Mi is az a babahordozó, és mik az előnyei és hátrányai?
A babahordozó manapság egyre több szülőnél örvend nagy népszerűségnek. Rendkívül praktikus, hiszen szabad lehet a kezed, ugyanakkor a baba mégis mindig testközelben van. A babahordozó kiváló alternatívája a babakocsinak, amellyel nem mindig lehet bárhová el- és bejutni. Milyen előnyökkel esetleg hátrányokkal rendelkezik egy babahordozó?
- A gyermek biztonságban érzi magát a közeledben.
- A babahordozók felvétele nagyon gyors és egyszerű.
- A hordozó segítségével gyakorlatilag bárhová elmehetsz.
- A babahordozók ergonomikus alakja biztosítja a csípő megfelelő fejlődését.
- A babahordozóban felvett pozíció enyhítheti a puffadást.
- A gyermek télen nem lélegzi be közvetlenül a hideg levegőt.
- A hordozó nem alkalmas egész napos viseletre.
- A szülőknél hátfájás alakulhat ki.
A babahordozó legyen egyméretű, állítható vagy növekedjen együtt a babával?
Már az elején érdemes tisztázni, hogy egyméretű, állítható vagy a babával együtt növekvő babahordozót szeretnél-e.
- Az egyméretű hordozó esetében idővel az eszközt nagyobbakra kell cserélni, azonban nem szükséges minden alkalommal igazgatni, és általában jobban illeszkedik. Ezt a babahordozó típust nagyobb gyermekek számára ajánljuk, amikor a teljes időszak alatt használhatod.
- Az állítható hordozó lehetőséget nyújt a hátrész rövidítésére vagy az ülőrész igazítására, azonban ezeket nem úgy tervezték, hogy a teljes időszakot lefedjenek - mindig egy bizonyos, általában korlátozott időtartamra szólnak.
- A babával együtt növekvő hordozó egy gazdaságos választás, hiszen csak egy darab eszközt kell vásárolnod. Időről időre újra be kell állítani, de mivel nem hordozod a babát állandóan, állítgatni sem szükséges túl gyakran.
Az ergonomikus babahordozó biztosítja a megfelelő fejlődést - 5 tipp a helyes választáshoz
Az ergonomikus babahordozó biztosítja a kényelmet és a csípő, valamint a gerinc megfelelő fejlődését. Honnan ismered fel az ilyen eszközt?
- A gyermek mindig arccal az őt hordozó személy felé helyezkedik el - ez a pozíció természetes a gyermek számára, a háta nem görbül, és a gyermek nem lóg a lágyékánál fogva.
- Az ergonomikus babahordozó természetes háttartást biztosít - a hát oldalról nézve úgy néz ki, mint a "C" betű.
- Az üleprész szélessége biztosítja, hogy a hordozó az egyik térdhajlattól a másikig érjen.
- A térdek magasabban helyezkednek el, mint a baba feneke - szemből nézve a lábak "M" betűt formáznak.
- A pántok megfelelően feszesek - hogy a baba szépen belesimuljon a babahordozóba, és ne dőljön el benne.
Ha babahordozó vásárlása mellett döntesz, ügyelj arra, hogy valóban hordozót vásárolj, ne pedig "kengurut". Honnan ismered fel a babahordozót? Egy kenguruban a gyermek gyakran az őt hordozó személynek háttal helyezkedik el, a lábak fordított "V" alakban vannak, és általában olcsóbb.
A babahordozó anyaga - mire figyelj?
A babahordozó anyaga mindenekelőtt legyen nagyon erős, adott típusoknál fontos a kívánt rugalmasság is a baba kényelmének érdekében. A kisbabák számára előnyösebb a megkötős (mei tai) hordozóeszköz, mivel puhább és jobban alkalmazkodik az alakhoz. A szövetből készült babahordozó tartósabb, masszívabb és erősebb, így alkalmasabb az idősebb gyermekek számára.
i
Megkötős babahordozó
Léteznek olyan hordozók is, amelyek hátrésze kendőből készült, míg a vállpántok és a derékpántok vászonból.
Babahordozó: mikortól használhatod?
Keresgélsz, és nem tudod eldönteni, hogy melyik babahordozó a megfelelő? Bizonytalan vagy abban is, hogy mikortól használhatjátok? Fontos, hogy az életkornak megfelelően válaszd ki az eszközt, mivel egy újszülött számára tervezett hordozó (kengurunak is nevezik) más tulajdonságokkal rendelkezik, mint az a babahordozó, amely totyogóknak, kisgyermekeknek készült.
- Babahordozó újszülöttek számára abban különbözik a klasszikus hordozótól, hogy jár hozzá egy újszülöttbetét, amely elsősorban a fejet tartja. A legjobb babahordozó, amelybe már születéstől kezdve beteheted a babádat, az a hordozókendő vagy kendőből készült babahordozó.
- A babahordozó 2-4 hónapos korú babáknak alkalmas. Ebben a korban a baba testéhez igazodik, állítható lábterpesszel és hátrésszel rendelkezik, ideális kialakításának köszönhetően a babával együtt növekszik.
- A kisgyermekek számára készült babahordozó annyiban különleges, hogy a terpesznek már nem szükséges térdhajlattól térdhajlatig érnie. Általában a "toddler" ("totyogó", "kisgyermek") felirat olvasható rajtuk, és 1,5 éves kortól vagy körülbelül 11 kg-os súlytól használhatók.
Az életkor a súllyal is összefügg - fontos, hogy a babahordozó megfeleljen az adott korosztály igényeinek
Rendkívül fontos paraméter a kiválasztási folyamatban a teherbíró képesség. A babahordozó teherbírása a modelltől függően 9 és 25 kg között lehet. Újszülöttek számára elegendő a minimális teherbírás, nagyobb babák számára válaszd a legnagyobb teherbírásút! Az optimális babahordozó 20 kg-ot is elbír, és a babák számára a születéstől kezdve jó néhány hónapig/évig használható.
Hová kerüljön a babahordozó? Háton vagy vállon való hordozás
Hová kerülhet a babahordozó? Hátra vagy vállra - mindegyik típus másra alkalmas.
- Háti babahordozó (vagy babahordozó) 7 és 36 hónapos kor közötti gyermekek számára alkalmas. Hosszabb utazásokhoz jobban ki fogod használni, mivel minőségi kialakítással, strapabíró hátrésszel rendelkezik a hosszabb ideig tartó viseléshez.
- A vállon történő hordozás biztonságot és kényelmet nyújt a baba és a szülők számára. Egészséges testhelyzetet biztosít a gyermeknek, és állítható pántokkal rendelkezik a megfelelő illeszkedés érdekében. Alkalmas kisebb gyermekek számára.
A gyerekhordozó túrahátizsák ideális hosszabb kirándulásokhoz vagy túrákhoz. Ezek többnyire háti hordozásra lettek tervezve, így kímélik a hátadat. A gyermeknek is remek kilátása nyílik a környékre.
A babahordozó kiválasztásakor fontos szempont legyen a három ponton való rögzítés
A babahordozó különböző vállpántokkal rendelkezhet. Ügyelj arra, hogy minél szélesebbek és párnázottabbak a vállpántok, hiszen annál kényelmesebb lesz a hordozás - ugyanez vonatkozik a derékpántra is. Vannak azonban vékonyabb testalkatú anyukák, így a széles kialakítás nem biztos, hogy előnyös nekik. Milyen módszerekkel lehet rögzíteni a pántokat?
- A nem keresztezhető babahordozó egyenes vagy íves kialakítású pánttal készül - ez az egyik leggyakoribb kialakítás.
- A keresztezhető babahordozó szintén egyenes pántokkal rendelkezik, de van rajta csat is, amelyet lehet keresztezni.
- A keresztezésre tervezett hordozóhordozó széles és lapos pántokkal rendelkezik, amelyek hátul kereszteződnek.
i
Miért nincs merevített hátrésze a babahordozónak?
A babahordozó nem rendelkezik merev hátrésszel, mivel a babának gömbölyded ("C" betűt formázó) és megtámasztott pozíciót kell felvennie hordozáskor. A merev hátrész nem teszi lehetővé az ergonomikus testhelyzetet.
A tartozékokkal még jobb lesz a babahordozó
A babahordozó számos tartozékkal egészíthető ki, hogy még nagyobb kényelmet és funkcionalitást biztosítson. Ezek közé tartoznak a kapucnik, a csatok, a nyálkendők, tasakok apróságoknak, további gumiszalagok és egyéb, figyelemre méltó darabok.
Gondozd megfelelően, hogy a babahordozó sokáig szép maradjon
Ahhoz, hogy a babahordozó sokáig szép állapotban legyen, fontos a megfelelő karbantartás. Az a legjobb, ha a babahordozó könnyen tisztán tartható - időnként a baba nyáladzik, hány vagy csak szimplán koszos lesz a hordozó. Kimoshatod kézzel, vagy klasszikusan a mosógépben. Lényeges, hogy a hordozó a levegőn száradjon - így kérjük, hogy ne tedd szárítógépbe!
Fontos, hogy olcsó legyen a babahordozó? Az olcsó babahordozó oldalunkon fantasztikus ajánlatokat találhatsz. Ha érdekel más vásárlók véleménye, nézd meg a vélemények linken, hogy mit mond a többi vásárló!