Refresh the page

Mi az az SSD? (SSD vs HDD)

Aktualizálva

Az első SSD meghajtót 1976-ban gyártották le, de 35 hosszú évbe telt, amíg az ára elérte azt a szintet, hogy a nagy tömegek számára is elérhetővé váljon. Mit hozott magával tulajdonképpen az SSD, mennyire megbízható, és hogyan csatlakozik? Mi a különbség az SSD és a HDD között? Mi az NVMe SSD? Milyen SSD-t vegyek? Olvass tovább és megtudhatod.

Mi az SSD?

Mi az az SSD? – TARTALOM

  1. Mi az SSD meghajtó?
  2. SSD típusok
  3. SSD vs HDD
  4. Az SSD megbízhatósága

Mi az SSD meghajtó?

A szilárdtest-meghajtók (SSD-k) a hagyományos lemezes meghajtók modern alternatívái. Fő előnyeik közé tartozik a nagyobb sebesség, az alacsony energiafogyasztás és a mechanikai hatásokkal szembeni nagyobb ellenállás. Napjainkban az SSD egyre nagyobb teret hódít a mainstream rendszermeghajtók között, mivel képes jelentősen pozitívan befolyásolni az alkalmazások és az operációs rendszerek agilitását.

A hagyományos merevlemezekkel ellentétben az SSD-k nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket. A mágneses mezővel rendelkező forgó lemezek helyett memóriachipekkel rendelkeznek, amelyekre adatokat lehet írni, majd le is lehet törölni. Ez a technológia elvileg elég régi, hiszen már az 1980-as években is megjelent a számítógépekben, de újabban már olyan gyors és nagy kapacitású memóriákat gyártanak, amelyek sok tekintetben felülmúlják a hagyományos merevlemezeket.

Mi az SSD meghajtó?

SSD típusok

Vegyük át, hogyan fejlődtek az SSD-k az idők során. Először is fel kell tudni ismerni, hogy az SSD milyen interfészre készült. A legrégebbi interfész, a SATA akár 600 MB/s sebességet kínál. Ez a legolcsóbb, és a PC-kben található számos SATA-csatlakozónak köszönhetően az SSD-k legszélesebb körben használt interfésztípusa. Ezzel szemben a modern NVMe interfész lehetővé teszi, hogy a meghajtók a SATA-nál sokszor gyorsabb átviteli sebességet valósítsanak meg.

SATA

A Serial ATA (SATA) a nagy kapacitású eszközök, például HDD-k és SSD-k csatlakoztatására használt számítógépes busz neve. Napjainkban a SATA 3.0 revízióját (SATA 6 GB/s) használjuk, amely akár 600 MB/s adatátviteli sebességet kínál. A SATA a régebbi AHCI interfészt használja a kommunikációhoz.

Mi az az SSD?

NVMe

Mi az NVMe SSD? Az NVM Express (NVMe) egy újabb interfész, amelyet az SSD-kben használt flashmemória jobb kihasználására terveztek. PCIe vagy M.2-n keresztül csatlakoztatva szuperalacsony késleltetést és nagy adatátviteli sebességet tesz lehetővé. Ezzel szemben az AHCI (amelyet a SATA használ) legfeljebb 600 MB/s sebességet ér el. Ezenkívül az NVMe interfész képes 65 000, egyenként 65 000 parancsot tartalmazó várólistát kezelni (az AHCI 1 várólistája 32 parancsot tartalmaz). Ez lehetővé teszi a többmagos processzorok használatát a feldolgozott adatmennyiség és a feldolgozási sebesség növelése érdekében.

PCIe

A PCI-Express (PCIe, PCI-E) a videókártyák, hangkártyák és SSD-k csatlakoztatására szolgál. Ma főleg a PCI Express 3.0 és 4.0 szabványokat használjuk, de hamarosan a PCI Express 5.0 is teret hódít magának. Léteznek ×1, ×4, ×8 és ×16 típusok, amelyek 1, 4, 8 vagy 16 GB/s sebességet érnek el. A PCIe az M.2-vel együtt a leggyorsabb lehetőség az SSD-k csatlakoztatására. A SATA-hoz képest azonban drágábbak, és az alaplapnak is megfelelő számú PCIe-hellyel kell rendelkeznie, hogy rá tudjuk csatlakoztatni.

PCIe SSD Intel

M.2

Az M.2 egy korszerű interfész, amely többféle buszon keresztül csatlakozik a számítógéphez. Ezek közé tartozik a PCIe 3.0, a PCIe 4.0, a SATA 3.0 és az USB 3.0.

Az M.2-nek saját formája és csatlakozója van, ezért használatának feltétele, hogy az alaplapon legyen ilyen csatlakozó, de az utóbbi években ez már alapértelmezettnek számít.

Az M.2-es meghajtó lényegében egy flashmemória, egy lapka, amelyre bizonyos elemeket és fontos alkatrészeket forrasztottak. Az egyes modulok a számszerű megnevezésük alapján más-más alakúak, tehát a megnevezésük a szélességükről és a hosszukról árulkodik. A kisebbeket természetesen laptopokban használják, míg a nagyobbak könnyen elférnek az asztali számítógépekben. A legelterjedtebb az M.2 2280-as, melynek szélessége 22 milliméter, hossza pedig 80 milliméter.

Mi az az SSD?

SSD vs HDD

Mi a különbség az SSD és a HDD között? A klasszikus merevlemezes meghajtók, azaz a HDD-k több mint 60 éve ugyanazon az elven működnek. Bár a technológiai iparban óriási előrelépések történtek, a koncepció hű maradt a gyökereihez. A működés számos mozgó alkatrész együttműködésén alapul. A legfontosabbak a lemezek és az olvasó (és író) fejek. A lemezek mágnesesen érzékeny anyagból készülnek, és működésük során forognak. A merevlemezek szabványos sebessége 7200 fordulat/perc, de ennél magasabb és alacsonyabb sebességgel is gyakran találkozhatunk. Például a laptopokba tervezett merevlemezek alapesetben 5400 fordulat/perc fordulatszámot vesznek fel.

SSD vs HDD SSD vs HDD

A HDD-k legnagyobb előnye az ár, különösen az alacsony GB-onkénti ár, ami ideális nagy volumenű adattárolóvá teszi őket. Kétségtelenül alacsonyabb sebességük ellenére még mindig megállják a helyüket a számítógépes rendszerekben, mint adathordozók külső meghajtókban, a személyi számítógépekben a munkaadatok olcsó tárolására, vagy biztonsági mentési meghajtóként, amiről bővebben A merevlemez klónozása című cikkben olvashatsz. Néhány évvel ezelőtt a merevlemezek technológiája még uralta a piacot, de ma már elsősorban az alacsonyabb sebességük, a viszonylag magas energiafogyasztásuk, valamint a mozgó alkatrészek mechanikai és logikai sérülésekre való érzékenysége miatt elsődleges adattárolóként egyre inkább a háttérbe szorulnak.

Az SSD gyorsabb megoldás, de drágább is. Az SSD a ma elérhető legfejlettebb adattárolási technológia. Érettségük az információ tárolásának teljesen más megközelítésében és a mozgó alkatrészek hiányában rejlik. Forgó lemezek helyett az SSD-k NAND Flash memóriában tárolják az adatokat. Ez a fizikai kezeléssel szembeni nagyfokú ellenállást, alacsony energiafogyasztást, mérsékelt melegedést, valamint nagy adatátviteli sebességet eredményez. A szabványos SSD-ket 2,5"-es formátumban gyártják, a kisebb HDD-k mintájára, és elsősorban régebbi laptopokhoz vagy PC-khez tervezték őket. Egy ideje azonban már az M.2 formátum a piacvezető, amely többszörösen nagyobb sebességet kínál.

Milyen SSD-t vegyek?

HDD vagy SSD? Esetleg mindkettő? Az M.2 SSD-t a rendszer meghajtójaként érdemes használni, ami mindent a lehető leggyorsabbá tesz. Akár 1 TB-os kapacitásban is kapható, ha pedig hajlandó vagy felárat fizetni, akkor 2 vagy 4 TB-osat is beszerezhetsz. Ezzel szemben a HDD ideális második meghajtónak a PC-hez, ahol biztonsági mentések, filmek, MP3-ak és sok más fájl tárolására szolgál. Egy ilyen HDD kapacitása akár 20 TB is lehet.

Az SSD megbízhatósága

Az SSD-k vagy a HDD-k hibásodnak meg gyakrabban? A tárolóeszközök megbízhatóságának tesztelése nem könnyű, mivel ehhez nagy statisztikai mintára van szükség. A Google és a Backbaze azzal segített megoldani ezt a problémát, hogy több millió SSD-t futtatnak óriási adatközpontjaikban. A közzétett adatok szerint a HDD-k meghibásodási aránya évi 1-2%. Ezek azonban többnyire kiváló minőségű szerver HDD-k. A hagyományos fogyasztói meghajtók esetében a meghibásodási arány minden bizonnyal néhány százalékkal magasabb lenne. Ezzel szemben az SSD-k esetében az üzemeltetők mindössze 0,5%-os meghibásodási arányt tapasztalnak.

A fentiek alapján megerősítést nyert, hogy a mechanikus/mozgó alkatrészek hiánya valóban nagyobb megbízhatóságot eredményez, így általánosságban kijelenthető, hogy az SSD-k megbízhatóbbak.

i Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Az SSD nemcsak az adattárolás, hanem a PC vagy laptop normál, mindennapi használata szempontjából is forradalmi. Mivel az SSD-k rendkívül gyorsak, lehetővé teszik a műveletek zökkenőmentes végrehajtását.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB10