Reviews 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B
Interested in reviews of 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B? It got 4.9 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B below. We will appreciate if you also share your experiences with 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B after purchasing.
31.5" LG UltraGear 32GR93U-B - Monitor
31.5" LG UltraGear 32GR93U-B
Discontinued
Patrik, Česká Lípaflag
Rated 25/09/2025, variant 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B
Verified purchase
Today I did a power consumption test which is not directly related to this monitor but it has a lot to do with computer consumption. Before this monitor I had an HP 32 where it was playing at 60 FPS in Ful HD. Consumption when gaming with the monitor was about 200 to 250W. When I set these parameters on a pc with this LG monitor the consumption is the same when gaming as it was the previous HP 32. If I leave the FPS loose without locking at 60 FPS and at the same time switch from FUL HD to QHD it gets my graphics card which is RTX 2070 super in the game far cry 6 at 90 to 110 FPS the consumption of the computer goes up to 400 to 450 watts when playing the game. I have an 8 core i7 9700K processor in my computer. I still tried leaving the frame rate locked at 60 FPS and switching the resolution to QHD there was a consumption of about 300 W. With this test I mainly want to say that if I eventually switch to RTX 5070 or 5080, both performance and power consumption will increase. To summarize, the monitor will take still at rest on a smaller light 30W when playing a game in 4K and a computer that would have an i7 processor with 20 cores will take so 1000 W with the new radx RTX 5XXX graphics. When playing in 4K my graphics card shows under 60 FPS so it doesn't make much sense yet with older graphics but just the advantage that you can switch it from 4K to QHD is a blast and you don't have to buy anything just you old graphics. Gaming on this monitor at QHD is awesome. The image has more resolution and higher FPS than the previous monitor. For new games it depends how you set the image scaling it affects the display quality and it's limited by the performance of the graphics card. For far cry 6, with my graphics at high scaling it wasn't even playable at 4K it was low FPS I had to drop the image quality to a reasonable level.
Nice picture better than some OLED monitors. Good price compared to the competition. Consumption on smaller screen glow in RBG mode only 30 W as it was with my previous HP 32. Ability to switch the picture resolution to FUL HD or QHD and also 4K. When I put the monitor on FUL HD on a weaker pc the picture is the same quality as it was on the HP 32 which was only FUL HD. The monitor is good for watching 4K movies and playing games in high resolution and lots of FPS movement. Very nice picture.
0 ×Report
Automatic translation
Filip, Berounflag
Rated 14/07/2025, variant 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B
Verified purchase
Price/performance ratio
0 ×Report
Automatic translation
Lukáš, Velký Týnecflag
Rated 18/06/2025, variant 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B
Brightness measured 470 nits
4K 144Hz IPS
HDMI 2.1 (4K - 120Hz)
Rear lighting LED
Headphone output (microphone functional only with USB connection)
Great picture in SDR
No USB-C hub (solved with AlzaPower USB-C dock)
Rear LEDs could be more powerful
It doesn't have a speaker (but headphones do)
Weak in HDR (it is only HDR400)
Hynek Janků, Habrovanyflag
Rated 27/01/2025, variant 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B
great picture
Kristýna, Opavaflag
Rated 26/06/2024, variant 31.5" LG UltraGear 32GR93U-B
Although the picture was nice, I ended up returning the product. I look at the monitor from a short distance (approx. 0.5 m) and the 32" diagonal is too much, I had to turn my head a lot, so now I' m looking for a 27" alternative. Otherwise, the monitor is rated very well in internet reviews, e. g. on YT channel Monitors Unboxed, dale https://www.rtings.com/ and many others