A telefontartók a mobiltelefon szilárd és biztonságos tartására szolgálnak. Többnyire autókban használatosak, de kerékpárokhoz vagy motorkerékpárokhoz is alkalmasak, illetve a használatuk számtalan egyéb helyzetben is szükséges lehet. A piacon egyaránt találhatunk univerzális és bizonyos mobiltelefon-típushoz készült tartókat is. A mobiltartók közé sorolhatjuk a különböző fotóállványokat és szelfibotokat is, amelyek használatával még jobb fényképeket készíthetünk.
A telefontartók használata ugyanolyan régre nyúlik vissza, mint maguk a mobiltelefonoké. Elsődleges céljuk az volt, hogy a telefont könnyedén lehessen kihangosítva használni. Ez továbbra is fontos szempont, de manapság egy másik, nem kevésbé fontos tényező is nagy szerepet játszik: sokan vezetés közben GPS-navigációként használják a telefont. Ebből következnek a mobiltartókkal szemben támasztott követelmények. A telefont szilárdan kell, hogy tartsák, ugyanakkor fontos, hogy a szögüket könnyen lehessen állítani, hogy a telefon kijelzője mindig jól látható legyen.
Három módon lehet a telefontartót az autóba rögzíteni.
Ennek szintén három módja van.
Ha az autóban akarod tölteni a telefonodat, vásárolnod kell egy erre alkalmas mobiltartót. A piacon vannak modellek, amelyek közvetlenül integrált töltéssel rendelkeznek (akár microUSB csatlakozóval, esetleg az újabb USB-C-vel vagy Lightning töltéssel régebbi iPhone készülékek esetén). Vannak olyan autós mobiltartók is, amelyek támogatják a vezeték nélküli töltést.
A kerékpár vagy motorkerékpár telefontartó rendeltetése nagyon hasonlít az autóban használható mobiltartóéra, azaz a fő szempont, hogy a telefonod rendelkezésre álljon vezetés közben, akár navigációhoz, akár kihangosításhoz. A rögzítés módja azonban eltérő, mivel a telefont általában a kormányra rögzítik. A telefont két vagy négy pofa tartja, amelyekbe a készülék bekattan. A piacon speciális védőtokok is kaphatók, amelyek közvetlenül kerékpárhoz vagy motorkerékpárhoz rögzíthetők. A rögzítés mellett karcolás és nedvesség elleni védelmet is kínálnak.
Ha csak a tartót használod, akkor nem. Mindenképpen érdemes a telefont sport célokra tervezett védőtokban tartani, vagy egy kemény tok és védőüveg vagy -fólia kombinációját használni.
A munkád részeként állandóan a telefont használod? Az eszköz vízszintes elhelyezése az asztalon nem mindenkinek felel meg. Az asztali tartókkal úgy tudod elhelyezni a telefonodat, hogy tisztán lásd a kijelzőjét. Hasznos lehet a töltőállvány is, amely a telefont töltés közben függőlegesen tartja.
Ez természetesen a tartó típusától függ. Néhányuknak széles talpazata van, és azokat a modelleket, amelyek esetleg remeghetnek, a gyártók szívókoronggal szerelik fel. Így a tartó biztosan ott marad, ahová helyezed.
A fotóállványokkal általában a fényképező felszerelés részeként találkozunk. Mivel azonban a mobiltelefonok fényképezési képességei folyamatosan javulnak, a fotóállványok azok számára is fontos felszereléssé váltak, akik leginkább mobiltelefonnal szeretnek fényképezni. A cél mindkét esetben ugyanaz - a telefon mozdulatlanul tartása, ezzel a fényképek élességének javítása és az elmosódások megakadályozása, amelyeket a kéz gyengéd vibrációja könnyen okozhat. A mobiltelefonokhoz használt állványokat úgy tervezték, hogy a telefont tartsák, mert a hagyományos fényképezőgépeknél megszokott csavaros rögzítés nem lehetséges. Tehát csak olyan állványt válassz, amely rögzítőlappal rendelkezik, vagy vásárolj egy telefon tartó adaptert, amely csatlakoztatható egy standard, akár hagyományos fényképezőgépekhez tervezett állvánnyal.
Állványok esetén nem szükséges tudni a telefon pontos méreteit. A rögzítőlapok univerzálisak és a telefon méretéhez igazodnak.
Az állványokhoz hasonlóan a szelfibotok is arra szolgálnak, hogy a lehető legjobb fényképeket és videókat készíthesd. Abban segít, hogy a telefont biztosabban tartsd, így új, gyakran váratlan szögekből is fényképezhetsz. A szelfibot, ahogy a neve is sugallja, kényelmesebb önarckép-fotózást kínál. Néhány szelfibotnak széthajtható fogantyúja van, amely így fotóállványként használható valódi fotóállvány hiányában.
Fontos tényező a fogantyú típusa. Szilárdan tartson, ne csússzon. Előny a csúszásmentes (pl. gumi) réteg a fogantyún. A bot súlya is fontos. 80–100 g az ideális. Ilyen súlynál nem fárad el a kezed azonnal, ugyanakkor a szelfibot elég erős ahhoz, hogy ne rezegjen a kezedben. Ne feledd azt sem, hogy a kiválasztott szelfibot nem biztos, hogy kompatibilis a telefonoddal. Gyakran univerzálisak, de érdemes ellenőrizni a kompatibilitást.
A stabilizátorok nélkülözhetetlenek, ha olyan felvételeket szeretnél készíteni, amelyek a professzionális minőség határát súrolják. Segítenek kiegyensúlyozni a rezgéseket, melyek negatívan befolyásolják a felszerelés minőségét. A stabilizátort általában elég egy kézzel megragadni és mindenről gondoskodik. Mindegy, hogy vlogot, dokumentáló felvételeket vagy csak gyönyörű videókat szeretnél hazahozni a kirándulásról, a stabilizátornak nem szabad hiányoznia a repertoárodból.
A mobiltelefon stabilizátorok általában elektronikusak. Ezért az adott telefonnal való kompatibilitás mellett az akkumulátor kapacitását is figyelembe kell venni. Emellett az is fontos információ lehet, hogy a stabilizátor hány tengelyen stabilizál. A rázkódás maximális kompenzációjához három tengelyes stabilizátort keress, 360°-ban. A statikusabb felvételekhez elég két tengely is.