48" Samsung QE48S90H
Benefits of Pre-Orders:
  • You can cancel your pre-order anytime without giving any reason.
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
  • There is no need to pay in advance. You can choose a cash on delivery.
  • Available stocks are distributed among customers in all countries served by Alza.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 48 " (121.92 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Backlight Direct
Other screen features HDR
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 106.93 cm
TV height 61.99 cm
TV depth 3.96 cm
TV weight 10.6 kg
Height without stand 61.99 cm
Depth without stand 3.96 cm
Base width / leg spacing 36.6 cm
Package width 120.2 cm
Package height 74.8 cm
Box depth 14.3 cm
Package weight 16.5 kg
VESA mounting 300×200
Colour
Colour Black, Silver
Audio
Speaker performance 40 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 230 W
Typical power consumption 62 W
Code:  WR173i3
Warranty: 36 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 48" Samsung QE48S90H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 48" Samsung QE48S90H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 48" Samsung QE48S90H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 48" Samsung QE48S90H