A modern televíziók két fő megjelenítési technológiát használnak: LCD-t LED-es háttérvilágítással vagy OLED-et. Ezeket az alábbiakban ismertetjük.
LCD LED
Az LCD-technológia úgy működik, hogy van egy külön háttérvilágítási réteg, amely fölé egy folyadékkristályos réteg kerül. Ezeket a kristályokat különböző feszültségszintek forgatják, hogy vagy áteresszék, vagy ne eresszék át a fényt. Ez szabályozza a megjelenített színeket, de a helyi fényerőt is megváltoztatja.
Ha a tévé valahol feketét akar megjeleníteni, akkor az adott helyen teljesen "bezárja" a folyadékkristályokat. Ezek aztán csak minimális fényt engednek be, így a kép ezen a ponton feketének tűnik. A valóságban azonban csak nagyon sötétszürke vagy kék, mert a LED-háttérvilágítás az egész képernyőt ugyanolyan intenzitással világítja meg, és még a zárt folyadékkristályok is átengednek némi fényt.
Ezért találták ki a tévégyártók az úgynevezett helyi fényerőszabályozást. Ez a LED-háttérvilágítást nagyobb szegmensekre osztja, amelyeket a készülék egyenként képes világítani, tompítani vagy teljesen kikapcsolni. Ennek eredményeképpen a helyi sötétítéssel rendelkező LCD/LED TV-k jelentősen nagyobb kontraszttal rendelkeznek, és képesek abszolút fekete színt megjeleníteni. Ennek azonban vannak korlátai, mivel még a legjobb LED televíziók is csak több ezer ilyen zónával rendelkeznek, miközben több millió pixel létezik. Bizonyos jeleneteknél a fényerősség ezért nem olyan jó, mint az OLED-technológiánál.
OLED
Az OLED úgynevezett szerves diódákat használ, amelyek olyan kicsik lehetnek, hogy közvetlenül pixelként használhatók. Ez azt jelenti, hogy az OLED TV-k nem rendelkeznek háttérvilágítással. Ehelyett minden egyes pixel önállóan világít, így minden egyes pixel külön-külön megvilágítható vagy kikapcsolható. Ezzel a megoldással tehát könnyen elérhető az abszolút fekete szín, még a finom részletek megjelenítésekor is. Az OLED-et ezért a televízióknál jelenleg elérhető legfejlettebb kijelzőtechnológiának tartják, nemcsak a nagy kontraszt, hanem a nagyon szépen telített színek miatt is.
Természetesen ennek is megvannak a maga hátrányai. A legnagyobb az ár, mert egy OLED TV-ért egyszerűen többet kell fizetni. A második hátrány a képpontok beégésének elméleti kockázata. A beégés a kontraszt állandó csökkenésében nyilvánul meg azokon a helyeken, ahol a kép hosszú ideig nem változik, jellemzően a TV-állomások logóin. Jelenleg azonban nem kell aggódni a beégés miatt, mivel a normál TV-használat során nem valószínű, hogy ez előfordul.
A televíziós megjelenítési technológiákkal kapcsolatos egyéb kifejezések:
QLED
Bár a neve hasonló, a QLED nem hasonlít az OLED-re. Ez egy LED-es háttérvilágítással ellátott LCD-technológia, amely az úgynevezett kvantumpontok használatán alapul. Ezek olyan miniatűr részecskék, amelyek javítják a televízió megjelenítési tulajdonságait a színmezőben. A QLED televízió több szín megjelenítésére képes, mint egy hagyományos LED TV. A kép ezért élénkebb és összességében sokkal jobban néz ki.
Mini LED
A mini LED egy olyan technológia, amely a hagyományos televízióknál sokkal kisebb fénykibocsátó diódákat használ. Méretük nem lehet nagyobb 0,2 mm-nél. Ha egy tévé a Mini LED technológiával büszkélkedik, akkor minőségi háttérvilágítást tudhat a magáénak. A kisebb diódák lehetővé teszik a helyi sötétítési zónák csökkentését és a készülék képének pontosabb háttérvilágítását. Az eredmény tehát közel áll ahhoz, amit az OLED nyújt. A mini LED technológia azonban szintén LCD, csak új típusú háttérvilágítással.
Micro LED
A mikro LED valószínűleg az igazi jövő. Ezzel a technológiával a diódák még a Mini LED-eknél is sokkal kisebbek, így nem csak háttérvilágítási elemként, hanem pixelként is használhatók. A mikro LED-ek tehát az OLED-ekhez hasonlóan működnek. Maguk a pixelek világítanak, és ezért mindegyik kikapcsolható, hogy még a legapróbb részleteknél is abszolút fekete legyen. A Micro LED azonban nem használ szerves diódákat, amelyeknek nagy az energiaigénye és fennáll náluk a pixelek beégésének veszélye.
A Micro LED az LCD és az OLED legjobb tulajdonságait ötvözi. Egyetlen probléma van vele, és ez nem más, mint az ár. Ezek a tévék jelenleg több millió forintba kerülnek, ilyen például a Samsung MNA110MS1A 110"-es Micro LED TV-je is. A jövőben azonban várható lesz az árak egy olyan mértékű csökkenése, amely a Micro LED TV-ket a hétköznapi vásárlók számára is hozzáférhetővé teszi.
NEO QLED
A Samsung 2021-től NEO QLED tévéként emlegeti egyes modelljeit, amelyek Quantum dot réteget használnak Mini LED háttérvilágítással együtt, azaz egy olyan háttérvilágítást, amely nagyszámú helyi tompítási zónával rendelkezik.
QNED
A QNED egy nagyon hasonló technológia, mint a Samsung QLED technológiája, de ebben az esetben az LG tévéi viselik ezt a megnevezést. Ez is a Quantum dot technológia és a Mini LED háttérvilágítás kombinációja. A QNED névben szereplő "N" a "NanoCell"-re utal, amely az LG LED-televízióinak általános marketing márkaneve.
Laser TV
A Laser TV nem hagyományos televíziótípus, mivel a tartalom megjelenítéséhez rövid vetítési távolságú projektort használ, jellemzően egy speciális vetítővászonnal együtt. Ezt úgy tervezték, hogy jobban visszaverje a kivetítő fényét, iletve megakadályozza, hogy a környezet fénye visszaverődjön róla. Ennek a megoldásnak a legfőbb előnye, hogy hatalmas képátlójú betekintési szögeket tud elérni, miközben még nappali fényben is magas kontrasztot biztosít, ahogyan azt a hagyományos tévéktől megszoktuk.
Direct LED és Edge LED
A Direct LED azt jelenti, hogy a TV LED-háttérvilágítása egyenletesen oszlik el a teljes képernyőfelület alatt. Fő előnye az egyenletesség. A közvetlen LED-háttérvilágítás a drágább tévéknél a helyi fényerőszabályozás meglétét is lehetővé teszi.
Az Edge LED-ek esetében viszont a diódákat csak a képernyő kerülete körül helyezik el, ahonnan a fényt a középpontba vezetik. Ez vékonyabbá teheti a tévéket, de növeli a háttérvilágítás egyenetlenségének kockázatát is.