Seasonic Platinum SS-1200XP3
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Performance and format
Performance 1,200 W
Format ATX
Equipment
Features and functions Detachable cables, Active PFC, Thermal speed control, Power switch
Efficiency
Certification 80 PLUS Platinum
Performance 92 %
Connectors
Connectors ATX 24pin
Number of PCI express 8-pin 10pc(s)
Number of serial ATA 15-pin 14pc(s)
Number of molex HDD 4-pin 5pc(s)
Number of molex FDD 4-pin 1pc(s)
Cooling system
Fan size 120 mm
Dimensions
Width 150 mm (15 cm)
Height 86 mm (8.6 cm)
Depth 190 mm (19 cm)