Amikor valamilyen hűtőegységet vásárolsz, jó, ha átgondolod, hová helyezd a klímaberendezést a házban vagy a lakásban. A legfontosabb szempont természetesen a klímaberendezés típusa, amely alapján aztán eldöntheted, hová szereld a klímát a lakásban, a kültéri egység helyét, vagy esetleg a klíma kivezetését a szobából. Egy átfogó áttekintést nyújtunk számodra, amelyből megtudhatod, hová helyezd a split klímát, továbbá mindent sorra veszünk a mobil klíma elhelyezésével kapcsolatban, beleértve azt is, hogyan működnek a különböző típusok.
A split vagyis falra szerelhető klíma egy belső és egy külső egységből áll, és a leghatékonyabb hűtési rendszert képviseli. A külső egységben található a kompresszor, a kondenzátor és a tágulási szelep. A belső rész tartalmazza a párologtatót és a ventilátort a levegő cirkulálásához. A split klíma általában nem szívja be a külső levegőt, hanem a levegő cirkulálásával hűti a helyiséget. A belső és külső egységet egy csőrendszer köti össze, amelyben a hűtőközeg áramlik, továbbá elektromos és vezérlő kábelek is helyet kapnak.
A split típusú klímák a gázok termodinamikai tulajdonságait használják. A kompresszor a klíma külső részében összenyomja a gáz hűtőközeget, amely a kondenzátorban lecsapódik, majd a tágulási szelepen keresztül terjeszkedik. Ebben a folyamatban a hűtőközeg jelentősen megváltoztatja a hőmérsékletét, így hűti a belső egység hőcserélőjét és elvonja a hőt a helyiségből.
A klíma belső egységét általában a szoba tetejéhez közel, a külső egységet pedig az épület külső részén helyezik el. A belső egységet úgy kell a falra szerelni, hogy a levegő szabadon és akadálytalanul áramolhasson a helyiségben. A klíma elhelyezésénél figyelembe kell venni azt is, hogy a belső egység ne fújjon közvetlenül senkire.
A külső egység elhelyezésénél ügyelj arra, hogy ne rontsa az épület külső megjelenését. A külső egységet általában a tetőn, a teraszon vagy a kertben szerelik fel, de lehetséges az elhelyezése tágas pincékben vagy padlásterekben is. A belső és külső egységek azonban nem lehetnek túlságosan távol egymástól.
A multi split klíma lényegében ugyanúgy működik, mint a split klíma, csak több belső egységgel rendelkezik a több helyiség lehűtéséhez vagy felfűtéséhez. Az egyes helyiségekhez különböző hőmérsékleteket lehet beállítani, de a klímát mindig csak egy módban lehet használni – vagy mindenhol hűt, vagy fűt. Fűtés esetén a klímák mint hőszivattyúk működnek, ahol a párologtató és a kondenzátor funkciója egyszerűen megfordul. A multi split klímákat leggyakrabban nagyobb lakásokban, irodákban, üzletházakban vagy éttermekben használják.
A multi split klíma külső egységének elhelyezése lényegében megegyezik a fent említett split típusúval, a külső egységek különböző típusai közül választhatsz.
A hordozható vagyis mobil klíma olyan hűtőberendezés, amely kifújja a hideg levegőt, de egyúttal meg kell oldania a felesleges hő elvezetését is. E célból a hátsó részén kialakított meleglevegő-kivezetőn keresztül a meleg levegőt egy csatlakoztatott csövön keresztül a külső térbe vezeti. Ezért szükséges biztosítani a cső kivezetését, általában az ablakon keresztül, a csövet azonban izolációs készlet segítségével le kell zárni, hogy ne kerüljön sor felesleges hőveszteségekre. A csövet ki lehet vezetni szellőzőcsatornán vagy más módon is a szobából.
Mivel a meleg levegő kivezetésére szolgáló cső maximális hossza általában 1,5 m, válassz a mobil klíma számára olyan helyet, ahol kényelmesen elfér és nincs túlterhelve. Fontos, hogy a cső sehol se kanyarodjon vagy csavarodjon, hogy ne terheld túl a klíma ventilátorát. Jó, ha tudod, hogy minél rövidebb a meleg levegő kivezetése, annál hatékonyabban hűt az egység, és annál hatékonyabb lesz a teljesítménye. Helyezd az egységet egy sík felületre, és biztosíts körülötte elegendő helyet a levegő szabad áramlásához, ajánlott legalább 30-50 cm távolságot tartani a falaktól és a környező bútoroktól.
Gondosan fontold meg a klíma elhelyezését a házban vagy a lakásban, hogy a hűtőberendezés a lehető leghatékonyabban működjön minimális energiaveszteségek mellett.