Ugyanolyan erős, gyakran erősebb, mint a DSLR fényképezőgépek. Az elektronikus keresőnek köszönhetően kisebb a méretük és a súlyuk, ez pedig megkönnyíti a fényképezést.
Bevált és robusztus megoldás optikai keresővel (OVF). A kínálat hemzseg a nagy teljesítményű modellektől, melyek alkalmasak kezdők és profik számára egyaránt.
Zsebre vágható fényképezőgépek. Alapmodellek telefonszerű teljesítménnyel, de vannak köztük profi kompakt gépek is, amelyek úgy fényképeznek, mint a DSLR fényképezőgépek.
Canon M50 Mark II + 15-45 mm
Költséghatékony tükör nélküli fényképezőgép-készlet egy alapobjektívvel, melyhez táskát és memóriakártyát is kapsz. Az intuitív útmutatónak köszönhetően az M50 alkalmas a kezdők számára. A családosok nagyra értékelik majd az automatikus szemfókuszálást és a DSLR fényképezőgépekkel azonos fotóminőséget.
Nikon Z fc + 16-50 mm
Fejlettebb tükör nélküli fényképezőgép kifinomult kezelőszervekkel, amely tökéletesen illeszkedik a kézbe. Tetszeni fog a nagyon gyors fókuszálás és az arcfelismerés, és ami a legfontosabb, a DSLR fényképezőgépekhez hasonló fotóminőség.
Sony Alpha A7 II + FE 28–70 mm
A Sony A7 II az egyik legkisebb Full frame fényképezőgép a piacon. A kompakt vázban egy beépített 5 tengelyes stabilizátorral és kiváló képminőséggel rendelkező fényképezőgépet kapunk. Az autofókusz teljesen elegendő a normál fényképezéshez. A Sony A7 II kiváló ár/teljesítmény arányt kínál, jelenleg ez az egyik legolcsóbb Full frame fényképezőgép.
A cserélhető objektíves kompakt vagy rendszerkompakt fényképezőgépek néven is ismert tükör nélküli fényképezőgépek egyesítik a DSLR fényképezőgépek és a kompakt fényképezőgépek jellemzőit. A tükör nélküli fényképezőgépek nemcsak fényképek készítésére, hanem videók készítésére is alkalmasak, így ideális választásnak bizonyulnak az otthoni videózáshoz és a kezdő videósok számára is.
Canon 2000D + 18-55 mm IS STM Value Up Kit
Az egyik legolcsóbb DSLR a piacon. A kezdők számára előnyös lehet, hogy nagyon egyszerű kezelőszervekkel és kis mérettel rendelkezik. Az akciós készlet extra táskát és memóriakártyát is tartalmaz.
Canon 250D + 18-55 mm f/4-5.6
Az ideális DSLR fényképezőgép kezdőknek. Automatikus üzemmódokat és fejlettebb funkciókat is kínál. Biztosan elnyeri majd a tetszésed a megbízható autofókusz, a jó képminőség és a dönthető kijelző.
Canon EOS 850D + EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS STM
DSLR fényképezőgép az igényeseknek. Kifinomultabb kezelőszerveket, erőteljesebb fókuszálást és tökéletes képeket kínál, beleértve a 4K videót is. De az automata üzemmódok sem hiányoznak belőle.
A digitális tükörreflexes fényképezőgépeket elsősorban professzionális célokra használják, de a kezdő fotósok számára is alkalmasak. A DSLR fényképezőgépek kiváló képminőséget, gyors és pontos fókuszálást, valamint számos funkciót kínálnak a még tökéletesebb fotókhoz. Az objektívek széles választékával a DSLR fényképezőgépek szinte univerzális használatot tesznek lehetővé. A DSLR fényképezőgépeket általában a természet, társadalmi események, portrék, pillanatképek és sportfotók megörökítésére használják. A sötétben és szürkületben történő fényképezéssel is jobban megbirkóznak.
Kodak WPZ2
A Pixpro WPZ2 egy vízálló fényképezőgép, amely akár a 15 méteres merülési mélységgel is megbirkózik, valamint por-, fagy- és ütésállósággal rendelkezik. Ezért ideális választás lehet azok számára, akik tartós fényképezőgépet keresnek sportoláshoz vagy zord körülmények között történő utazáshoz.
Sony ZV-1
Kompakt, ideális vlogoláshoz, de a nagyméretű 1"-os érzékelőnek köszönhetően fotózáshoz is. Videózás közben különösen jó szolgálatot teljesít a felpattintható kijelző. A kamera vezérlése nagyon intuitív, köszönhetően a sok gombnak és az automatikus üzemmódokknak.
Sony DSC-RX100 III
Nagy teljesítményű kompakt fényképezőgép nagyon jó képminőséggel és gyors fókuszálással, beleértve az arcfelismerést is. Hasznosnak találod majd a felnyitható kijelzőt, valamint a keresőt a napsütéses napokon történő fényképezés során. Az objektív fényerejének köszönhetően még szürkületben sem okozhat gondot a fényképezés.
A digitális kompakt fényképezőgépek (vagy röviden kompaktok) inkább a kevésbé igényes vagy alkalmi fotósok számára alkalmasak. Jól szolgálnak családi kirándulások vagy ünnepségek fontos pillanatainak megörökítésekor. Nem foglalnak sok helyet, és különösen az egyszerű használatuknak köszönhetően nagyon népszerűek a felhasználók körében.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogy milyen előnyökkel rendelkeznek a tükör nélküli fényképezőgépek, a tükörreflexes fényképezőgépek és a digitális kompaktok. A fényképezőgép kiválasztásának szempontjából kulcsfontosságú információkról van szó.
Nem lehet kijelenteni, hogy bármelyik fényképezőgépmárka egyértelműen jobb, mint a többi. A választás tehát inkább attól függ, hogy a gyártó kínálata mennyire tudja kielégíteni az igényeidet.
Ez az a mechanizmus, amely az objektívet a fényképezőgép testéhez rögzíti. A bajonett a márkához is köt, mert ha például a jelenlegi DSLR fényképezőgépedhez más objektíveket vásárolsz, akkor azokat egy másik, az adott márkájú fényképezőgéppel is tudod majd használni, ha a jövőben vásárolnál egyet. De vigyázz, a bajonettek még a márkákon belül is különbözhetnek - jellemzően a DSLR és a tükör nélküli fényképezőgépek bajonettjei eltérőek, még akkor is, ha azonos márkájúak. Az adapterek ebben az esetben megoldást jelenthetnek.
Ez a fényképezőgép fő része, amely a kép rögzítéséről gondoskodik. Az első pillantásra legszembetűnőbb különbség az érzékelők mérete. A jobb fényképezőgépekben a következő érzékelőket találjuk a legkisebbtől a legnagyobbig terjedő sorrendben: 1", 4/3", APS-C és Full Frame. Minél nagyobb vagy újabb az érzékelő, annál nagyobb a felbontás vagy a fényérzékenység, esetleg mindkettő. Ez pozitív hatással van a fényképek minőségére.
A fényképezőgépek e tekintetben elsősorban a felbontás és az általános videóminőség, az autofókusz sebessége és pontossága, a videó képkockasebessége, az úgynevezett bitráta és az optikai stabilizálás tekintetében különböznek egymástól. Minél inkább kiemelkedik egy fényképezőgép ezeken a területeken, annál jobb a videókészítéshez.
A kijelző tekintetében minden attól függ, hogyan szeretnéd használni a fényképezőgépet. Alapvetően szinte minden helyzetben jól jöhet, ha a kijelzőt legalább felfelé és lefelé meg tudod dönteni, de néhány fényképezőgép lehetővé teszi az oldalirányú billentést is. Azok a modellek, amelyek lehetővé teszik a kijelző 180°-os elforgatását, alkalmasak szelfik és vlogok készítésére is.
Két fő paraméter van: a rekesznyílás és a gyújtótávolság. A rekesznyílást rekeszértékkel fejezik ki (pl. f/2,8), és azt a maximális fénymennyiséget jelzi, amelyet az objektív át tud engedni. Minél kisebb az "f" érték, annál több fényt enged át az objektív, és annál jobb (de egyben drágább is) ebből a szempontból. A gyújtótávolság pedig a zoomfokozatot határozza meg. Ezt milliméterben szokás megadni, és minél magasabb az érték, annál jobban zoomol az objektív. Lehet fix vagy változtatható - az ilyen objektíveket "zoomobjektíveknek" nevezik.
A fényképek tárolásához mindenképpen szükséged lesz egy memóriakártyára, valamint egy fényképezőgép-táskára, mivel így otthon és útközben is biztonságosan tárolhatod a fényképezőgépet. Egy állvány is praktikus lehet, és jó szolgálatot tesz például a közös time-lapse fotók készítésekor. A kevésbé lényeges, de mégis ajánlott kiegészítők közé tartoznak a szűrők, a tartalék akkumulátorok, és ha videót készítesz, a mikrofonok és a stabilizátorok.