97" LG OLED97M59
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Country Czechia
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 197 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Diagonal 97 " (246.38 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG, Dolby Vision IQ
Colour depth 10
Operating system
Operating system webOS
Interface Language Czech, English
Model year
Model year 2025
Application
Voice assistant compatibility Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
SMART functions Voice control
Gaming features VRR (Variable Refresh Rate), AMD FreeSync Premium, Nvidia G-SYNC
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Chromecast, Apple AirPlay2
WiFi standards WiFi 6
Total number of HDMI ports 3 ×
Charging options AC 220-240V
Dimensions and weight
Depth without stand 2.82 cm
VESA mounting 600×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 60 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital AC3
Package contents
Control in package Smart with voice control
Package contents Removable stand
Code:  WK767
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 97" LG OLED97M59
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 97" LG OLED97M59
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 97" LG OLED97M59
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 97" LG OLED97M59