Milyen ételek készítéséhez alkalmasak a kukták?
A kukták különösen alkalmasak olyan ételekhez, amelyek elkészítése sok időt igényel, mint például a marhapörkölt, a szűzpecsenye vagy egy jó erős húsleves, de a burgonya vagy a rizs is gyorsan elkészíthető velük.
i
A főzési idő akkor kezdődik, amikor az edényben megfelelő lesz a nyomás, amit általában egy színes kijelző jelez. A főzés befejezése után pedig a kuktát általában még néhány percig hagyjuk kikapcsolt állapotban főzni.
A kukták segítségével gyorsan elkészülnek az ételek
Az edényben a megnövekedett nyomás miatt a víz forráspontja megemelkedik, így az ételek magasabb hőmérsékleten főnek. A kiválasztott ételek hozzávetőleges főzési idejét lásd az alábbi táblázatban.
Étel |
Főzési idő kuktában |
Burgonya |
7-9 perc |
Rizs |
12-15 perc |
Előáztatott lencse |
12-20 perc |
Előáztatott szója |
20-30 perc |
Marhagulyás |
20 perc |
Vadas |
40-50 perc |
Párolt sertéskockák |
5 perc |
Mekkora kuktát érdemes választani?
Két fős háztartásban élsz, vagy nagy családnak főzöl? A megfelelő méret kiválasztásával nem kell azon aggódnod, hogy az ételek nem férnek bele a kuktába, és pénzt is spórolhatsz, ha nem vásárolsz az igényeidtől nagyobb méretű edényt. A kukták sokféle méretben kaphatók, így mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelő darabot.
- A kis méretű, legfeljebb 5 literes kukták megfelelőek egy legfeljebb 3 tagú kis család számára.
- A közepes méretű, 5-8 literes kapacitású kukták 4-6 személy számára alkalmasak.
- A nagy méretű, 8 liternél nagyobb űrtartalmú kukták ideális választás lehetnek, ha nagy a család, gyakran főzöl barátaidnak, vagy ha kisebb étterembe vagy táborba vásárolnál gyorsfőzőt.
A kukták gáztűzhelyen és indukciós főzőlapon is használhatók
Bármilyen tűzhelyet is használsz, a modern kukták minden típuson alkalmasak a főzésre. A kínálatunkban található kukták kompatibilisek gáztűzhelyekkel, elektromos tűzhelyekkel és a legújabb indukciós főzőlapokkal is.
A kukták is rendelkeznek különleges tulajdonságokkal
Bár a kukták egyszerű eszközöknek tűnhetnek, olyan funkciókkal is rendelkeznek, amelyek biztonságosabbá teszik a használatukat vagy megkönnyítik a főzést. Mely tulajdonságokra és funkciókra kell odafigyelni a választás során?
Biztonsági szelep - kukta a biztonság jegyében
Sok embernek vannak rossz emlékei az „első generációs” kuktákkal kapcsolatban, amelyek egyetlen, súlyvezérelt szeleppel működtek. A modern kukták működése azonban már egy másik, biztonságos mechanizmuson alapul, amely rugós szelepet használ. Ezt további biztonsági szelepek biztosítják arra az esetre, ha meghibásodna.
- A modern gyorsfőzők nem bocsátanak ki gőzt működés közben, hanem nyomásjelzőt használnak.
- Gőz csak biztonsági okokból szabadul fel olyankor, amikor az edényben magasabb lesz a nyomás a szükségesnél.
- Egyes kukták lehetővé teszik, hogy az edény nyomását egy tárcsával lehessen változtatni, amely beállítja a szeleprugó nyomását.
- A termosztáttal ellátott kukták hőmérséklete 110°C (halak vagy zöldségek főzéséhez) és 120°C (keményebb húsok főzéséhez) között állítható.
A kuktákhoz tartozhat rács és pároló is
A párolót zsírosabb húsok és zöldségek elkészítéséhez is használhatod. Ha a húst a rácsra helyezed, a zsír az edény aljára csöpög, így az étel kalóriatartalma csökken. A kuktában a zöldségeket is kíméletesen gőzölve készítheted el, így a rengeteg fontos vitamin és tápanyag bennük marad.
Ha egészséges és ízletes ételeket szeretnél főzni, a kukták jó választásnak bizonyulnak, hiszen maguk gondoskodnak a főzési folyamatról.
Mosogatógépben mosható kukták
Nem minden kukta mosható mosogatógépben, különösen ha alumínium termékekről van szó. A rozsdamentes acélból készült edények azonban általában mosogatógépben is tisztíthatók, de előfordulhatnak kivételek a műanyag fogantyúkat és a gumikat illetően. Ezzel kapcsolatban mindig kövesd a gyártó adott modellre vonatkozó ajánlásait.
A kukták gyakran mérőjeleket is tartalmaznak
A kukták belsején általában mérőjelek találhatók, amelyek segítségével könnyen megállapítható az edényben lévő folyadék mennyisége. Így mindig láthatod, mennyi víz van az edényben, és még a pontos vízmennyiséget igénylő recepteket is tökéletesen követheted.
Ismered az elektromos kuktákat? Használatukhoz egyáltalán nincs szükség tűzhelyre.
Hogyan fejlődtek a kukták?
A kukták a 17. század vége óta jelentős fejlődésen mentek keresztül, az eredeti sípoló modellektől az egészen elektromos gyorsfőzők harmadik generációjáig.
- Az első generációba azok a kukták tartoznak, ahol a belső nyomást a szelep terhelésének változtatásával lehetett módosítani. Hangos sípoló hangot adtak, amikor a nyomást kiengedték.
- A második generáció ma is használatban van. Ezeken az edényeken rugós szelep található, amely segítségével többféleképp lehet beállítani a nyomást és gyakran biztonsági szelepekkel is kiegészítik őket.
- A harmadik generációba az elektromos kukták tartoznak. Ezek az edények saját hőforrással rendelkeznek, és automatikusan szabályozzák a belső nyomást, ugyanakkor ugyanolyan szeleppel vannak felszerelve, mint a második generációs kukták.