55" Samsung QE55LST7D
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 310 W
Typical power consumption 83 W
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology QLED
Supported HDR standards HDR10+, HDR10+ Adaptive
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
SMART functions HbbTV
Connectivity
Wireless connection Apple AirPlay2, DLNA
Total number of HDMI ports 1 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 72.09 cm
Depth without stand 6.98 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Titanium
Audio
Speaker performance 40 W
Other audio features Motion-tracking sound, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Code:  WR174n3b
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55LST7D
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55LST7D
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55LST7D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55LST7D