Reviews 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
Interested in reviews of 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP? It got 4.3 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP below. We will appreciate if you also share your experiences with 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP after purchasing.
32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP - Monitor
32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
In stock
Add to Cart
Companyflag
Rated 19/02/2026, variant 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
Verified purchase
If you want to use this monitor in combination with other monitors or some more complex configuration, forget it. Just google "PG32UCDM game black screen" and you'll find hundreds of people reporting that the monitor randomly goes out. A possible solution is to turn off HDR or reduce the frequency to 120Hz, but then you don't have to buy a 240Hz HDR monitor.
Support 60Hz, 120Hz and 240Hz in 4K; 75Hz at 2K; 480Hz in HD (Frame Rate Boost option in monitor menu)
Integrated gaming tools in the monitor menu (viewfinder, fps chart, stopwatch, countdown, etc. )
Not functional in multi-monitor configuration
Switching to 60Hz or 120Hz doesn't always work - sometimes it doesn't work at all, sometimes it needs to be done repeatedly.
0 ×Report
Automatic translation
Ondřej, Sadskáflag
Rated 01/02/2026, variant 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
Verified purchase
I have a bit of mixed feelings about it, on the one hand the latency and 240 Hz is really a massacre, there is in the game to read the text even with fast movement, the contrast is also luxurious, but the advantages of the WOLED panel probably end and then the disadvantages and problems come. The first thing I noticed is that in the lower corners the image is a bit foggy or burnt, fortunately it's just a piece of corners and in Windows it masks the taskbar and in games I don't notice it, but with a monitor for 23 I don't quite know if I can accept it, I'll wait a few days if it gets worse or not and see, it might improve when it runs for a longer time. The other problem is (as on older Asus mobiles with AMOLED display) - at lower brightness settings there is a blue tint on the white area on the sides, the newer Asus mobile doesn't do this to me anymore, so this monitor behaves similarly to the AMOLED from the mobile from so 2018, which is a bit of a shame, but then again it's a giant 32" oled with 4K and 240 Hz, so I don't really want to compare it to a mobile. FHD mode doesn't use integer scaling and the image is tim timpadlanej, so it's pretty much useless, fortunately integer scaling can be used via nvidia drivers to play in nenativnim resolution without ironing, but you don't use the 480 Hz in FHD mode, not that it's needed, between 60 and 120 Hz the difference is brutal but above 120 Hz I wouldn't say it's essential, then you do motion blur rather the response of your eyes: -D I don't like game design (why does everything game design have to be so tacky? ) but fortunately this monitor allows you to turn off absolutely all the lights, which I really appreciate, the monitor is also a reduction to a standard bracket, or it can be used for wall mounting. I don't really like the stand with its asymmetrical design, but at least it looks good, the internal construction is probably metal, the outside is matt hard plastic, but as is usual with 32" monitors, the monitor can't be brought up to the same time as the table top, so you're looking up unless you're measuring 2m, so for a smaller person, mounting on a wall or on an alternative stand is almost a necessity, a pretty good and cheap solution is to gut the stand from an older smaller monitor (like 24 or 27") and use it for a 32" (if it fits and the monitor is not heavy on it), this way you can then get the monitor lower, it's a big shame that display manufacturers don't think about this. I haven't tested HDR yet, given the almost infinite native contrast I don't really understand why to experiment with it at all, but we'll see, maybe it will surprise me.
ALL LIGHTS CAN BE TURNED OFF IN THE SETTINGS, THANK YOU
The response and frequency of 240 Hz is really a massacre experience, everything is beautifully sharp even when moving fast, it's so smooth it's weird if you've had 60 Hz all your life
rich accessories - HDMI cable, DP cable, USB-C to USB-C cable, reducer for standard stand or wall
solid looking and oversized (up to 280W) 20V power supply
a little burnt image in the lower corners, nothing dramatic, but hopefully it won't get worse
the asymmetrical stand is ugly in my opinion, but it's a gaming design, so you have to take that into account, the stand also doesn't go all the way to the table, which is a problem for smaller people, but with 32" I kind of count on wall mounting, the stand at least looks structurally well made
0 ×Report
Automatic translation
Kamil, Ostrava-Zábřehflag
Rated 28/11/2025, variant 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
I'm excited about it.
I haven't seen any yet.
Daniel, Opava - Předměstíflag
Rated 13/11/2025, variant 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
Absolutely perfect image and text legibility
Anonymous customerflag
Rated 21/10/2025, variant 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
Barvy
Kontrast
HDR
Moznosti nastaveni
USB-C
Anonymous customerflag
Rated 29/10/2024, variant 32" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP
Compared to my older IPS PG32UQ panel, OLED is a noticeable upgrade. It only costs a rocket however with the extended warranty you won't go wrong. A total of 6 years warranty is great. I've labbed a bit with 1080p 480Hz and I have to say it works well.
240Hz/480Hz