Reviews 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
Interested in reviews of 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ? It got 4.8 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ below. We will appreciate if you also share your experiences with 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ after purchasing.
31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ - Monitor
31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
In stock
Add to Cart
Radek, Praha 4 - Michleflag
Rated 19/01/2026, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
Verified purchase
Maximum satisfaction
Amazing picture it's noticeable as soon as you turn on the monitor
Robust stand construction without fear of falling off
0 ×Report
Automatic translation
Petr, Klenovice na Hanéflag
Rated 10/01/2026, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
Verified purchase
brutal image
switching from MSI IPS and this one doesn't compare
real black
price but quality comes at a price
0 ×Report
Automatic translation
Adam, Vsetínflag
Rated 21/11/2025, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
It's a ludra
Michal, Brnoflag
Rated 03/11/2025, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
Great HDR image
Dolby Vision
90W USBC charger
240Hz
Great response
The stand under the monitor has an unbelievable shape and takes up too much space.
Companyflag
Rated 06/10/2025, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
I've been choosing a monitor for a little over a week and I've spent quite a bit of time on it. Since I like accurate colors I had to go with QD-OLED. PG32UCDM has been on the market for almost 2 years. Users praise it and I join them. Granted, it's quite a bit of money in total, as you need a powerful enough PC and a powerful GPU like the Nvidia 4090 or 5080/5090 to fully utilize the monitor's potential. I switched from IPS 34" 3440x1440p, 144Hz. As a gamer, I was "worried" about losing the ability to play on a 21:9 monitor. After a couple of days, I have to say that I find the 32" (16:9) perfectly fine and I don't miss it: D Monitor reflections aren't a problem for me, although I did address them a lot when choosing. Of course, you must not have a light source/window behind you. Legibility of the font without a problem. But for office work (8h/day) OLED is generally not recommended. I chose the sRGB colour interface and brightness 55. I'm using DP 1.4. The monitor was shipped with the latest FW. After about 5 days of use, I have to say that switching to 4K/240Hz OLED is great. HDR in games where it is implemented properly is great (Last of Us 2 remastered on PC for example. ) If you're considering an OLED monitor, you can't go wrong with the PG32UCDM(Z).
great SDR and HDR picture
reflections are not a problem (window on the left side of the PC desk)
text readability, web browsing without a problem
the functions and features of the monitor are practical and useful
quality workmanship
unsymmetrical stand, but that's not essential
potentially complicated maintenance (cleaning) of the panel
Tomáš, Dolní Bousovflag
Rated 29/09/2025, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
Nothing before, just a small thing not to send the image to DPj other than the supplied cable
Anonymous customerflag
Rated 18/09/2025, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ
stands stably, the advantage of a solid stand
massive power supply of the same type used by ROG laptops (I understand the savings), although it allows power delivery 90W (theoretically, without affecting the image only 65W and neither is enough for a gaming laptop) but it is quite obstructive and does not have the ideal cabling for this purpose
Customerflag
Rated 25/08/2025, variant 31.5" ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ