Megfogott a GeForce RTX 5070 Ti videókártyák teljesítménye, és szívesen beépítenél egyet a gamer PC-dbe, de még nem tudod, hogy melyik modell lenne a legjobb választás? Akkor jó helyen jársz. Ebben a cikkben az Alza.hu kínálatából vesszük górcső alá ezeket a videókártyákat, és alaposan összehasonlítjuk őket egymással. A bevált modellek listájára most felkerült az újonnan tesztelt MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC is, ezért természetesen frissítettük az egész cikket. Vajon hogyan alakította át ez az újdonság a GeForce RTX 5070 Ti videókártyák rangsorát? Hamarosan kiderül, ráadásul hasznos tippeket is kapsz, amelyek megkönnyíthetik a választást.
Szerző: Pavel Šantrůček • Cikk
A GeForce RTX 5070 Ti videókártyák az előző generációs Ada Lovelace architektúrára épülő GeForce RTX 4070 Ti/SUPER modellek utódai az NVIDIA kínálatában. Az új modellek a legfrissebb Blackwell generációs GB203 (GB203-200-A1) grafikus chipre épülnek, amelyben egy GPC (Graphics Processing Cluster) blokk le van tiltva. A GPU-hoz egy 256 bites memóriabuszon keresztül 16 GB kapacitású GDDR7 grafikus memória kapcsolódik.
| Chip gyártója | NVIDIA | Chip megnevezése | GB203 |
| Chip verziója | GB203-200-A1 | Architektúra | BLACKWELL |
| Stream processzorok | 8962 | TMU-k | 280 |
| Ray tracing magok | 70 | Tensor magok | 280 |
| ROP egységek | 128 | TDP | 300 W |
| VRAM busz | 256bit | VRAM típusa | GDDR7 |
| A chip mérete | 378 mm2 | Tranzisztorok száma | 45,6 milliárd |
| Gyártástechnológia | 4 nm (TSMC) | Interfész | PCIe 5.0 x16 |
Ezek a videókártyák teljes körű támogatást kínálnak a legújabb Vulkan és DirectX 12 Ultimate grafikus API-khoz, valamint az NVIDIA saját fejlesztésű DLSS (Deep Learning Super Sampling) technológiájához is, beleértve a legfrissebb DLSS 4 verziót Multi-Frame Generation (MFG) támogatással. Teljesítményük alapján a GeForce RTX 5070 Ti modellek a felsőkategóriás videókártyák közé tartoznak, és a teljesítményranglista közép-felső szegmensében foglalnak helyet.
Ahhoz, hogy megértsük, pontosan kiknek készültek a GeForce RTX 5070 Ti videókártyák, először érdemes megnézni, hogyan teljesítenek a modern PC-s játékokban különböző felbontások mellett.
Az egyes videó kártyák teljesítménye az alábbi számítógépes játékokban mért képkockasebesség eredményeinek számtani átlaga alapján kerül kiszámításra, amelyeket jelöl. A többi játék nem számít bele az összteljesítménybe, csak tájékoztató jellegű.
Az egyes videó kártyák fogyasztása (teljesítményfelvétele) az alábbi számítógépes játékokban mért fogyasztási eredmények számtani átlaga alapján kerül kiszámításra, amelyeket jelöl. A többi játék fogyasztása nem számít bele az átlagos értékbe.
Ha szeretnéd megtudni, milyen teljesítményt nyújtanak a videó kártyák az egyes játékokban a tesztelési módszertanunk szerint, illetve hogyan voltak beállítva a játékok és hogyan történt a mérés, kattints az adott játék képére.
Ahogy a grafikonból is látható, az NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti videókártyák elsősorban az igényesebb játékosokat célozzák, akik főként 2 560 × 1 440p (WQHD) felbontásban játszanak, akár ray tracing használata mellett is. A 16 GB-os grafikus memória ráadásul lehetővé teszi, hogy a legtöbb játékban bátran belevágj a 3 840 × 2 160p (4K UHD) felbontásba is.
Mielőtt belevágnánk az egyes GeForce RTX 5070 Ti videókártyák értékelésébe, érdemes néhány szót ejteni a különböző szériákról is. Ezek a kártyák ugyanis szinte minden gyártó kínálatában többféle kiadásban (szériában) érhetők el, amelyek eltérnek egymástól minőségben, kidolgozásban, felszereltségben és természetesen árban is. A videókártyák szériái általánosságban három fő kategóriába sorolhatók:
Az ebbe a kategóriába tartozó videókártyák legnagyobb előnye a kiemelkedően jól megtervezett és nagy teljesítményű hűtőrendszer. Ezeket a hűtéseket a gyártók általában túlméretezik az adott GPU igényeihez képest, ami nemcsak a magasabb teljesítményre van pozitív hatással - hiszen lehetőség nyílik magasabb boost órajel vagy TDP beállítására -, hanem az üzemelési tulajdonságokra is. Ennek köszönhetően alacsonyabb GPU és memória hőmérsékletekre, lassabban forgó ventilátorokra és összességében halkabb működésre számíthatsz. A Top szériás modellek rendszerint gazdagabb felszereltséget is kínálnak, például Dual BIOS támogatást, látványos és testreszabható RGB LED világítást, több kijelzőkimenetet és hasonló extrákat. Az egyetlen hátrányuk a magasabb vételár.
A legmagasabb kategóriás Top szériás videókártyák elsősorban azoknak valók, akik nem szeretnének vagy nem tudnak saját maguk finomhangolni egy videókártyát, és a lehető legjobb felszereltséget keresik. Egyszerűen csak megveszik, beszerelik a gépbe, és már indulhat is a játék. A magas teljesítményről és a kiváló működésről a videókártya magától gondoskodik.
A középkategóriás videókártyák szintén általában jól megtervezett hűtőrendszerrel rendelkeznek, amelyet pontosan az adott GPU igényeire vagy kisebb tartalékkal méreteznek. Teljesítményük és működési jellemzőik emiatt valamivel szerényebbek lehetnek a luxuskategóriás Top modellekhez képest, de a legtöbb felhasználó számára még mindig bőven kiváló szintet képviselnek. A felszereltségük valamivel visszafogottabb, jellemzően csak a kevésbé fontos extrák hiányoznak. Ilyen lehet például az egyszerűbb RGB világítás, annak korlátozott állíthatósága vagy a Dual BIOS hiánya. A félpasszív hűtés viszont ebben a kategóriában már szinte alapfelszereltségnek számít. Amit a középkategóriás modellek nem kínálnak a prémium szériához képest, azt általában kedvezőbb árukkal kompenzálják, így remek ár-érték arányú videókártyákhoz juthatsz.
A középkategóriás videókártyák gyakorlatilag bárkinek ideális választást jelenthetnek. Viszonylag kedvező áron juthatsz hozzájuk, ráadásul ha van hozzá kedved és némi tapasztalatod, akkor akár a saját igényeid szerint is finomhangolhatod őket. Egy kis túlhajtással (OC), undervolttal (UV) vagy egyedi ventilátorgörbével a teljesítményük és működésük könnyedén megközelítheti a drágább prémium modellek szintjét. Ha pedig nem szeretnél ilyesmivel foglalkozni, akkor is egy nagyon jól beállított videókártyát kapsz.
A gazdaságos kategóriába tartozó videókártyák elsősorban úgy készülnek, hogy a gyártási költségek - és ezzel együtt a végfelhasználói ár - a lehető legalacsonyabb maradjon. Emiatt a hűtőrendszerek gyakran egyszerűbb kialakításúak mind technikai, mind gyártási szempontból. Az esetleg gyengébb hűtési teljesítményt a gyártók általában magasabb ventilátorsebességgel, alacsonyabb GPU boost órajellel vagy csökkentett TDP-vel kompenzálják (kevesebb hőtermelés = kisebb hűtési igény). Ezeknek a videókártyáknak a felszereltsége is inkább visszafogott, így többnyire csak a legszükségesebb funkciókra számíthatsz, bár természetesen akadnak kivételek. A legnagyobb előnyük egyértelműen a kedvező vételár.
A GeForce RTX 5070 Ti videókártyák gazdaságos kiadásai elsősorban azoknak ajánlhatók, akik szűkebb költségvetésből gazdálkodnak. Pénztárcabarát megoldást kínálnak, cserébe viszont el kell fogadni némi kompromisszumot a játékbeli teljesítmény és az üzemelési jellemzők terén, például magasabb zajszint formájában. A nagyobb hangterhelés azonban játék közben könnyedén elfedhető egy jó gamer headsettel. Ezeknél a modelleknél is igaz ugyanakkor, hogy aki ért a finomhangoláshoz, az túlhajtással, undervolttal vagy egyedi ventilátorprofil beállításával jelentősen javíthat mind a teljesítményen, mind a működési tulajdonságokon.
Az alábbi táblázat bemutatja, hogy a legismertebb gyártók léghűtéses videókártyái mely kategóriákba tartoznak:
| VIDEÓKÁRTYA SZÉRIÁK ELNEVEZÉSE ÉS BESOROLÁSA GYÁRTÓNKÉNT | |||
|---|---|---|---|
| Gyártó/Széria | Top | Middle | Economy |
| ASUS | ROG STRIX, ASTRAL | TUF, ProArt | DUAL, PHOENIX, TURBO |
| ASRock | TAICHI | PHANTOM | CHALLENGER |
| GAINWARD | PHANTOM | PHOENIX, PANTHER | GHOST, PEGASUS |
| GIGABYTE | AORUS | GAMING, VISION | WINDFORCE, TURBO, EAGLE |
| INNO3D | iCHILL | TWIN | |
| MSI | SUPRIM, VANGUARD | GAMING, TRIO, EXPERT | VENTUS, ARMOR, AERO |
| SAPPHIRE | NITRO, TOXIC | PULSE, PURE | |
| PALiT | GameRock | GamingPro | JetStream, Infinity |
| XFX | MERC | QICK | SWFT |
Minden videókártya széria más-más célközönséget szólít meg, ezért nem biztos, hogy számodra éppen ugyanaz a kiadás lesz az ideális választás. Ha például korlátozott költségvetésből gazdálkodsz, akkor valószínűleg nem a drágább Top kategóriás modellek között fogsz válogatni. Ha viszont a lehető legjobbat szeretnéd a számítógépedbe, és az ár nem elsődleges szempont, akkor érdemes kizárólag a prémium szériák között keresgélned.
Ahhoz, hogy a GeForce RTX 5070 Ti videókártyákat össze tudjuk hasonlítani egymással, és végül kiválaszthassuk közülük a legjobbat, először meg kell határoznunk az értékelési szempontokat. Nézzük, hogy melyek ezek!
Egy videókártya értékelésének természetesen a játékbeli teljesítmény az egyik legfontosabb eleme. Ugyanakkor ha azonos típusú videókártyákat hasonlítunk össze - jelen esetben GeForce RTX 5070 Ti modelleket -, akkor a különbségek általában minimálisak. Ilyenkor sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak az egyéb szempontok, például az üzemelési tulajdonságok, a felszereltség vagy éppen az ár.
Az üzemelési jellemzők közül talán a zajszint a legfontosabb tényező. Ha szereted a csendes PC-ket, akkor videókártya választásnál minden bizonnyal a halk működés lesz az egyik fő szempontod. A GPU és a memória hőmérséklete ezzel szemben csak akkor válik igazán kritikus kérdéssé, ha eléri azt a határt, ahol a videókártya már a saját védelme érdekében visszaveszi a teljesítményt. A hőmérsékletekre főként azoknak érdemes odafigyelniük, akik kevésbé jól szellőző számítógépházat használnak, ahol nagyobb eséllyel alakulhatnak ki problémás hőfokok.
A hűtési hatékonyságot vizsgáló tesztek megmutatják, hogy mennyire képes egy adott videókártya hűtőrendszere megfelelően lehűteni a GPU-t és a memóriát rögzített fogyasztási limit és 40 dBA zajszint mellett. Minél alacsonyabb hőmérsékleteket ér el ilyen egységes körülmények között a kártya, annál hatékonyabbnak számít a hűtése.
Egy modern videókártyától ma már elvárható a félpasszív hűtés támogatása, a LED világítás, a jobb modelleknél pedig akár a Dual BIOS vagy a több kijelzőkimenet is. Minél gazdagabb a felszereltség, annál jobb, de érdemes átgondolni, hogy valóban szükséged van-e minden extrára. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy olyan funkciókért fizetsz többet, amelyeket soha nem fogsz használni. Ha például zárt számítógépházad van, akkor a látványos RGB világítás gyakorlatilag teljesen elveszíti a jelentőségét.
Nem mindenki rendelkezik nagyméretű számítógépházzal és nagy teljesítményű tápegységgel (PSU), ezért a videókártya mérete és fogyasztása sokszor kulcsfontosságú tényező a választás során. A mai videókártyák hossza könnyedén meghaladhatja a 300 mm-t is, így ha egy ilyen modell nem fér be a házadba, akkor új és nagyobb gépház beszerzésére is szükség lehet az összes alkatrész átköltöztetésével együtt. Ugyanez igaz a tápegységre is, ha az új videókártya nagyobb energiaigényt támaszt, mint amit a jelenlegi PSU-d képes biztosítani, akkor egy erősebb tápegység vásárlása elkerülhetetlenné válik.
Ha meghatározott költségkeretből gazdálkodsz, akkor természetesen a videókártya ára az egyik legfontosabb szempont lesz számodra. Ha viszont nincs szigorú budgeted, annál jobb, így sokkal szélesebb kínálatból válogathatsz.
A videókártyák teljesítmény- és működési tesztjeit a 3DMark Steel Nomad Stress Test segítségével végezzük nyitott számítógépházban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett. A teszt összesen 20 körből áll, amelyek során a Steel Nomad jelenet egyperces szekvenciája fut le újra és újra, így a teljes teszt körülbelül 20 percig tart. Ez idő alatt a videókártya maximális terhelésen működik, és eléri a normál üzemi hőmérsékletét. A működési jellemzőket csak ezután, jellemzően az utolsó kör során mérjük. A teljesítményt, amely közvetlenül a GPU órajelétől függ, az utolsó három tesztkör átlagos frekvenciaértékéből számoljuk ki.
A végső értékelés során az összes felsorolt szempontot figyelembe vesszük, egyedül a vételár kivételével, mivel az idővel nagyon gyorsan változhatna, és folyamatosan torzítaná az eredményeket. Az a videókártya, amely összességében a legjobban teljesít az egyes kategóriákban, megszerzi a legmagasabb értékelést is, és elnyeri a legjobb GeForce RTX 5070 Ti videókártya címet.
És pontosan mely GeForce RTX 5070 Ti videókártyákat teszteltük az Alza.hu oldalain? Mely modellek közül kerül ki a győztes? Lássuk!
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS
Ha úgy érzed, hogy az általunk tesztelt GeForce RTX 5070 Ti videókártyák listája egyelőre kissé rövid, ne aggódj, amint újabb modellt tesztelünk, azonnal bővítjük vele a cikket és frissítjük az összesített eredményeket is. Érdemes tehát figyelemmel követni az oldalt, mert könnyen lehet, hogy hamarosan éppen az a GeForce RTX 5070 Ti kerül fel ide, amelyet te is kinéztél magadnak. Most viszont, hogy már tudjuk, mit és hogyan fogunk értékelni, ideje belevágni az összehasonlításba.
A videókártyák teljesítménye közvetlenül a grafikus chip órajelétől függ. Minél magasabb a GPU frekvenciája, annál nagyobb képkockaszámra számíthatsz játék közben is. Az általunk az Alza.hu oldalain tesztelt GeForce RTX 5070 Ti modellek gyárilag a következő órajelekkel érkeztek.
| GPU / Órajel | Alap | Boost | VRAM |
|---|---|---|---|
| Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming | 2 295 MHz | 2 602 MHz | 28 000 MHz |
| Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming | 2 295 MHz | 2 588 MHz | 28 000 MHz |
| MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC | 2 295 MHz | 2 588 MHz | 28 000 MHz |
| Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G | 2 295 MHz | 2 588 MHz | 28 000 MHz |
| MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS | 2 295 MHz | 2 572 MHz | 28 000 MHz |
| MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC | 2 295 MHz | 2 482 MHz | 28 000 MHz |
| Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G | 2 295 MHz | 2 482 MHz | 28 000 MHz |
| PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G | 2 295 MHz | 2 482 MHz | 28 000 MHz |
A boost órajel azonban nem egy fixen meghatározott, átléphetetlen maximumérték. A GPU tényleges frekvenciája különböző terhelések alatt eltérhet, méghozzá akár jelentősen is. Nézzük meg tehát, hogy milyen valós órajeleket értek el ezek a videókártyák a 3DMark Steel Nomad Stress Test terheléses tesztünk során.
Az általunk az Alza.hu oldalain tesztelt GeForce RTX 5070 Ti videókártyák közül teljesítményben az Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming végzett az első helyen, közvetlenül mögötte pedig testvérmodellje, az Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming sorakozott fel. A legalacsonyabb GPU órajelet ezzel szemben a PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G produkálta Silent módban. Az újonnan letesztelt MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC ebben az összehasonlításban inkább a lassabb modellek közé került. Az első és az utolsó helyezett GeForce RTX 5070 Ti között körülbelül 105 MHz (14 bin) különbséget mértünk, ami játékokban nagyjából 4%-os teljesítménykülönbséget jelent.
A zajszintet tekintve jelenlegi tesztjeinkben az Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming bizonyult a leghalkabbnak Quiet módban. Szorosan mögötte végzett az MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS és az MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC, amelyek terhelés alatt is 35 dBA alatt maradtak. A legrosszabb eredményt ezzel szemben az újonnan tesztelt MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC érte el, amely terhelés alatt 45 dBA zajszintet produkált, így jelentősen átlépte a 40 dBA-s határt, ezt a szintet tekintjük mi a halkabb és hangosabb videókártyák közötti választóvonalnak. Ezt a határt továbbá a PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G és a Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G is túllépte Performance módban.
A legalacsonyabb hőmérsékletet a teszt során az MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC érte el Gaming módban, közvetlenül mögötte pedig a Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G végzett Performance módban. A legmagasabb hőmérsékleteket a PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G produkálta mindkét üzemmódban. Fontos azonban megjegyezni, hogy egyik tesztelt GeForce RTX 5070 Ti sem melegedett olyan szintre, amely már korlátozta volna a teljesítményét. Hasonló eredményeket tapasztaltunk a grafikus memória (VRAM) hőmérsékleteinek vizsgálata során is.
Hogyan mérjük a GeForce RTX 5070 Ti videókártyák hűtésének hatékonyságát?
A hűtési hatékonysági teszteket minden videókártyánál azonos körülmények között végezzük. Játékterhelés alatt a GeForce RTX 5070 Ti modellek fogyasztási limitjét úgy állítjuk be, hogy pontosan a referenciaértéknek számító 300 W-ot fogyasszák. A fogyasztási limit mellett a ventilátorfordulatot is fixen beállítjuk arra az értékre, ahol az adott videókártya 40 dBA zajszintet ér el, ezt a határt tekintjük tesztjeinkben a halkabb és hangosabb modellek közötti választóvonalnak. Ezután a videókártyákat 10 percig melegítjük, majd további 5 percen keresztül rögzítjük a GPU és a memória hőmérsékleteit. A tesztelés 24 °C-os szobahőmérsékleten történik. Minél alacsonyabb hőmérsékleteket ér el egy videókártya ilyen egységes feltételek mellett, annál hatékonyabbnak tekinthető a hűtőrendszere.
Tesztjeink alapján a leghatékonyabb hűtőrendszerrel mindkét MSI videókártya, valamint a Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G büszkélkedhet. A leggyengébb eredményt ezzel szemben a PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G és az MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC produkálta, amelyek ebben a tesztben érezhetően lemaradtak a mezőnytől.
| GPU/Felszereltség | Dual BIOS | LED | Fan stop | Ventilátor csatlakozó | Kimenetek |
|---|---|---|---|---|---|
| Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | 2× HDMI + 3× DP |
| Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming | ✓ | ✓ | ✓ | ✕ | 2× HDMI + 3× DP |
| Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G | ✓ | ✓ | ✓ | ✕ | 1× HDMI + 3× DP |
| Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G | ✓ | ✓ | ✓ | ✕ | 1× HDMI + 3× DP |
| PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G | ✓ | ✓ | ✓ | ✕ | 1× HDMI + 3× DP |
| MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS | ✓ | ✓ | ✓ | ✕ | 1× HDMI + 3× DP |
| MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC | ✓ | ✓ | ✓ | ✕ | 1× HDMI + 3× DP |
| MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC | ✕ | ✕ | ✓ | ✕ | 1× HDMI + 3× DP |
Az MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC kivételével, amelynek felszereltsége gyakorlatilag csak a félpasszív hűtés támogatására korlátozódik, az összes többi GeForce RTX 5070 Ti videókártya meglehetősen gazdag extralistát kínál. Mindegyik modell rendelkezik Dual BIOS támogatással, látványos ARGB LED világítással és félpasszív hűtéssel is. Az Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming ezen felül két FAN Connect csatlakozót is kínál, amelyek segítségével a házventilátorokat a videókártya hőmérséklete alapján szabályozhatod, nem pedig a processzor hőmérséklete szerint, ahogy az általában megszokott. Az ASUS két modellje emellett a legtöbb videokimenetet is kínálja, összesen ötöt, 2× HDMI + 3× DisplayPort kiosztásban. A többi videókártya ezzel szemben négy kimenettel rendelkezik, 1× HDMI + 3× DisplayPort kombinációban.
| GPU / Méretek és tápellátás | Hossz | Magasság | TDP | Tápcsatlakozás | Ajánlott tápegység |
|---|---|---|---|---|---|
| MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC | 303 mm | 2,45 slot | 300 W (max. 300 W) | 1× 16pin | 750 W |
| Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming | 329 mm | 3,13 slot | 300 W (max. 330 W) | 1× 16pin | 850 W |
| PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G | 332 mm | 2,5 slot | 300 W (max. 300 W) | 1× 16pin | 750 W |
| Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G | 332 mm | 3 slot | 300 W (max. 300 W) | 1× 16pin | 750 W |
| Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming | 332 mm | 3,2 slot | 320 W (max. 350 W) | 1× 16pin | 850 W |
| MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS | 338 mm | 2,5 slot | 300 W (max. 330 W) | 1× 16pin | 750 W |
| Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G | 342 mm | 3,5 slot | 300 W (max. 350 W) | 1× 16pin | 750 W |
| MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC | 357 mm | 3,3 slot | 300 W (max. 350 W) | 1× 16pin | 750 W |
Méret tekintetében az összes tesztelt GeForce RTX 5070 Ti videókártya nagyon hasonló, hiszen mindegyik modell meghaladja a 300 mm-es hosszúságot. A legkompaktabb kialakítással az MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC büszkélkedhet, amely ráadásul megfelel az NVIDIA SFF-Ready szabványának is. A többi modell már jóval nagyobb helyet igényel: 329 és 357 mm közötti hosszukkal mindenképp érdemes előre lemérned a számítógépház belső terét, hogy biztosan beférjenek. A PCI Express bővítőhelyek elfoglalása terén a legkedvezőbbek az MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC, PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G, Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G és MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS modellek, amelyek 3 slotot foglalnak el, míg a többi kártya akár 4 PCI Express helyet is lefoglalhat.
Az összes GeForce RTX 5070 Ti videókártya 16 tűs 12V-2x6 tápcsatlakozóval érkezik (a PCIE GEN 5.1 szabvány szerint), és alapértelmezett fogyasztási limitjük 300 W. Egyetlen kivétel az Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming, amely Performance módban 320 W-os gyári limitet kínál. A különbség főként abban rejlik, hogy meddig emelhető ez a határ. A legmagasabb, 350 W-os limitet az MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC, Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming és Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G modellek támogatják. Az Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming és MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS esetében ez 330 W-ig növelhető, míg az MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC, PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G és Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G modelleknél nincs lehetőség a limit emelésére. Ha szeretsz tuningolni, valószínűleg érdemes elkerülnöd ezeket a kártyákat.
Az ASUS videókártyákhoz a gyártó minimum 850 W-os tápegységet (PSU) ajánl, míg a többi gyártó általában 750 W-os teljesítményt javasol. A tesztelt GeForce RTX 5070 Ti modellek valós fogyasztását az alábbi grafikon mutatja.
A valós mérések alapján normál terhelés alatt a tesztelt GeForce RTX 5070 Ti kártyák fogyasztása 298 W-tól (Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming Performance módban) egészen 331 W-ig terjedt, amit a PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G ért el Silent módban. Ez nagyjából 33 W különbséget jelent, így jól látható, hogy egy 750 W-os tápegység minden GeForce RTX 5070 Ti modellhez elegendő lehet. Természetesen, ha megemeled a fogyasztási limitet, a kártyák energiaigénye is megugrik, akár 400 W közelébe.
Figyelj a helyes bekötésre
Ha a GeForce RTX 5070 Ti videókártyát régebbi tápegységhez csatlakoztatod a mellékelt 16/2x 8pin vagy 16pin/3x 8pin adapter segítségével, mindig csatlakoztasd az adapter összes 8 tűs csatlakozóját. Ha akár egyet is kihagysz, a videókártya nem fog működni.

Arra is figyelj, hogy az adapterből a 8 tűs csatlakozókhoz vezető kábeleket ne hajlítsd meg túl közel az adapter házához (például helyhiány miatt vagy mert a gépház oldallapjának támaszkodnak). Ez a tápcsatlakozók meglazulásához vezethet, ami megnöveli az átmeneti ellenállást, ezáltal a csatlakozó jobban melegedhet. Szélsőséges esetben akár ki is éghet! Emellett mindig ellenőrizd, hogy a 16 tűs 12VHPWR csatlakozó teljesen, ütközésig be legyen dugva a videókártyába.
Az alábbi táblázat a GeForce RTX 5070 Ti videókártyák beszerzési árait mutatja, amelyek átestek az Alza.hu tesztjein. Ha valamelyik modellnél nem látsz árat a táblázatban, az azt jelenti, hogy az ár még nem került meghatározásra, a termék hosszabb ideje nem elérhető, vagy már nincs forgalomban (a videókártya nevére kattintva további részleteket is megtudhatsz).
| Videókártya | Beszerzési ár |
|---|---|
| Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming | |
| Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming | |
| Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G | |
| Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G | |
| MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS | |
| MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC | |
| MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC | |
| PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G |
Minden GeForce RTX 5070 Ti videókártya összehasonlítását elvégeztük, így ideje megnézni, hogyan teljesítettek a tesztelt modellek a végső rangsorban. A videókártyákat csökkenő sorrendbe rendeztük a legjobbtól a legkevésbé sikerült modellig, teljesen függetlenül a beszerzési áruktól (ezekre azonban a cikk legvégén még külön is kitérünk).
1. hely – Asus ROG STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming
Az első helyet, és ezzel jelenlegi tesztjeink alapján a legjobb GeForce RTX 5070 Ti címet az Asus STRIX RTX 5070 Ti O16G Gaming szerezte meg. Ez a modell alapbeállítások mellett a mezőny legmagasabb teljesítményét nyújtja, emellett kiváló működési tulajdonságokkal és kiemelkedően gazdag felszereltséggel érkezik. A kínálatban megtalálod például a Dual BIOS-t Performance és Quiet módokkal, látványos ARGB LED világítást, félpasszív hűtést, valamint többféle videokimenetet is. Extra előnyként két FAN Connect csatlakozót is kínál, amelyekkel a számítógépház rendszerhűtő ventilátorait vezérelheted. Ha szeretsz tuningolni, örülni fogsz annak is, hogy a fogyasztási limit akár 350 W-ig emelhető. A modell legnagyobb hátránya a mérete és természetesen a magasabb vételár.
2–3. hely – Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming
A második helyen rögtön két GeForce RTX 5070 Ti videókártya osztozik: az Asus TUF RTX 5070 Ti O16G Gaming és az MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC. Az Asus TUF 5070 Ti O16G Gaming alapbeállítások mellett valamivel magasabb teljesítményt nyújt, hasonlóan gazdag felszereltséget kínál, emellett pedig kiváló működési tulajdonságokkal rendelkezik, különösen Quiet módban. Felszereltségéből nem hiányzik a Dual BIOS, a látványos ARGB LED világítás, a félpasszív hűtés támogatása, valamint a bőséges videokimenet kínálat sem 2x HDMI + 3x DisplayPort formájában. Hátrányként főként a nagyobb mérete említhető, bár még így is valamivel kompaktabb, mint az MSI VANGUARD modell.
2–3. hely – MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC
A másik videókártya, amely megosztva szerezte meg a 2. helyet, az MSI RTX 5070 Ti 16G VANGUARD SOC. Bár alapbeállítások mellett teljesítményben kissé elmarad az ASUS modelltől, ezt bőven kompenzálja a jobb tuningpotenciál, hiszen a fogyasztási limit akár 350 W-ig is emelhető. Emiatt ideális választás lehet azoknak, akik szeretnek a videókártyákból a maximumot kihozni tuning segítségével. Az OC lehetőségeken túl a VANGUARD az ASUS TUF-hoz képest gazdagabb ARGB LED világítást, valamint a vapor chamber hűtésnek köszönhetően valamivel hatékonyabb hőelvezetést is kínál. Cserébe viszont számolnod kell a hatalmas méreteivel, illetve az ASUS TUF-hoz képest kevesebb videokimenettel.
4. hely – MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS
Mindössze hajszálnyival maradt le a dobogóról, és így a 4. helyen végzett az MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC PLUS. Ez a modell teljesítményben, felszereltségben és működési jellemzőkben abszolút egyenrangú ellenfele a magasabbra értékelt GeForce RTX 5070 Ti kártyáknak, bár sajnos a nagyobb méretet tekintve is követi őket, így nem biztos, hogy minden számítógépházba kényelmesen befér. Ha a vételára érezhetően kedvezőbb lenne a jelenleg jobban értékelt modellekénél, akkor kifejezetten jó vétel lehetne, és mindenképpen érdemes lenne számolni vele vásárlás előtt.
5. hely – Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G
Szorosan a mezőny élmezőnye mögött, az 5. helyen végzett a Gigabyte RTX 5070 Ti GAMING OC 16G, amely hibrid hűtési rendszert használ vapor chamber technológiával, így méltó kihívója az MSI RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO PLUS modellnek. Ez a GAMING verzió hasonlóan gazdag felszereltséget kínál: Dual BIOS, félpasszív hűtés és látványos ARGB LED világítás is megtalálható rajta, utóbbi ráadásul a ventilátorok peremére is kiterjed. Terhelés alatt zajszintben kissé elmarad az MSI TRIO mögött, ugyanakkor valamivel nagyobb teljesítményt nyújt, és a fogyasztási limit akár 350 W-ig is növelhető. Ha szereted tuningolni a videókártyádat, ez a GAMING modell számodra akár jobb választás is lehet, mint a magasabban rangsorolt MSI TRIO. További előny a gyártó által biztosított 4 éves garancia. Arra viszont figyelj, hogy a 342 mm-es hosszúság már komoly méretnek számít, ezért megfelelően nagy számítógépházra lesz szükséged.
6. hely – Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G
A 6. helyet jelenleg a Gainward RTX 5070 Ti PHOENIX GS 16G szerezte meg. Bár felszereltsége teljesen versenyképes – Dual BIOS, ARGB LED világítás és félpasszív hűtés is rendelkezésre áll –, gyengébb pontját a valamivel szerényebb működési tulajdonságok, az alacsonyabb hűtési hatékonyság és a korlátozottabb tuninglehetőségek jelentik. Ettől függetlenül a kártya továbbra is megbízhatóan végzi a dolgát, és kisebb hiányosságait várhatóan kedvezőbb vételárral kompenzálja. Ár-teljesítmény arányban ezért könnyen felülmúlhat több, előrébb rangsorolt GeForce RTX 5070 Ti modellt is.
7. hely – PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G
A hetedik helyen végzett a PALiT RTX 5070 TI GamingPro-S OC 16G, amely bár papíron szintén gazdag felszereltséget kínál, teljesítményben és működési jellemzőkben érezhetően elmaradt a jobban szereplő GeForce RTX 5070 Ti modellektől. Elképzelhető, hogy a teszthez egy gyengébben sikerült példány került, de a GamingPro-S ventilátorai kellemetlen búgó hangot adtak, ami negatívan befolyásolta a zajszintet és a hűtési hatékonysági eredményeket is. A modellen az is látszik, hogy a gyártó erősen optimalizálta a gyártási költségeket, bár a méretből itt sem faragtak, hosszú kialakítása miatt ehhez is nagyobb számítógépházra lesz szükséged. Pozitívum ugyanakkor, hogy ez az egyik legkedvezőbb árú GeForce RTX 5070 Ti a piacon, így biztosan megtalálja a saját vásárlóközönségét. Extra előnyként támogatja az eredeti PALiT MAKER koncepciót is, amely lehetővé teszi, hogy 3D nyomtatással saját stílusodra szabhasd a videókártya megjelenését.
8. hely – MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC
Az utolsó, vagyis 8. helyet a frissen letesztelt MSI RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC szerezte meg. Ez a modell a többi GeForce RTX 5070 Ti videókártyához képest visszafogottabb felszereltséget kínál, gyakorlatilag csak a félpasszív hűtés támogatása emelhető ki belőle, emellett működési jellemzői sem a legerősebbek, különösen a magas terhelés melletti zajszintje számít gyenge pontnak. Ugyanakkor jelenleg ez az egyetlen tesztelt modell, amely méreteivel megfelel az NVIDIA GeForce SFF-Ready szabványának, így kisebb, ezzel kompatibilis számítógépházakba is gond nélkül beépíthető. További fontos előnye az ára, amely várhatóan a GeForce RTX 5070 Ti modellek között az egyik legkedvezőbb lesz.
Így néz ki tehát az általunk tesztelt GeForce RTX 5070 Ti videókártyák rangsora, teljesen függetlenül a vételáruktól. Természetesen nem mindenki rendelkezik korlátlan költségkerettel, ezért ha előre meghatározott, alacsonyabb budgetből gazdálkodsz, valószínűleg nehezebben férnek bele a prémium kategóriás modellek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne találhatnád meg a számodra legjobb GeForce RTX 5070 Ti kártyát egy kevésbé exkluzív kiadásban is.

Az ideális GeForce RTX 5070 Ti kiválasztásakor nemcsak a pénzügyi lehetőségeidet és preferenciáidat érdemes figyelembe venned, hanem a saját tapasztalataidat és igényeidet is. Ha például a halk működés fontos számodra, akkor valószínűleg az alacsony zajszint lesz az egyik fő szempont. Ha viszont jártas vagy a videókártyák finomhangolásában, kevésbé kell aggódnod a gyári beállítások miatti magasabb zajszint miatt, hiszen saját kezűleg is optimalizálhatod azt. Amennyiben üvegoldalas számítógépházad van, és szeretnéd, hogy az új videókártya látványosan mutasson benne, valószínűleg RGB LED világítással szerelt modellt keresel majd. Ha viszont teljesen zárt házat használsz, az RGB világítás megléte vagy hiánya valószínűleg nem lesz döntő szempont. Sokaknál pedig a méret is kritikus tényező lehet, különösen kisebb számítógépház esetén.
Röviden: a videókártya választás erősen szubjektív döntés. Ami tökéletes választás valaki másnak, nem biztos, hogy neked is az lesz, még akkor sem, ha az adott modellt mi a legjobbnak értékeltük. Minden videókártyának megvan a maga célközönsége, neked csak azt kell megtalálnod, amelyik a legjobban illik az igényeidhez.

Pavel Šantrůček
Pavel Šantrůček vagyok, és 2015 óta professzionálisan foglalkozom grafikus kártyákkal. A grafikus kártyák architektúrája, tesztelése és értékelése pontosan az, amiből megélek, és az Alza.hu oldalon végzett munkám szerves részévé vált. Programozóként emellett több olyan eszköz szerzője is vagyok, amelyek a grafikus kártyák képkockasebességének elemzésére és tényleges fogyasztásuk mérésére szolgálnak.