A minőségi edénykészlet a sikeres és hatékony főzés alapja. Egy jó edény évekig kitart, időt és energiát takarít meg. Az edénykészlet kiválasztásakor nemcsak az árat kell figyelembe venni, hanem az anyag minőségét is, amelyből az edények készülnek, valamint a tűzhely típusát, amelyen főzni fogsz. Egy edénykészlet általában tartalmaz fazekakat, lábasokat, nyeles lábasokat, és néha egy serpenyő, valamint a hozzá tartozó fedelek is szerepelnek a szettben. Mire figyeljünk, amikor edénykészletet választunk?
Annak érdekében, hogy a megvásárolt főzőedény minden elvárásnak megfeleljen, figyelned kell azokra a paraméterekre, amelyek segítenek a választásban. A legfontosabb edénykészlet paraméterek közé tartozik az anyag, amelyből az edénykészlet készül, és az edények típusai, amelyekből a szett felépül. Segítünk eligazodni a kínálatban.
Milyen típusú edényeket tartalmazhat egy edénykészlet, és miben különböznek egymástól?
Egy edénykészlet gazdaságos módja annak, hogy a szükséges főzőedények a birtokodba kerüljenek, méghozzá a megfelelő kialakításban. Általában különböző méretű edényeket tartalmaz - gyakran tartalmaz egy nyeles lábast vagy lábas készletet is. Ezért fontos, hogy a kiválasztáskor megvizsgáld, milyen edénykészlet felel meg a szükségleteidnek.
A nyeles lábas ideális mártások készítéséhez vagy kisebb adagok melegítéséhez. Egy fogantyúval rendelkezik, és gyakran kiöntővel felszerelt.
A lábas alacsonyabb, de szélesebb alapzattal rendelkezik - alkalmas burgonya, zöldségek, köretek stb. főzésére.
A fazék általában magasabb, mint egy azonos szélességű lábas, és általában kisebb főzőlapon elfér, de az ételt gyakrabban meg kell keverni, hogy a tartalma kellően felmelegedjen. Alkalmas levesekhez, hús főzéséhez stb.
A magas fazekat leggyakrabban tészták főzésére használják, egyes modellek speciális spagetti kiegészítővel is rendelkeznek.
A tejforraló edény kifejezetten tej, csokoládé, szószok vagy pudingok főzésére és melegítésére szolgál. Általában duplafalú edényről beszélünk, amelybe vizet öntenek, így a felmelegített étel nem fog megégni.
Hogyan lehet megkülönböztetni egy fazekat egy lábastól? A fazék magassága nagyobb, mint a sugara, míg a lábas magassága kisebb, mint a sugara (az edény felső szélénél mérve).
Az edénykészlet minőségét az alapanyag és az aljzat jellemzői alapján lehet megmondani
Az edénykészlet legfontosabb minőségi paramétere a hővezető képesség. Ez a felhasznált anyagoktól, az edény falának és aljának vastagságától függ. Az edénykészlet esetében a kiválasztott fémek azt is befolyásolják, hogy asználhatjuk-e az edényeket különböző típusú tűzhelyeken - például indukciós főzőlapon való főzéshez az edény aljának magas vastartalmúnak kell lennie.
A hővezető képesség a minőségi edénykészlet egyik kritériuma. Minél vastagabb az edény fala vagy az alja, annál hatékonyabb a hőmegőrzés.
Az alsó lemez/fenék anyaga befolyásolja, hogy az edénykészlet milyen típusú tűzhelyre alkalmas.
Az edénykészlet kiválasztása a tűzhely típusának megfelelően
Ha indukciós tűzhellyel rendelkezel, akkor tudnod kell, hogy nem minden edény alkalmas hozzá. Az alapvető paraméter az edény aljának anyaga, amelynek vasat kell tartalmaznia. Más típusú tűzhelyhez használhatsz olyan edénykészleteket, amelyek nem megfelelőek indukcióhoz. Megkülönböztetünk szendvics- vagy kapszulázott aljú edénykészletet.
Az indukciós edénykészlet ferromágneses aljzatot (magas vastartalom) és a gyors hőelosztás érdekében ideálisan vastag alumíniumréteget tartalmaz. Az indukciós edénykészlet más típusú tűzhelyeken (gáz, elektromos, kerámia) is használható.
i
Más típusú tűzhelyhez nincs szükség arra, hogy a főzőedények alja magas vastartalommal rendelkezzen. Így bármilyen edénykészlet alkalmas lehet számodra, amely megfelel a követelményeidnek.
Szendvicstalpas edénykészlet
Az edény legalsó rétege egy alumíniumkorongból áll, amely az edény aljához van hegesztve. Az alumínium gyorsan felveszi és eloszlatja a hőt. Ezután egy másik, magasabb vastartalmú rozsdamentes acélkorongot erősítenek az aljhoz nagy nyomás és magas hőmérséklet segítségével. Az ilyen aljat szendvicstalpnak nevezik, amelyet több anyagréteg kombinálásával alakítanak ki.
Különösen alkalmas olyan gáztűzhelyekhez, ahol a hőmérséklet gyorsan emelkedik.
A magas vastartalmú aljnak köszönhetően az edények indukciós főzőlapon is használhatók.
Ideális gyakori használathoz és nagy terhelésekhez.
Kapszulázott aljú edénykészlet
Az alapot egy kisebb átmérőjű alumíniumkorong alkotja, amelyet egy kapszula zár körül. A burkolatban vákuum található és ezt a részt a fazék aljára rögzítik. Ha egy másik rozsdamentes acéllemezt adunk az alumíniumlemezhez, akkor egy úgynevezett kapszulázott szendvicstalp jön létre.
A kapszulázott alj alkalmas elektromos és kerámia főzőlapokon való főzéshez.
Ha az alj vaskorongot is tartalmaz, akkor az edénykészlet indukciós tűzhelyre is alkalmas.
Gyengébb kivitelezés esetén deformálódhat.
Milyen anyagból készülhet az edénykészlet
Az edénykészletek anyagait nagy tartósság és jó hőmegtartás és -elosztás jellemzi. Az a fém vagy fémötvözet, amelyből az edénykészlet készül, kiegészíthető egy más tulajdonsággal rendelkező, például tapadásmentes anyagból készült belső és külső réteggel.
A rozsdamentes acél a leggyakrabban használt tartós, hosszú élettartamú és könnyen karbantartható anyag.
A korrózióvédelem nélküli acél olcsóbb, általában kívülről és belülről egy kiegészítő felülettel (általában zománc) van bevonva.
Az öntöttvas nagy súlya és az átvett hő jó megtartása jellemzi. Az öntöttvas edénykészletek nagyon tartósak.
Az alumínium (préselt alumínium) könnyű anyag, amely jól vezeti a hőt. A belső és a külső felülethez más anyagokat használnak.
Az öntött alumíniumot tökéletesen egyenletes hőeloszlás jellemzi, és tartósabb, mint a préselt változat.
A réz kiváló hővezető, hosszú élettartammal. Az edény belső oldalát azonban mindig más felülettel szükséges ellátni. A rézedények hátránya a magasabb ár és a karbantartás nehézsége.
Az edénykészlet belső felülete
Az edénykészlet belső felületének minősége nagyon fontos, mivel közvetlenül érintkezik az élelmiszerrel. Ez hatással van mind az edénykészlet élettartamára, mind a könnyű tisztíthatóságra. A megszokott anyag a rozsdamentes acél, de egy edénykészlet belső zománcréteggel vagy modern tapadásmentes anyaggal is rendelkezhet.
A rozsdamentes acél korrózióálló anyag, hosszú élettartamú és könnyen karbantartható. Jól vezeti a hőt, ellenáll a szagoknak és a mechanikai karcolásoknak. A rozsdamentes acél edénykészlet minőségét a fal vastagsága (minél vastagabb, annál jobb), az alja vastagsága és a súlya alapján lehet megítélni. Minél nagyobb a súlya, annál jobb minőségű az edénykészlet.
A zománcot régóta használják edények készítésére. Nagyon ellenálló a magas és alacsony hőmérsékletekkel szemben, és jól tartja a hőt. Ebből adódóan az acélhoz képest alacsonyabb az ütés- és karcállósága. Az üvegszerű bevonat magas hőmérsékleten ráolvad az edényekre.
A tapadásmentes felület egy modern anyag, amely nagyban megkönnyíti a konyhai munkát, mivel nem ég hozzá az étel. Ezek a felületek ráadásul tartósak és nagyon könnyen tisztíthatók. Lehetővé teszik az ételek minimális zsiradékkal történő elkészítését, így alkalmasak az egészséges főzésre.
A kerámia ellenálló felület a mechanikai sérülésekkel szemben, de idővel elveszíti tapadásgátló tulajdonságait, és jelenleg már nem olyan gyakorisággal használt.
i
Honnan ismerhető fel a rozsdamentes acél minősége?
A legmagasabb minőségű rozsdamentes acél a 18/8, 18/10, 18/12 jelölést viseli, minél magasabb a szám, annál magasabb a minőség. Ezek a számok az acélban lévő króm és nikkel százalékos arányát jelölik, pl. a 18/10 rozsdamentes acél azt jelenti, hogy az acél 18% krómot és 10% nikkelt tartalmaz.
Az edénykészlet külső felülete
A külső felület anyaga megvédi az edényeket a sérülésektől. A rozsdamentes acél a leggyakoribb, de más fémek és ötvözetek közül is választhatsz. A fizikai tartósság biztosítása mellett a külső köpeny érdekes dizájnelem lehet egy edénykészleten.
A rozsdamentes acél könnyen karbantartható, az edények általában mosogatógépben moshatók. Nagy tartósságának köszönhetően a rozsdamentes acél edénykészlet hosszú ideig megőrzi eredeti megjelenését.
A zománc egy hagyományos, megfizethető árú, kiváló minőségű anyag, mely hagyományos megjelenést kölcsönöz az edényeknek.
A tapadásmentes felület nagyon könnyen tisztítható, tulajdonságai miatt a szennyeződések nem rakódnak le a felületen. Általában mosogatógépben is mosható.
Az alumíniumot (festett) egy rendkívül ellenálló réteg formájában használják, amely az alumínium szabályozott oxidációjával jön létre. Általában lakkozott, így egy edénykészlet többféle színű lehet.
Milyen fogantyúkat tartalmazhat egy edénykészlet?
A fogantyúk az edénykészletek szerves részét képezik, és lehetővé teszik számunkra, hogy az edényt még akkor is használjuk, amikor az forró. Egy edénykészlet általában ugyanazt a fogantyú-megoldást tartalmazza a készlet részét képező összes edényhez.
A levehető fogantyú nagyon kompakt megoldást jelent a konyhai tároláshoz. A fogantyú eltávolítása után az edény sütőben is használható. Az elkészített étel közvetlenül az asztalon tálalható. Ugyanakkor a mosogatógépben való tisztítása is egyszerűbb.
A rögzített fogantyúk leggyakrabban üreges acélból vagy műanyagból készülnek. A műanyag előnye, hogy kevésbé vezeti a hőt, és kényelmesebbé teszi az edény kezelését, de az edényt nem lehet sütőben használni.
A Edénykészletek kategóriában összesen 149 termék közül válogathatsz online boltunkban. Rendelésedet hétköznapokon 2 napon belül házhoz szállítjuk. A Budapest több pontján elérhető AlzaBoxokból már másnap felveheted a rendelésed, de ellátogathatsz áruházunkba is.
Folytatás
Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.