Az SSD meghajtók (Solid-state drive) a hagyományos merevlemezek (HDD) modern alternatívái. Fő előnyeik közé tartozik a nagyobb sebesség, az alacsonyabb energiafogyasztás és a fokozott ellenállás a mechanikai hatásokkal szemben. Napjainkban egyre inkább az SSD válik a fő rendszermeghajtóvá, mivel jelentősen javítja az alkalmazások és az operációs rendszer gyorsaságát. Olvass tovább, és tudj meg többet az SSD merevlemezek használatáról.
Az SSD meghajtó NAND flash memóriát használ, ami egy olyan típusú nem felejtő (non-volatile) memória, amely az adatok megőrzésére képes akkor is, ha az áramellátás megszűnik. Az adatokat az SSD kártya memóriacellákba menti, amelyek blokkokra és lapokra oszlanak. Amikor adatok írása vagy olvasása történik, a merevlemez SSD egy vezérlőt (kontroller) használ, amely kezeli a cellák elosztását és az adatok elérését. Az SSD meghajtók széles körben használhatók, a személyi számítógépektől kezdve
szervereken át egészen adatközpontokig.
Az SSD meghajtók formátuma
A formátum határozza meg a PC SSD fizikai méreteit. Fontos erre odafigyelned a kompatibilitási problémák elkerülése érdekében. Ma már több formátum is létezik, de most a legfontosabbakról fogunk beszélni. Ez az M.2 SSD kártya, a 2,5 hüvelykes formátum és az SSD, amely a PCIe buszba csatlakozik.
M.2 SSD – Modern formátum, amellyel az Solid-state drive méretileg gazdaságosabbá válik. Ahelyett, hogy a házba kellene szerelni őket, az ilyen Solid-state drive tárhely közvetlenül az alaplapon kap helyet. Az M.2 formátum új sebességi lehetőségeket nyit az SSD meghajtók számára, amely elsősorban az NVMe szabvány esetében tekintélyes adatátviteli sebességet eredményez.
2,5 inch SSD– Hagyományos formátum, amely a régebbi meghajtókból származik. Az ilyen SSD-k nem olyan drágák és kiválóak régebbi számítógépekhez vagy laptopokhoz, mert SATA III-on keresztül csatlakoznak. A 2,5 inch SSD meghajtó modernebb csatlakoztatási módja az U.2 port.
PCIe - A PCI-Express Solid-state drive standard NVMe vezérlést használó meghajtók, csak általános PCIe x4 porton keresztül csatlakoztathatók, amely gyakorlatilag minden alaplapon megtalálható. Az M.2 SSD-khez elérhető PCIe slot-átalakító.
i
Laptobba SDD - Mit is jelent ez?
Ha egy laptopba SSD meghajtó kerül, az jelentősen javítja az általános teljesítményt. A hagyományos HDD cseréje gyorsabb operációs rendszerindítást és alkalmazásbetöltést eredményez, ami megkönnyíti és felgyorsítja a mindennapi munkát. Fontos azonban ellenőrizned, hogy a laptop támogatja-e ezt a cserét.
Az SSD meghajtók kapacitása
Az SSD meghajtó kapacitás határozza meg, hogy mennyi hely áll rendelkezésedre az operációs rendszer, dokumentumok, programok, filmek és minden egyéb adat tárolására, amit a PC SSD tárhelyében szeretnél tárolni. Nézzük meg, hogy mennyi adat fér el a különböző kapacitások esetén.
Kapacitás
Mire elegendő
120 GB-tól
operációs rendszer, alapprogramok
240 GB-tól
operációs rendszer, számos program és néhány játék
480 GB-tól
operációs rendszer, sok program és kb. 10 játék
1 TB-től
operációs rendszer, majdnem minden program, sok játék és néhány fotó, videó
2 TB-től
operációs rendszer, az összes program, számos játék, videó és fénykép kiváló minőségben
Solid state drive 1TB
Solid state drive 2TB
Solid-state drive meghajtó interfészei
Az SSD meghajtó interfésze ebben a kontextusban azt jelenti, hogy miként kapcsolódnak a számítógéphez. Minden interfésznek megvannak a maga tulajdonságai, mint például a sebesség vagy az áramellátási képesség, és mindegyik interfész egy vagy több specifikus csatlakozót kínál.
Belső Solid-state drive interfészek
A belső interfész a számítógép belsejében elhelyezett SSD-k csatlakoztatására szolgál, azaz beépített. Ez a típusú csatlakozás a legelterjedtebb. Maga a telepítés egyszerű, de a külső SSD meghajtók még nagyobb kényelmet nyújtanak ebben a tekintetben.
SATA III – A SATA egy sokat használt interfész a belső winchester csatlakoztatására. A modern SSD winchester azonban sebességben túllépte az AHCI kommunikációs interfészt használó SATA adatbusz képességeit, amelyet elsősorban a sokkal lassabb HDD-k számára terveztek.
mSATA – Az mSATA mintegy előfutára az M.2-es SSD meghajtóknak. Ahogy a neve is sugallja, SATA-buszon keresztül kommunikál, így az erre a SSD formátumra jellemző korlátok jellemzők rá. Az egyetlen előnye a kisebb méret. Nem örvend kifejezetten nagy népszerűségnek és a szabványos SATA csatlakozókkal nem kompatibilis, így inkább mindig duplán ellenőrizd, hogy a számítógéped rendelkezik-e ezzel a speciális slottal.
M.2 (SATA) – Az M.2 SSD formátum, melyet már említettünk, önmagában nem garantálja a nagyobb sebességet. Az M.2 formátum is képes kezelni a régebbi, SATA-buszon keresztül kommunikáló meghajtókat és így a sebesség ennek megfelelően korlátozva lesz.
M.2 (NVMe) – Az NVMe egy olyan interfész, amely az elavult AHCI-t váltotta fel és sokkal jobban képes kielégíteni a gyors SSD meghajtók igényeit. A legfőbb előnye a nagy sebességű párhuzamos adatátvitel a PCI-Express busz segítségével. Az NVMe protokollt használó SSD meghajtók a leggyorsabb ma elérhető tárhelyek.
PCI-Express – A PCIe SSD winchesterek tulajdonképpen NVMe SSD-k, amelyek a speciális M.2 slot helyett általános PCI Express 3.0 x4 portot használnak és így négy sávot használnak. Vannak olyan átalakító kártyák is, amelyek segítségével az M.2 SSD-k PCIe sloton keresztül is csatlakoztathatók.
U.2 – Az M.2 formátum lehetővé tette az SSD-k jelentős méretcsökkenését, amely egyes alkalmazásoknál csökkentette a kapacitásukat. Az U.2-es interfésszel a 2,5 inch SSD vinchester az NVMe szabvány segítségével csatlakoztatható és így biztosítható számára a nagy sebesség. Ha az alaplapodnak nincs U.2 csatlakozója, egy átalakítóval csatlakoztatható az M.2 slotba.
Port
Interfész
Maximális sebesség
PCIe x4
NVMe
akár 7000 Mb/s
U.2
NVMe
akár 7000 Mb/s
M.2 (NVMe)
NVMe
akár 7000 Mb/s
M.2 (SATA)
AHCI (SATA III)
akár 600 Mb/s
mSATA
AHCI (SATA III)
akár 600 Mb/s
SATA III
AHCI (SATA III)
akár 600 Mb/s
Külső SSD interfészek
A külső interfész, ahogy a neve is mutatja, külső SSD merevlemez csatlakoztatására alkalmas. Ebben a kategóriában az USB különböző változatai uralkodnak. Az egyes interfészek sebességét a lenti táblázatban találod.
Az USB 2.0 nem a legelső, de ma már erősen elavult verziója az USB-nek. Gyors SSD lemezekhez ez tehát nem releváns technológia, mivel jelentősen rontja azok potenciálját.
Az USB 3.2 Gen 1 (korábban 3.1 Gen 1) a jól ismert USB 3.1 Gen 1, amelyről ma bizonyos kontextusokban ezen az új módon hivatkoznak. Ez az interfész már képes a legtöbb külső SSD lemez sebességigényét kielégíteni.
A USB 3.2 Gen 2 (korábban 3.1 Gen 2) kétszeres adatátviteli sebességet kínál a Gen 1-hez képest, és akár 100W-os áramellátást is biztosít.
Az USB 4külső SSD lemezek az adatátvitel legújabb generációját képviselik, amelyek forradalmasítják az adataink tárolásának és átvitelének módját.
Az USB-C csatlakozó méretében nagyjából megegyezik az ismert microUSB-vel, de számos előnnyel rendelkezik vele szemben. A legáltalánosabb előnye a szimmetrikus formája, amely lehetővé teszi, hogy a csatlakozót mindig elsőre helyesen illessze be. Az USB-C támogatja az összes USB szabványt, beleértve az USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) verziót is. Emellett képes hálózati csatlakozást biztosítani Etherneten keresztül, és videóátvitelt HDMI 2.0-val. Az USB-C már számos modern külső SSD
lemezen megtalálható.
USB típusa
Sebesség
USB 2.0
akár 480 Mb/s
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
akár 5 Gb/s
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
akár 10 Gb/s
USB4
akár 40 Gb/s
Solid state drive egy ilyen gyönyörű karbon színben is beszerezhető.
A Solid-state drive sebessége: olvasás és írás
Az Solid-state drive olvasási sebessége az a sebesség, amellyel a készülék hozzáfér a tárolt adatokhoz. Az írási sebesség pedig azt mutatja meg, hogy milyen gyorsan tudja a Solid-state drive fogadni és elmenteni az adatokat.
MB/s – Az egységnyi idő alatti olvasási és írási sebesség szabványegysége nagy fájloknál, például filmeknél vagy tömörített adatoknál.
IOPS – Az egység a kisebb, az Solid-state drive különböző részein lévő fájlok – mint például programfájlok vagy az operációs rendszer fájljai- írási és olvasási sebességének kontextusában releváns.
SSD
MB/s (olvasás/írás)
IOPS (olvasás/írás)
Alsó osztály (AHCI)
360 / 130 Mb/s
76 000 / 73 000 IOPS
Középső osztály (AHCI)
540 / 520 Mb/s
97 000 / 88 000 IOPS
Magasabb osztály (NVMe)
2 000 / 800 Mb/s
170 000 / 135 000 IOPS
Legmagasabb osztály (NVMe)
7 000 / 6 000 Mb/s
1 000 000 / 1 000 000 IOPS
A Solid-state drive speciális funkciói
TRIM – Egy olyan műveletről van szó, amely a legmagasabb írási sebességet biztosítja. Az adatok törlésével általában csak a jelenléti információk kerülnek törlése, a tényleges tartalom csak akkor törlődik, ha felülírjuk azt, ami viszonylag hosszú folyamat. A TRIM funkció biztosítja, hogy az adattörléskor az SSD meghajtó cellái felszabaduljanak a mielőbbi új mentéshez.
RAID – A RAID funkció lehetővé teszi az SSD kötegekbe történő rendezését. A RAID kapcsolat elsődleges célja a tárolt adatok védelme, de egyes RAID-típusok nagyon pozitív hatással lehetnek a sebességre is.
A Wear Levelling biztosítja a memóriacellák egyenletes elhasználódását az SSD-n, mivel ezeknek a celláknak korlátozott számú írási ciklusa van, és a ciklusok kimerülése után megbízhatatlanabbá válhatnak. A Wear Levelling funkció figyeli, hogy milyen gyakran használják ezeket a cellákat, és egyenletesen osztja el az adatokat az egész SSD-n.
Az Alza az SSD meghajtókat olcsóbb változatokban is kínálja. Nézz körül az SSD meghajtók (SSD winchester) - használt oldalon. Teljesen működő darabokat találhatsz kedvező áron. Mire vársz még? Válaszd a legolcsóbb SSD-t a minőség és a funkcionalitás megőrzése mellett.
A Solid-state drive tárolási tulajdonságai
Három fő cellatípus létezik, amelyeket az SSD használ. Ezek az SLC (Single-Level Cell), MLC (Multi-Level Cell) és a TLC (Triple-Level Cell). Mindegyik típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, amelyek meghatározzák, hogy mely felhasználási területekre alkalmasak. Az alábbi pontokban bemutatjuk az egyes SSD memóriacellatípusok jellemzőit.
SLC – Az SLC SSD-k minden egyes cellában csak egy bitet hagynak, ami nagy sebességet és hosszú élettartamot biztosít. Hátránya azonban az adatok alacsony sűrűsége, ami az SLC SSD meghajtókat drágává teszi. Ezt a cellatípust már nem használja az SSD winchester.
MLC – Az MLC-t használó SSD-k két bitet tartanak egy cellában. Ez növeli az adatok sűrűségét és csökkenti az árat. De ezzel együtt az élettartam és a sebesség is csökken.
TLC – A TLC memóriával egy cellában három bit tárolható, ami jelentősen növeli az adatsűrűséget, csökkenti a fizikai méreteket és az árat is. Sajnos negatívuma a gyengébb megbízhatóság és az alacsonyabb sebesség.
i
A Solid State Drive élettartama
A Solid State Drive élettartama A Solid State Drive élettartamát a TBW (Terabájt írt adat) kifejezésekkel fejezik ki, ami azt jelzi, hogy hány terabájtnyi adat írható a meghajtóra, mielőtt a teljesítmény romlása megkezdődik. Ez a paraméter kulcsfontosságú annak megbecsléséhez, hogy mennyi ideig működik egy SSD.
SSD árak: Mit érdemes tudnod a vásárlás előtt?
Az SSD árak az elmúlt években jelentősen csökkentek, ami hozzájárult ahhoz, hogy széles körben elérhetővé váljanak különböző felhasználási területeken. Az SSD ára több tényezőtől is függ, például a kapacitás, a technológia (SATA vagy NVMe), valamint a gyártó hírneve és minősége. Általánosságban elmondható, hogy:
Olcsóbb SSD – A kisebb kapacitású SSD-k, például 120 GB vagy 240 GB méretűek, viszonylag olcsók. Ezek jók lehetnek egyszerűbb rendszerekhez, például operációs rendszer és néhány alkalmazás futtatásához.
Középkategóriás SSD – A 480 GB és 1 TB méretű SSD-k ár-érték arányban a legnépszerűbbek. Ezek már elég nagy kapacitást biztosítanak játékokhoz, programokhoz és adatmentéshez, miközben még mindig megfizethető áron kaphatók.
Nagy kapacitású SSD – A 2 TB vagy nagyobb SSD-k már drágábbak, de ezek a legjobb választások azoknak, akik nagyobb mennyiségű adatot szeretnének tárolni, vagy akik nagy sebességű és hosszú távon megbízható megoldásokat keresnek.
Az NVMe SSD-k általában drágábbak, mint a SATA SSD-k, de jelentősen gyorsabb adatátviteli sebességet kínálnak, így az árért cserébe magasabb teljesítményt kapsz.
Már lassan tíz év telt el a thaiföldi árvíz óta, aminek romboló hatását közvetve az SSD árak is megérezték. Eddig a szerencsétlen katasztrófáig természetes volt, hogy az SSD ára folyamatosan csökken, míg a kapacitásuk növekszik. A gyártás leállása és az ebből fakadó készlethiány 30-40%-kal növelte meg a merevlemezek és SSD árát.
Szerencsére az SSD ára azóta normalizálódott, új technológiák, aljzatok jelentek meg, a háttértár kínálat sokkal színesebb és szerteágazóbb lett.
SSD ár – a legolcsóbbak
Pár év alatt nagyot fordult a világ az SSD meghajtók piacával, ami természetesen a háttértárak árán is megmutatkozik. Meglepő módon az ár szerinti merevlemez rangsor elején SSD meghajtók találhatók, közülük is a 128 GB körüli modellek. Ebből az érdekességből is látszik a trend, hogy a klasszikus HDD merevlemezek elmentek az extra kapacitás irányába, míg az SSD-ből népvinyó lett.
A merevlemezek ára 7 000 Ft környékén kezdődik, ezen az árszinten szinte csak 2,5 inch SSD merevlemezeket találunk. Az SSD ár szerinti rangsorába 9 000 Ft környékén kapcsolódnak be az ún. SSD kártyák, amelyek az alaplap M.2 aljzatába csatlakoznak. Olvasási és írási sebességük nagyjából hasonló, azonban méretben jelentős a különbség. A szupergyors NVME SSD ára 10 000 Ft-on kezdődik, a kapacitás marad kb. 120 GB a gyorsaság viszont triplázódik.
10 000 Ft felett jön a következő változás az SSD árakban, megjelennek a 250 GB SSD meghajtók és hasonló trend figyelhető meg, mint a legkisebb kapacitás esetében, tehát a 2,5 inch SSD meghajtókat, követik az M.2 SATA SSD kártyák, majd az NVMe SSD.
SSD ár – a középosztály
20 000 és 40 000 Ft között állapítható meg az az SSD ár, amely a legtöbb felhasználó számára elfogadható. Az összes SSD meghajtó nagyjából harmada tartozik ebbe a halmazba. Az ilyen szintű SSD ár már lehetővé teszi gamer gépek építését, laptopok gyorsítását vagy adattárolást külső meghajtón.
Ezen az árszinten egymást váltják a külső és belső SSD merevlemezek 256 GB kapacitás felett. Nem véletlenül ez a szintű SSD ár a legnépszerűbb, a 256 GB vagy az 500 GB kapacitás az átlag felhasználók zömét tokéletesen kielégíti. 20 000 Ft felett kapható már 512 GB SSD merevlemez is.
Az SSD árak ezen szintje olyan változatos kínálatot eredményez, hogy még ütésálló külső SSD merevlemezt is találunk. 2020-ra kijelenthető, hogy mind a kínálat, mind az SSD árak alakulása visszatért a normális kerékvágásba és bármilyen felhasználási területre keresünk SSD háttértárat, az ár nem lesz limitáló tényező.
SSD ár – a legdrágábbak
100 000 Ft felett az átlagember ritkán vásárol merevlemezt, azonban érdekes módon ebbe a halmazba tartozik az SSD meghajtók kb. ötöde. Az SSD árak ezen szintjén csupa specialitást találunk. Itt találhatóak a nagy kapacitású külső SSD meghajtók az egyedi wifis SSD merevlemezek és a legjobb NAS SSD meghajtók. A magasabb SSD árak analízise során fel-felbukkannak a céges és otthoni NAS adattárolók is.
Az SSD ár rangsor csúcsán azok a modellek vannak, amelyek remélhetőleg 1-2 év múlva már elérhető közelségbe kerülnek. A milliós és több százezres osztályt a legjobb élattartamú meghajtók uralják, amelyek akár 5000TBW (to-be-written) értékkel rendelkeznek. Ha elvonatkoztatunk a profi adattároló megoldásoktól és a szimpla SSD merevlemezek árára koncentrálunk, az SSD meghajtóknak az 1 000 000 Ft jelenti a határt, ezek a speciális gyorsítótárral rendelkező Optane SSD winchesterek.
SSD árak a kapacitás függvényében
Érdekes megvizsgálni az SSD árak alakulását a kapacitás függvényében, tehát bizonyos típusoknál, mennyibe kerül 1 GB adat tárolása. Ez az összehasonlítás remek képet ad az ár/érték arányról és segít meghatározni az SSD árak arany középútját.
SSD ár Forint vs. GB
Érdemes ketté választani az SSD meghajtókat a klasszikus SATA és a legújabb NVMe modellekre és most az olcsóbb SSD winchesterekre fogunk koncentrálni. A technológia előrehaladtával ez az SSD ár és kapacitás korreláció folyamatosan változik, de 2020 végén a SATA SSD merevlemezek analízise így fest:
128 GB – 60 Forint/1 GB
256 GB – 44 Forint/1 GB
500 GB – 38 Forint/1 GB
1 TB – 36 Forint/1 GB
2 TB – 35 Forint/1 GB
Ebből az SSD ár analízisből látszódik, hogy a 128 TB és 256 TB között van egy nagyobb törés, utána a különbség Ft/GB összehasonlításban kiegyensúlyozott. Ebből arra a következtetésre jutunk, hogy a legjobb ár/érték mutatókat a 250 GB SSD merevlemezek nyújtják.
Hasonló a helyzet az NVMe SSD kártyák esetében, annyi a különbség, hogy az ilyen SSD meghajtók ára 10-20%-kal magasabb, mint a SATA típusoké. Szintén a 250 GB körül kapjuk a legjobb arányt a pénzűnkért. Az NVMe SSD ár és kapacitás kapcsolatában van egy pici anomália is, a 2 TB típusok Ft/GB mutatója rosszabb, mint az 1 TB esetében. Ahogy fejlődik az SSD kártyák technológiája, rövid időn belül ez változhat, főleg akkor, ha megjelennek a 4 TB NVMe háttértárak.
128 GB – 78 Forint/1 GB
250 GB – 52 Forint/1 GB
500 GB – 44 Forint/1 GB
1 TB – 39 Forint/1 GB
2 TB – 45 Forint/1 GB
Külső SSD ár Forint vs. GB – HDD
A külsö SSD winchesterek egyértelműen egy új vonalat képviselnek a hordozható tárhelyek között. Nem csupán belső használatkor mutatkozik meg az SSD előnye, egy külsö SSD segítségével a minimumra csökken a nagyobb fájlok másolására szükséges idő, se pendrive, se külső HDD nem tudja felvenni a versenyt.
A külső SSD ár és GB kapcsolata is nagyon érdekes és könnyen megállapítható a leginkább felhasználóbarát kategória. Az alábbi külső SSD ár analízisből látszódik, hogy 120 GB külső SDD-t nagyon nem éri meg vásárolni, tényleg csak azok számára jelentenek opciót, akik képtelenek plusz pár ezer forintot külső SSD merevlemezre kiadni. A különbség a 120 GB GB és az 250 GB között jelentős, de szintén komoly ugrás van egy szinttel feljebb (500 GB SSD).
500 GB fölött aztán egyenletes a Ft/GB kapcsolat, így megállapítható, hogy egy 500 GB külső SSD winchester ára nyújtja számunkra a legjobb lehetőségeket, ha nagyon szűkös a költségvetés, akkor a 250 GB külső SSD is megteszi. A fejlődés azonban nem áll meg és elképzelhető, hogy pár év múlva már az 1 TB SSD lesz a legjobb választás.
Szintén megfigyelhető, hogy a legnagyobb kapacitással rendelkező külső SSD Ft/GB aránya magasabb, de ez a 4 TB kapacitás megjelenésével biztos változni fog.
120 GB – 108 Forint/1 GB
250 GB – 70 Forint/1 GB
500 GB – 54 Forint/1 GB
1 TB – 46 Forint/1 GB
2 TB – 55 Forint/1 GB
SSD ár összegzés
Az összes típusnál és SSD ár rangsornál megfigyelhető egy trend, hogy a legkisebb kapacitást már nem éri meg választani, a legnagyobb kapacitást meg még nem. A legjobb döntést akkor hozzuk, ha nem csak az SSD árára koncentrálunk, de azt összemérjük a kapacitással. Így megállapítható az az SSD ár, ami jelen körülmények között a legracionálisabb megoldás.
Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.