Refresh the page

A mobiltelefonok nem szeretik a telet. Hogyan használd a telefonodat a hidegben?

• Szerző: Szerkesztőség

Mint tudjuk, a szélsőséges hőmérsékletek károsak lehetnek a mobiltelefonokra és más elektronikai eszközökre. Nemcsak a forróságról, hanem a fagyos hőmérsékletről is beszélünk. És mivel a telefonjainkat szinte mindig magunkkal hordjuk, jó, ha tudjuk, hogyan kell vigyázni rájuk, ha a hőmérséklet nulla fokig vagy még az alá is csökken. Mi a legkárosabb? És hogyan gondoskodhatsz arról, hogy az okostelefonod kellemesen hőmérsékletű maradjon?

Hogyan használjuk mobiltelefonunkat télen?

Hogyan használjuk a mobiltelefonunkat télen? – TARTALOM

  1. Az akkumulátor és a kijelző télen szenved
  2. A hátékony chippel felszerelt vékony fém telefonok még nagyobb hátrányban vannak
  3. Melegítsd a telefonodat a testhőddel
  4. Mit ne csináljunk a mobiltelefonnal télen?
  5. Mit tegyünk a mobiltelefonnal télen?
  6. Téli mobiltelefon kiegészítők
  7. Mi a teendő, ha a telefon a fagykár jeleit mutatja?
  8. Strapabíró telefonok extrém körülményekhez

Az akkumulátor és a kijelző télen szenved

A telefon egy érzékeny elektronikai eszköz, amely nem érzi jól magát a túl meleg vagy hideg időben. Mivel azonban a mobiltelefonunkat szinte le sem tesszük a kezünkből, tudnunk kell, mit tegyünk szélsőséges körülmények között, jelen esetben hidegben és fagyban, hogy elkerüljük a károsodást. A telefon azon részei, amelyek a legérzékenyebbek a károsodásra, ha a hőmérséklet nulla fokig vagy az alá csökken, az akkumulátor és a kijelző.

Fagyos hőmérsékleten csökken az akkumulátor üzemideje, és végül a telefon leáll, mivel az akkumulátor nem tudja olyan mértékben leadni a szükséges energiát, mint szobahőmérsékleten. Emellett a lítium-ion akkumulátorok szenvednek a legtöbbet, ha az okostelefont fagyos hőmérsékleten használjuk. Míg a lítium-polimer akkumulátorok -20 °C-os hőmérsékletet is kibírnak, addig a lítium-ion akkumulátoroknak már a fagypont körüli vagy közvetlenül az alatti hőmérsékletekkel is vannak problémáik.

Hogyan kezeljük a telefonunkat télen?
Ahogy nekünk, úgy a telefonunknak is megfelelő védelemre van szüksége a hideg ellen.

De nem az akkumulátor az egyetlen olyan eleme a mobiltelefonnak, amelynek nehéz dolga van a hidegben. A kijelző, pontosabban a folyadékkristályokat tartalmazó IPS LCD kijelzők is rosszul járnak. Az OLED panelekkel ellentétben nem bírják túl jól a fagyos hőmérsékletet.

A hátékony chippel felszerelt vékony fém telefonok még nagyobb hátrányban vannak

A vékony és fém telefonok hátrányból indulnak, mert a fém vezetőképessége miatt több hideget enged be a telefon belső részeibe. Másrészt a műanyag telefonok némi előnyt élveznek, mivel a műanyag nem olyan vezetőképes, mint a fém. Az üvegtelefonok szintén jobban járnak, mint a fémtelefonok.

Akarva-akaratlanul a modern processzorok is hozzáteszik a magukét a dologhoz, mivel hatékonyságuknak köszönhetően nem termelnek annyi hőt, ami hideg időben jobban felmelegítené a telefon többi alkatrészét, beleértve az akkumulátort is.

i

Milyen telefont vegyek karácsonyra? Tartozékok és kiegészítők

Melegítsd a telefonodat a testhőddel

A gyártók általában 0 és 35 °C közötti hőmérsékleten, de lehetőleg szobahőmérsékleten javasolják a mobiltelefonok használatát. A fagyos hőmérsékleten való tartózkodás azonban logikusan néha elkerülhetetlen. Ha ez a helyzet áll fenn, próbálj meg nem túl sok időt tölteni a mobiltelefonnal a hidegben, vagy próbáld meg követni az alábbi tippeket.

Ha strapabíró telefonod van, és a hidegből érkezel, hagyd, hogy a telefonod fokozatosan felmelegedjen. Például úgy, hogy egy alacsonyabb hőmérsékletű előszobában hagyod. A páralecsapódás ugyanis potenciális probléma, amit el akarsz kerülni, mivel a víz a telefon belsejében is kicsapódik, ami korrózióhoz vezethet. Hasonlóan kell eljárni akkor is, ha a telefont hazatérve fel kell töltened. Jobb, ha megvárod, amíg felmelegszik szobahőmérsékletűre. A probléma nemcsak a mobiltelefonokkal, hanem az okosórákkal, tabletekkel, laptopokkal és más eszközökkel is fennáll.

Hogyan használjuk mobiltelefonunkat télen ?
Télen számos veszély fenyegeti a telefonodat. A nagy hőmérsékletkülönbségek különösen problémásak.

Ha kint csípős hideg van, és csak egy rövid bevásárlásra indulsz, fontold meg, hogy otthon hagyod a telefonodat. Mindkettőtöknek jót fog tenni.

Mit ne csináljunk a mobiltelefonnal télen?

Ha télen kimozdulsz, és tudod, hogy nem lesz szükséged a telefonodra, hagyd otthon. Abban az esetben, ha nem tudsz nélküle élni, a következőket ajánljuk:

  • Ne hagyd leállított motorral parkoló autóban. A hőmérséklet gyorsan csökken, és ezzel "veszélybe" sodrod a telefont.
  • Ha kint vagy a hidegben, és SMS-t kell írnod, telefonálnod vagy bármi mást kell csinálnod, próbáld meg minél gyorsabban elvégezni.
  • Ne tedd ki a telefont túlzott hőhatásnak, mert a legrosszabb esetben rövidzárlat következhet be és a készülék tönkremehet.

i

Nothing Phone (2) (TESZT): a könnyű, elegáns készülék jobb teljesítménnyel, kijelzővel és kamerával büszkélkedhet

Mit tegyünk a mobiltelefonnal télen?

  • Tartsd a telefonodat a zsebedben, hogy melegen tartsd. Ez azt jelenti, hogy ne a táskádban vagy a hátizsákodban, hanem a nadrág- vagy kabátzsebedben, ahol a kezed is van. Egy másik lehetőség a mellzseb.
  • Ha olyan helyről jössz, ahol fagypont alatti a hőmérséklet, hagyd, hogy telefonod fokozatosan alkalmazkodjon a beltéri hőmérséklethez, például úgy, hogy egy folyosón vagy más, kevésbé fűtött helyiségben hagyod.
  • Ha tudod, hogy a hőmérsékleti sokk elkerülhetetlen, és a hőmérséklet-különbség akár 30 vagy 40 °C is lehet, tedd a telefont egy műanyag zacskóba, amint hazaértél. A nedvesség le fog rajta csapódni. Néhány perc múlva vedd ki a telefont, és szárítsd meg egy törlőkendővel.
  • Ha fel kell töltened a telefont, előbb hagyd, hogy felmelegedjen szobahőmérsékletűre.
  • Az interneten vásárolhatsz hangszóró- és töltőcsatlakozó-fedőket. Ezek megvédik a telefont és a nedvességérzékelőket. Ha megsérülnek, és később rövidzárlatot okoznak, a szerviz nem biztos, hogy elfogadja a kárigényt, ezért fontold meg a beszerzését.
Hogyan kezeld telefonodat télen?
A téli sportok is veszélyt jelenthetnek a telefonra, és nemcsak a hideg miatt. Tartós tok és üvegfólia használata a legkevesebb, amit megtehetsz telefonod érdekében.

Téli mobiltelefon kiegészítők

A telefon téli felszerelésének kötelező eleme kell, hogy legyen a telefontok és a kijelzőt védő üvegfólia. Ez ugyan nem védi meg teljesen a telefont az alacsony hőmérséklet okozta károktól, de legalább egy plusz szigetelőréteget jelent, így jól jön jeges időjárás esetén. Elég, ha véletlenül megcsúszol, és a telefonodnak annyi. A védőtok megfelelő szintű védelmet nyújt.

Problémát jelenthet a telefon kesztyűben történő használata is. Szerencsére rengeteg olyan kesztyű van a piacon különböző kivitelben, amelyek úgy vannak kialakítva, hogy jól kijöjjenek az érintőképernyővel. De a Bluetooth-on keresztüli vezeték nélküli vezérlés korában már ki sem kell venned a telefont a zsebedből.

i

Xiaomi 13T Pro (TESZT): megfizethető zászlóshajó minőségi kamerával és villámgyors töltéssel

Az okosórák, vagy egyes vezeték nélküli fülhallgatók használhatóak a mobiltelefon vezérlésére, mivel lehetővé teszik a hívások fogadását vagy elutasítását stb. anélkül, hogy a telefont ki kellene venned a meleg zsebedből. És ha már a fülhallgatóknál tartunk - egyes modellek (pl. az Apple AirPods Pro (2. generáció)) egyfajta közvetítő szerepet töltenek be a hangalapú asszisztensekkel való kommunikációban. Ilyenkor egyáltalán nem kell a telefonhoz nyúlni.

Mi a teendő, ha a telefon a fagykár jeleit mutatja?

Ha fagyos időben hosszú ideig használod a telefont, előfordulhat, hogy a rendszer lelassul, vagy például az üveg belseje bepárásodik. Ilyenkor ne habozz, kapcsold ki gyorsan a telefont, vedd ki a SIM-kártyát és a memóriakártyát. Hagyd nyitva a nyílást, hogy a nedvesség elpárologhasson. Ha lehetséges, vedd ki az akkumulátort. Hagyd a telefont legalább egy napig szobahőmérsékleten száradni. Ezután próbáld meg újra bekapcsolni. Bár a telefon újra működhet, fennáll a veszélye, hogy a nedvesség már károsította, de ez a károsodás csak idővel fog kiderülni. A legnagyobb kockázat ebben az esetben a korrózió.

Hogyan kezeld telefonodat télen?
A fagy biztosan nem tesz jót a telefonnak. Ha teheted, hagyd otthon vagy a szálloda melegében.

Strapabíró telefonok extrém körülményekhez

Ha tudod, hogy sokat leszel hidegben és nedvességben (például gyakran jársz a hegyekben), fontold meg egy katonai tanúsítvánnyal is rendelkező, strapabíró telefon beszerzését. Ezek amellett, hogy nagyobb védelmet élveznek a leejtések, ütések, rázkódások stb. ellen, a magas vagy alacsony hőmérsékletnek és a páralecsapódásnak is jobban ellenállnak. Magasabb védettséget már sok "normál" telefon is kaphat. Keresd azonban azokat, amelyek legalább IP67-es vagy IP68-as ellenállósági tanúsítvánnyal rendelkeznek.

i Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Minden szélsőséges körülmény rosszat tesz a mobiltelefonoknak. De van rá mód, hogy megvédjük a hidegtől és a hőtől egyaránt. A legfontosabb, hogy úgy gondolj a telefonodra, mint bármely más érzékeny elektronikai eszközre.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB05