Oldal frissítése

Nikon Z 24-70mm f/4 S (TESZT)

- Szerző: Michal Kupsa

Az alap objektív arról kapta a nevét, hogy számos fotós ezt használja a leggyakrabban, tehát sokak számára ez egy igazi alapfelszerelés, és ezzel fényképeznek a legtöbbet. Éppen ezért a minősége és az általános teljesítménye is rendkívül fontos szempont a választáskor. A Nikon Z 24-70mm f/4 S is egy ilyen objektív és tökéletes példája az objektívek ezen speciális kategóriájának. Ennek ellenére, vagy talán éppen ezért, sok szempontból igen érdekes darab, amely mindenképpen megérdemli, hogy egy külön cikkben részletesebben is megvizsgáljuk.

Nikon Z 24-70mm f/4 S - áttekintés

Nikon Z 24-70mm f/4 S objektív (TESZT) - TARTALOM

  1. Mechanikai kialakítás, ergonómia és vezérlés - robusztus, de nagyon kicsi
  2. Főbb műszaki specifikációk
  3. Kiváló használhatóság és képminőség - de hogyan kezeljük a vignettálást?
  4. Kiegészítők, ár és következtetés

Mechanikai kialakítás, ergonómia és vezérlés - robusztus, de nagyon kicsi

A Nikon tisztában van vele, hogy az alap objektívek mennyire fontosak, ezért a valószínűleg legszélesebb körben használt Nikon Z 24-70mm f/4 S objektív tervezését és mechanikai kialakítását nagyon komolyan vették. Ennek eredményeképpen az objektív méltó a felső kategóriás NIKKOR S jelöléshez, mechanikai kialakítása mintaszerű. Már első pillantásra is nagyon masszív, láthatóan magas minőségű anyagokból készült, egyik kezelőszerv vagy mozgó elem sem lötyög, és természetesen ott van a robusztus Nikon Z fém bajonett is. Ugyanez vonatkozik a gyártó által bejelentett fröccsenés- és porállóságra is, így biztosan magaddal viheted a világon bármilyen expedícióra, bírni fogja a kihívást jelentő időjárási körülményeket is.

Nikon Z 24-70mm f/4 S Nikon Z 24-70mm f/4 S Nikon Z 24-70mm f/4 S

Méreteit tekintve a Nikon Z 24-70mm f/4 S objektív jóval kisebb, mint amire a specifikációi alapján számítanánk. Végül is ez egy FX formátumú, azaz Full Frame objektív, és a teljes tartományban tisztességes, fix f/4-es rekeszértékkel rendelkezik. A körülbelül 8 × 9 cm-es méreteivel nem is túl nagy ezekhez a képességekhez képest. Pont jól illeszkedik a kézbe, és a lehető legegyszerűbben használható. Az objektív testén mindössze három kezelőszerv található - egy széles gyűrű a gyújtótávolság, azaz a zoom szabályozására, egy keskeny gyűrű a kézi fókuszáláshoz, és egy egyszerű, kétállású kapcsoló az oldalán az automatikus vagy kézi fókuszálás módjának kiválasztásához. Ez minden, amire ma már tényleg szükség van.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a keskeny manuális fókuszgyűrűnek nem csak ezt a célt kell szolgálnia. A mai tükör nélküli fényképezőgépek mind pontosan és automatikusan fókuszálnak, így a felhasználók túlnyomó többsége szinte sose vagy csak nagyon ritkán használja a kézi fókuszálást. A gyártó ezért lehetőséget ad arra, hogy a fókuszálást teljesen az automatikára bízzuk, és a fel nem használt gyűrűhöz egy másik funkciót rendeljünk, amit gyakrabban használunk - például manuális rekeszbeállítást, vagy expozíció-kompenzációt stb. A gyűrűhöz a fényképezőgép felhasználói menüjében rendelhetsz hozzá egy adott funkciót (a gyűrűhöz rendelhető funkciók a fényképezőgép modelljétől és a firmware-től függően változhatnak).

De semmi sincs ingyen, és még a fotózásban is elég gyakran érvényes az a szabály, hogy mindennek ára van. Ez ebben az esetben sincs másképp, és a nagyon robusztus mechanikai kialakításért a kicsit nagyobb súllyal fizetünk. A Nikon Z 24-70mm f/4 S objektív fél kilós, ami nem sok, de nem is éppen kevés, és kézben tartva az objektívet meglehetősen nehéznek érezhetjük. Hasonló kérdés, hogy a kisebb méretet ellensúlyozandó a zoomgyűrűnek van egy úgynevezett szállítási pozíciója, amelyben az objektív a legkisebb, és használat előtt mindig el kell forgatni egy kicsit, hogy a munkapozícióba emeljük. Ez sem tragédia, ezt az elvet manapság egyre gyakrabban alkalmazzák, nagyon könnyű megszokni, és megéri, ha cserébe kisebb méretet kapunk. De az igaz, hogy egyesek, például az akciófotósok számára ez idegesítő lehet.

Főbb műszaki specifikációk

Paraméter Érték
Fókusztávolság 24-70 mm
Chip lefedettség Teljes képkocka
Bajonett Nikon Z
Szűrőmenet 72 mm
Látószög (vízszintes) 84°-34°
Maximális rekesznyílás f/22
Luminancia f/4
A rekeszlapok száma 7
Optikai stabilizálás
Fókusz Halk léptetőmotor
Optikai rendszer 14 lencse
Speciális lencsék 3× aszférikus, 1× aszférikus ED, 1× ED
Legkisebb fókusz 30 cm
Speciális felszerelés multifunkciós AF gyűrű
Időjárásállóság
Napellenző Nikon HB-85 (tartozék)
Méret körülbelül 78 × 89 mm
Tömeg 500 g

Kiváló használhatóság és képminőség - de hogyan kezeljük a vignettálást?

Egyértelműen látszik magán az optikai rendszeren, hogy ez egy prémium kategóriás objektív, amelyen a Nikon egyértelműen nem spórolt. Három aszférikus lencsét, egy speciális ED üvegből készült, rendkívül alacsony szórású lencsét és ezen felül egy olyan lencsét tartalmaz, amely a kettő kombinációja, azaz egy ED üvegből készült aszférikus lencse, amivel tényleg nem túl gyakran találkozunk. Egy másik érdekes paraméter a legrövidebb fókusztávolság, amely a beállított fókusztávolságtól függetlenül 30 cm. Ez persze nem elég a teljes értékű makrófotózáshoz, de közeli felvételek készítéséhez, valamint a keretben lévő, nagyon közeli tárgyakkal való kompozícióhoz elég, amit kreatívan lehet használni.

Az autofókusz rendszer is hasonlóan jó minőségű, és egy ultrahangos motoron alapul, amely valóban pontos, nagyon gyors és tökéletesen csendes fókuszálást tesz lehetővé. De semmi sem egészen tökéletes, és van egy dolog, amin a Nikon spórolt. Sajnos a Nikon Z 24-70mm f/4 S objektívből hiányzik a saját optikai stabilizátor. Ez egy kicsit kiábrándító, de másrészt ezt részben kompenzálja az a tény, hogy a jelenlegi Nikon Z sorozatú fényképezőgépek túlnyomó többsége rendelkezik saját, chipen belüli stabilizátorral.

Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 1 600, f/5.6, 1/500 s

  Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 1 600, f/22, 1/1 250 s

  Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 800, f/4, 1/4 000 s

A legfontosabb azonban maga az objektív képminősége, különösen a rajzolat élessége. Ebben a tekintetben a Nikon Z 24-70mm f/4 S igazán jól teljesít, anélkül, hogy az alkalmazott gyújtótávolság és f-stop nagymértékben befolyásolná. Az így kapott élesség még a legigényesebb profi fotósokat is kielégíti, és nem kell aggódnod se a nagyméretű képkivágáson, sem a nagy formátumú fotók nyomtatásán.

Egy kicsit rosszabb a vignettálás, ami egy kicsit nagyobb, mint amire számítanánk, és ez az egész tartományban így van, de természetesen főleg a legszélesebb gyújtótávolságon. Másrészt a vignettálás nem különösebben agresszív, általában normál fotókon nem is látszik, és kiküszöbölhető az automatikus korrekció bekapcsolásával vagy korrigálható az utófeldolgozás során a grafikai szerkesztőprogramban. A kromatikus aberrációval lényegében ugyanez a helyzet: bár időnként előfordul, de ma már nem jelent gondot a korrigálása, vagy akár a teljes kiküszöbölése.

Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 6 400, f/5,6, 1/100 mp

  Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 200, f/8, 1/100 s

  Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 6 400, f/4, 1/100 mp

A Nikon Z 24-70mm f/4 S objektívvel kapcsolatban is sokat beszélnek a bokeh-ről, azaz a képek hátterének a mélységélességen túlmutató megjelenítéséről. Egyesek el vannak ragadtatva, mások csalódottak. Én személy szerint inkább az előbbi felé hajlok. Véleményem szerint a bokeh tökéletesen rendben van, és annak megjelenítése inkább attól függ, hogy a fotós mennyire tudja szemmel tartani a hátteret, azaz milyen messze van, milyen színű és természetesen milyen a textúrája. Ha többet akarsz dolgozni a mélységélességgel, és tudsz erre egy kicsit figyelni, akkor nem lesz gond.

Végül nem szabad megfeledkeznem a nem kívánt tükröződésekről sem, és ebben a tekintetben láthatjuk, hogy az objektív ismét a legjobb, azaz Nikon Nano Crystal Coat tükröződésgátló bevonattal van ellátva, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az objektív nagyszerű kontrasztátvitellel rendelkezik, valamint ellenáll az ellenfénynek, még akkor is, ha közvetlen napsütésben fotózunk. Mármint nem mintha nem lenne némi becsillanás, néha mindig van, de összességében a tükröződésgátló bevonatok ellenállóképessége ebből a szempontból kiváló. Ezzel szemben, ha közelebb van a nap a felvételeden, akkor szép starburst effektet kapsz. Ez nem jelenti azt, hogy a napellenzőre nincs is szükség. Mindig jó ötlet használni egyet, már csak azért is, hogy megvédje az első lencsét. Ez itt duplán igaz, mivel az objektív árában benne van a napellenző is.

Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 200, f/8, 1/500 s

  Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 400, f/4, 1/640 s

Kiegészítők, ár és következtetés

A tartozékok tekintetében külön pozitívumként kell megemlítenem, hogy a Nikon Z 24-70mm f/4 S alap zoomobjektív csomagja nemcsak napellenzőt, hanem egy puha tokot is tartalmaz. Ráadásul a mellékelt Nikon HB-85 napellenző kiváló minőségű, bajonettre szerelhető (szállításhoz fordítva is rögzíthető) és a nagyobb hatékonyság érdekében kontúrozott - pont olyan, amilyennek lennie kell, és bárcsak minden objektívhez járna.

Ami a valós használatot illeti, elég egyértelmű, a Nikon Z 24-70mm f/4 S elsősorban alapobjektívnek készült a legáltalánosabb és leggyakoribb helyzetekhez. A legszélesebbre nyitott állapotban tájképekhez és épületfotózáshoz is remekül használható, míg a középső tartomány a klasszikus pillanatképekhez, a leghosszabb gyújtótávolság pedig a portrékhoz kiváló. A viszonylag rövid minimális fókusztávolság lehetővé teszi a közeli felvételek készítését vagy a részletek nagyobb egységekbe komponálását is. A gyengébb fényviszonyok mellett történő fényképezést vagy a mélységélességgel való játékot megkönnyíti a teljes fókusztartományban nagyobb f/4-es rekeszérték.

Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 800, f/5,6, 1/640 s

  Nikon Z 24-70mm f/4 S - teszt

NIKON Z5
Nikon Z 24-70mm f/4 S
ISO 200, f/4, 1/2 500 s

Az ár első ránézésre nem éppen a legalacsonyabb, hiszen külön-külön az objektív jelenleg (2024/06) 432 990 Ft-ért kapható. Meg kell azonban jegyezni, hogy mindenképpen érdemes kihasználni a kedvezményes árú szettet, ahol az objektívet a kameravázzal együtt lehet megvásárolni. Ekkor az ár jelentősen alacsonyabb, majdnem a harmadával kevesebbe kerül, így az ár/teljesítmény arány sokkal jobban fest.

Akárhogy is, akár a Nikon Z 24-70mm f/4 S objektívet veszed meg, akár nem, egy igazán jó minőségű alapot kapsz a fotós felszerelésedhez, amely a Nikon Z sorozatú fényképezőgépek egyikére épül, FX formátumú, azaz Full frame chippel (de természetesen DX chippel, azaz APS-C-vel is használható). Szinte azt mondanám, hogy ha minden kritériumot, azaz az általános minőséget, a méretet, a súlyt és az árat is figyelembe vesszük, akkor valószínűleg a legtöbb felhasználó számára ez a lehető legjobb választás, bár biztosan vannak kivételek.

i

Az alap objektíveket sokat fogod használni fényképezéshez, ezért érdemes beruházni egy minőségi fotós táskába, amely nem csak megvédi az objektíveket az ütésektől és a szennyeződésektől, de stílusos kiegészítő is egyben.

A kiemelt jellemzők közé tartozik az optimális fókusztartomány, a megnövelt f/4 fényerő a teljes gyújtótávolság tartományban, a rajzolatok kiváló élessége és az általános optikai teljesítmény. Az autofókusz rendszer is nagyon gyors, csendes és pontos. Döntő fontosságú, hogy az objektív kiváló minőségű mechanikai kialakítása valóban robusztus, és nem utolsósorban fröccsenés- és porálló. A viszonylag kis méret is nagyszerű, és nem elhanyagolható bónusz, hogy a csomagban nem csak egy kiváló minőségű, bajonett alakú napellenzőt, hanem egy puha tokot is kapsz az objektívhez. Egyszerűen egy minden szempontból valóban minőségi objektív, amely még a nagyon igényes felhasználóknak is megfelel kihívást jelentő körülmények között, például útközben vagy a megterhelő mindennapos igénybevétel során.

Az egyetlen csalódás a saját optikai stabilizátor hiánya, bár ezen nem kell nagyon bosszankodni, mert a legtöbb (valójában szinte az összes) az objektívhez illő fényképezőgép rendelkezik saját optikai stabilizátorral a vázban, közvetlenül a chipen. Egyeseket az is zavarhat, hogy a zoomot a szállítási pozícióban kell rögzíteni, de valamivel kisebb lesz az objektív. Hasonlóképpen, a súlya sem különösebben nagy, de a robosztus kialakítás miatt nem is éppen kicsi. Ugyanez aztán az árra is igaz, ami inkább magasabb, ha külön vesszük meg az objektívet - akciós szettben lényegesen alacsonyabb.

Nikon Z 24-70mm f/4.0 S

Nikon Z 24-70mm f/4.0 S

Objektívek

A Nikon Z 24-70mm f/4 S a belépő szintű zoomobjektívek érdekes példájának bizonyult, sok tekintetben felülmúlva az elvárásokat. Mechanikai kialakítása, valamint nedvességgel és porral szembeni ellenállása ideális társsá teszi a kihívást jelentő körülmények között dolgozó fotósok számára. Az optikai minőség magas színvonalú, kiváló élességgel, gyors és csendes autofókusszal és állandó f/4-es rekeszértékkel a teljes fókusztartományban. Annak ellenére, hogy nincs benne optikai stabilizátor, ami korlátozhat néhány felhasználót, ez az objektív nagyszerű teljesítményt és kiváló képminőséget kínál. Viszonylag kompakt méretével, minőségi napellenzőjével és a mellékelt csomagolással a Nikon Z 24-70mm f/4 S kiváló választás azok számára, akik sokoldalú, a legkülönbözőbb felvételi helyzetekben használható objektívet keresnek. Különösen fényképezőgéppel együtt, szettben vásárolva lehet jó választás.

Előnyök

  • viszonylag kis méret
  • optikailag összességében tökéletes
  • gyors, csendes és pontos fókuszálás
  • állandó f/4-es rekesznyílás
  • mechanikailag kiváló
  • nedvesség- és porálló
  • napellenző és tok mellékelve

Hátrányok

  • nem rendelkezik optikai stabilizátorral
  • szubjektíven nagyobb a súlya
  • magasabb ár (külön-külön)

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB20