SENCOR SCT M1060BWT
Specifications
Display
Display diagonal 10.6 "
Display type IPS
Connectivity
Phone connection Wireless
Connectivity Android Auto, Apple CarPlay
Connectors AUX / Line IN
Installation
Mounting Clamped
Location Windscreen, Dashboard
Functions
Functions Voice Assistant, Backlight
Packaging
Included Power cable, Rear camera
Dimensions
Height 11.5 cm
Width 240 mm
Depth 33 mm
Code:  JN220b9c
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
FAST ČR, a.s., U Sanitasu 1621, 251 01 Říčany, Czech Republic, [email protected]
Sencor was founded in 1969 in Japan. The name "Sencor" means "a thousand hearts" in Japanese. The company currently distributes its products in more than 25 countries, with extremely diverse offerings in consumer electronics, tablets and phones, office equipment, electronics, cars, and products for the home and kitchen. Sencor is known for dependable quality and attractive design at a reasonable price.