ASUS VivoMini VM65-G096M
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Operating system
Operating system Without Operating System
Use
Assembly type Mini PC
Processor
Processor series Intel Core i5
Processor model number Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Processor frequency 2.5 GHz (2,500 MHz)
Number of processor cores 2 ×
Core boost frequency 3.1 GHz (3,100 MHz)
Max TDP 15 W
CPU features Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support
GPU series/model
Graphics card series Intel
Model graphics cards Intel HD Graphics 620
Hard Drive
Storage capacity (total) 128 GB (0.13 TB)
Storage Type SSD
Equipment
Basic equipment Bluetooth, Memory Card Reader, Wi-Fi
WiFi WiFi 802.11ac, WiFi 802.11n, WiFi 802.11g, WiFi 802.11b, WiFi 802.11a
Colour and design
Colour Grey
PSU
PSU 65 W
Memory
Size of operational RAM 8 GB
Memory frequency 2,133 MHz
Memory type DDR4
Outputs
Graphics HDMI, DisplayPort
Other LAN, Headphone/Speaker output
Optical drive Without Optical Drive
Case
Width 190 mm
Height 56.2 mm
Depth 190 mm