Oldal frissítése

Útmutató (nem csak) idősek számára: Hogyan használjunk okostelefont?

Cikk

Frissítve • Szerző: Szerkesztőség

Az idősek gyakran szembesülnek azzal a gondolattal, hogy az érintőképernyős telefon túl bonyolult számukra, hogy alacsony az akkumulátor élettartama, hogy drága, hogy nehéz kezelni - egyszóval, hogy ésszerűbb számukra egy nyomógombos telefont beszerezni, ideális esetben egy SOS-gombos nyugdíjas telefont, mert az az utódoknak is könnyebb. Ez igaz? Egyrészt igen, másrészt pedig csak aggodalom és kifogás, amelyet a kalauzolásunkkal egyszerű lesz megcáfolni.

Okostelefonok idősek számára

Okostelefonok idősek számára – TARTALOM

  1. Tippek az első okostelefon gyors megszokásához
  2. Az okostelefon előnyei és hátrányai az idősek számára
  3. Útmutató idősek számára: hogyan kell csinálni?
  4. Idegen szavak szótára nem csak idősek számára

Tippek az első okostelefon gyors megszokásához

  1. Olvasd el, ami a telefonod képernyőjén megjelenik, és szánj rá időt! Egy mobiltelefon nagyon egyértelműen jelzi, hogy mire van szükség, de foglalkozni kell vele.
  2. Ne higgy a sztereotípiáknak. Az első nap az okostelefonnal szokatlan lesz, de meg tudod csinálni!
  3. Szánj elég időt az első beállításra, hogy megkíméld magad a későbbi bonyodalmaktól.
  4. Sok mindent meg lehet oldani az internet segítségével, ha van egy segítő a családban, akinek az interneten keresztül megmutathatod, hogy mi történik a telefonodon.
  5. A jelen útmutatóban az Android telefonokat fogjuk megvizsgálni, mint a nyomógombos telefonok olcsóbb alternatíváját. Az általános elvek azonban az iPhone-ra is alkalmazhatók.

Az okostelefon előnyei és hátrányai az idősek számára

  • Egyszerű vezérlés szemüveg nélkül is
  • Könnyebb kapcsolattartás a családtagokkal
  • Az okostelefon a számítógépet is kiválthatja
  • Az okostelefon védi az adataidat
  • Egy okostelefon többe kerül
  • Egy hétig sem bírja ki töltés nélkül
  • Nem szerelem az első látásra
  • Hosszadalmas beállítások

És most részletesebben. Az okostelefonok előnyeit általában a teljesítmény vagy a kamera minősége kapcsán szokták megvitatni. Ez igaz, de nem minden felhasználó számára ez a legfontosabb. Az idősebbek néha más dolgokat értékelnek.

Egyszerű vezérlés szemüveg nélkül is

Az okostelefon rugalmas, és sok mindent beállíthatsz rajta. Például a betűméretet. Ezt úgy állíthatod be, hogy még a rosszul látók is jól láthassák az összes információt.

Ezenkívül a vezérlést úgy tervezték meg az okostelefonokban, hogy csak a kijelzőn megjelenő gombokat vagy menüpontokat kell követni, és azok mindig elvezetnek a megoldáshoz. Bár a gombok nem mechanikusak, mint a régi telefonokon, és nem lehet megérinteni őket, a képernyőn van annyi hely, hogy például a hívásfogadás gombja megfelelően nagy méretű, így nagyon könnyen megnyomható.

Az érintőképernyős telefonok gombjai gyakran változtatják alakjukat (és elhelyezkedésüket). De ne aggódj, ez természetes. Az egyes alkalmazások eltérő grafikával, eltérő fókusszal és némileg eltérő vezérlőkkel rendelkezhetnek. A gombok azonban mindig ki vannak emelve, így egyértelmű, hogy mit kell megnyomni, ha tovább akarsz jutni, vagy tudni akarod, mi történik.

Könnyebb kapcsolattartás a családtagokkal

Az okostelefon a kommunikációs szokásaidat is megváltoztatja. Talán naponta egyszer telefonálsz valakinek, de ha nem sikerül elérned a másik félt, aggódni kezdesz, hogy valami baj lehet. Amikor okostelefonon keresztül kommunikálnak, a legtöbb fiatal gyakran inkább szöveges üzenetet ír, amikor van egy szabad pillanata. Ez megnyugtathat téged és őket is. Miért? Téged, mert nem esel pánikba, ha valaki nem fogadja azonnal a hívásodat. A gyerekek pedig akkor válaszolnak neked, amikor teljesen mértékben rád tudnak koncentrálni, így a kommunikáció minősége is jobb lesz.

A kommunikáció közös módja

A telefonálás és az SMS-ezés még mindig ugyanúgy működik, de a később születettek már nem akarják számolni a betűket, hogy beleférjenek a 160 karakteres korlátba egy szöveges üzenet esetében. Hosszú üzeneteket írnak, fényképeket készítenek, videókat készítenek. Ezt az SMS nem tudja.

A fiatalok számára könnyebb azt használni, ami természetes számukra, amit élveznek. De már sok idősebb ember is rájött, hogy ha olyan alkalmazásokra váltanak, amelyeket a gyermekeik és unokáik is használnak, gyakrabban lehetnek kapcsolatban.

Több lehetőség egy készülékkel

Egy nyomógombos telefonnal olyan, mintha egy kis pincében tartózkodnál - egy olyan szobában, ahol nem sokat látsz, de emlékszel, mit hova raktál el. Egy okostelefonnal viszont olyan, mintha elmennél egy gyönyörű parkba, ahol leülhetsz egy padra, és nézheted a vizet a kacsákkal, majd ellátogatsz egy vidámparkba, aztán egy moziba, majd egy kellemes kávézóba, ahol barátokkal beszélgethetsz.

Több lehetőséged van, s mindezt egy olyan helyen, amelyet jól ismersz, így nem tévedsz el - egy okostelefonnal kommunikálhatsz a családoddal és a barátaiddal (akár telefonon, akár írásban), fényképezhetsz, jegyzetelhetsz, információt kereshetsz, híreket nézhetsz, térképeket használhatsz, játszhatsz és még sok minden mást.

Közel a segítség

A nyomógombos telefon egyszerűsége néha hátrányos lehet. Ahhoz, hogy segítséget tudjanak hívni, az időseknek tudniuk kell, hogy hol vannak, és mi történt velük. Egy okostelefon meg tudja mondani, hogy hol vagy, így a segítség sem fog eltévedni.

Az Elsősegély alkalmazás erre nagyon jó. Egy gombnyomással könnyen segítséget hívhatsz, és a GPS-nek köszönhetően a kezelő pontosan látja, hol van az idős ember, még akkor is, ha ez az erdő közepét jelenti. Így a segítség nem fog eltévedni, amikor megérkezik.

                                    Okostelefonok idősek számára, aplikace Záchranka
Az Elsősegély egy nagyon praktikus alkalmazás. Segítséget hívhatsz róla, de az elsősegélynyújtásban vagy a legközelebbi gyógyszertárak megtalálásában is tud segíteni.

Fizetés mobillal

A készpénzzel való fizetés hagyományos módszer, de néha vannak olyan helyzetek, amikor "lazák" akarunk lenni. A kulcsok a szükséges felszereléshez tartoznak, így a mobiltelefon is, de a pénztárcát nem kell állandóan magadnál hordani. Nem kell számolgatnod a visszajárót, nem kell két szabad kéz, és nem kell aggódnod a zsebtolvajok miatt sem, mert úgysem tudnak fizetni a telefonoddal. Ennek eredményeképpen a telefonos fizetés biztonságosabb, mint a bankkártya vagy a készpénz.

Az okostelefon védi az adataidat

A számítástechnika világában a biztonság és a magánélet védelme gyakran emlegetett téma. A filmekben a hackerek a billentyűzetről terrorizálják a világot, a hírek pedig időnként adattámadásokról és személyes adatok kiszivárgásáról számolnak be.

A valóság azonban nem olyan drámai és szórakoztató, mint a filmekben. Óvatosnak és körültekintőnek kell lenned, de senki sem fog "leselkedni" rád.

A telefon tudja, ki vagy

A számítógépen számos jelszóra van szükség. Egy a bejelentkezéshez, egy az e-mail fiókhoz, egy a Facebookhoz, egy az online bankoláshoz. Ám ha a telefonod egyszer megtanulja ezeket a jelszavakat, neked többé nem kell használnod őket. A telefon felismer téged. Megtaníthatod neki, hogyan nézel ki, milyen az ujjlenyomatod, és jelszavak helyett ezekkel is feloldhatod a készüléket. Az okostelefon ekkor tudni fogja, hogy jó kezekben van, és kitölti a jelszavakat

Banki átutalások megerősítése

Biztosan tudod, hogy elektronikus banki átutalások esetén a fizetés megerősítése SMS-ben küldött kóddal történik. Nem meglepő módon az SMS néha azonnal, néha néhány perc alatt érkezik meg, de az okostelefon mindig nálad van, így nem kell kódokat másolnod vagy memorizálnod, mivel azokat ujjlenyomat vagy arcfelismerés helyettesíti.

Dokumentumok fényképezése a hivatalban való megjelenés helyett

Melyik a jobb, egy órát várakozni a hivatalban, vagy lefényképezni a személyi igazolvány mindkét oldalát, és néhány perc alatt elektronikusan elküldeni? Bár gyakran nem úgy tűnik, de a közszolgálat digitalizálása lassanként javul, így egyre gyakrabban megspórolhatod az utazással és hivatali ügyintézéssel járó időt és fáradságot.

Az okostelefon hátrányai az idősek számára

A nyomógombos telefonról az okostelefonra való áttérésnek bizonyára vannak negatívumai is. Gyakran említik őket, pl. rövidebb akkumulátor üzemidő, magasabb ár vagy a nagyobb méret, ugyanakkor a hátrányok között olyan dolgok is szerepelnek, amelyek könnyen megoldhatók.

Egy okostelefon többe kerül

Egy okostelefon üzemeltetése pénzbe kerül. Bele kell számítani ugyanis a mobiltelefon árát, a szolgáltató által kínált szolgáltatások költségét a magasabb mobiladat felhasználással együtt. De ha figyelembe vesszük, hogy mit kapsz cserébe, a mérleg máris jobban mutat.

Vitathatatlan, hogy egy okostelefon drágább, mint egy nyomógombos telefon. Míg egy nyomógombos telefonhoz elég lehet egy tizes, egy alap okostelefon ötször ennyibe is kerülhet. Ha azonban nem tartod aknamezőnek az internetet, és alkalmanként használsz számítógépet vagy böngészel az interneten, akkor úgy fogod találni, hogy az okostelefon annyi készüléket képes kiváltani, hogy megéri az árát.

Tétel Ár Tétel
Ár
Okostelefon 87 000 Ft Nyomógombos telefon 14 500 Ft
Wi-Fi router 14 500 Ft Lapotop 145 000 Ft
Otthoni internet 8750 Ft GPS navigáció 14 500 Ft
Mobil internet 8750 Ft
Otthoni internet 8750 Ft


Előfizetés 2900 Ft
Ha feltételezzük, hogy az internet-hozzáférésre szükség van, akkor az okostelefon és a nyomógombos telefon, valamint más eszközök üzemeltetési költségeinek összegének összehasonlítása legalábbis bizonytalan.

Az okostelefon a legjobban használható mobilinternettel

Ha nyomógombos telefont használsz, és fizetsz a szolgáltatónak a tarifáért, akkor valószínűleg az ingyenes perceken és szöveges üzeneteken kívül mobiladat is rendelkezésedre áll. A nyomógombos telefonnal tehát olyasmiért fizetsz, amelyet nem használsz. Ennek következtében csökken az előny/ár-arány.

Egy hetet sem bír ki töltés nélkül

A nyomógombos telefonok akkumulátor üzemideje legendás. Egy hét a nyaralóban töltő nélkül? Nem probléma! Egy okostelefon nem képes erre, de sokszor a korlátozás inkább elméleti jellegű.

Egy okostelefon egy-két napig bírja

Az okostelefonok rövidebb akkumulátor üzemidejének korlátait senki sem tudja elhárítani. De ez miért is lenne zavaró? Rendszeresen locsoljuk a virágainkat, viszonylag gyakran vásárolunk is, és ugyanez a helyzet a szeméttel is. A rendszeres töltés tehát csak egy újabb szokás, amely néhány másodpercet vesz igénybe, és egy idő után teljesen automatikusan végezzük el.

A szerelem nem első látásra következik be

Egy okostelefon sok mindenre képes. Bár csak egy részét használhatod, mindig tanácsos beállítani azokat a korlátokat, amelyeken belül az okostelefonnak el kell mozdulnia az elkövetkező években. Ez megóv a kellemetlen meglepetésektől, de segítséget is nyújt, ha nem vagy biztos a dolgodban.

Hosszadalmas első beállítások

Ha a számokat a SIM-kártyán vagy egy papír alapú naplóban tárolod, eltarthat egy darabig, amíg azokat az új telefonra is bepötyögöd. De megteheted! És senki sem mondja, hogy magadnak kell megcsinálnod! Vagy segítségül hívod az útmutatónkat, vagy kérd meg a család egy technikában járatosabb tagját.

Az alkalmazások telepítése

Minden egy helyen, egy gombnyomásra elérhető telefonon. Az izommemória gyakran helyettesíti azt a tudást, hogy melyik gombot mikor kell megnyomni. E szokások kialakítása okostelefonon eltarthat egy ideig, de az út a célhoz sokkal rövidebb. Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan kell ezt újra megtenni.

Nem fogsz mindent tudni

A nyomógombos telefonnál mindig tudod, hogy a telefon mit tartalmaz. Számok, üzenetek, számológép, ébresztőóra és egyéb funkciók tárházaként működik. Semmi sem jut be vagy ki. Az okostelefon másképp működik. Inkább olyan, mint egy vasútállomás, ahol képeket, forgalmi jelentéseket vagy térképeket hozhatnak neked. Elsőre káosznak tűnik, de nem az. Ahogyan fontos, hogy elolvassuk az állomáson lévő információs táblákat, és ne szálljunk fel ismeretlen célállomású vonatra, úgy az okostelefonon is el kell olvasni, mit kér, és el kell utasítani, amivel nem értünk egyet vagy amit nem értünk.

Hogyan lehet gyorsan hozzászokni egy okostelefonhoz?

Hogyan kell bekapcsolni, hová kell dugni a töltőt, hogyan kell telefonálni vele? Ne hagyd, hogy a kicsomagolás utáni első pillanatok megijesszenek. Ne feledd, hogy nem kell egyedül lenned, és ha a kezdeti ismerkedésen túl vagy, sokáig nem lesz rá szükséged, így az erőfeszítés meghozza gyümölcsét.

Új fiók létrehozása

Amikor először kapcsolod be az okostelefont, a rendszer megkér, hogy jelentkezz be a fiókodba, vagy hogy hozz létre egy újat. Ezt azért teszi, hogy a felhőben (lásd a szószedet) kijelöljön neked egy helyet a névjegyeid, alkalmazásaid és egyéb személyes adataid tárolására. Ezzel a fiókkal csak annyit kell tenned, hogy ugyanazokat a bejelentkezési adatokat megadod egy másik okostelefonon, és a telefonszámok átmásolódnak rá.

Ha van valaki a családodban vagy a közeli hozzátartozóid között, aki 100%-ban ismeri a telefonodat, és megbízol benne, akkor rábízhatod a fiókod hitelesítő adatait. Egyes funkciók az interneten keresztül is vezérelhetők. Ez hasznos lehet az alkalmazások telepítéséhez, de a biztonság megerősítéséhez is. Az internet segítségével törölheted a telefonodon lévő adatokat, ha valaki esetleg ellopná, vagy megcsörgetheted a telefont. Így egy internetes barát az otthon elveszett mobiltelefont is segíthet megtalálni.

Okostelefonok idősek számára, Google alkalmazások
Az újonnan létrehozott Google-fiókoddal számos olyan funkcióhoz férhetsz hozzá, amelyek kis erőfeszítéssel kiválthatják az olyan drága programokat, mint a Microsoft Office. Ismered az összes Google-alkalmazást?

Az alábbi linkeken a webböngészőn keresztül is megtalálhatod adataidat és Android telefonod alkalmazásait:

  1. Névjegyek – a telefonszámokat és neveket hagyományos billentyűzettel rendelkező számítógépről is szerkesztheted. A változások automatikusan megjelennek a telefonon.
  2. Naptár – a naptárat itt is megnézheted anélkül, hogy elő kellene venned a telefonodat a zsebedből.
  3. Jegyzetek – a jegyzettömb és üzenetrögzítő kombinációja a Keep nevet viseli.
  4. Idővonal – megmutatja, hol és mikor jártál.
  5. Találd meg a telefonodat – innen megcsörgetheted a telefonodat az interneten keresztül, vagy teljesen letilthatod azt.
  6. Fotók – itt találhatod meg a Google felhőbe mentett fényképeket.

Az Apple iPhone-ok bekapcsoláskor a Google-fiók helyett Apple ID létrehozását kérik. Ez egy olyan fiók, amellyel más Apple-eszközökre, például iPadre, Macre stb. is be lehet jelentkezni.

Szabadulj meg a jelszavaktól

Az okostelefonod sokat tud rólad. De biztosan nem szeretnéd, ha megosztaná az adataidat bárkivel, aki arra jár. Ugyanakkor a jelszavak beírása bosszantó lehet. Szerencsére van megoldás az ujjlenyomat-olvasó formájában.

A gyakorlatban úgy tudod feloldani a telefonodat, hogy az ujjadat az olvasóra helyezed, és ezután minden alkalmazásban vagy weboldalon csak egyszer kell beírnod a bejelentkezési adataidat és jelszavaidat, és a telefonra hagyni, hogy megjegyezze azokat.

Telefonlopás
A telefonok értékét sokan az áruk alapján számszerűsítik. A valóságban azonban a mobiltelefonon az adatok ára sokszorosan magasabb, mint egy eszközé. Ezért olyan fontosak a jelszavak. Forrás: counterespionage.com
i Tényleg nem érdemes alábecsülni a telefon biztonságát. Ne hagyatkozz arra, hogy a testeden viseled, hogy biztonságban tartsd. A támadók számára egy pillanatnyi figyelmetlenség is elég lehet ahhoz, hogy áldozattá válj.

Ismerd meg a telefonodat

Egy új telefon idegen érzést kelthet. Meg kell tanulnod használni, állandóan kérdezősködik, és úgy érzed, hogy nem tudsz megbarátkozni vele. Tanácsaink nem garantálják az azonnali sikert, de segíthetnek. Állítsd be a kezdőképernyő hátterének olyan emberek képét, akiket kedvelsz. Vagy válaszd az egyik kedvenc dalodat a telefon csengőhangjául. Vannak, akik hasznosnak találják, ha a telefonjukat olyan témájú tokba teszik, amely tetszik nekik, legyen az egy absztrakt kompozíció, egy háziállat vagy egy filmhős.

A lényeg az, hogy ezek a változtatások valami közöset hoznak létre közted és a telefonod között, emlékeztetve téged az általad szeretett dolgokra. Egy pszichológus azt mondaná, hogy pozitív hozzáállással minden könnyebben fog menni.

Útmutató idősek számára: hogyan kell csinálni?

Az alábbiakban útmutatást találsz arra vonatkozóan, hogyan állíthatod be a konkrét alkalmazásokat ahhoz, amelyről a fentiekben általánosságban írtunk. A fejezetek végén mindig van egy eljárás az Apple iPhone-ok számára.

Hogyan hozhatunk létre Google-fiókot?

Azt már mondtuk, hogy az okostelefonok akkor működnek a legjobban, ha Google- vagy Apple-fiókot hozol létre rajtuk. Elhagyhatod a létrehozását, de nem javasoljuk, mivel így nehezebb lesz használni és irányítani a telefont, és még kevésbé biztonságos. Nem kell aggódnod, a fiók létrehozása és az első alkalommal történő indulás egyszerű:

  1. Az első képernyőn a telefon megkérdezi, hogy milyen nyelven kommunikáljon veled.
  2. A telefon a SIM-kártya alapján felismeri, hogy melyik nyelvet kell kiválasztania. Ha ez nem történik meg, kattints a kiemelt Indulás (vagy angolul Start) gomb feletti szövegre.
  3. Ekkor megjelenik a támogatott nyelvek menüje, válaszd ki a legjobban beszélt nyelvet, és erősítsd meg a sárga gombbal.
  4. A telefon megkérhet, hogy helyezd be a SIM-kártyát, ha még nem tetted meg. A készülék behelyezése nélkül nem tudsz hívásokat kezdeményezni, szöveges üzeneteket küldeni vagy mobiladatokat használni.
  5. A következő lépés a Wi-Fi hálózathoz való csatlakozás. Ennek oka, hogy a telefon ezen a technológián keresztül várja, hogy csatlakozz az internethez, amelyet a telefonon lévő biztonsági mentett névjegyek, frissítések vagy alkalmazások letöltésére használ. Kattints tehát az otthon használt hálózat nevére. Ha nem változtattad meg a nevét, akkor az a routerre ragasztott címkén szerepelhet.
  6. Írd be a hálózati jelszót, és ne ijedj meg, ha a billentyűzeten beírt karakterek helyett csak pontok jelennek meg. Ha sikerül bejelentkezned a hálózatba, a következő lépés automatikusan elindul - a telefon megpróbál operációs rendszerfrissítéseket keresni.
  7. A következő lépésben az Android felajánlja a felhőbe mentett adatok másolását. Elfogadnád ezt az ajánlatot, ha nem ez lenne az első okostelefonod. A mi forgatókönyvünkben azonban először használunk okostelefont, ezért a Ne másolj lehetőséget kell választanunk.
  8. Ezt követően jelentkezz be a Google-fiókoddal. Az okostelefon első használatakor valószínűleg még nem lesz ilyened, ezért a Fiók létrehozása lehetőséget választjuk. A mobiltelefonon választhatsz, hogy a te vagy gyermeked számára készíts egyet. Ez azért van így, mert a gyermeket eltilthatják a nem megfelelő tartalmak elérésétől.
  9. Most egy varázslót fogsz látni, amely megmondja, hogy milyen információkat kell megadnod. Kezdd a kereszt- és vezetékneveddel.
  10. Add meg a születési dátumodat és a nemedet. Ne aggódj, senki sem fogja ellenőrizni, hogy csak kitaláltad-e a dolgokat.
  11. A varázsló javaslatot tesz arra, hogy milyen lehet az új e-mail címed, amelyen keresztül bejelentkezel, és amelyen keresztül a Google kommunikálni fog veled. De saját egyedi címet is kitalálhatsz.
  12. Add meg a jelszót, amellyel be fogsz jelentkezni a létrehozandó fiókba. A jelszónak kis- és nagybetűket, valamint számokat kell tartalmaznia. A jelszót csak ennél a lépésnél látod a képernyőn.
  13. A fiókodhoz a telefonszámodat is hozzáadhatod. Ez a személyazonosságod igazolására szolgálhat, ha az e-mail nem elegendő, de egyelőre nem kell megadnod. Kattints a Skip gombra.
  14. A következő képernyő csak tájékoztató jellegű, a fiók nevét és az e-mail címet tartalmazza.
  15. Ezt követi a Személyre szabási beállítások opció. A Google is egy hirdetési hálózat, a hirdetések megjelenítése a megélhetése. Ezért ez határozza meg, hogy mennyire szeretnéd szerkeszteni a hirdetések tartalmát. Az egyszerűség kedvéért az Expressz személyre szabást választjuk.
  16. A telefon megmondja, hogy milyen adatokkal működik. Nincs sok választási lehetőség, ezért görgess a szöveg végére, és koppints a Megerősítés gombra.
  17. Az utolsó előtti lépés az adatvédelmi nyilatkozat és a felhasználási feltételek. Ezeket is el kell fogadni.
  18. Az utolsó lépés a telefon adatainak biztonsági mentése. Javasoljuk, hogy hagyd meg az alapértelmezett beállításokat. Kattints újra az Elfogadom gombra.
  19. A következő a képernyőzár beállítási varázslója, amellyel a következő fejezetben foglalkozunk.

Az Apple iPhone-ok esetében a folyamat nagyon hasonló. A program megkérdezi a nyelv, a régió, az ujjlenyomat-olvasó vagy az arcszkennelés beállítását is. De a Google-fiók helyett egy Apple ID-fiókot hoz létre.

Hogyan kezdjem el az ujjlenyomat-olvasó használatát?

A telefont le kell zárni, mivel értékes információkat rejt. A bejárati ajtót is bezárod, ugye? Mivel azonban naponta többször is feloldod a telefonodat, a legpraktikusabb az ujjlenyomat-olvasó beállítása. Így elkerülhető, hogy túl gyakran kelljen jelszavakat megadnod. Megmutatjuk, hogyan csináld:

  1. Kezdjük azzal, hogy a képernyőn gesztussal, PIN-kóddal (azaz számmal) vagy jelszóval töltjük ki az ujjlenyomatot. A maximális biztonság érdekében az ujjlenyomat és a jelszó kombinációját válasszuk.
  2. Először is válassz jelszót. Kétszer írjuk be a sorba, hogy megerősítsük, hogy emlékszünk rá.
  3. Figyelmeztetés következik, hogy még az ujjlenyomat sem feltörhetetlen. Ennek ellenére továbbra is nagy egyensúlyt biztosít a biztonság és a kényelem között. Kattints a Tovább gombra.
  4. Most keresd meg az ujjlenyomat-olvasót a telefonodon. Lehet a telefon hátulján, a bekapcsológombban, vagy közvetlenül a kijelzőbe építve, ahol nem is látod. Ha megtaláltad, helyezd rá az ujjadat a telefon feloldásához.
  5. Ismételten tedd ugyanazt az ujjadat az olvasóra különböző szögben és különböző erősségű nyomással. Ez megtanítja a telefont beolvasni az ujjlenyomatodat különböző körülmények között, csökkentve a téves elutasítás esélyét.
  6. Folytasd, amíg az egész kör ki nem színeződik.
  7. És készen is vagyunk! Most a telefon felajánlja a kezdeti beállításokat, például a hangalapú asszisztens bekapcsolását, a hitelkártya hozzáadását vagy a betűméret módosítását. A választás a tied, és visszatérhetsz az összes lehetőségre.

Az Apple iPhone-ok nem teszik lehetővé a gesztusok használatát. Az ujjlenyomatot vagy az arc beolvasását csak numerikus PIN -kóddal végezheted el.

Hogyan szabaduljunk meg a jelszavaktól a telefonunkon?

Az okostelefonokon létezik egy Automatikus kitöltés funkció. Ezt a Google üzemelteti, de ez nem kötelező, például a Samsung is lehetővé teszi a saját szolgáltatásának, a Samsung Pass-nek a használatát. Íme egy példa a jelszavak tárolására a Chrome böngészőben.

  1. Nyisd meg a Chrome alkalmazást. Az első indításkor megkérdezi, hogy be akarod-e kapcsolni a szinkronizálást. Kapcsold be.
  2. Menj arra a weboldalra, ahol rendszeresen be szoktál jelentkezni.
  3. Add meg a postafiókod bejelentkezési adatait.
  4. A sikeres bejelentkezés után egy ablak jelenik meg, amely megkérdezi, hogy el akarod-e menteni a jelszót. Engedélyezd a mentést.
  5. Amikor legközelebb megpróbálsz bejelentkezni, egy ablak fog megjelenni, amely azt javasolja, hogy használd a mentett bejelentkezési adatokat.

Erre az iPhone-ok is képesek. Itt tárolhatod a szolgáltatásokhoz tartozó, kitöltött jelszavaidat is, majd a Beállítások - Jelszavak menüpontban tekintheted meg azokat.

Hogyan másoljuk át a régebbi telefonon található névjegyeket?

A hazánkban használt első mobiltelefonok minden telefonszámot a SIM-kártyán tároltak. Idővel az újabb modellek megtanulták használni saját memóriájukat, ám még mindig a SIM-kártya használata a legegyszerűbb a névjegyek átvitelére.

  1. A nyomógombos modellnél győződj meg arról, hogy a SIM-kártyán tárolod-e a szükséges számokat. Ezt leggyakrabban a telefon menüjének vagy a címjegyzéknek a segítségével teheted meg. Keresd az olyan lehetőségeket, mint a Kártyára áthelyezés vagy hasonló.
  2. Vedd ki a SIM-kártyát a nyomógombos telefonból, és helyezd az új okostelefonba.
  3. Nyisd meg a Névjegyzék alkalmazást az okostelefonon.
  4. Menj a beállításokba. Ha nem látod az azonos nevű menüt vagy a fogaskereket közvetlenül a menüben, keresd a három vízszintes vonalat, hogy megnyisd a menüt, ahol a Beállítások menüpont lesz.
  5. Keresd meg a névjegyek importálását. Itt általában kiválaszthatod, hogy a SIM-kártyáról a telefon memóriájába másold-e a névjegyeket. Válaszd tehát ezt a lehetőséget.

Az iPhone-oknál ez egy kicsit másképp van.

i Mi a teendő, ha az okostelefon csak .vcf formátumú feldolgozást kínál? Nem kell kétségbeesni, ez egy általános fájlformátum a névjegykártyák megosztásához. A legtöbb okostelefon képes ezt kezelni, a fő bonyodalmat a fájl átvitele jelenti a nyomógombos telefonról.

Hogyan tudom testreszabni a kezdőképernyőmet?

Az Android operációs rendszerrel rendelkező telefonok esetében az elemek kezdőképernyőn történő elhelyezéséről az úgynevezett launcher dönt. Ezt minden telefon használja, és az alapvető vezérlés nagyon hasonló, a különböző indítók közötti különbségek minimálisak. Annak érdekében azonban, hogy leírhassuk egy adott alkalmazás folyamatát, a 6.2.19 verzióban a már régóta népszerű Nova Launchert választottuk.

A Nova Launcher alkalmazás előkészítése

  1. Nyisd meg a Google Play alkalmazást.
  2. Írd be a keresőmezőbe a "Nova Launcher" kifejezést, és kattints az azonos nevű alkalmazásra.
  3. Válaszd a Telepítést, majd a Megnyitást.
  4. Állítsd be a Nova Launcher-t alapértelmezett kezdőképernyő alkalmazásként a Beállítások / Alkalmazások / Alapértelmezett alkalmazások kiválasztása / Kezdőképernyő alkalmazások menüben, majd válaszd ki a Nova felületet.
  5. Válaszd ki az alapvető beállításokat, például azt, hogy fekete vagy fehér legyen-e az alapértelmezett szín, és hogy az ikonra koppintva vagy felfelé húzva szeretnéd-e elérni az összes telepített alkalmazást.
  6. Ekkor megjelenik az alapértelmezett asztali elrendezés a kamera, a böngésző, az alkalmazásbolt, az e-mail, a Google-alkalmazások és a keresősáv ikonjaival.

Alkalmazás hozzáadása a gyorsindításhoz

Az alkalmazások listájában a telefonra telepített összes program (alkalmazás) ikonjait megtalálhatod. Legtöbbször azonban csak néhányat használsz közülük. Így nem kell minden alkalommal az egész listát átnézned, szóval praktikus, ha a kedvenceket a kezdőképernyőre "tűzöd", hogy a képernyő feloldásakor azonnal láthasd őket. Hogyan kell csinálni?

  1. Nyisd meg az összes alkalmazás listáját. Ezt a kívánt módon teheted meg, vagy az alkalmazásikonok alsó sorából húzva, vagy a két sorban hat ponttal ellátott kör ikonra koppintva.
  2. Keresd meg azt az alkalmazást, amelyet a kezdőképernyőre szeretnél helyezni.
  3. Érintsd meg az ikonját, de ne emeld fel az ujjadat.
  4. Ekkor megjelenik előtted a tevékenységek menüje. Néhány alkalmazás esetében csak az alkalmazás eltávolítására, az alkalmazással kapcsolatos információk megtekintésére vagy a megjelenés szerkesztésére ad lehetőséget; a fejlettebb alkalmazásoknál közvetlenül egy adott funkcióra léphetsz (pl. az Alza lehetővé teszi, hogy egyenesen a már leadott megrendelésekre vagy a tételek keresésére lépj).
  5. Az ujjadat mindig tartsd távol az érintőképernyőtől. Helyette csúsztasd el. Az alkalmazások menü eltűnik, és megjelenik a kezdőképernyő.
  6. Amikor felengeded az ujjadat, az ikon ott marad, ahova utoljára "tartottad".
i Ha egy ikont ráhúzol egy már meglévő ikonra, akkor egy mappa jön létre, egyfajta tároló egyidejűleg több alkalmazás számára. Ha rákattintasz, megjelenik az összes benne elhelyezett alkalmazás.

Ikonok létrehozása a névjegyek gyorstárcsázásához

Vannak olyan névjegyek, amelyeket gyakrabban hívsz, és eleged van abból, hogy mindig a telefonkönyvben keresgélsz utánuk? Megmutatjuk, hogyan lehet a lehető legjobban lerövidíteni a tárcsázási folyamatot. Ahelyett, hogy az Arany oldalakat bújnád, az egyik kattintással a fiadat, a másikkal pedig az orvost hívhatod.

  1. Tartsd az ujjadat a kezdőképernyőn.
  2. Megjelenik a használatban lévő munkaterületek menüje, amely alatt három lehetőség közül választhat: Háttérképek, Widgetek és Beállítások. Válaszd a Widgetek lehetőséget.
  3. Keresd meg a listában a Névjegyzék feliratú sort. Alatta egy oldalirányban gördülő menü található, amely a névjegyekkel kapcsolatos beállításokat tartalmazza.
  4. A sorban válaszd a Gyorstárcsázás lehetőséget, tartsd lenyomva és húzd, hogy kijelöld, hova szeretnéd helyezni az ikont a képernyőn.
  5. Automatikusan megjelenik a mentett névjegyek menüje. Válaszd ki a tárcsázni kívántat a ikon megnyomásával.
  6. Ha például az egyik névjegyed alatt egy mobiltelefon és egy vezetékes telefon van tárolva, válaszd ki, hogy a két szám közül melyiket szeretnéd tárcsázni.
  7. A telefon megkérdezi, hogy a Nova Launcher hozzáférhet-e a névjegyeidhez. Engedélyezd.
  8. A képernyőn megjelenik egy ikon, amelyet megnyomva tárcsázhatod a kiválasztott névjegyet.
  9. Először fordulhat elő, hogy a telefon megkérdezi, melyik alkalmazást szeretnéd használni egy művelet elvégzéséhez. Csak megkérdezi, bár kissé bonyolult módon, hogy melyik alkalmazással tárcsázzon, ha már telepítettél egyet (például a Skype-ot).

Hogyan állíthatunk be saját háttérképet Androidon?

A háttérkép vagy képernyőháttér az a kép, amely a készenléti képernyő összes ikonja és gombja mögött jelenik meg. Ez az ízlésedtől függ, de az érzés, hogy a telefon valóban a tiéd, felbecsülhetetlen. Hogyan változtathatod meg a kijelződ hátterét?

  1. Tartsd az ujjadat a kezdőképernyőn.
  2. Megjelenik a használatban lévő munkaterületek menüje, amely alatt három lehetőség közül választhat: Háttérképek, Widgetek és Beállítások. Válaszd a Háttérképek lehetőséget.
  3. Kattints a képernyő alján lévő sávban található Kép kiválasztása gombra.
  4. Ekkor megjelenik a telefonon található mappákat tartalmazó menü. Nehéz azonban megtalálni őket, ezért kattints a bal felső sarokban lévő három vízszintes vonallal ellátott ikonra.
  5. Megjelenik egy másik menü, amelyben kiválaszthatod, hogyan szeretnél rákeresni a képekre. Válaszd a Galéria vagy a Fényképek lehetőséget. Ezek a telefonon tárolt összes kép előnézetét mutatják, függetlenül attól, hogy melyik mappában vannak elhelyezve.
  6. Kattints arra képre, amelyet háttérképként szeretnél beállítani. A kép kisebb változata teljes méretben jelenik meg.
  7. Koppints a bal felső sarokban található Beállítás háttérképként opcióra.
  8. Megjelenik egy menü, amely megkérdezi, hogy a háttérképet  kezdőképernyőként, zárolt képernyőként vagy mindkettőként szeretnéd-e beállítani. A zárolt képernyő akkor jelenik meg, amikor a kijelző világít a gombbal, a kezdőképernyő pedig akkor, amikor feloldod a telefon zárolását. A választás a te kezedben van.
  9. Ha kiválasztod, egy új képernyőháttér jelenik meg. Kész!

Hogyan állítsunk be távsegítséget?

Az idősek gyakori érve az okostelefon mellőzése mellett a zavar, hogy ha a telefon "akar valamit", a segítség helyben legyen. Kérdések merülnek fel: Nem tudom eltörni? Véletlenül töröltem valamit? Mit akar tőlem a telefon? Ezzel az útmutatóval nem leszel egyedül az ilyen helyzetekben.

Biztosan van valaki a családban vagy a barátaid között, aki tud távolról segíteni. Ahelyett, hogy a segítődnek el kellene utaznia hozzád, és sajnálnád, hogy ez mennyi időbe került, pillanatok alatt kapcsolatba léphetsz vele az interneten keresztül.

Hogyan működik? Neked és a távoli asszisztensednek is telepítenetek kell egy alkalmazást az okostelefonodra, amely lehetővé teszi, hogy partnered lássa, amit te látsz a képernyőn, mintha egymás mellett ülnétek egy asztalnál, és ugyanazt a telefont néznétek. Ennek egyetlen feltétele van: meg kell adnotok egymásnak a hozzáférési adataitokat, és mindkettőtöknek csatlakoznia kell az internethez.

Mutatunk egy részletes bemutatót a TeamViewerről, amely talán a legnépszerűbb távvezérlő alkalmazás, bár természetesen nem az egyetlen.

A vezérelt telefonon:

  1. Telepítsd a TeamViewer QuickSupport alkalmazást.
  2. Indítsd el az alkalmazást, és fogadd el a használati feltételeket.
  3. Az alkalmazás funkcióiról szóló rövid információk elolvasásához lapozz balra. Az utolsó képernyőn koppints a Kész gombra.
  4. Az alkalmazás ezután engedélyt kér a telefon távvezérlésére. Ehhez az úgynevezett adminisztrátor engedélye szükséges, sajnos angolul. Szerencsére két válaszlehetőség van: a Storno, amely a kérdést a következő alkalomra halasztja, és az Open settings, amely a telefon beállításaihoz vezet, ahol engedélyt adhatsz. Használd tehát az Open settings opciót.
  5. Ekkor megjelenik egy képernyő, amely megkérdezi: Aktiválja az eszközkezelő alkalmazást? A hozzájárulás megadásához választhatod az Eszközkezelő alkalmazás aktiválása, a kérés elhalasztásához a Mégsem, illetve az Alkalmazás eltávolítása lehetőséget, ha a jövőben nem szeretnéd használni a TeamViewert. Távoli segítségnyújtás esetén az első opciót kell kiválasztanod.
  6. Utasítások a telefonhoz való kapcsolódáshoz webböngészőn keresztül a https://start.teamviewer.com címen jelennek meg a képernyő felső részén, alul pedig egy kilenc számjegyű kód látható. Ez az egyedi azonosítód abban az időpontban. Ezzel a számmal bárki megpróbálhatja irányítani a telefonodat. Ehhez azonban még végleges engedélyre van szükség, amellyel még nem rendelkezik. Az alsó sorban a Csatlakozásra kész szövegnek kell megjelennie, amely azt jelzi, hogy a telefon megfelelően csatlakozik az internethez, és a távvezérlés működőképes.
  7. Add meg a segítődnek az azonosítódat, azaz a kilencjegyű számot. Használhatsz SMS-t, hanghívást és egyéb kommunikációs alkalmazásokat (e-mail, Skype, Viber stb.)
  8. Abban a pillanatban, amikor a segítőd megpróbál csatlakozni a telefonodhoz, a képernyőn megjelenik egy kérés, hogy engedélyezd vagy tagadd meg a hozzáférést. A segítőd csak akkor tudja majd interneten keresztül vezérelni a telefonodat, ha az Engedélyezés lehetőséget választod.
  9. Mostantól te és a segítőd fizikailag, az interneten keresztül irányítjátok a telefont. Ezért ügyelj rá, hogy ne tedd le a telefont, hogy ne akarj SMS-t írni, amíg a távoli segítő a telefon beállításaival bíbelődik.
  10. Az értesítési sávban egy szemet és egy kétirányú nyilat ábrázoló ikont látsz egy körben. Ezek azt jelzik, hogy megosztod a képernyőn zajló eseményeket, és hogy valaki kapcsolódik a telefonodhoz.
  11. Kattints az értesítési sávra, és lépj a TeamViewer QuickSupport alkalmazásba, ahol látni fogod a csatlakoztatott segítőt és az időpontot, amikor bejelentkezett. A jobb felső sarokban lévő keresztre kattintva bármikor lekapcsolhatod a segédprogramot.

A vezérlő telefonon:

  1. Telepítsd a TeamViewer Remote Control alkalmazást.
  2. Nyisd meg az alkalmazást. Meg fog kérni, hogy fogadd el a felhasználási feltételeket. Tégy így.
  3. Az alkalmazás röviden bemutatkozik, és elmondja, hogy mit tud.
  4. Az alkalmazás felkér, hogy add meg a partnerazonosítódat. Itt add meg azt a kilencjegyű számot, amelyet attól a személytől kaptál, akinek a telefonját ellenőrizni szeretnéd.
  5. Várd meg, hogy a címzett megerősítse távolról a telefonon, hogy beenged téged a készülékébe.
  6. A telefonodon most annak a telefonnak a képernyője jelenik meg, amelyhez az interneten keresztül csatlakoztál.
i Figyelem: soha ne engedélyezz távoli hozzáférést a telefonodhoz olyan személyeknek, akiket nem ismersz személyesen, vagy akikben nem bízol meg. Könnyű célpontja lennél a csalóknak. Az is jó ötlet, hogy mindig figyeld, mi történik a telefonodon, amikor valaki más használja. Ha az ébresztőt nem tudod beállítani, akkor biztosan nem lesz szükség távoli asszisztensre, aki megvizsgálja a postaládád tartalmát.

Hogyan találom meg a telefonomat az interneten keresztül?

Tipikus otthoni szituáció: tudod, hogy otthon van a telefonod, de azt nem, hogy hol. Az ágy mögé szorult? A táskád alján van? Esetleg a kabátzsebedben? Abban reménykedsz, hogy valaki felhív, és így a hang alapján megtalálod a telefonodat, de éppen akkor senki sem keres. Ha van otthon számítógéped, és a telefonod csatlakoztatva van az internethez, akkor azon keresztül is elérheted, hogy a telefon csörögjön. Hogyan kell csinálni?

  1. Menj a https://www.google.hu/ weboldalra.
  2. A jobb felső sarokban kattints a Bejelentkezés gombra.
  3. Add meg a telefon első indításakor megadott e-mail címet (lásd fentebb (Új fiók létrehozása), valamint a hozzá tartozó jelszót.
  4. Ugyanaz a képernyő jelenik meg, mint az első lépésben, csak már be vagy jelentkezve.
  5. Kattints a jobb felső sarokban lévő képre, ahol korábban a Bejelentkezés gomb volt.
  6. Egy kis menü jelenik meg a Google-fiók kezelése gombbal. Kattints rá.
  7. Megjelenik a Google Fiókkezelés (ahogy a bal felső sarokban írva van). Minket azonban az alábbi lakat ikon fog érdekelni. Kattints a Biztonság gombra.
  8. Egy listát fogsz látni a fiók biztonságának megerősítésére vagy módosítására szolgáló lehetőségekről. Itt megtudhatod, hogy veszélybe került-e valamelyik jelszavad, mikor és hol jelentkeztél be utoljára, hogyan tudja a Google ellenőrizni a személyazonosságodat stb.
  9. Minket az Eszközei rész fog érdekelni, amely mellett közvetlenül található az Elveszett eszköz keresése gomb. Kattints rá, vagy a https://myaccount.google.com/find-your-phone linkre, hogy rövidebb úton juthass el ehhez a gombhoz.
  10. Most már láthatod azoknak a telefonokat a listádon, amelyekre a Google-fiókoddal bejelentkeztél. Ha egyetlen okostelefonnal rendelkezel, akkor a listában is csak egy telefon lesz.
  11. Kattints a kis nyílra a jobb oldalon.
  12. A kijelzőn megjelenik egy térkép az utolsó rögzített pozíció helyével. Ezután a bal szélén kiválaszthatod, hogy mit szeretnél tenni a telefonoddal. A hang lejátszásával hangosan csengeni kezd a telefon, amit otthon biztosan meg fogsz hallani. A Biztonságos eszköz arra az esetre való, ha fizikailag nem tudsz a telefonhoz férni, de a mentés még mindig lehetséges. Kattints a gombra a telefon illetéktelen hozzáférés elleni zárolásához, és írhatsz egy üzenetet, amely a kijelzőjén látható lesz. Válaszd az Eszköz törlése lehetőséget a telefonon lévő összes adat törléséhez. Ezt akkor használd, ha nem számítasz arra, hogy újra látni fogod a telefonodat. Így legalább senki sem fog visszaélni a telefonodon lévő információkkal.

Ha nem szeretnéd kockáztatni az iPhone-od elvesztését, engedélyezned kell ezt a keresést az eszközödön. A Beállításokban kattints a nevére a tetején, majd a Keresés - iPhone keresése menüpontra, és ellenőrizd az összes lehetőséget. A keresés ezután a https://www.icloud.com/find/ oldalon keresztül történik, ahol csak be kell jelentkezned.

Hogyan tudom nyomon követni az adatfelhasználásomat?

A mobiltelefonok korai korszakának rémálma a havi szolgáltatási számla váratlan kiadása. A váratlan kiadások érthető módon minden nyugdíjas számára bosszúságot okoznak. Ám, hacsak nem erotikus és reklámvonalakat hívsz, szinte nincs sokkveszély, különösen, ha átalánydíjad van, és nem előfizetés.

A legtöbb díjcsomagban van egy bizonyos mennyiségű adat, amelyet havonta felhasználhatsz. Ha egyszer elhasználtad, akkor vagy lelassul, vagy teljesen kikapcsol. Ez olyan, mintha egy hónapig lenne egy 100 literes víztartályunk. Amikor kifogy, a csap legfeljebb csöpögni kezd, vagy legrosszabb esetben semmi sem jön ki belőle.

Ezért hasznos tudni, hogyan lehet megtervezni, nyomon követni és ellenőrizni a mobilos adatfelhasználást. Megmutatjuk a szakma fortélyait.

i A keresés a Telefon beállításaiban is működik (nagyító ikon). Gyakran ahelyett, hogy különböző menükön mennél keresztül, csak írd be, amire szükséged van.

Állíts be havi felhasználási korlátokat

Ez a tipp különösen azok számára alkalmas, akik havi átalánydíjat fizetnek, és így fix időpontok vannak, amikor a szabad perc-, üzenet- és adattartalék feltöltődik. Egy előfizetős díjcsomag esetében a felhasználás kezelése bonyolultabb, főként azért, mert a modern előfizetéses díjcsomagok nagyon gyakran kombinálják a percenként vagy megabájtonként (az adatmennyiség egysége) felszámított tarifákat, de a feltöltés vagy egy csomag aktiválása esetén kedvezőbb áron töltheted fel az állományt. Az alábbiakban leírt eljárásnak a következőket kell eredményeznie: amikor feltöltöd a havi csomagodat, a telefon mobiladat-felhasználási számlálója visszaáll. Ugyanakkor a telefonod figyelmeztetni fog, ha elhasználtad a havi készleted háromnegyedét. Ha pedig már csak az adatmennyiség 10%-a van meg, a mobilinternet leáll. De kézzel is bekapcsolhatod, és felhasználhatod a fennmaradó tizedet, de nem kapsz figyelmeztetést, ha túlléped azt. A Wi-Fi-n keresztüli adatfogyasztást ezek a lépések nem befolyásolják.

Hogyan jutunk el az adatkorlátok kezelésére szolgáló menübe?

  1. Nyisd meg a telefonon a Beállításokat, általában van egy lapos kulcs vagy fogaskerék ikon.
  2. Menj az internet, Wi-Fi, repülő üzemmód stb. menükhöz. Az okostelefon-gyártók testre szabhatják ezt a menüt, így a Samsung a Kapcsolatok, a Sony a Hálózat és Internet megnevezést használja.
  3. Keresd meg az Adathasználat menüt, vagy az Adatok felhasználása vagy egy hasonló hangzású címkét.
  4. Ne hagyd magad megtéveszteni, ha a következő menü egy kicsit más lesz. Egyes SIM-mentes telefonok nem teszik lehetővé a korlátok beállítását, és csak a Wi-Fi-n keresztüli adatfogyasztást mutatják.
  5. Keresd például az Adatok korlátozása és figyelmeztetések vagy a Számlázási és adathasználati figyelmeztetés menüpontokat. Ezt a menüt a különböző gyártók másképp nevezik el, de mindig találsz olyan lehetőségeket, amelyekkel beállíthatod az adatellátás visszaállításának időpontját, az adatok visszaállításának mennyiségét, azt, hogy mikor szeretnél figyelmeztetést kapni, ha például a maximális kapacitás fele elfogyott, és hogy szeretnél-e kikapcsolási korlátot beállítani.

iPhone-on ezt a Beállítások - Mobiladatok menüpontban találod meg, és itt görgess lefelé. A bejegyzés az Aktuális időszak alatt található.

Hogyan állíthatom be a mobiladat-felhasználási korlátot?

  1. Keresd meg a havi számlázásodat, hogy tudd, mennyi adatot használhatsz fel egy időszakban. Keress egy számot, amelyet egy MB (megabájt) vagy GB (gigabájt, ezer megabájt) egység követ.
  2. Példaként tegyük fel, hogy a díjcsomagod havonta 2 GB-ot kínál, és a befizetési nap után, körülbelül a hónap 13. napján újul meg.
  3. Menj az Adathasználati korlátozás, számlázási ciklus és adathasználati figyelmeztetések vagy hasonló menüpontok közé.
  4. Keresd meg a Számlázási időszak kezdete, az Alkalmazásadatok használati ciklusa vagy hasonló hangzású szöveget.
  5. Kattints rá, és a telefon választási lehetőséget ad, hogy havonta hány napon frissítse az adatokat, és állítsa vissza a számlálót. Tehát a mi esetünkben a 13. napra állíthatjuk be.
  6. Menj vissza egy lépést, és keresd meg az Adatkotlátok beállítása menüpontot. Ha rákattintasz, akkor az egy sorral lejjebb lévő, Adatkorlátozás nevű szöveg szerkesztésére nyílik lehetőség.
  7. Itt add meg a havi számládon szereplő értéket, pl. 500 MB, 1 GB, 10 GB, a tarifától függően. Javasoljuk azonban, hogy vészhelyzetekre vagy olyan operációs rendszerre, amely például ilyen módon képes a felhőben tárolni a kapcsolatokat, biztonsági tartalékként egy valamivel alacsonyabb számot adj meg. Egy kis, talán 10%-os tartalék hasznos lehet, amikor a legnagyobb szükség van rá.
  8. Állítsd be, hogy mennyi mobiladatot használhatsz fel az értesítések megjelenése előtt. A telefon automatikusan korrigál, ha a riasztott mennyiség meghaladja a havi kapacitást.
  9. Ha a telefonod értesít, hogy a beállított adatmennyiséget elhasználtad, javasoljuk, hogy kapcsold be az Adattakarékos (általában egy plusz ikon egy körben vagy nyilak egy háromszögben) üzemmódot. Ez azt eredményezi, hogy csak az adott alkalmazás tudja használni a mobilinternetet. Ha tehát valakivel csevegsz, az üzenetek a megszokott módon érkeznek meg, de a telefonod nem figyelmeztet a beérkezett új levelekre, amíg te magad nem ellenőrzöd a bejövő üzeneteidet.

iPhone-on legalább a nagy adatmennyiséget korlátozhatod a Beállítások - Mobiladatok - Adatbeállítások - Kis adatforgalom mód segítségével.

Hogyan használjuk az internetet, hogy mobiladatokat takarítsunk meg?

Eddig főként az adatfogyasztás kezelésének és ellenőrzésének lehetőségeire összpontosítottunk. Ugyanakkor találhatsz néhány tippet arra vonatkozóan is, hogy mit tegyél és mit ne az interneten, hogy egyáltalán ne legyen szükséged a fenti intézkedésekre. Ezek a tippek a korlátozott adatkerettel rendelkező gyerekeknek is segítséget nyújthatnak.

  1. Időről időre ellenőrizd, hogy mely alkalmazások fogyasztották a legtöbb adatot.
  2. Csak akkor nézz videókat, ha Wi-Fi-kapcsolattal rendelkezel. Egyetlen videó több száz megabájtot is felhasználhat, míg egy kép mindössze egyetlen megabájtot.
  3. A közösségi médiában csak a barátok hírfolyamát nézd meg, de hagyd ki a különböző érdekességeket, például a kiemelt csoportokat, a barátok keresését stb.
  4. Próbálj szöveges formában információt találni. Nagyon gyakran az írott szóból is kiderül, hogy mire van szükség, anélkül, hogy szemléltető animációt kellene lejátszani.
  5. A keresőmotornak a lehető legpontosabb kérdéseket tedd fel. Egy triviális példával élve, ne azért keressünk egy autót, hogy megtudjuk, hány kereke van, hanem kérdezzük meg közvetlenül - hány kereke van az autónak?
  6. A navigációs térképeket a Wi-Fi-hez történő csatlakoztatás után frissítsd.

Idegen szavak szótára nem csak idősek számára

A mobiltelefonok (különösen az okostelefonok) körül rengeteg olyan szó van, amelyet még egy tinédzser sem érthet, nemhogy egy idős ember. Ez egy érintőképernyős telefont is bonyolultabbá tehet, mint amilyen valójában. De ne aggódj, ezek gyakran csak idegen szavak, amelyeket le tudunk fordítani, csak a kényelem kedvéért használjuk a rövidebb szót a hosszabb fordítás helyett. És képzeld el, hogy fognak bámulni az utódaid, amikor megtudják, hogy még a nagyapjuk vagy a nagymamájuk is tudja, mi az az alkalmazás és mi az a cloud.

Itt megpróbálunk elmagyarázni néhány, talán gyerekes, de remélhetőleg annál érthetőbb fogalmat.

Smartphone Egy idegen szó, amelyet magyarra okostelefonként fordítunk le. Egy kommunikációs eszközre utal, amely úgy működik, mint egy kis számítógép a zsebedben.
Hardware Bármi, ami a számítógépek világában a kezedbe kerülhet. A telefonok esetében ez maga a mobiltelefon és annak alkatrészei; a számítógépek és laptopok esetében a hardver olyan tartozékokat foglal magában, mint az egerek és a nyomtatók.
Software A hardver ellentéte, azaz olyan berendezések, amelyeket nem tudunk megfogni. Ide tartoznak a programok, alkalmazások vagy az operációs rendszer. Ha tudományos számológépet vásárolsz egy boltban, akkor hardvert kapsz. Ha azonban egy tudományos számológép alkalmazást telepítesz a telefonodra, akkor szoftver kerül a készülékedre.
Operácós rendszer A telefonon található funkciók egy olyan készlete, amely mindenféle kamerát és érzékelőt vezérel, és az alkalmazások által is használhatóvá teszi őket. Laikus nyelven szólva, ez egy fordító, amelynek azt mondod, hogy készítsen egy fényképet, az pedig megmondja a telefonnak, hogyan kell ezt megtennie.
Alkalmazások, a köznyelvben appok Ha az operációs rendszer fordítóként működik, akkor az alkalmazás egy új nyelv megtanulásának felel meg. A telefon az alkalmazáson keresztül tanul meg valami újat. Ez lehet az autóban való navigálás, de jegyzetelés vagy parkolóhelyfoglalás is. A telefont éppen azért nevezik okosnak, mert az alkalmazások segítségével képes új dolgokat megtanulni.
Telepítés a telepítés azt jelenti, hogy a telefon megtanulja az új alkalmazást. Míg az ember egy tevékenység ismétlésével és megértésével tanul, addig a telefon azáltal, hogy a memóriájában tárolja a lexikonok és számítási képletek megfelelőjét, majd igény szerint megmutatja azokat.
Értesítések Értesítés egy eseményről. Mint ahogy az ajtócsengő is megszólal, ha látogató érkezik, vagy a telefon is elkezd csörögni, ha valaki tárcsázza a számodat. De egy okostelefon ügyesebben és több dologra is figyelmeztethet. Például, amikor 5000 lépést tettél meg, amikor a naptáradban szerepel egy találkozó, vagy amikor ideje a töltőre csatlakoztatni az eszközt.
Biometrikus ellenőrzés  Igazolja a személyazonosságodat az alapján, hogy ki vagy. Míg a személyazonosító igazolvány az alapján azonosít, amivel rendelkezel, azaz a kártya alapján, a biometria aszerint ismer fel, amivel felnőttél. Ezek leggyakrabban ujjlenyomatok vagy arcvonások.
NFC Technológia, amely lehetővé teszi, hogy a fizetési, hozzáférési és egyéb kártyákat a mobiltelefonban lévő chip szimulálja. Az üzletben a kártya helyett közvetlenül fizethetsz úgy, hogy a kártyaolvasóhoz érinted a telefont.
Cloud Képzeld el, hogy fényképeket tárolsz a telefonodon, és biztonsági másolatot szeretnél róluk készíteni arra az esetre, ha elveszítenéd a készülékedet. Könnyedén elmentheted őket egy otthon lévő laptopra. De semmi sem akadályozna meg abban, hogy elmentsd őket egy másik számítógépre, feltéve, hogy tudod, hogy senki más nem férhet hozzá. Ebben az esetben a felhő így működik - az adatokat egy távoli számítógépen tárolja, amelyhez az interneten keresztül fér hozzá. Az adataid továbbra is bizalmasak, csak nem tudod, hogy a távoli számítógép fizikailag hol van.
Megosztás Egy szó, amely a telefonokkal összefüggésben többféle jelentést is kaphat. A fényképek megosztása azt jelenti, hogy valaki ugyanazokat a képeket fogja látni, mint te. A képernyő megosztása azt jelenti, hogy megmutatod valaki másnak, hogy mi van a telefon képernyőjén.
Internet A hálózat, amelyen keresztül az adatok haladnak. Gondolj rá úgy, mint egy üzleti hálózatra - autók, teherautók, hajók, repülőgépek szállítják az árut, de ezek a járművek mind azért vannak, hogy árut szállítsanak. Az internet ugyanez, de fizikai áruk helyett adatokat szállít, ám ezekért fizetni kell. Vagy egy kapcsolatszolgáltatónak (gyakran ugyanaz, mint a fenti TV-szolgáltató vagy vezetékes internetszolgáltató), vagy egy mobilszolgáltatónak.
Wi-Fi Ha az internet egy adat- és információszállító hálózat, akkor a Wi-Fi az adatok fizikai szállításának egyik módja. Ez tehát egy képzeletbeli teherautó, amely adatokat szállít egyik helyről a másikra.
Mobilinternet Ha a Wi-Fi úgy szállítja az adatokat, mint egy teherautó, akkor a mobilinternet egy repülőgéphez hasonlítható. Nagyobb távolságokra képes adatokat továbbítani, és kevésbé érzékeny az interferenciára, pl. városi területeken. A továbbított adatok ára azonban magasabb.
Fiók A fiók különbözik a bankfióktól. A mobilok esetében ez egy bejelentkezési vagy e-mail cím és egy jelszó kombinációja, amelyet az adatokhoz való bejelentkezéshez használsz, legyen szó akár a felhőben tárolt fényképek biztonsági mentéséről vagy a közösségi médiában található barátok és emlékek listájáról.
Weboldal Az alkalmazások egyfajta előfutára. Miközben települ a telefonra, a weboldalt egy webböngészőn, például a Chrome, Opera vagy Safari böngészőn keresztül tekintheted meg.
Kezdőképernyő (vagy készenléti képernyő)  Az, amit a képernyőn látsz, amikor feloldod a készüléket. Általában alkalmazásikonokat, az időt, egy háttérképet stb. tartalmaz. Útjelzőként szolgál a telefon további használatához.
Ikon  Egy alkalmazást vagy funkciót ábrázoló kép. Általában azt is megmutatja, hogy mi történik, ha megnyomod az ikont, például ha a képen nap és felhők láthatóak, akkor valószínűleg időjárás-előrejelzést láthatsz, miután megnyomtad.
Launcher Egy alkalmazás, amely a kezdőképernyő megjelenítéséről gondoskodik. Ez határozza meg, hogy hány ikon fér el a képernyőn, vagy mi történik, ha az ujjadat végighúzod a képernyőn.
Android A legszélesebb körben használt operációs rendszer mobiltelefonra, amelyet az Apple kivételével többé-kevésbé minden telefon használ.
iOS Operációs rendszer Apple iPhone telefonokra.
Widget Egy interaktív ablak vagy ikon a hírek gyors megjelenítéséhez vagy vezérléséhez. A valós életben a widget tipikus példája lehet a gyalogos lámpa. Ezzel szín alapján láthatod, hogy mozoghatsz-e vagy várnod kell, és lehetőséged van arra is, hogy a gomb megnyomásával zöldre váltsd a lámpát.
Keresőmotor Egy olyan eszköz, amely átfésüli az internetet a számodra, hogy megmutassa az általad keresett oldalakat. A leggyakrabban használt keresőmotor a Google.
Chat Alkalmazás rövid szövegek küldésére. Az SMS-üzenetekkel ellentétben azonban ezek nem a telefonhálózaton, hanem az interneten keresztül továbbítódnak. Ennek eredményeképpen csevegés közben képeket is küldhetsz, míg az SMS csak az ábécé karaktereit tartalmazhatja.
Router Többnyire egy fekete doboz, amely a kábelen keresztül hozott internetet Wi-Fi-n keresztül továbbítja közeli területre.

Mint látható, a klasszikus nyomógombos telefon és az okostelefon különböző készülékek. A sok tippnek köszönhetően azonban nem fogsz elveszni a modern okostelefonok világában, és különösen értékelni fogod a lehetőségek és funkciók szélesebb választékát. Nem kell aggódnod, a vezérlésük intuitív, és általában minden jól le van írva a telefon menüjében.

Az Ön adatainak védelme fontos számunkra

Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.

További információ
Értem Részletes beállítások Elutasít mindent
P-DC1-WEB15