A porzsákos porszívók nem véletlenül a legnépszerűbbek és legelterjedtebbek a háztartásokban. A piacon rengeteg porzsákos porszívó található, amelyek a porszívózás hatékonyságában, valamint a porszívóval történő munkavégzés kényelmében különböznek egymástól. Hogyan válasszunk porzsákos porszívót, hogy választásunkkal elégedettek is legyünk? Útmutatónk ebben lesz a segítségedre.
Sokan összekeverik a szívóerőt a teljesítménnyel, de ez a két fogalom egyáltalán nem ugyanaz. A teljesítmény az elfogyasztott villamosenergia mennyiségét jelenti, és természetesen minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb az energiafogyasztás. A porzsákos porszívók teljesítmény értékei 300 és 1600 W között mozognak. A nagy teljesítmény azonban nem feltétlenül jelenti a porszívó jó szívóerejét, és fordítva, az alacsony teljesítmény nem zárja ki a jó szívóerőt és porszívózási hatékonyságot. Ezért a motor teljesítménye nem lehet döntő paraméter a porszívó kiválasztásakor.
Ez az egyik legfontosabb paraméter a porszívó kiválasztásakor. Ezért nagyobb fontosságot kell tulajdonítani a szívóerőnek, mint a teljesítménynek, mivel ez nagyobb hatással van a szívás hatékonyságára. Paradox módon úgy tűnhet, hogy a gyártók általában nem közlik a szívóteljesítményre vonatkozó adatokat. Ennek oka az, hogy nincs egységes rendszer a mérésére. Általában a szívóerő a felvett teljesítmény 20-35%-át teszi ki. A kiváló minőségű porszívók azonban alacsonyabb teljesítmény mellett is nagy szívóerőt tudnak biztosítani, mivel ez elsősorban a szerkezet egészének jó tömítésével, a jó minőségű szűréssel és a szívófej kialakításával érhető el. Hogyan lehet megtudni egy porzsákos porszívó szívóerejét?
A legtöbb porszívó szívóereje az aktuális felület és a szennyezettség mértéke szerint állítható be. Szabályozható nyomógombokkal, manuálisan a porszívón, vagy sokak szerint praktikusabb módon, azaz a porszívó fogantyúján, ahol kézi és elektronikus változatú vezérlőt is találhatsz. Döntsd el, melyik lehetőség a kényelmesebb a te számodra.
A jó szűrés hatással van a porszívózás általános hatékonyságára. A porszívók gyakran többlépcsős szűrőrendszert alkalmaznak. A porzsákos porszívók esetében háromlépcsős rendszerrel találkozunk a porzsáknak köszönhetően, amely a szűrés első lépését biztosítja.
Ez a szűrő a porszívó motorja és a porzsáktartó között helyezkedik el. Ezek a szűrők általában hab anyagból vagy habszivacsból készülnek, és elsősorban a motor szennyeződésektől való védelmét szolgálják.
A kimeneti szűrők azért a legfontosabbak, mert a kifújt levegő tisztaságáról gondoskodnak. A porszívónak minőségi szűrővel kell rendelkeznie, amely megakadályozza, hogy por maradjon a kiáramló levegőben. Minél jobb a szűrő, annál kevesebb a por a kifújt levegőben. Ezzel szemben, ha a szűrés rossz minőségű, por marad a kifújt levegőben, amely újra a földre rakódik, ugyanakkor káros lehet az allergiások számára. Fogsz találkozni ilyen kimeneti szűrőkkel a porzsákos porszívók esetében.
Mikroszűrő - Ez egy alapvető típusú szűrő, és a régebbi porszívó modelleknél találkozhatunk vele. Textilből vagy habszivacsból készül. Nem rendelkezik tanúsítvánnyal.
EPA és HEPA szűrő - Ezek rendelkeznek tanúsítvánnyal és a legmegbízhatóbb légrészecske-szűrők. A 0,01 mikrométer és 100 mikrométer közötti mikrorészecskéket képesek felfogni, hatékonyságuk szerint több osztályba sorolhatók. Az EPA vagy HEPA jelölést az osztályt jelölő szám követi. Minél nagyobb ez a szám, annál nagyobb a hatékonyság. Korábban a porszívóknál csak a 10–13-as számmal ellátott HEPA megjelölést használták. Ma a szűrők új osztályozása szerint ezeknek a megnevezése EPA E10 - E12 és HEPA H13, amely akár a részecskék 99,95%-át képes felfogni.
A 13-as osztálynál magasabb rendszert általában nem alkalmaznak a porszívókban, mert minél jobb a szűrő szűrési hatékonysága, annál nagyobb az ellenállás az áramló levegővel szemben, ami megnöveli a porszívó teljesítményével és kialakításával szemben támasztott igényeket.
Szemléltetésképpen megmutatjuk, hogy az egyes osztályba tartozó EPA és HEPA szűrők a porszemcsék mekkora részét fogják fel.
EPA 10 | 85% |
EPA 11 | 95% |
EPA 12 | 95,5% |
HEPA 13 | 99,95% |
Ha a háztartásodban élők között van olyan, aki allergiában vagy asztmában szenved, mindenképpen válassz hitelesített EPA E12 vagy HEPA H13 szűrőket, amelyek ki tudják szűrni a baktériumokat és azok ürülékét is. Azoknál az embereknél, akiknek nincsenek problémáik, nincs szükség HEPA szűrők használatára.
A szűrők lehetnek moshatók vagy nem moshatók, a moshatókat folyó víz alatt kb. öt porszívózás után le kell öblíteni, a nem moshatókat pedig mechanikusan kell megtisztítani (kissöprűvel lesöpörni vagy kiütögetni).
A mosható szűrőket könnyebb tisztán tartani, mert folyó víz alatt könnyen eltávolíthatók róla a látható szennyeződések. A szűrők belsejében azonban így is maradhatnak kisebb részecskék. Fontos, hogy az újbóli használat előtt az átmosott szűrőt hagyd alaposan megszáradni. Ellenkező esetben az is előfordulhat, hogy tönkremegy a szűrő, vagy akár a motor is.
A mosható és nem mosható szűrők élettartama nagyon hasonló. A porzsákos porszívóknál az eltömődés mértékétől függően évente legalább egyszer, vagy még gyakrabban ajánlott cserélni. Néhány gyártó azt javasolja, hogy a mosható szűrőt minden harmadik mosás után tanácsos kicserélni.
TIPP: A porzsákos porszívó vásárlása előtt ellenőrizd, hogy a modellhez kapható-e tartalék szűrő és ha igen, mennyiért. Ha a porszívó megvásárlásakor nem lehet kapni, akkor valószínűleg később sem lesz elérhető, amikor a szűrőt ki kell majd cserélni.
A porzsák térfogatát a lakás méretének megfelelően, ill. a porszívózott terület nagysága szerint válaszd ki. 50 m2 területig elegendő lesz egy 2-2,8 l-es porzsák. Az 50-150 m2-es lakásokhoz válassz 3-4 l térfogatú porzsákot. A nagyméretű, 150 m2-nél nagyobb terekhez 4 l-es és annál nagyobb porzsákot javaslunk.
Nemcsak a területet kell figyelembe venni, hanem a szőnyegek vagy padlók átlagos szennyezettségének mértékét is. Egy olyan háztartásban, amelyben egy házaspár él gyermek nélkül, biztosan nem keletkezik annyi morzsa és szennyeződés, mint egy kisgyerekes család lakásában.
A minőségi porzsák első szűrőként is szolgál. Eldobható vagy tartós porzsákok használatosak.
Megjegyzés: Mindig jobb eredeti porzsákokat használni, mint univerzálisakat, bár ezek valamivel drágábbak. Az univerzális porzsákok mérete nem pontos, és nem biztos, hogy pontosan illeszkednek.
Bár a porszívók kerekeken gurulnak, ami megkönnyíti a lakásban történő mozgatásukat, a tömegük mégis jelentős paraméter. Erre leginkább akkor fogsz rádöbbenni, ha a porszívót felfelé kell vinned a lépcsőn. Akkor is figyelembe kell venni ezt a paramétert, ha a porszívót idős ember kezeli. A kábel hossza is szerepet játszik a tömeg szempontjából, ha rövid, akkor gyakran át kell vinni a porszívót egyik konnektortól a másikig. A porzsákos porszívók tömege általában 3,5 és 10 kg között van.
A hatósugár jelzi, hogy milyen távolságot érhetsz el a porszívóval, miután azt a konnektorhoz csatlakoztattad. Ez tehát a tápkábel hosszának, továbbá a tápkábel bemenete és a porszívó szívónyílása közötti távolságnak, valamint a szívófej és a gégecső hosszának összege. Összeadáskor abból indulunk ki, hogy a fogantyút a normál magasságban fogjuk. Néhány porszívó elérheti akár a 13-15 m-es hatósugarat is.
A hosszú kábel megnöveli a porszívózás hatósugarát, és megkímél téged attól, hogy a porszívót egyik konnektortól a másikig kelljen vinni. Ezért, ha nagyobb terek vannak a lakásodban, mindenképpen figyelj erre a paraméterre.
Fontos, hogy a cső porszívózáskor ne hajoljon meg, ezért kerüld a műanyag változatokat, és inkább olyat használj, amely acél vagy rozsdamentes acél csővel rendelkezik. Előnyös lehet a hosszabbítható, teleszkópos cső, amelyet a magasságodnak megfelelően állíthatsz be. A teleszkópos csövet jól kell rögzíteni, hogy a rúd ne csússzon be véletlenül takarítás közben.
A szívóerő szabályozásának vagy a porszívó be- és kikapcsolásának módja apróságnak tűnhet. A legtöbb modell vezérlőelemei a porszívón magán találhatók. De ha a szívóerő szabályozása és a porszívó elektronikus be- vagy kikapcsolása a fogantyún is lehetséges, ez jóval kényelmesebbé teszi a vele végzett munkát. Nem kell hajolgatnod, és kényelmesen beállíthatod a fogantyún a szívóerő intenzitását, ha olyan felületeken dolgozol, amelyek kevesebb vagy több teljesítményt igényelnek. A teljesítményszabályozás lehet kézi vagy elektronikus LED-kijelzővel.
Ez a funkció nagyon hasznos, mert nem neked kell ellenőrizni a porzsákot, és nem kell kicserélned, mielőtt a porszívó szívóereje csökken.
A szűrőjelzőnek köszönhetően tudni fogod, mikor kell a szűrőt kicserélni. Így nem kell minden használat után kinyitni a porszívót és a szűrőt ellenőrizni.
Védelmet nyújt a túlmelegedés ellen. Abban az esetben, ha a porszívó által felszívott nagyobb tárgytól eltömődik a levegő áramlási útvonala, a porszívó gondoskodik a motor automatikus biztonsági kikapcsolásáról.
Ha meg szeretnéd kímélni a porszívó motorját és meg szeretnéd hosszabbítani annak élettartamát, biztosan tetszeni fog a Soft Start funkció, amely fokozatosan indítja be a porszívót, így a bekapcsolás kíméletesebb a motor számára.
Minden porszívóhoz tartoznak kiegészítők, amelyek alap (szívófej kemény padlóhoz, kárpit szívófej) vagy különféle praktikus szívófejek lehetnek, amelyek sokkal könnyebbé teszik a takarítást.
Az állatszőr és a haj szőnyegből történő hatékony eltávolítására a turbókefe alkalmas. Egy vagy több forgatható, kemény sörtés keféből áll. Ha ülésekről is kell szőrt eltávolítani, akkor a mini turbókefe lesz segítségedre. Néhány porszívó speciális szívófejet is kínál, például a PET kefe állatszőrhöz háziállatok bőrének és szőrének kezelésére szolgál. Eltávolítja az állatoktól származó szennyeződéseket, szennyező anyagokat és allergéneket (pl. por, pollen, atkák).
A por függönyökről vagy festményekről történő eltávolításához hasznos lehet a törékeny tárgyak ápolásához tervezett porkefe.
Az autó belsejének otthoni tisztításához egyes gyártók autótisztító tartozékokat adnak.
TIPP: Szeretnéd, hogy az összes szívófej mindig kéznél legyen? Figyelj a porszívón történő tárolás/rögzítés lehetőségeire. Egyes porszívó modellek tartozékai közvetlenül a készülékre, a teleszkópos csőre vagy a porszívóban lévő rekeszbe tehetők. Ezért mindig kéznél lesznek. Ha nem ez a helyzet, a szívófejek gyakran bent maradnak valahol a szekrényben vagy a porszívó dobozában, és előfordulhat, hogy inkább nem keresgéled, és egyáltalán nem használod őket, ahelyett, hogy csak egyszerűen levennéd és már használhatod is.
Ha otthonodban a parketta dominál, vegyél puha kerekekkel ellátott porszívót, hogy a készülék mozgatása közben ne sérüljön és karcolódjon meg a padló.
A porzsákos porszívók a hagyományos porszívók közé tartoznak, a legtöbb háztartásban ezt a típust használják. A minőségi porzsákos porszívó a legjobb teljesítményt és a legmagasabb szívóerőt biztosítja. Legfőbb előnyük, hogy a zsák kiegészítő szűrőként működik, így növelve a szűrés hatékonyságát. A porzsákok állandó extra kiadást jelentenek, de ki kell emelni, hogy a cserélhető porzsákkal ellátott porszívó továbbra is az egyik leghigiénikusabb megoldás. A porzsákos porszívók a szőnyegek és a kemény padlók porszívózásához egyaránt alkalmasak. Alkalmasak allergiás emberek számára is, különösen a HEPA szűrővel ellátott modellek. Annak köszönhetően, hogy ennyire keresettek, a gyártók folyamatosan fejlesztik őket, és javítják a paramétereiket és funkcióikat, ezáltal nemcsak a porszívózás hatékonyságát és eredményességét, hanem a porszívóval való munka kényelmét is növelik.
A szennyeződések összegyűjtésére használt minden módszernek megvannak az előnyei és hátrányai. A porzsákos porszívóknál a zsák kiegészítő szűrőként szolgál, ezáltal növelve a porszívózás hatékonyságát. Azonban minél jobban megtelik a porzsák, annál kisebb lesz a porszívó szívóereje. A porzsákot rendszeresen cserélni kell, ami további költségekkel jár, hiszen rendszeresen kell porzsákot venni. Ezt a gondot azonban leveszi a válladról a porzsák nélküli porszívó, amely egy speciális tartályban gyűjti össze a szennyeződéseket. Másik előnyük az állandó szívóerő. A tartályt azonban minden egyes porszívózás után ki kell üríteni, és a szűrőt gyakrabban kell cserélni. A porzsákos porszívók higiénikusabbak és kevesebb karbantartást igényelnek, mint a porzsák nélküliek.
Allergiások számára inkább a porzsákos porszívók ajánlottak. Amikor allergiások számára megfelelő porszívót keresel, a szűrés hatékonysága különösen fontos. Ezt a porzsák minősége (mindig válassz eldobható porzsákot) és a kimeneti szűrő minősége határozza meg. A súlyos allergiában szenvedők számára a HEPA 13 szűrők a legalkalmasabbak, amelyek a szennyeződések akár 99,95%-át is felfogják. Fontos szerepet játszik a konstrukció légszigetelése is.
Bármely kellően erős szívóerővel rendelkező porszívó képes megbirkózni az állatszőrrel. Ha otthonodban szőnyeg is van, mindenképpen turbókefével rendelkező porszívót válassz. Hatékonyan távolítja el az állatszőrt a szőnyeg szálai közül a kemény sörtéjű forgó hengerekkel. A hajszálak kanapéról és kárpitról történő porszívózásához a mini turbókefét ajánljuk.
Még a jó minőségű és drágább porszívók esetében is csökkenhet a teljesítmény, ha a szűrő eltömődött. Ezért minden porszívó esetében a szűrőt rendszeresen tisztítani és cserélni kell. A porzsákos porszívók szűrőinek cseréje évente egyszer ajánlott.
Mi történik, ha a szűrő eltömődött?
Semmi. Körülbelül azonos az élettartamuk. Az egyetlen különbség a tisztítás módjában van. A mosható szűrő jobban tisztítható. A porzsákos porszívók esetén ajánlatos évente legalább egyszer kicserélni a kimeneti szűrőt.