális védelemnek köszönhetően (antiBacteria) a baktériumok és a penész nem kerülnek át a tárolt borra. Ez érvényes a borhűtő teljes élettartama alatt.
A szuperhűtés funkció lehetővé teszi a hőmérséklet rövidtávú csökkentését a borhűtőben úgy, hogy a palackban található bor hőmérséklete hamarabb elérje az optimális szintet.
Az AirFreshFilter egy rendszer, mely neutralizálja a kellemetlen szagokat a borhűtő belsejében és folyamatosan frissen tartja a levegőt anélkül, hogy a berendezés élettartama során cserélni kellene azt.
Fogalomtár