Alza BattleBox RTX2080 SUPER
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Performance
CPU Passmark 17,398
Operating system
Operating system Windows 10 Home
Warranty
Extended warranty Extended Warranty
Package contents
Package includes Power cable
Use
Assembly type Gaming
Processor
Processor series Intel Core i7
Processor model number Intel Core i7 9700K Coffee Lake
Processor frequency 3.6 GHz (3,600 MHz)
Number of processor cores 8 ×
Core boost frequency 4.9 GHz (4,900 MHz)
Max TDP 95 W
CPU features Automatic Overclocking, Virtualization Support
GPU series/model
Graphics card series NVIDIA GeForce
Model graphics cards RTX 2080 Super
Graphics card
Graphics card memory 8 GB
Number of stream processors 3,072×
Special graphics card features GeForce VR-Ready
Motherboard
Socket Intel 1151
Slots for additional cards PCI Express x4, PCI Express x16, M.2
Hard Drive
Storage capacity (total) 1,000 GB (1 TB)
Storage Type SSD + Optane H10
SSD Capacity 1,000 GB (1 TB)
Internal interface M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe)
Equipment
Basic equipment Wi-Fi
Colour and design
Colour Black
Wardrobe size Midi Tower
PSU
PSU 750 W
Memory
Size of operational RAM 32 GB
Memory frequency 3,200 MHz
Memory type DDR4
Number of RAM slots 4 pc(s)
Number of installed slots 2 pc(s)
Outputs
USB 2.0 4 ×
USB 3.2 Gen 2 2 pc(s)
USB-C 1 pc(s)
Graphics HDMI, DisplayPort
Optical drive Without Optical Drive
Case
Width 208 mm
Height 565 mm
Depth 520 mm