65" Samsung UE65U8092
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 65 " (165.1 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Edge
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate), Ideal for PlayStation 5
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 3 ×
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Total number of USB ports 1 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 144.41 cm
TV height 88.22 cm
TV depth 22.2 cm
TV weight 14.5 kg
Height without stand 83.12 cm
Depth without stand 7.68 cm
Base width / leg spacing 100.46 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package smart
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 109 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 170 W
Typical power consumption 109 W
Power outlet type
Code:  WR174g6
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 65" Samsung UE65U8092
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 65" Samsung UE65U8092
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 65" Samsung UE65U8092
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 65" Samsung UE65U8092