27" ASUS ProArt PA27UCX-K
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Warranty
Extended warranty Extended Warranty
Display diagonal and resolution
Diagonal 27 " (68.58 cm)
Resolution Type 4K Ultra HD
Resolution 3840 × 2160
Construction
Construction Straight
Panel and screen technology
Panel technology LCD
Panel type IPS
Refresh rate 60 Hz
Response time 5 ms
Maximum brightness 1,000 cd/m2
Native contrast 1000:1
Surface display Matte
Aspect Ratio
Aspect Ratio Type Standard
Aspect Ratio 16:9
Backlight and colour
Backlight Mini LED
Colour depth 10 bit
Connection
Graphical user interface HDMI, USB-C, DisplayPort
Graphical user interface (GUI) standards DisplayPort 1.2, HDMI 2.0
Data interface USB
Audio interface headphone input
HDMI 2 ×
DisplayPort 1 ×
USB-C 1 ×
USB 4 ×
Colour gamut
Adobe RGB 99.5 %
sRGB 100 %
Features and functions
Features Adjustable height, Pivot
Functions Blue light filter, Flicker-free, Power Delivery, Picture In Picture (PiP)
Equipment Speakers
Colour
Colour Black
Dimensions and weight
Width 62.5 cm
Height 36.7 cm
Depth 9.1 cm
Weight 11.5 kg
VESA mounting 100×100
Packaging
Cables included HDMI, DisplayPort, USB-A
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 36 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Typical power consumption 46 W
Code:  WA043v22c
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
ASUS COMPUTER GmbH, Harkortstrasse 21-23, 40880 Ratingen, Germany, Europe, [email protected]
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 27" ASUS ProArt PA27UCX-K
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 27" ASUS ProArt PA27UCX-K
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 27" ASUS ProArt PA27UCX-K
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 27" ASUS ProArt PA27UCX-K