
Ha manapság kézbe veszel néhány átlagos középkategóriás telefont, egy idő után az az érzésed, hogy mindig ugyanazt a készüléket tartod a kezedben, csak más logóval. Üveghátlap, nagy fotómodul, pár AI-funkció, és kész. Aztán jön a Nothing Phone (4a) Pro. Egy telefon, ami láthatóan nem akar úgy kinézni, mint egy hétköznapi mobil. Első ránézésre kicsit különös, kicsit futurisztikus, a márka korábbi modelljeihez képest pedig érettebb is. Mégis megőrizte azt az egyedi stílust, amit a mai mezőnyben egyszerűen lehetetlen nem észrevenni. Milyen volt használni a mindennapokban ezt a „különctelefont“?
A legtöbb mai telefonnál az ember letépi a fóliát, kinyitja a dobozt, és pár perc múlva már azt sem tudja, hogyan nézett ki a csomagolás. A Nothing Phone (4a) Pro viszont igyekszik magából a kicsomagolásból is élményt csinálni. Először a fődobozt húzod ki egy papírtokból, amelyen a telefon és a Glyph Matrix nagy motívuma látható. Önmagában már ez is másként hat, mint a legtöbb versenytársnál — letisztult, minimalista és nyoma sincs azoknak az agresszív marketing szlogeneknek, amelyek máshol már a telefon bekapcsolása előtt rád támadnak.
Amint kihúzod a dobozt a tokjából, rögtön a tetején egy hosszabb szöveg fogad a Nothing-tól. A cég arról ír benne, hogy a telefon bármivé válhat, amivé csak szeretnéd, és hogy nem csupán egy eszközről van szó, hanem egyben belépőről egy kreatív közösségbe. Őszintén? Kicsit úgy hangzik, mint egy motivációs idézet egy coworking iroda faláról a harmadik eszpresszó után, de a Nothinghoz tökéletesen illik. Ez a márka a kezdetektől fogva igyekszik kevésbé vállalatinak tűnni, hanem inkább egy olyan közösségnek, amelynek tagjai nem akarnak egy újabb jellegtelen mobilt.
Csak a fedél levétele után bukkan elő maga a telefon. És már az első kézbevételkor egyértelmű, hogy a Nothing tényleg nem akar beolvadni a tömegbe. A kamerák körüli markáns elemek és a kör alakú Glyph Matrix szinte úgy néznek ki, mint egy futurisztikus film prototípusa. A csomagban ráadásul ott van egy USB-C kábel és egy átlátszó tok is, ami egy ilyen dizájnos telefonnál, mint a Nothing Phone (4a) Pro, tulajdonképpen logikus — kár lenne a Nothingot egy vastag fekete tokban elrejteni. Töltő hagyományosan már nincs a dobozban, mert a környezetvédelmet a gyártók manapság leginkább akkor fedezik fel, amikor annak köszönhetően nem kell semmit mellékelniük.
A dizájn az, amiért a legtöbben egyáltalán felfigyelnek a Nothing Phone (4a) Pro-ra. Ez a telefon ugyanis nem hasonlít semmi másra a piacon. Akár tetszik neked ez a stílus, akár nem, az egyedi identitását nem lehet elvitatni. A Nothing ezúttal elhagyja az ikonikus átlátszó hátlapot, helyette egy repülőgép-alumíniumból készült, teljesen fém unibody vázra vált, ami szilárdabbnak és érettebb hatásúnak tűnik, mint a korábbi generációk. Ugyanakkor megmaradt a jellegzetes „nothingos“ stílus — az ipari megjelenés, a markáns geometrikus vonalak és a technikai elemek imitációja.
Örvendetes az IP65-ös ellenállóság és a Gorilla Glass 7i védőüveg is, amelyek a mindennapi használat során támogatják a telefon strapabíróságát.
És mi az, ami ennél a tesztelt telefonnál talán a legjobban tetszik? Amikor kézbe veszed, nem az az érzésed, hogy egy újabb arctalan okostelefont vettél le az elektronikai bolt polcáról. A Nothing Phone (4a) Pro olyan, mint egy koncepció vagy prototípus egy másik világból, ami véletlenül került kereskedelmi forgalomba. A Nothing egyszerűen továbbra is képes olyan készüléket alkotni, amit egyetlen másodperc alatt felismersz, még ha egyetlen logó sincs rajta.
A Phone (4a) Pro alig 8 mm vékony és 210 grammot nyom. Sehol semmi nem recseg, a lapos keret jó fogás biztosít, a fém konstrukció pedig kellően masszív érzetet kelt. A jobb oldalán a hagyományos bekapcsológomb és a hangerőszabályzó található, a bal oldalon pedig egy Essential Key nevű speciális gomb is helyet kapott. Ez az Essential Space funkció gyors eléréséhez szolgál — vagyis egy AI-alapú tér, ahol jegyzeteket, képernyőképeket és hangfelvételeket tárolhatsz. Egy rövid megnyomással például képernyőképet készíthetsz jegyzet hozzáadásának lehetőségével, hosszabb nyomva tartással hangfelvételt indíthatsz, dupla kattintással pedig magát az Essential Space felületet nyithatod meg.
A Nothing Phone (4a) Pro hátlapjának legszembetűnőbb eleme egyértelműen a Glyph Matrix — egy kör alakú panel 137 mini-LED-del, amely képes értesítéseket, az akkumulátor töltöttségét vagy egyszerű animációkat megjeleníteni. Az első bekapcsolás után egy ideig azon gondolkodtam, vajon egy kis technológiai forradalomról van szó, vagy csupán egy stílusos játékszerről kockáknak. Végül azonban rájöttem, hogy leggyakrabban úgyis az idő, az értesítések vagy a kiválasztott alkalmazásokhoz tartozó apró ikonok megjelenítésénél kötök ki. A Nothing ugyanis leginkább az eredetiségre és a játékosságra épít — a különböző alkalmazásokhoz vagy névjegyekhez saját szimbólumokat rendelhetsz, továbbá ott van a közösségi „Glyph Toys“ is, vagyis egyszerű miniappok és játékok. Ezek egy része kicsit olyan, mint egy technológiai tamagocsi felnőtteknek, de a Nothing éppen ezzel építi fel a saját egyedi karakterét.
Másrészt időnként az volt az érzésem, hogy maga az ötlet egyelőre nagyobb, mint a tényleges haszna. Egyes közösségi kiegészítők nem kompatibilisek minden eszközzel, és a funkciók egy részét az ember pár nap után egyszerűen nem használja többé. Csakhogy éppen az ilyen apróságok teszik a Nothing Phone (4a) Pro-t olyan telefonná, ami nem csupán egy újabb arctalan készülék. És bár végül arra jutottam, hogy a Glyph Matrix nélkül simán megvagyok, el tudom képzelni, hogy rengetegen beleszeretnek az ehhez hasonló stílusos megoldásokba rögtön az első bekapcsoláskor.
Érdekes részlet a Nothing Phone (4a) Pro esetében az a kis lapos felület a hátlap bal alsó sarkában. Első ránézésre gombnak vagy érintőfelületnek tűnik, és bevallom, többször is kedvem lett volna megnyomni. Valójában azonban elsősorban a Nothing jellegzetes dizájnstílusának része. És pontosan ez jellemzi legjobban a márkát — még egy egyszerű dekoratív elem is úgy néz ki, mintha valami titkos funkciója lenne.
A Nothing Phone (4a) Pro egy 6,83 hüvelykes AMOLED panelt kapott 2800 × 1260 pixeles felbontással, 144 Hz-es frissítési frekvenciával és akár 5000 nites maximális fényerővel. Szerintem a kijelző az egész telefon egyik legjobb része. Miért? Egyszerűen úgy működik, ahogy az ember elvárja egy ilyen készüléktől. A közösségi médiában való görgetés, a rendszeranimációk, az alkalmazások közötti váltás vagy a játékok a 144 Hz-es panelnek köszönhetően kellemes könnyedséggel mennek. Pontosan az a fajta kijelző, amihez pár óra alatt hozzászoksz — aztán elkezdesz kényelmetlenül kritikus lenni mindennel szemben, ami csak 60 Hz-en fut (innen is üdvözlöm az iPhone 16 felhasználóit).
A magas fényerőnek köszönhetően a Nothing Phone (4a) Pro kijelzője közvetlen napfényben is gond nélkül olvasható marad. Az AMOLED panel ráadásul mély feketét, HDR10+ támogatást és nagyon vékony keretet kínál, így a telefon előlapja letisztult és modern hatást kelt. Az is tetszik, hogy a Nothing az előlapi kameránál megmaradt a klasszikus, kijelző közepén elhelyezett kivágás megoldásnál.
A Nothing Phone (4a) Pro belsejében a 4 nm-es gyártási eljárással készülő Snapdragon 7 Gen 4 dolgozik. 8/128 GB-os és 12/256 GB-os változat érhető el UFS 3.1 típusú tárhellyel. És tulajdonképpen a 12/256 GB-os konfiguráció számomra pontosan az, ahogy egy jól összerakott felső-középkategóriás telefonnak ki kell néznie. Nem hajszol benchmark-rekordokat, nem próbál zsebkonzolnak tűnni és nem győzköd öt percenként arról, hogy „új generációs AI motor“ nélkül manapság már a számológépet sem lehet bekapcsolni.
Nekem sajnos csak a 128 GB-os változat állt rendelkezésemre, és őszintén szólva — 2026-ban ez a kapacitás már-már technológiai bűncselekménynek számít. Ebben a kategóriában ezért én személy szerint egyértelműen a 256 GB-os verzióra mennék rá.
Mindennapi használatban a telefon gond nélkül megbirkózik a közösségi médiával, a multitaskinggal, a navigációval, a fotózással, a streameléssel és a játékokkal is. És éppen ez az, ami a legjobban tetszik benne — nem kelti egy olyan készülék benyomását, amelynek mindenáron bizonyítania kell. Minden fürgén fut, az alkalmazások gyorsan nyílnak meg, a telefon kellemesen stabil tempót tart.
Az üzemidő is nagyon jól alakul. Az 5080 mAh-es akkumulátor gond nélkül bírja az egész napot intenzívebb használat mellett is, estére pedig gyakran még 20-30% marad, nyugodtabb használatnál pedig még ennél is több.
Ha mégis lemerülne a Nothing Phone (4a) Pro, az 50 W-os töltés nagyjából 24 perc alatt pótolja a kapacitás felét, a teljes feltöltés pedig valamivel több mint egy órát vesz igénybe. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a reggeli „gyorstöltési pánik“ az indulás előtt itt nemigen fenyeget. A 7,5 W-os fordított vezetékes töltés sem hiányzik, amivel fülhallgatót vagy okosórát tölthetsz.
A Nothing Phone (4a) Pro Android 16-on fut Nothing OS 4.1 felülettel. Itt is azt láthatjuk, hogy a Nothing nem a funkciók számával akar versenyezni, hanem azzal, mennyire kellemes a telefon használata. Évekig tartó túlzsúfolt rendszerek után ez egészen üdítő változás. Az embernek ugyanis nincs az az érzése, hogy a telefon bekapcsolás után azonnal öt asszisztenst, hét ajánlást és három olyan alkalmazást tol az arcába, amiket soha nem fog használni.
A Nothing OS letisztult, könnyű és mindenekelőtt egységes – monokróm widgetek, egyszerű animációk és ipari stílus. Ugyanakkor a rendszer nem csúszik át abba a másik végletbe sem, ahol a telefon kísérleti művészeti projektnek képzeli magát, és az ember tíz percig keresgéli a sima fényerő- vagy hangerőbeállítást.
Nagy előny a felesleges alkalmazások minimális száma is. Vagyis csak majdnem minimális. Igen, a TikTok itt is kísért. Mindazonáltal a rendszer egyáltalán nem olyan, mint egy tíz partnerszolgáltatás és három alternatív alkalmazásbolt számára készült reklámfelület. Ennek köszönhetően a Nothing Phone (4a) Pro könnyednek, áttekinthetőnek és nyugodtabbnak hat, mint azon versenytársai, amelyek olykor egy öt éve kitakarítatlan számítógép asztalára emlékeztetnek.
A Nothing néhány AI-funkciót is hozzáad, köztük az AI Erasert, amivel objektumokat törölhetsz a fotókról, illetve okos eszközöket a galériában. És szerencsére nem kelti azt a benyomást, hogy az AI csak azért van itt, mert manapság mindenben ott kell lennie, beleértve a vízforralót is. A funkciók értelmesek, a mindennapi használat során inkább segítenek, mintsem ötpercenként elmagyaráznák, mit kellene jobban csinálnod.
A Nothing Phone (4a) Pro hátlapja a kamerák elrendezésének köszönhetően egy kis technológiai laboratóriumra emlékeztet. A klasszikus hatalmas fekete fotómodul helyett a gyártó az egyes szenzorokat markáns, aszimmetrikus elrendezésben helyezte el, ami azonnal magára vonja a figyelmet. Pontosan ez a kissé kaotikus „nothingos“ stílus jellemzi a telefont.
A Nothing Phone (4a) Pro esetében a főszerepet az 50 Mpx-es szenzor játssza f/1.88-as fényerővel, optikai képstabilizálással és dual pixel fázisdetektálós autofókusszal. És meg kell hagyni, a fő szenzor a munka nagy részét nagyon megbízhatóan végzi el. A mintafotókon jól látszik, hogy a Nothing nem próbál mindenáron olyan képeket gyártani, amelyek egy állandóan bekapcsolt Instagram-filterre emlékeztetnek. A színek többnyire természetesebbek, mint a konkurencia egy részénél, ahol olykor annyira feltekerik a telítettséget, hogy a fű radioaktív szőnyegre hasonlít.
A mellékelt természetfotók ráadásul egy meglehetősen sötét és esős napon készültek, ami a mobilos kameráknak sosem egyszerű helyzet. A Nothing Phone (4a) Pro azonban nem világosítja túl feleslegesen a jelenetet, megőrzi a borús időjárás realisztikus hangulatát. Az árnyékokban ugyan olykor elvesznek a finomabb részletek és a sötét területek nem annyira átvilágítottak, mint a drágább fotómobiloknál, összességében azonban a képek továbbra is jól néznek ki. Jobb fényviszonyok között aztán a fő szenzor megmutatja teljes potenciálját — a fotók bővelkednek a részletekben és a dinamikatartomány is tisztességes. Örvendetes a gyors élességállítás is, amely részletgazdagabb jelenetek vagy természetfotók készítésekor is megbízhatóan működik.
Ha ésszerű elvárásokkal állsz hozzá, a főkamerára gond nélkül számíthatsz. Ezzel szemben a 140×-os digitális zoom inkább marketingfogás, mintsem valóban használható funkció. Ekkora nagyítást gyakorlatilag lehetetlen kézben tartani, a részletek eltűnnek, a végeredmény pedig inkább egy elmosódott festményre emlékeztet, mint használható fotóra.
Az alábbi kutyás fotó, amelyen már bemutattuk az AI Eraser funkciót, elsősorban az erős napsütés és a fény-árnyék közötti markáns átmenetek miatt jelenthet kihívást a fő szenzornak, ennek ellenére a telefon egész jól megbirkózott vele. A barna szőrzet tisztességes rajzolatot mutat, a kerítés és a faházikó világos részein alig jelentkezik túlexponálás és a telefon nem tolja túl a HDR-hatást sem. Örvendetes a fotó meggyőző élessége is, ami nemcsak a kutyán, hanem a házikó részletein és az előtérben lévő virágokon is jól látszik. Hasonló fényviszonyok között a Phone (4a) Pro fő objektívje megmutatja, hogy agresszív szoftveres javítgatás nélkül is képes magabiztos teljesítményre.
A Nothing Phone (4a) Pro ultraszéles látószögű kamerája leginkább azzal nyűgöz le, hogy mennyi teret képes egyetlen fotóba belesűríteni. Tájképeknél és hasonló jeleneteknél látványosabb felvételt tud készíteni, mint a fő szenzor, ugyanakkor jól látható, hogy a minőség már nem annyira megbízható. Azt viszont hozzá kell tenni, hogy az időjárás egyáltalán nem volt ideális.
A Nothing Phone (4a) Pro teleobjektívje leginkább azzal lep meg, hogy nem emlékeztet egy egyszerű digitális kivágásra. A telefon egy 50 Mpx-es periszkópos teleobjektívet használ 3,5×-os optikai zoommal, f/2,88-as fényerővel és optikai képstabilizálással, így normál közelítésnél kifejezetten meggyőző eredményeket produkál. Az első alábbi fotón jól látható, hogy az okostelefon elsősorban az előtérben lévő fára fókuszál, amely nagyon tisztességes ág- és levélrajzolatot mutat, míg a háttérben lévő templom már enyhén lágyul, és természetesen elválik a jelenet többi részétől. A második felvétel pedig azt mutatja, hogy a teleobjektív képes kiemelni az építészeti részleteket anélkül, hogy a szoftver túlélezné a jelenetet akvarell-szerűvé.
A színek ráadásul viszonylag természetesek maradnak, a telefon nem próbál mindenáron tökéletesen kék eget varázsolni oda, ahol a valóságban nincs is. Persze látszik, hogy gyengébb fényviszonyoknál a finomabb részletek már enyhén lágyulnak és a távolabbi képrészek veszítenek a rajzolatukból, de a középkategóriához mérten a teleobjektív nagyon jól teljesít. Csak arra kell figyelned, hogy ésszerű közelítésnél maradj, mert a nagy digitális zoom gyorsabban szedi szét a képminőséget, mint az őszi szél a frizurádat.
A Nothing Phone (4a) Pro meglepően szép makrófelvételeket készít, ha az ember tartja a megfelelő távolságot. A mintafotókon jól látható a kép közepének tisztességes élessége, a színek szép visszaadása és a háttér viszonylag természetes elmosódása. A fehér szirmok ráadásul nem küzdenek feleslegesen a túlexponálással, a telefon nem tolja el a színtelítettséget természetellenes tónusokba. Kicsit sajnálom viszont, hogy a telefon nem enged igazán extrém közelről fotózni, ahogy azt egyes konkurens modellek képesek megtenni jobb minőségű makróval vagy telemakróval. Ha túl közel kerülsz, a telefon ide-oda kapkodja az élességet, mint aki reggel szemüveg nélkül keresi a kávét az asztalon. Ha viszont tartod a megfelelő távolságot, a Phone (4a) Pro nagyon kellemes részletgazdag fotókat tud készíteni.
A Nothing Phone (4a) Pro maximális közelítését elsősorban az 50 Mpx-es periszkópos teleobjektív biztosítja. Kiválóan kezeli a szokásos 3,5×-os és 7×-es közelítést, ahol a fotók még mindig tisztességes mennyiségű részletet őriznek meg. A maximális 140×-es zoom inkább annak demonstrálására szolgál, hogy a telefon bizony képes rá, mintsem valóban használható funkcióként.
A mellékelt képeken jól látható, hogy a telefon még borús, esős napon is ki tudja hozni az óra részleteit, a tető vagy a kápolna tornyának struktúráját. Ugyanakkor az is szembetűnő, hogy nagyobb zoomnál már belép a képbe a szoftveres utófeldolgozás.
Az esti és éjszakai fotók inkább a Nothing Phone (4a) Pro jobban sikerült oldalához tartoznak. A képeken jól látható, hogy az 50 Mpx-es fő szenzor sötétedés után is képes megőrizni a jelenet viszonylag természetes hangulatát, ahelyett, hogy mindent erőszakosan nappali fényre világosítana. Az égbolt megtartja sötétebb kékes árnyalatát, a lámpák nem válnak hatalmas túlexponált gömbbé, az épületek továbbra is tisztességes mennyiségű részletet mutatnak. Örvendetes a viszonylag alacsony zaj az árnyékos területeken és a dinamikai tartomány korrekt kezelése is. Ugyanakkor az is látszik, hogy a telefon olykor kicsit óvatosabban húzza ki a fényeket, mint a konkurencia.
A Nothing Phone (4a) Pro előlapján egy 32 Mpx-es szelfikamera vár f/2.2-es fényerejű objektívvel, amely meglepő módon nem csupán egy kötelező kiegészítő a videohívásokhoz. A szelfik kellően részletgazdagok, a színek nem túlzóan agresszívek és a kamera egész jól boldogul az ellenfénnyel is.
A Nothing Phone (4a) Pro 4K videó rögzítésére képes 30 fps-sel, Dolby Vision HDR és Ultra XDR támogatással. A stabilizálás az optikai és az elektronikus képkorrekció kombinációja, így a videó viszonylag nyugodt marad kézből történő felvételnél is. Azt is nagyra értékelem, hogy a telefon itt sem hat túlzottan „algoritmikusnak“. Nem próbál mindenáron mindent digitálisan újraszámolni, kisimítani és szoftveresen megmenteni.
| Paraméterek/Modell | Nothing Phone (4a) Pro | Nothing Phone (3a) Pro |
|---|---|---|
| Kijelző | Képátló: 6,83" | Képátló: 6,77" |
| Felbontás: 2800 × 1260 px | Felbontás: 2388 × 1080 px | |
| Típus: LTPS AMOLED | Típus: AMOLED | |
| Képfrissítési frekvencia: 144 Hz | Képfrissítési frekvencia: 120 Hz | |
| Hátlapi kamerák | Fő: 50 Mpx, f/1,88, OIS | Fő: 50 Mpx, f/1,88, OIS |
| Periszkóp: 50 Mpx, 3,5× optikai zoom | Teleobjektív: 50 Mpx | |
| Ultraszéles látószögű: 8 Mpx | Ultraszéles látószögű: 8 Mpx | |
| Előlapi kamera | 32 Mpx | 50 Mpx |
| Lapkakészlet | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| RAM | 12 GB | 12 GB |
| Belső tárhely | 256 GB | 256 GB |
| Méret | 163,66 × 76,62 × 7,95 mm | 163,5 × 77,5 × 8,4 mm |
| Tömeg | 210 g | 211 g |
| 5G hálózati támogatás | ✓ | ✓ |
| Akkumulátor | 5080 mAh | 5000 mAh |
| Töltés | Vezetékes: 50 W / fordított: 7,5 W | Vezetékes: 50 W |
| Ellenállóság | IP65 | IP64 |
| Ár* | 234 990 Ft | 169 990 Ft |
Ha a Nothing Phone (4a) Pro-t a Honor 600 8GB/512GB mellé állítom, rögtön látszik, hogy a két telefon kissé eltérő közönséget szólít meg. A Honor letisztultabb, elegánsabb és összességében visszafogottabb megjelenésű. Kiváló 200 Mpx-es főkamerával, nagyon jó üzemidővel rendelkezik a 6400 mAh-s akkumulátornak köszönhetően, a rendszere pedig színesebb, funkciókban gazdagabb. A Nothing ezzel szemben sokkal inkább a készülék karakterére épít. A fém váz, a Glyph Matrix, az ipari dizájn és a letisztultabb Nothing OS olyan telefonná teszi, ami azoknak szól, akik nem akarnak még egy arctalan mobilt, amit egy hét után már meg sem lehet különböztetni a piac többi résztvevőjétől.
A Honor 600 azoknak a felhasználóknak lehet jó választás, akik elsősorban egy univerzális telefont keresnek nagyon jó főkamerával, hosszú üzemidővel és nagy, 512 GB-os tárhellyel. A Nothing Phone (4a) Pro ezzel szemben inkább azokat szólítja meg, akiknek fontos az eredeti dizájn.
Egy másik összehasonlítási alap lehet például a Samsung Galaxy A57 5G, amelyhez képest a Nothing Phone (4a) Pro szinte olyan, mint egy lázadó egy másik bolygóról. A Samsung főleg a biztonságra épít: hosszú szoftveres támogatás, stabil One UI és összességében nagyon kiegyensúlyozott felhasználói élmény. A Galaxy A57 pontosan az a típusú telefon, amit olyasvalakinek veszel meg, aki egyszerűen csak azt szeretné, hogy a készülék jól működjön és kész. A Samsung kamerái jellemzően nagyon konzisztensek, gyakran élénkebb színekkel dolgoznak, és univerzálisak a hétköznapi közösségi médiás fotózáshoz.
A Nothing Phone (4a) Pro ezzel szemben sokkal karakteresebb készülék. Eredetibb a felépítése, letisztultabb a rendszere és érdekesebben kezeli az értesítéseket. Ha tehát valaki nyugalmat, stabilitást és hosszú távú szoftveres biztonságot keres, a Galaxy A57 lehet a befutó. De ha olyan készüléket szeretnél, amit a többi telefon között azonnal felismersz még akkor is, ha hátlappal felfelé fekszik az asztalon egy kávézóban, a Nothing Phone (4a) Pro egyszerűen sokkal markánsabb egyéniséggel bír.
Nothing Phone (4a) Pro
MobiltelefonokA Nothing Phone (4a) Pro nem az a telefon, ami mindenben a legjobb akar lenni. És talán pont ezért találtam érdekesebbnek, mint a jelenlegi versenytársai nagy részét. Megvannak a maga kis hibái, a Glyph Matrix időnként inkább stílusos játékszer, mint olyasmi, ami nélkül ne lehetne élni. A telefonnak megvan a saját stílusa, a Nothing OS letisztult, és egyszerűen kellemes használni. És igen, időnként azon kaptam magam, hogy csak úgy forgatom a kezemben a telefont, és nézem a villogó hátlapot, mint aki épp egy új stresszoldó játékot kapott. És ez már nagyon rég nem fordult elő velem egy telefonnál.
Előnyök
Hátrányok
• Szerző: Jan Vavřík
A Nothing egy kicsit más oldalról közelíti meg a dolgokat, mint a legtöbb versenytársa, a Phone (4a) és Phone (4a) Pro modellek is ennek ékes bizonyítékai. Az alapverzió az átlátszó hátlapra és a több mint hatvan LED-ből álló Glyph Bar fényrendszerre épít, míg a Pro változat fém testet és 137 mini LED-ből álló kör alakú Glyph Matrixot kapott. Más szóval – amikor ezek a telefonok kikerülnek az asztalra, általában hamarabb felismerik őket a dizájnról, mint a logóról. A markáns külső mellett azonban a felszereltségük is figyelemre méltó, például a hármas kamerarendszer, amelynek része egy teleobjektív is, ami a középkategóriában még mindig nem megszokott.
A Nothing Phone (4a) modell azon telefonok közé tartozik, amelyek határozottan nem próbálnak beleolvadni a tömegbe. Elég egy pillantás az átlátszó hátlapra és máris egyértelmű, hogy ez nem egy újabb tucatkészülék a gyártósorról. Ehhez még hozzájön a Glyph fényrendszert, amely időnként villog és jelzi, ha valami történik – gyakran hamarabb, mint hogy észrevennéd az értesítést. Mit kínál a Nothing Phone (4a) és mivel próbálja megkülönböztetni magát a konkurenciától?
Az új Nothing Phone (4a) le sem tagadhatná a márkától örökölt génjeit. A hátoldal ezúttal is részben átlátszó, feltárja a telefon belső szerkezetét fedő stilizált elemeket. A dizájnt a 63 önálló LED-ből álló Glyph Bar fényrendszer egészíti ki. Nemcsak egy effektes elemről van szó – a fények figyelmeztethetnek hívásokra, üzenetekre vagy különböző rendszereseményekre, így egyfajta fénynyelveként működnek. Amikor tehát a Nothing Phone (4a) villogni kezd az asztalon, általában azonnal egyértelmű, hogy valami történik.
Maga a Phone (4a) konstrukciója meglehetősen robusztusnak tűnik, a telefon határozottan nem tartozik az apró modellek közé. A méretek kerekítve 164 × 77,6 × 8,6 mm, a tömeg pedig 206 gramm, szóval a zsebedben valószínűleg érezni fogod. Másrészt éppen ez a méret adhatja meg egy rendes hardverkütyü benyomását.
A telefon IP64-es tanúsítvánnyal is rendelkezik, így nem árt meg neki a por és az eső, de a vízzel való kisebb érintkezéssel is meg kellene birkóznia. Ugyan nem merülésre szánt eszközről van szó, de a hétköznapi szituációk – az esőcseppektől az asztalra véletlenül kiöntött vízig – a gyártó szerint alapvetően nem jelenthetnek számára problémát.
A Nothing Phone (4a) elülső oldalát egy 6,78 hüvelykes AMOLED kijelző tölti ki 2720 × 1224 pixeles felbontással. A panel támogatja a 120 Hz-es frissítési frekvenciát, így a specifikációk szerint simább képet biztosít a rendszerben és a tartalmak böngészése közben is. A kiemelkedőbb paraméterek közé tartozik a maximális fényerő is, amely akár 4500 nit, ami elegendő a kényelmes tartalomfogyasztáshoz közvetlen fényben is.
A kijelzőt Gorilla Glass 7i üveg védi, illetve már gyárilag fel van helyezve rá a védőfólia. Érdekesség a 2160 Hz-es PWM fényerő-szabályozás, vagyis a fényerő szabályozásának módja, amely alacsonyabb értékeknél csökkenti a panel villódzását, így hosszabb használat esetén kellemesebb a szemnek.
A Phone (4a) kijelzője alatt integrált ujjlenyomat-olvasó található. Az első információk szerint megbízhatóan működik, elhelyezése azonban meglehetősen alacsonyan van. Hogy ez az elem hogyan fog viselkedni a gyakorlatban a mindennapi használat során, azt természetesen csak egy teljes értékű teszt fogja megmutatni.
A Nothing Phone (4a) belsejében Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 processzor dolgozik, amely hétköznapi használatra készült. Elérhető 8 vagy 12 GB operatív memóriával és 128 vagy 256 GB kapacitású tárhellyel.
A Phone (4a) energiaellátásáról egy 5080 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, ami papíron le kell, hogy fedjen legalább egy nap átlagos használatot. A valós üzemidőt majd a későbbiekben szívesen leteszteljük a gyakorlatban.
Amint az akkumulátor kezd lemerülni, sor kerül az 50 W-os vezetékes töltésre. Rekordokat ugyan nem dönt, de a gyártó szerint meglehetősen gyorsan tudja pótolni az energiát.
A Nothing Phone (4a) fotós felszerelése három hátlapi kamerából áll. A főszerepet az 50 Mpx-es szenzor játssza f/1,9-es fényerővel és optikai képstabilizálással, amely a legtöbb hétköznapi felvétel elsődleges kamerájaként szolgál. Ezt egy 8 Mpx-es ultraszéles látószögű objektív egészíti ki f/2,2-es fényerővel és 120°-os látószöggel, így a telefon elvileg megbirkózik a szélesebb jelenetekkel is, például tájakkal, épületekkel vagy nagyobb embercsoportokkal.
A felállás legérdekesebb eleme azonban a harmadik szenzor – egy 50 Mpx-es teleobjektív f/2,0-es fényerővel, amely 3,5-szörös optikai nagyítást kínál. Ez nem teljesen megszokott ebben az árkategóriában, a specifikációk szerint optikai zoommal egészíti ki a bővíti a fotós felszerelést. Ez jól jöhet például távolabbi objektumok vagy portrék fényképezésekor, ahol a hosszabb gyújtótávolság gyakran segít természetesebb perspektívát létrehozni.
A Phone (4a) elülső oldalán egy 32 Mpx-es szelfikamera található f/2,2-es fényerővel, amely a kijelző kivágásában helyezkedik el, és önarcképekhez és videóhívásokhoz készült.
Szoftver oldalról a Nothing Phone (4a) a Nothing OS 4.1 rendszeren fut, amely az Android 16-ra épül. A cég igyekszik meglehetősen tisztán tartani a környezetet, így az elérhető információk szerint nem tartalmaz túl sok felesleges alkalmazást. Ehelyett saját vizuális stílussal büszkélkedhet – jellegzetes monokróm ikonok, markáns widgetek és minimalista felület, amely beleilleszkednek a márka dizájnfilozófiájába.
A Nothing cég egyben azt is közölte, hogy a rendszer számol a telefon hátoldalán lévő Glyph fényrendszer használatával is. Üdítően hat a beígért szoftvertámogatás is, miszerint a Nothing Phone (4a) három nagy Android-frissítést és hat év biztonsági javítást fog kapni.
A Nothing Phone (4a) Pro telefon nemcsak a nevével, hanem a konstrukciójával és felszereltségével is igyekszik megkülönböztetni magát az alapmodelltől. A Phone (4a)-val szemben elhagyja az átlátszó hátlapot, helyette fém testtel érkezik, amelyet a hátoldalon kör alakú Glyph Matrix egészít ki. Ez különböző információkat vagy értesítéseket tud megjeleníteni, összességében véve egy kicsit más karaktert ad a telefonnak, mint amit a középkategória szokásos okostelefonjaitól megszokhattunk. Mi mindent kínál még az újdonság?
A Nothing Phone (4a) Pro már első ránézésre is különbözik az alapmodelltől, amely megtartotta a Nothing márka jellegzetes átlátszó hátlapját, míg a Pro változat fém testtel érkezik. A telefon 7,95 mm vastag és 210 gramm tömegű, így a robusztusabb konstrukció ellenére is viszonylag vékony.
Az alapverzióhoz képest az eszköz ellenállósága is jobb. A telefon megfelel az IP65-ös tanúsítványnak, így jobban védett a por és a fröccsenő víz ellen. A konstrukció így tartósabbnak tűnik, mint a középkategória szokásos telefonjai.
A telefon hátoldalán a Nothing márka markáns fényeleme is megtalálható, mégpedig a mini LED-ekből álló Glyph Matrix, amely különböző információkat jeleníthet meg, például digitális órát, töltöttségi szintet vagy értesítéseket. A telefon így megőrzi a márka jellegzetes dizájnelemeit, bár maga a konstrukció az alapverzióhoz viszonyítva jelentősen eltérő.
A Nothing Phone (4a) Pro elülső oldalát egy 6,83 hüvelykes kijelző tölti ki 2800 × 1260 pixeles felbontással. Az LTPS típusú panel legfeljebb 144 Hz-es frissítési frekvenciát támogat, ami alapján sima képmozgást kell biztosítania a rendszerben és játékok közben is.
A gyártó maximális fényerőként 5000 nitet ad meg. A képernyőt Gorilla Glass 7i üveg védi, de nem hiányzik a HDR10+ támogatás sem. A kijelző alatt integrált ujjlenyomat-olvasó rejtőzik.
A Nothing Phone (4a) Pro belsejében Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 processzor dolgozik nyolc maggal és maximum 2,8 GHz-es frekvenciával. A Phone (4a) alapmodellel szemben, amely a Snapdragon 7s Gen 4 chipet kapta meg, a Pro változat tehát a Snapdragon platform egy másik verziójára épít. A 12 GB-os operatív memóriával kombinálva a telefon bizonyára különösebb gond nélkül megbirkózik a multitaskinggal és az igényesebb alkalmazásokkal is. A tárhely kapacitása 256 GB, ami nem bővíthető memóriakártyával.
A Nothing Phone (4a) Pro telefon támogatja a modern vezeték nélküli technológiákat, beleértve a WiFi-t, Bluetooth 5.4-et, NFC-t, GPS-t és 5G hálózatokat. Nem hiányzik a Dual SIM támogatás sem, ahol a második SIM-et egyes verziókban eSIM helyettesítheti.
Az energiaellátásról az 5080 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, amely 50 W-os vezetékes töltéssel tölthető fel. A telefon támogatja a fordított vezetékes töltést is akár 7,5 W teljesítménnyel, így más eszközök energiaforrásául is szolgálhat.
A Nothing Phone (4a) Pro hátlapi kamerarendszere három érzékelőből áll. A főszerepet az 50 Mpx-es kamera játssza f/1,88-as fényerővel és optikai képstabilizálással, amely a legtöbb hétköznapi felvétel elsődleges kamerájaként szolgál.
Ezt egy 50 Mpx-es teleobjektív egészíti ki f/2,8-as fényerővel, amely 3,5-szörös optikai nagyítást kínál, ami hasznos lehet például távolabbi objektumok fotózásakor vagy portrék készítésekor.
A harmadik szenzor 8 Mpx felbontású és f/2,2-es fényerejű, és a jelenetek szélesebb látószögéhez szolgál. A Phone (4a) alapmodellhez hasonlóan tehát a telefon egy főkamera, egy teleobjektív és egy ultraszéles látószögű szenzor kombinációját kínálja.
A Phone (4a) Pro elülső oldalán egy 32 Mpx-es szelfikamera található f/2,2-es fényerővel, amely a megszokott helyen kapott helyet. A telefon támogatja az optikai és elektronikus képstabilizálást is, a videófelvétel maximális felbontása pedig 4K.
Szoftver oldalról a Pro változat nem különbözik az alapmodell Phone (4a)-tól. Mindkét telefon ugyanazon a Nothing OS 4.1 rendszeren fut, amely az Android 16-ra épül. A környezet rendületlenül őrzi a Nothing márka jellegzetes minimalista stílusát, könnyen átlátható vezérlést kínálva felesleges grafikai elemek nélkül. A rendszer részét képezik a mesterséges intelligenciát használó funkciók is, például a fényképek szerkesztésére szolgáló eszközök vagy az Essential AI csomag további elemei. Ezek közé tartozik például a telefonban tárolt tartalmakkal való munka és a rendszerben való keresés is.
| Paraméterek/Modell | Nothing Phone (4a) | Nothing Phone (4a) Pro |
|---|---|---|
| Kijelző | Képátló: 6,78" | Képátló: 6,83" |
| Felbontás: 2720 × 1224 px | Felbontás: 2800 × 1260 px | |
| Típus: AMOLED | Típus: AMOLED | |
| Max. képfrissítési frekvencia: 120 Hz | Max. képfrissítési frekvencia: 144 Hz | |
| Hátlapi kamera | Fő: 50 Mpx, f/1,9, OIS | Fő: 50 Mpx, f/1,88, OIS |
| Ultraszéles: 8 Mpx, f/2,2 | Ultraszéles: 8 Mpx, f/2,2 | |
| Teleobjektív: 50 Mpx, f/2,0, 3,5× opt. zoom | 50 Mpx, f/2,8, 3,5× opt. zoom | |
| Előlapi kamera | 32 Mpx, f/2,2 | 32 Mpx, f/2,2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 | Snapdragon 7 Gen 4 |
| RAM | 8/12 GB | 8/12 GB |
| Méret | 164 × 77,6 × 8,6 mm | 163,66 × 76,62 × 7,95 mm |
| Tömeg | 206 g | 210 g |
| Belső tárhely | 128/256 GB | 128/256 GB |
| 5G hálózati támogatás | ✓ | ✓ |
| Akkumulátor | 5080 mAh | 5080 mAh |
| Vezetékes töltés: 50 W | Vezetékes töltés: 50 W | |
| Ár* | 154 990 Ft-tól | 204 990 Ft-tól |
A Nothing Phone (4a) és Phone (4a) Pro modelleket március elején mutatták be, röviddel ezután forgalomba is kerültek. A magyar piacon több memóriavariánsban érhetők el, amelyek elsősorban az operatív memória és a tárhely kapacitásában különböznek.
Az alap Nothing Phone (4a) 8 GB RAM-mal és 128 GB tárhellyel rendelkező konfigurációban 154 990 Ft-ról indul. A magasabb szintű változat 12 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel 184 990 Ft-ért kapható. A Nothing Phone (4a) Pro változat szintén több memóriaverzióban érhető el. A 8 GB RAM-mal és 128 GB tárhellyel rendelkező modell 204 990 Ft-nál kezdődik, míg a 12 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel rendelkező verzió 234 990 Ft-ba kerül.
Mindkét telefon több színkivitelben is elérhető. Az alapmodell a Nothing márka jellegzetes átlátszó hátlapjára épít, míg a Pro változat fém testtel és markáns hátsó modullal érkezik. Az érdeklődők tehát nemcsak a felszereltség, hanem a dizájn alapján is választhatnak, amely a Nothing telefonokra jellemző.