A kávédarálók nélkülözhetetlenek minden kávébarát számára, mivel a főzés előtt frissen őrölt kávéval lesz elkészült ital íze a lehető legtökéletesebb. Manapság klasszikus kézi, és modern elektromos darálók is kaphatók. Melyik alkalmasabb nagy mennyiségű kávé őrlésére? Mire kell figyelnünk a vásárláskor, hogy ne égjen meg a kávé?
Őrlőkéses kávédarálók – leggyakrabban acélból, de néha kerámiából készülnek. Az olcsóbb kávédarálókban használják őket, ahol a kávébabot egyenetlen darabokra aprítják. A probléma az, hogy a daráló kések a nagy sebességnél megégethetik a kávét, tönkretéve annak ízét és aromáját. Előnyük a hosszú élettartam, a könnyű karbantartás és a sokoldalúbb használat, hiszen a kávén kívül más élelmiszereket is őrölhetünk velük.
Őrlőköves kávédarálók – lapos és kúp alakúakra oszthatjuk őket. Mindkét típus egyenletesen őrli a kávét, így több illóolaj szabadul fel a kávébabból. A kúpos kövek hosszabb ideig bírják és kevésbé melegszenek fel. Az őrlőköves technológiának köszönhetően nem égnek meg a kávébabok, így a kávédat a legteljesebb mértékben élvezheted. Hátrányuk azonban a háromélű késekkel szemben az egyoldalú használat és az igényesebb karbantartás.
Az elektromos kávédarálók esetében gyakran több őrlési durvasági fokozat is elérhető. A skála az őrlő típusától függően különböző értékeket vehet fel, pl. 1-20 vagy 1-60. Minél nagyobb a skála, annál nagyobb a választási lehetőség a kívánt durvaság/finomság tekintetében.
A kézi kávédarálók esetében az őrlés durvaságát kézzel, a őrlőkövek meghúzásával vagy kiengedésével állíthatjuk be.
Azt a kávébabmennyiséget jelzi grammban, amely egyszerre a daráló tartályába tölthető.
15-tól 75 grammig – kis őrlők, amelyek napi egy-két csésze elkészítésére alkalmasak.
80-tól 250 grammig – közepes méretű darálók, amelyekkel naponta körülbelül 2-3 csésze kávét lehet őrölni.
280 grammtól felfelé – nagy darálók, amelyek napi három vagy több csésze kávé elkészítésére alkalmasak. Ideális választás, ha gyakori kávéfogyasztó vagy, esetleg sok látogatód van.
A kézi kávédarálók a régmúlt termékei. Ugyanakkor sokan értékelik autentikusságukat, valamint a használatuk szinte szertartásos mivoltát. Kávédarálás közben az egész helyiséget belengi a finom kávéillat, valamint ezeknek az őrlőknek az élettartama is hosszabb, mint az elektromos darálóké. A kézi kávéőrlők legtöbbször stílusos fa, esetleg műanyag kivitelben kaphatók, és daráláshoz őrlőköves mechanizmust használnak. Működésük során nem égetik meg a kávét, és nem befolyásolják annak ízét. A kézi darálók csak körülbelül négy csésze kávé készítésére használhatók naponta, mivel nagyobb mennyiségek őrlése nagyobb erőbefektetést kíván részünkről is.
Az elektromos kávédarálók legfőbb előnye a gyorsaságuk és a kényelmes használatuk. Könnyedén készíthetsz naponta öt, vagy akár több csésze kávét is, és családi összejövetelekkel is gond nélkül megbirkózik, a kézi őrlés kényelmetlenségei nélkül. Ugyanakkor nem olyan stílusosak, mint kézi társaik, és többe is kerülnek. A kávé darálását őrlőkövekkel, kerámia, vagy acél késekkel végzik. Az acél kések esetében azonban előfordul, hogy a kávé darálás közben megég, és ez tönkreteheti annak ízét. Emiatt mi az elektromos kávédarálók közül azokat ajánljuk, amelyekben őrlőkövek, vagy kerámia kések vannak.
Azért, mert csak a frissen őrölt kávéból készíthető tökéletes ízű ital. A kávé nagyon könnyen köti meg a párát, és már néhány tíz perccel a ledarálása után megkezdődik az oxidációs folyamat, ha levegővel érintkezik. Ez az íz és aroma nagy részét eltünteti. A kávé akkor lesz a legfinomabb, ha a főzés előtt maximum 10 perccel őröljük meg. Ez idő alatt még megőrzi eredeti tulajdonságait.
Ebben az árkategóriában az elektromos darálók általában késekkel vannak felszerelve. Ezek tulajdonképpen nem megőrlik a kávét, hanem egyenetlen méretű darabokra vágják, amely gyengébb minőségű kávét eredményez. A jobb minőség érdekében azt ajánljuk, hogy válassz inkább egy őrlőköves kávédarálót.
Ideális esetben minden használat után, mivel a kávémaradék befolyásolhatja a következő adagok ízét. A tisztításra megfelelő módszer, ha egy fogkefével lepucoljuk az őrlőmechanizmust. Ha nem akarod minden használat után kitakarítani a darálót, akkor is legalább hetente egyszer pucold ki. A fogkefe helyett használhatsz speciális tisztítótablettákat, amelyek kukorica- és búzalisztből állnak.
Az őrlőkések általában acélból, ritkábban kerámiából készülnek. Olcsóbb kávédarálókban használják őket, amelyek egyenlőtlen méretű darabokra őrlik a kávészemeket.
Ez egy olyan őrlőmechanizmus, amely a kávészemeket egyenletesen darálja le, és amely segít több aromát kinyerni a kávébabokból.
Fogalomtár