32" Philips 32PHS6000
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Energy consumption in SDR mode 22 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 36 W
Typical power consumption 22 W
Screen size and resolution
Diagonal 32 " (81.28 cm)
Maximum resolution HD Ready
Display resolution 1366 × 768
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Maximum brightness 200 nt
Colour depth 8
Operating system
Operating system Titan OS
Model year
Model year 2025
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, LepšíTV
Slovak apps LepšíTV
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Light sensor
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, DLNA
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.0 ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 71.52 cm
TV height 44.83 cm
TV depth 20.5 cm
TV weight 3.5 kg
Height without stand 43.15 cm
Depth without stand 8.27 cm
Base width / leg spacing 63 cm
VESA mounting 100×100
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 12 W
Audio formats Dolby Digital AC4
Other audio features Automatic volume control, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Classic
Code:  WC389e89c
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 32" Philips 32PHS6000
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 32" Philips 32PHS6000
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 32" Philips 32PHS6000
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 32" Philips 32PHS6000