Doogee T20 Ultra LTE 12GB/256GB grey
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Brand/models
Tablet brand Doogee
Tablet model T20 Ultra
Display
Display size 12 " (30.48 cm)
Resolution FullHD 2000 × 1200
Display technology IPS
Screen fineness 195 PPI
Storage
Storage Capacity 256 GB
Computer memory (RAM) size 12 GB (12,288 MB)
Memory card type Micro SDXC
Max. memory card size 2,000 GB (2,048,000 MB)
Communication and network
Wireless technology WiFi, Bluetooth, GPS, A-GPS
Supported cellular networks 4G/LTE, 3G
Supported cellular networks 4G/LTE
Primary SIM card type Nano SIM
Secondary SIM Card Type Nano SIM
Connectors and sensors
Tablet connectors USB-C, Headphone output (3.5mm jack)
Sensors Motion sensor, Digital compass, Gyroscope, Light sensor, Full sensor, G-sensor
Camera
Main (rear) camera resolution 16 Mpx
Front-facing (selfie) camera resolution 8 Mpx
Maximum video resolution 2048 × 1080 (2K)
Camera functions Flash function
Battery life and performance
Battery capacity 10,800 mAh
Processor model MediaTek Helio G99
graphics chip ARM Mali G57 MC2
Other Features
Functions Quick charge, OTG
Software
Operating system Google Android
Operating system version Android 13
Design and colour
Height 278.8 mm (27.88 cm)
Width 174.3 mm (17.43 cm)
Depth 7.6 mm (0.76 cm)