55" Samsung UE55M70H
Benefits of Pre-Orders:
  • You can cancel your pre-order anytime without giving any reason.
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
  • There is no need to pay in advance. You can choose a cash on delivery.
  • Available stocks are distributed among customers in all countries served by Alza.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, Art gallery
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.1 ports 3 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 1 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 122.46 cm
TV height 70.78 cm
TV depth 7.66 cm
TV weight 10 kg
Height without stand 70.78 cm
Depth without stand 7.66 cm
Base width / leg spacing 81.26 cm
Package width 135.4 cm
Package height 81 cm
Box depth 12.7 cm
Package weight 14.5 kg
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black, Silver
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats DTS Digital Surround
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package smart
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 125 W
Typical power consumption 77 W
Code:  WR173t1
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung UE55M70H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55M70H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55M70H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55M70H